Osłony przeciwrozbryzgowe kół dla pojazdów silnikowych

Rozporządzenie (EU) nr 109/2011 - osłony przeciwrozbryzgowe kół

AKT

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 109/2011 z dnia 27 stycznia 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 661/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymagań dotyczących homologacji typu niektórych kategorii pojazdów silnikowych i ich przyczep odnoszących się do osłon przeciwrozbryzgowych kół

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie określa wymogi dotyczące homologacji typu dla osłon przeciwrozbryzgowych kół* dla niektórych kategorii pojazdów silnikowych. Wykonuje rozporządzenie (WE) nr 661/2009 dotyczące ogólnego bezpieczeństwa pojazdów silnikowych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Kategorie pojazdów silnikowych

Niniejsze rozporządzenie dotyczy kategorii N i O, do których należą pojazdy silnikowe zaprojektowane i skonstruowane do przewozu towarów posiadające co najmniej cztery koła, a także przyczep.

Wymogi dotyczące osłon przeciwrozbryzgowych kół

Urządzenia przeciwrozbryzgowe kół są zazwyczaj umieszczone nad kołami pojazdu i mogą składać się z błotników*, falban zewnętrznych* lub fartuchów przeciwdeszczowych*.

Urządzenie musi działać prawidłowo podczas zwykłego użytkowania na mokrej drodze. Rozróżnia się następujące typy urządzeń:

urządzenia typu pochłaniające energię,

urządzenia typu oddzielające powietrze/wodę.

Homologacja typu

Zarówno producent urządzenia, jak i producent pojazdu, mają obowiązek złożyć wniosek o homologację typu WE we właściwym organie krajowym. Wniosek musi zawierać określone informacje:

markę i typ urządzenia lub pojazdu,

liczbę osi i kół pojazdu,

opis osłon przeciwrozbryzgowych kół i ich części.

Producent urządzenia przeciwrozbryzgowego ma obowiązek dostarczyć dokumenty administracyjne dotyczące homologacji typu WE osłon przeciwrozbryzgowych kół jako oddzielnego zespołu technicznego.

Producent pojazdu ma obowiązek dostarczyć dokumenty administracyjne dotyczące:

homologacji typu WE pojazdu w związku z zamontowaniem urządzeń przeciwrozbryzgowych kół,

świadectwo homologacji typu urządzenia zamontowanego w pojeździe.

Jeżeli właściwy organ uzna, że dane urządzenie lub pojazd spełnia wszystkie wymogi dotyczące osłon przeciwrozbryzgowych kół, to udzieli homologacji typu WE i nada numer homologacji typu zgodnie z dyrektywą 2007/46/WE.

KLUCZOWE POJĘCIA

* Osłona przeciwrozbryzgowa kół: urządzenie zmniejszające rozbryzg z drogi dzięki błotnikom, falbanom i fartuchom przeciwdeszczowym (zob. poniżej).

* Homologacja typu: oznacza, że przeprowadzono testy, aby zagwarantować, że spełnione zostały odpowiednie wymogi regulacyjne, techniczne i dotyczące bezpieczeństwa.

* Błotnik: sztywna część pojazdu, która zapobiega rozbryzgowi z drogi spod koła w górę.

* Falbana: zazwyczaj przymocowana do tylnego zderzaka, co zapobiega rozbryzgom z deszczu i błota na inne samochody i przechodniów.

* Fartuch przeciwdeszczowy: elastyczna część przytwierdzona pionowo za kołem, która zmniejsza rozbryzg na mokrej drodze.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 109/2011

1.3.2011

-

Dz.U. L 34 z 9.2.2011, s. 2-28

Akt(-y) zmieniający(-e)

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) 2015/166

24.2.2015

-

Dz.U. L 28 z 4.2.2015, s. 3-39

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 661/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie wymogów technicznych w zakresie homologacji typu pojazdów silnikowych dotyczących ich bezpieczeństwa ogólnego, ich przyczep oraz przeznaczonych dla nich układów, części i oddzielnych zespołów technicznych (Dz.U. L 200 z 31.7.2009, s. 1-24)

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015