Ku silniejszemu partnerstwu na rzecz turystyki europejskiej

Komisja zamierza ustanowić odnowioną europejską politykę turystyczną, aby podnieść konkurencyjność przemysłu turystycznego oraz stworzyć większą liczbę miejsc pracy poprzez zrównoważony wzrost turystyki w Europie i na świecie. Przedstawia również możliwości uczestnictwa różnych zainteresowanych stron w działaniach Wspólnoty w tym obszarze.

AKT

Komunikat Komisji z dnia 17 marca 2006 r. – Odnowiona polityka turystyczna UE – Ku silniejszemu partnerstwu na rzecz turystyki europejskiej [COM(2006) 134 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Jako czynnik stymulujący wzrost i zatrudnienie, turystyka odgrywa kluczową rolę w strategii lizbońskiej.

Gwałtowny wzrost tej branży stymuluje globalizacja, zmiany demograficzne oraz ewolucja transportu. Tempo tworzenia miejsc pracy w turystyce przekracza średnią dla innych sektorów i branża ta zapewnia wysoce zróżnicowane miejsca pracy, często w niepełnym wymiarze czasowym, przyczyniając się tym samym do zatrudniania kobiet, osób młodych i mniej wykwalifikowanych. Zrównoważona turystyka odgrywa ważną rolę w zachowywaniu i wzmacnianiu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz przyczynia się do rozwoju lokalnego w coraz większej liczbie mniej uprzywilejowanych regionów. Turystyka sprzyja ponadto porozumieniu między narodami.

Odnowiona polityka turystyczna UE

Unia Europejska proponuje nową politykę turystyczną, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed tym sektorem i w pełni wykorzystać jego potencjał. Wyzwania stojące obecnie przed Europą obejmują zmieniającą się strukturę demograficzną, globalną konkurencję, potrzebę zrównoważenia oraz popyt na konkretne formy turystyki.

W związku z tym kluczowe znaczenie będzie miała koordynacja oraz dialog i partnerstwo podmiotów związanych z turystyką, ponieważ turystyka jest działalnością angażującą szeroki wachlarz różnych podmiotów. Władze publiczne na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym muszą współpracować z sektorem prywatnym, partnerami społecznymi branży oraz stronami zainteresowanymi. Komisja będzie nadal informować członków Komitetu Doradczego ds. Turystyki w sposób efektywny i przejrzysty o związanych z turystyką inicjatywach zawartych w programie jej prac.

Włączanie środków w główny nurt polityki

Celem pierwszego zestawu środków jest stworzenie lepszego otoczenia regulacyjnego. Komisja chce zapewnić uwzględnianie konkurencyjności branży w ocenach wpływu nowych wniosków związanych z turystyką. Planuje również przegląd nierozstrzygniętych wniosków legislacyjnych i upraszczanie istniejącego prawodawstwa europejskiego. Państwa członkowskie również wzywane są do prowadzenia tego rodzaju działań w celu uniknięcia skumulowanego obciążenia administracyjnego, które mogłoby osłabić konkurencyjność tego sektora.

Ponadto wiele działań Wspólnoty, nie tylko w obszarze polityki przedsiębiorczości, ale również w obszarach innych polityk europejskich, wywiera jednak bezpośredni lub pośredni wpływ na konkurencyjność europejskiej turystyki. Dlatego Europa powinna wykorzystywać również inne instrumenty polityki w celu wspierania konkurencyjności.

Należy w większym stopniu wykorzystywać dostępne europejskie instrumenty finansowe do promowania turystyki:

Fundusze strukturalne, EFRR i EFS pozwalają wspierać rozwój działalności turystycznej i usług turystycznych, mobilność zawodową pracowników, programy edukacyjne i szkolenia.

Fundusz Spójności zapewnia wsparcie dla infrastruktury ekologicznej i transportowej.

Przyszły program Leonardo Da Vinci obejmuje nowy program mobilności dla osób przyuczających się do zawodu, dla którego turystyka została wskazana jako możliwy sektor pilotażowy.

W ramach EFRROW dostępne będzie wsparcie na poprawę terenów wiejskich, jakości produkcji rolnej oraz modernizację dziedzictwa kulturowego w celu rozwijania turystyki wiejskiej i dywersyfikacji gospodarki wiejskiej, w szczególności w nowych państwach członkowskich i krajach kandydujących.

EFR wskazuje ekoturystykę jako obszar, który może stać się nową dziedziną działalności dla rybaków z regionów dotkniętych restrukturyzacją sektora rybołówstwa. Rybołówstwo na niewielką skalę oraz infrastruktura turystyczna będą również wspierane za pośrednictwem EFR.

Proponowany Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji będzie wspierać konkurencyjność przedsiębiorstw, a w szczególności MŚP, w sektorze turystyki.

Badania wspierane w ramach proponowanego siódmego programu ramowego WE w zakresie badań mogą przynieść korzyści dla sektora turystycznego dzięki badaniom dotyczącym technologii informacyjno-komunikacyjnych, zastosowań satelitarnych, dziedzictwa kulturowego i wykorzystania gruntów.

Promowanie zrównoważonej turystyki

W oparciu o komunikat z 2003 r. „Podstawowe kierunki dotyczące zrównoważonego rozwoju turystyki europejskiej” oraz prace grupy ekspertów nazywanej „Grupą ds. zrównoważonej turystyki” Komisja planuje przedstawić wniosek dotyczący Europejskiej Agendy 21 (EN) dla turystyki w 2007 r.

Konkretne działania, które Komisja zamierza podjąć w celu wspierania zrównoważonego rozwoju turystyki, obejmują:

Wzmocnienie rozumienia turystyki

Aktualne, szczegółowe, odpowiednie i porównywalne dane statystyczne na temat turystyki mają kluczowe znaczenie przy podejmowaniu efektywnych decyzji. Konieczne jest usprawnienie na poziomie europejskim i krajowym mechanizmów zbierania danych statystycznych w obszarze turystyki (Eurostat i rachunki satelitarne dla turystyki).

Poprawa widoczności turystyki

Komisja zamierza promować europejskie cele turystyczne za pośrednictwem portalu zapewniającego praktyczne informacje dla turystów podróżujących po Europie (transport, atrakcje turystyczne, wydarzenia i kalendarz wydarzeń, pogoda itp.), ale jednocześnie zwraca uwagę na wpływ, jaki dla MŚP mogą mieć wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez europejskie miasta i regiony.

Począwszy od 2002 r., co roku inne państwo członkowskie jest gospodarzem dorocznego Europejskiego Forum Turystyki, które jest organizowane we współpracy z Komisją. Wydarzenie to umożliwia ukazanie złożoności turystyki jako zjawiska wpływającego na wiele elementów tkanki społeczno-gospodarczej. Komisja zachęca do podejmowania dialogu w ramach tego forum. Kilka prezydencji Rady zorganizowało posiedzenia ministrów poświęcone turystyce i specjalne konferencje, co również pomaga zwiększać widoczność europejskiej turystyki.

Kontekst

Niniejszy komunikat został opublikowany rok po komunikacie „Wspólne działania na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia – nowy początek strategii lizbońskiej”. Przemysł turystyczny jest ważny dla strategii lizbońskiej w kontekście zrównoważonego wzrostu i tworzenia miejsc pracy, ale musi poradzić sobie z określonymi wyzwaniami.

Rozwój współpracy w tym zakresie może być regularnie oceniany podczas Europejskiego Forum Turystyki.

See also

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2006