Nowoczesna polityka dla MŚP

Nowa wspólnotowa polityka dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) stwarza bardziej spójne, pragmatyczne i horyzontalne ramy dla tych przedsiębiorstw. Ma na celu uwolnienie ogromnego niewykorzystanego potencjału MŚP w zakresie tworzenia wzrostu gospodarczego i miejsc pracy w Unii Europejskiej. MŚP staną się bardziej konkurencyjne dzięki wspieraniu przedsiębiorczości, uzyskaniu lepszego dostępu do rynku wewnętrznego i rynku zewnętrznego, uproszczeniu prawodawstwa wspólnotowego, poprawie potencjału rozwoju oraz efektywnemu partnerstwu z zainteresowanymi MŚP.

AKT

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 10 listopada 2005 r. – Wdrażanie wspólnotowego programu Lizbońskiego – Nowoczesna polityka wzrostu i zatrudnienia dla małych i średnich przedsiębiorstw [COM (2005) 551 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w znaczącym stopniu przyczyniają się do wzrostu gospodarczego oraz tworzenia nowych miejsc pracy w Unii Europejskiej (UE). Dlatego nowa polityka dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) stwarza bardziej spójne, pragmatyczne i horyzontalne ramy dla tych przedsiębiorstw. Wspieranie przedsiębiorczości oraz tworzenie otoczenia sprzyjającego MŚP pozwoli na zwiększenie konkurencyjności tych przedsiębiorstw.

MŚP są bardzo zróżnicowane, w związku z czym mają różne potrzeby. Są wśród nich nowe przedsiębiorstwa, jak i tzw. „gazele biznesu”, charakteryzujące się dynamicznym wzrostem. Niektóre działają na dużych rynkach, a inne na rynkach lokalnych i regionalnych. Jako że zgodnie z definicją MŚP zatrudniają poniżej 250 pracowników, są wśród nich mikroprzedsiębiorstwa, a także małe i średnie przedsiębiorstwa rodzinne. Aby uwolnić potencjał rozwoju wszystkich MŚP, polityki i działania wspierające MŚP powinny odzwierciedlać tę różnorodność.

Powodzenie tej nowej polityki uzależnione jest od rzeczywistego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron na szczeblu krajowym, regionalnym oraz europejskim, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Działania szczególne proponowane są w pięciu kluczowych obszarach.

Kontekst

MŚP stanowią dużą część gospodarki i przemysłu Europy. W Unii Europejskiej jest ich około 23 mln i stanowią 99% wszystkich przedsiębiorstw, zapewniając zatrudnienie na poziomie nawet 80% w niektórych sektorach, na przykład tekstylnym. Dlatego europejskie MŚP są bogatym źródłem wzrostu, zatrudnienia, umiejętności w zakresie przedsiębiorczości, innowacji oraz spójności gospodarczej i społecznej. W związku z tym konieczne jest uwolnienie potencjału MŚP oraz wprowadzenie korzystnych zmian w otoczeniu, w którym działają poprzez promowanie przedsiębiorczości.

See also

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2007