Umowa ramowa o partnerstwie z organizacjami humanitarnymi (2008–2012)

Nowa ramowa umowa o partnerstwie (FPA) z organizacjami humanitarnymi obowiązuje od dnia 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2012 r. Podobnie jak poprzednie FPA i ta umowa ustala rolę, prawa i obowiązki partnerów, a także wykonawcze przepisy prawne w zakresie działań pomocy humanitarnej.

AKT

Ramowa umowa (EN) (FR) o partnerstwie z organizacjami humanitarnymi.

STRESZCZENIE

Dyrekcja Generalna ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności przy Komisji Europejskiej (DG ECHO) nie działa bezpośrednio w terenie, ale jej pomoc jest rozdzielana i wdrażana przez partnerów. W związku z tym podstawą jej pracy są ramowe umowy o partnerstwie (FPA). Od czasu utworzenia w 1992 r. ECHO zawsze posługiwała się FPA. Obecnie również obowiązują dwa ich rodzaje: ramowa umowa z organizacjami międzynarodowymi i umowa ramowa z organizacjami pozarządowymi (NGO). Istnieje także ramowa umowa finansowo-administracyjna między Wspólnotą Europejską i ONZ (FAFA) regulująca operacje humanitarne finansowane przez ECHO, a realizowane przez agencje humanitarne ONZ.

Nowa ramowa umowa z NGO obowiązuje od dnia 1 stycznia 2008 r. do 21 grudnia 2012 r. i może zostać automatycznie przedłużona przez Komisję maksymalnie o jeden rok. Jest to czwarta ramowa umowa o współpracy w historii DG ECHO po umowach przyjętych w latach 1993, 1998 i 2003. Nowa ramowa umowa o współpracy ma na celu uproszczenie i zwiększenie elastyczności instrumentów umownych z partnerami, a także poprawę wdrażania pomocy humanitarnej poprzez podejście bardziej skupione na wynikach pomocy. W tym kontekście z poprzedniej FPA przejęto dwa cele: „ciągłość” i „partnerstwo wysokiej jakości”.

Informacje ogólne

Pomoc humanitarna Unii Europejskiej (UE) jest udzielana poprzez programy i projekty wspierane przez Wspólnotę Europejską, która może finansować zakup i dostarczać wszelkie produkty, sprzęty lub usługi niezbędne do jej wdrożenia zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1257/96, które stanowi podstawę prawną działań DG ECHO i umów FPA.

FPA określa wspólne zasady regulujące partnerskie relacje między ECHO i NGO, ustala przepisy i zasady realizacji dotyczące operacji humanitarnych przeprowadzanych w ramach partnerstwa. Ponadto FPA określa kryteria stosowane przy wyborze partnerów i ma na celu ustanowienie długoterminowych relacji między ECHO i NGO, aby zapewnić szybkość, efektywność i skuteczność pomocy. Podpisanie porozumienia o partnerstwie jest zatem niezbędnym warunkiem przyznania subwencji finansowych na wsparcie specjalnych operacji humanitarnych, ale FPA nie jest umową finansową jako taką.

Główne cele FPA są następujące:

Jakość partnerstwa powinna konkretyzować się w trakcie wdrażania projektów humanitarnych. Jakość powinna opierać się na przejrzystości i odpowiedzialności wobec stron, na formułowaniu strategii ukierunkowanych na skuteczność działań humanitarnych, na możliwości uzyskania godziwych warunków pracy dla pracowników humanitarnych, a także na promowaniu kultury nauki w powiązaniu z najlepszymi wzorcami. Przekazywanie informacji i komunikacja między partnerami powinny następować w sposób płynny.

Wybór i ocena partnerów

Wszystkie NGO, które podzielają wartości, zasady i cele ECHO, mogą zostać potencjalnymi partnerami po uprzednim sprawdzeniu, czy spełniają określone warunki. Kryteria kwalifikujące są następujące:

Po sprawdzeniu kryteriów kwalifikacyjnych ocenia się także umiejętności. Zdolność techniczna, logistyczna, zarządcza, administracyjna i finansowa. Doświadczenie, dotychczasowe wyniki, zdolność wykonawcza i bezstronność są czynnikami uwzględnianymi przy selekcji i sprawdzanymi w urzędach państwowych i w terenie.

Monitoring i kontrola

Aby umożliwić poddanie działalności NGO bardziej skutecznej kontroli, w FPA przewidziano dwa mechanizmy kontrolne:

Komisja przeprowadza okresową ocenę NGO będących sygnatariuszami FPA, zgodnie z procedurą dwuetapową:

Zawieszenie lub rozwiązanie porozumienia o partnerstwie

Na podstawie oceny rocznej komisja może potwierdzić partnerstwo z NGO, zawiesić FPA lub rozwiązać umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W przypadku niezgodności z kryteriami Komisja może zawiesić partnerstwo z zachowaniem pisemnego, 45-dniowego okresu wypowiedzenia. W przypadku zawieszenia dana NGO nie może więcej ubiegać się o nowe finansowanie w okresie zawieszenia, ale jej aktywny status może zostać przywrócony, jeżeli udowodni, że ponownie spełnia wymagane kryteria zgodności. W przypadku domniemania naruszenia warunków umowy przez NGO Komisja może zawiesić FPA ze skutkiem natychmiastowym.

W przypadku zawieszenia trwającego jeden rok porozumienie o partnerstwie jest rozwiązywane. Inne przypadki rozwiązania dotyczą niezgodności z ww. wymogami wybieralności, z naruszeniami wartości, zasad lub celów FPA, a także merytorycznych nieprawidłowości, które powodują lub mogą spowodować stratę w budżecie wspólnotowym. Okres pisemnego wypowiedzenia również wynosi 45 dni.

Działania mogące ubiegać się o finansowanie wspólnotowe

Wsparcie humanitarne obejmuje między innymi przekazywanie żywności, zapewnianie wody pitnej, kanalizacji sanitarnej, schronień, świadczenie usług medycznych, krótkoterminową rehabilitację, prace rekonstrukcyjne, działania chroniące ofiary konfliktów, a także działania przygotowawcze na ryzyko wystąpienia katastrof naturalnych.

Powyższe operacje powinny być zgodne z podstawowymi zasadami humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności *. Powinny być skupione na beneficjentach, opierać się na potrzebach zagrożonej ludności i wykorzystywać najlepsze wzorce w dziedzinie pomocy humanitarnej. W tym celu NGO powinny:

Operacje należy rozpoczynać z inicjatywy Komisji lub NGO. Zatwierdzona operacja może być w całości lub częściowo sfinansowana przez Wspólnotę Europejską.

Słowa kluczowe aktu

See also

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011