Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla pochodzących z lekkich samochodów dostawczych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 510/2011 określające normy emisji dla nowych lekkich samochodów dostawczych z myślą o zmniejszeniu emisji CO2

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu ustanowiono wymogi dotyczące emisji dwutlenku węgla (CO2) pochodzących z nowych lekkich samochodów dostawczych w ramach zintegrowanego podejścia UE na rzecz zmniejszenia emisji CO2 pochodzących z lekkich pojazdów dostawczych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Pojazdy objęte zakresem rozporządzenia

Rozporządzenie dotyczy pojazdów kategorii N1, tj. lekkich samochodów dostawczych zaprojektowanych i zbudowanych z myślą o przewozie towarów, charakteryzujących się masą maksymalną wynoszącą 3,5 tony i masą własną nieprzekraczającą 2 610 kilogramów, które są po raz pierwszy rejestrowane w UE.

Docelowe poziomy emisji dla całej floty pojazdów w UE

Indywidualne docelowe poziomy emisji dla producentów

Producenci lekkich samochodów dostawczych mają zapewnić, aby średni indywidualny poziom emisji CO2 wytwarzanych przez nich nowych lekkich samochodów dostawczych rejestrowanych w UE odpowiadał docelowym indywidualnym poziomom emisji określonym w załączniku I do rozporządzenia. Te docelowe indywidualne poziomy emisji są oparte na poziomach emisji dla całej floty pojazdów w UE, przy uwzględnieniu średniej masy pojazdów we flocie producenta.

Docelowe poziomy emisji były wprowadzane stopniowo, począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r., zgodnie z poniższym harmonogramem:

Grupy producentów

Producenci lekkich samochodów dostawczych mogą utworzyć grupę w celu wspólnego wypełnienia swoich obowiązków dotyczących docelowych indywidualnych poziomów emisji.

Monitorowanie i sprawozdawczość w odniesieniu do średnich poziomów emisji

Co roku państwa UE gromadzą dane dotyczące każdego nowego lekkiego samochodu dostawczego zarejestrowanego na ich terytorium (np. nazwa producenta, typ, indywidualny poziom emisji CO2, masa).

Europejska Agencja Środowiska gromadzi te dane w centralnym rejestrze, który jest publicznie dostępny. Na ich podstawie Komisja Europejska oblicza wstępnie dla każdego producenta i każdego roku kalendarzowego:

Po weryfikacji dokonanej przez producentów Komisja zatwierdza wstępne obliczenia najpóźniej do dnia 31 października każdego roku.

„Superjednostki”

W latach 2014–2017 funkcjonował system zachęcający producentów do wytwarzania pojazdów o niskich poziomach emisji (poniżej 50 gramów na kilometr). Przy obliczaniu średniego indywidualnego poziomu emisji dla danego producenta każdy z takich pojazdów liczono jako: 3,5 pojazdu w 2014 i 2015 r., jako 2,5 pojazdu w 2016 r. i jako 1,5 pojazdu w 2017 r. W ramach obowiązywania systemu „superjednostek” każdy producent mógł w latach 2014–2017 zastosować te mnożniki w odniesieniu do maksymalnie 25 000 lekkich samochodów dostawczych.

Opłata z tytułu przekroczenia poziomu emisji

Odstępstwa dla niektórych producentów

Innowacje ekologiczne

Dostawcy lub producenci mogą ograniczyć emisje CO2 dzięki stosowaniu technologii innowacyjnych, które nie są objęte standardowym cyklem testów pomiaru CO2 ani obowiązkowymi przepisami UE. Całkowity udział tych technologii w zmniejszeniu indywidualnego poziomu emisji dla producenta wynosi 7 gramów CO2/km.

Zmiany rozporządzenia

Rozporządzenie było kilkukrotnie nowelizowane w celu dostosowania go do postępu technicznego. Dokonane nowelizacje dotyczyły:

Przegląd rozporządzenia

Do dnia 31 grudnia 2015 r. Komisja miała ponownie przeanalizować różne aspekty rozporządzenia z myślą o ustanowieniu nowych poziomów docelowych dla okresu po 2020 r. W listopadzie 2017 r. przedstawiła ona swój wniosek, który po przyjęciu przez Parlament Europejski i Radę uchyli to rozporządzenie.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 3 czerwca 2011 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 510/2011 z dnia 11 maja 2011 r. określające normy emisji dla nowych lekkich samochodów dostawczych w ramach zintegrowanego podejścia Unii na rzecz zmniejszenia emisji CO2 z lekkich pojazdów dostawczych (Dz.U. L 145 z 31.5.2011, s. 1–18)

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 510/2011 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady określającego normy emisji dla nowych samochodów osobowych i dla nowych lekkich pojazdów użytkowych w ramach zintegrowanego podejścia Unii na rzecz zmniejszenia emisji CO2 z pojazdów lekkich oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 715/2007 (wersja przekształcona) (COM(2017) 676 final/2 z 26.1.2018)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 253/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 510/2011 w celu określenia warunków osiągnięcia docelowego zmniejszenia emisji CO2 z nowych lekkich samochodów dostawczych przewidzianego na 2020 r. (Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 38–41)

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019