System wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI)

System wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI) jest narzędziem elektronicznym stworzonym w celu usprawnienia komunikacji oraz współpracy pomiędzy administracjami państw członkowskich w ramach stosowania prawa dotyczącego rynku wewnętrznego. Celem systemu jest usunięcie pewnych praktycznych przeszkód, zmniejszenie kosztów oraz poprawa skuteczności współpracy administracyjnej w Europie.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów z dnia 6 listopada 2008 r.– Wykorzystanie potencjału rynku wewnętrznego dzięki pogłębionej współpracy administracyjnej [COM(2008) 703 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

System wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI) jest narzędziem elektronicznym stworzonym do wzmacniania współpracy administracyjnej w zakresie prawodawstwa dotyczącego rynku wewnętrznego. System IMI wspiera właściwe organy państw członkowskich w pokonywaniu praktycznych trudności związanych przede wszystkim z różnicami kultury administracyjnej, używaniem różnych języków oraz identyfikacją partnerów w pozostałych państwach członkowskich.

IMI jest zabezpieczoną aplikacją internetową dostępną dla wszystkich administracji trzydziestu państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i jest dostępny we wszystkich językach Unii Europejskiej.

Zasady

IMI opiera się na trzech podstawowych zasadach:

Korzyści

System oferuje wiele korzyści, w szczególności umożliwia państwom członkowskim administrowanie jednolitą siecią, zamiast 29 relacjami dwustronnymi, porozumiewanie się ze sobą przy użyciu jasnej, przejrzystej i uzgodnionej metody pracy, ograniczanie problemów językowych, realizowanie oszczędności czasu i środków oraz zwiększenie jakości usług w związku ze wzrostem przejrzystości oraz przewidywalności.

Ochrona danych

Ponieważ IMI jest wykorzystywany do wymiany danych osobowych, w całości podlega ustawodawstwu z zakresu ochrony danych. Ponadto decyzja 2008/49/WE Komisji ustanawia funkcje, prawa i obowiązki użytkowników IMI.

Kontekst

Utworzenie IMI było spowodowane dużym znaczeniem współpracy administracyjnej w zakresie ustanowienia jednolitego rynku dynamicznego, zgodnie ze strategią lizbońską. IMI powinien również wzmacniać stosowanie prawa wspólnotowego na poziomie krajowym, a co za tym idzie, realizowanie programu „Lepsze stanowienie prawa”. Wpisuje się również w ramy planu działania i2010 na rzecz administracji elektronicznej.

Pierwszy projekt pilotażowy został uruchomiony w listopadzie 2007 r. dla czterech zawodów objętych dyrektywą 2005/36/WE dotyczącą uznawania kwalifikacji zawodowych. System będzie stopniowo obejmował inne zawody.

Drugi projekt pilotażowy został uruchomiony w styczniu 2009 r. na podstawie dyrektywy usługowej. Trwał do dnia 28 grudnia 2009 r., kiedy to dyrektywa powinna być w całości transponowana przez państwa członkowskie. Celem było przygotowanie wdrożenia systemu operacyjnego IMI obejmującego całość działań w sektorze usług do końca 2009 r. W przyszłości IMI mógłby być używany także do wzmacniania współpracy administracyjnej w pozostałych obszarach podlegających ustawodawstwu dotyczącemu rynku wewnętrznego.

AKTY POWIĄZANE

Zalecenie Komisji z dnia 26 marca 2009 r. w sprawie wytycznych w zakresie ochrony danych dla systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI) [Dz.U. L 100 z 18.4.2009]. Niniejsze zalecenie zachęca państwa członkowskie do wdrażania wytycznych, które widnieją w załączniku. Wytyczne te dotyczą ochrony danych, mechanizmów zabezpieczających przewidzianych przez system oraz zagrożeń związanych z używaniem systemu.

Krajowi koordynatorzy systemu IMI są również zachęcani do kontaktowania się z organami krajowymi, które odpowiadają za ochronę danych w celu wdrożenia wytycznych zgodnie z prawem krajowym.

Komisja Europejska musi być informowana o wdrażaniu tych wytycznych najpóźniej dziewięć miesięcy po przyjęciu zalecenia.

See also

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009