Przedstawiciel MŚP

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat (KOM(2008) 394 wersja ostateczna) – „Najpierw myśl na małą skalę” – program „Small Business Act” dla Europy

Pełnomocnik ds. małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) pełni funkcję łącznika między Komisją Europejską a środowiskiem MŚP oraz odgrywa podwójną rolę — jednocześnie działa w ramach Komisji i prowadzi współpracę ze światem zewnętrznym. Pełnomocnik bierze pod uwagę obawy wyrażane przez MŚP i reprezentuje ich interesy w procesie tworzenia prawa unijnego. Dzięki niemu kontakty Komisji z europejskimi MŚP zyskują bardziej „ludzkie oblicze”, podkreśla on również znaczenie MŚP dla wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w Europie.

Konkurencyjność gospodarki Unii Europejskiej (UE) jest zasadniczo zależna od dobrego stanu jej małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). 23 miliony unijnych MŚP stanowią 99% wszystkich przedsiębiorstw w UE i odpowiadają za tworzenie większości nowych miejsc pracy. MŚP są dla gospodarki europejskiej istotnym źródłem wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz lepszych miejsc pracy, co mieści się w głównych celach strategii lizbońskiej.

Chociaż wiele polityk realizowanych przez UE ma bezpośredni wpływ na MŚP, ich opinie z trudem docierają do decydentów.

W celu umożliwienia MŚP wyrażania swoich opinii, realizując w ten sposób zasadę „najpierw myśl na małą skalę” określoną w europejskiej karcie małych przedsiębiorstw, przyjętej podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Santa Maria de Feira, w czerwcu 2000 r., Komisja Europejska postanowiła powołać pełnomocnika MŚP.

Wewnętrzną rolą pełnomocnika jest zwiększanie świadomości Komisji na temat problemów, z jakimi mierzą się MŚP. Pełnomocnik bada polityki UE, które mogą mieć wpływ na MŚP i zapewnia, aby ich interesy i właściwe im potrzeby były uwzględniane przy kształtowaniu polityki.

Pełnomocnik realizuje swoje zadania w ramach systemu oceny skutków, mającego na celu zapewnienie, że wnioski Komisji podlegają wcześniejszej ocenie pod kątem ich skutków gospodarczych, środowiskowych i społecznych. Kluczową rolą pełnomocnika ds. MŚP jest reprezentowanie interesów MŚP na wczesnym etapie procesów tworzenia prawa, co umożliwia przewidywanie skutków, jakie może przynieść wprowadzenie nowych przepisów.

W ten sposób działania pełnomocnika poprawiają koordynację w obrębie Komisji w aspekcie kwestii dotyczących MŚP.

Na zewnątrz pełnomocnik pełni oficjalną funkcję osoby odpowiedzialnej za kontakty i funkcja ta jest uznawana przez środowisko MŚP. Jego zadaniem jest gromadzenie informacji od MŚP i reprezentujących je organizacji poprzez regularnie i nieformalne kontakty bezpośrednie. Poza tym pełnomocnik na bieżąco informuje MŚP o unijnych programach i funduszach i może bezpośrednio odpowiadać na ich pytania. Poprzez budowanie dialogu między UE a europejskimi przedsiębiorcami pełnomocnik przyczynia się do poprawy ładu administracyjno-regulacyjnego w Europie.

Pierwszy pełnomocnik ds. MŚP został powołany na swoje stanowisko w 2001 r.

Obecnie funkcję pełnomocnika UE ds. MŚP pełni Elżbieta Bieńkowska, Komisarz Komisji ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.

KONTEKST

Więcej informacji:

„Sieć pełnomocników ds. MŚP” na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów „Najpierw myśl na małą skalę” Program „Small Business Act” dla Europy (KOM(2008) 394 wersja ostateczna z 25.6.2008)

Z unijnym pełnomocnikiem ds. MŚP można kontaktować się pod adresem: SME Envoy European Commission, DG Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs, Unit GROW.H1 – COSME Programme and SME Envoy Network B-1049 Brussels Belgia. Można również wysłać wiadomość e-mail na adres: grow-sme-envoy@ec.europa.eu.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016