Finansowanie innowacji i przedsiębiorstw (Europejski Fundusz Inwestycyjny)

 

STRESZCZENIE

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) zapewnia finansowanie ryzyka w ramach wspierania małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Udziałowcami EFI są Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Unia Europejska, reprezentowana przez Komisję Europejską, a także prywatne i państwowe instytucje finansowe z 15 krajów UE i z Turcji.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO STATUTU?

Niniejszy statut ustanawia:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Organy zarządzające

Fundusz jest zarządzany i administrowany przez walne zgromadzenie, zarząd i dyrektora naczelnego.

Prezes zarządu wybierany jest większością głosów spośród członków zarządu. Decyzje podejmowane są większością głosów, pod warunkiem że obecna jest nie mniej niż połowa członków.

Jak działa EFI

Fundusz EFI jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego główną misją jest wspieranie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przez ułatwianie im dostępu do finansowania. EFI opracowuje i rozwija kapitał ryzyka i rozwoju, gwarancje i instrumenty mikrofinansowe skierowane na ten segment. W pełnieniu tej roli Fundusz pomaga w osiąganiu celów UE, wspierając innowację, badania i rozwój, przedsiębiorczość, wzrost i zatrudnienie.

Księgi EFI podlegają audytowi przeprowadzanemu przez niezależnego biegłego rewidenta. Komisja Obrachunkowa EFI składa się z trzech członków wyznaczanych przez odpowiednio EBI, Komisję Europejską i udziałowców instytucji finansowych, a także z jednego zastępcy wyznaczanego rotacyjnie przez trzy grupy udziałowców. Członkowie są wyznaczani przez walne zgromadzenie, przed którym następnie są odpowiedzialni. Jako organ nadzorczy, Komisja Obrachunkowa potwierdza co roku, że wedle swej najlepszej wiedzy działalność EFI była prowadzona zgodnie ze statutem i regulaminem wewnętrznym, oraz że sprawozdanie finansowe przedstawia prawdziwy i rzetelny obraz sytuacji finansowej EFI pod względem aktywów i pasywów, a także wyniki działalności w danym roku rozliczeniowym.

Ogólne zobowiązania EFI nie mogą przekroczyć trzykrotności kwoty objętego kapitału w odniesieniu do udzielania gwarancji. Zgodnie z art. 26 statutu pułap ten może zostać podniesiony decyzją walnego zgromadzenia do maksymalnej wysokości równej ośmiokrotności objętego kapitału. W odniesieniu do udziałów kwoty określane są decyzją walnego zgromadzenia.

Spory pomiędzy EFI a beneficjentami rozstrzygane są przez właściwe sądy krajowe lub w drodze postępowania arbitrażowego. Spory dotyczące środków podejmowanych przez organy EFI podlegają właściwości Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej (Protokół nr 7) stosuje się do EFI, członków organów Funduszu i jego personelu.

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych

Wspólnie z Komisją Europejską EFI oraz EBI odgrywają kluczową rolę w Planie inwestycyjnym dla Europy poprzez powołanie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS). Fundusz EFIS został powołany w 2015 r. w celu mobilizacji finansowania prywatnego dla inwestycji strategicznych, które nie mogą być finansowane wyłącznie przez rynek. EFI jest odpowiedzialny za realizację działań finansowania małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółek o średniej kapitalizacji (tj. spółek zatrudniających od 250 do 3000 pracowników) w ramach okna dla ŚMP Funduszu EFIS.

KONTEKST

Europejski Fundusz Inwestycyjny powołano w 1994 r., a jego siedziba mieści się w Luksemburgu.

AKT

Statut Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego zatwierdzony dnia 14 czerwca 1994 r. i zmieniony w dniach 19 czerwca 2000 r., 30 listopada 2007 r., 8 marca 2012 r. i 27 maja 2014 r. przez Walne Zgromadzenie (Dz.U. C 95, 21.3.2015, s. 22–31)

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015