Wytyczne UE w sprawie kary śmierci

Niniejsze wytyczne prezentują zadania i elementy polityki Unii Europejskiej (UE) w dziedzinie powszechnego zniesienia kary śmierci. Tam, gdzie zniesienie kary śmierci jest odrzucane, UE propaguje stosowanie jej w zgodzie z normami minimalnymi.

AKT

Wytyczne UE w sprawie kary śmierci: wersja zweryfikowana i uaktualniona. Rada ds. Ogólnych z 16 czerwca 2008 r. [Nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Po podpisaniu 13. protokołu do europejskiej konwencji praw człowieka (EKPC) wszystkie kraje Unii Europejskiej (UE) zobowiązane są do zniesienia na stałe kary śmierci we wszystkich okolicznościach. Są również zobowiązane do stosowania Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, na mocy której „nikt nie może być skazany na karę śmierci ani poddany jej wykonaniu”.

Aby zwiększyć poszanowanie praw człowieka i podnieść poziom godności ludzkiej w państwach trzecich, UE, w ramach polityki w dziedzinie praw człowieka, stawia sobie za cel:

Metoda pracy

Kluczowe elementy podejścia UE obejmują ogólne dèmarche, gdzie kwestia kary śmierci jest podejmowana w dialogach i konsultacjach z państwami trzecimi. W centrum uwagi są państwa trzecie pod względem:

UE może również podjąć szczegółowe dèmarche w indywidualnych przypadkach w razie uzyskania informacji o naruszeniach norm minimalnych.

Ponadto UE będzie działać w oparciu o sprawozdania o przestrzeganiu praw człowieka sporządzone przez szefów misji UE, które powinny obejmować analizę stosowania i wykonywania kary śmierci w danych krajach oraz ocenę skutków działań unijnych w tym zakresie.

UE zmierza do zachęcania krajów trzecich do zniesienia kary śmierci przez promowanie ratyfikacji Drugiego protokołu fakultatywnego do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych. Tam, gdzie nie jest to możliwe, UE będzie zabiegać o zniesienie kary poprzez podjęcie innych inicjatyw, takich jak:

UE będzie także dążyć do promowania na odpowiednich forach wielostronnych inicjatyw wprowadzenia moratorium na stosowanie kary śmierci i jej ostatecznego zniesienia. Ponadto będzie zachęcać odpowiednie organizacje międzynarodowe do podejmowania działań promujących ratyfikację i do przestrzegania międzynarodowych umów i norm dotyczących kary śmierci.

Normy minimalne

Tam, gdzie kara śmierci jest utrzymana, UE będzie promować stosowanie następujących norm minimalnych:

Kontekst

W 1998 r. kraje UE zadecydowały o wzmocnieniu działań sprzeciwiających się karze śmierci. W tym celu przyjęto pierwszą wersję niniejszych wytycznych. W tamtym czasie karę śmierci w większości państw członkowskich zniesiono, a te kraje, które jeszcze jej nie zniosły, zaprzestały jej stosowania. Od tamtej pory wszystkie kraje Unii ratyfikowały protokół nr 6 do EKPC dotyczący zniesienia kary śmierci. Należy zauważyć, że zniesienie tej kary stanowi jeden z warunków członkostwa w UE.

W konsekwencji UE zadecydowała o intensyfikacji inicjatyw w międzynarodowych organach, głównie w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W 2007 r. podczas 62. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęto wspólną rezolucję w sprawie moratorium na stosowanie kary śmierci. Rezolucja ta wzywa do stosowania minimalnych norm w ochronie praw osób oczekujących na wykonanie kary śmierci, stopniowego odchodzenia od stosowania kary śmierci i wprowadzenia moratorium na jej wykonywanie. Ponadto UE współpracuje z organizacjami pozarządowymi, zwłaszcza za pośrednictwem instrumentu finansowego na rzecz wspierania demokracji i praw człowieka na świecie.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010