Pomoce państwa: wytyczne

Komisja przygotowała nowe wytyczne dla oceny pomocy państwa udzielanej sektorom rybołówstwa i akwakultury. Przyjęcie ich ma na celu ustanowienie reguł dla pomocy państwa w tym obszarze zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1198/2006 w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego (EFR), który tworzy nowe ramy pomocy strukturalnej dla sektora rybołówstwa na okres 2007–2013. Nowe wytyczne mają zastosowanie od 1 kwietnia 2008 r.

AKT

Wytyczne do celów analizy pomocy państwa dla rybołówstwa i akwakultury [Dz.U. C 84 z 3.4.2008].

STRESZCZENIE

Pomoc państwa jest zasadniczo zabroniona Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską, gdyż może powodować nieuczciwą konkurencję na rynku wewnętrznym. Jednak istnieją odstępstwa od tej zasady. W ramach niniejszych wytycznych Komisja uwzględnia odstępstwa od tej zasady w sektorze rybołówstwa i akwakultury.

Wytyczne stosuje się do sektora rybołówstwa i działań związanych z eksploatacją zasobów wodnych i akwakultury oraz środków produkcji, przetwórstwa i sprzedaży produktów będących wynikiem działalności tego sektora.

Niniejsze wytyczne dotyczą wszelkich środków stanowiących pomoc w rozumieniu art. 87 ust.1 Traktatu WE, w jakiejkolwiek formie, jeśli są finansowane bezpośrednio lub pośrednio z budżetu władz publicznych.

Zasad dotyczących pomocy państwa ustanowionych w artykułach od 87 do 89 Traktatu WE na rzecz sektora rybołówstwa i akwakultury nie stosuje się do wkładów finansowych państw członkowskich przyznawanych w celu współfinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego (EFR).

Państwa członkowskie są zobowiązane zgłosić Komisji plany przyznania pomocy, tak by Komisja miała możliwość stwierdzenia, że projekt pomocy państwa jest zgodny z regułami wspólnotowymi. Pomoc ze środków publicznych powinna respektować cele polityki konkurencyjności i Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). Pomoc państwa nie może mieć charakteru protekcyjnego ani być udzielana na działania już prowadzone przez beneficjenta. Państwa członkowskie nie mają obowiązku zgłaszania pomocy, jeśli ta spełnia warunki ustanowione w przyjętym rozporządzeniu o wyłączeniach grupowych (zmieniającym rozporządzenie nr 1595/2004, którego termin upłynął 31.12.2006 r.) lub stanowi pomoc szkoleniową, na badania naukowe i na rzecz zatrudnienia.

Państwo członkowskie musi zgłosić wysokość i intensywność pomocy. Czas trwania programów pomocy powinien wynosić maksymalnie dziesięć lat. Na dwa miesiące przed upływem końca programu pomocy można składać wnioski o jego przedłużenie. Państwo członkowskie powinno uzasadnić i ponownie zgłosić wniosek. Jeżeli okaże się, że beneficjent programu nie przestrzega zasad WPRyb, pomoc musi być zwrócona w stopniu proporcjonalnym do wagi naruszenia.

Komisja precyzuje, że pomoc państwa w eksporcie i w zakresie wymiany produktów rybołówstwa na rynku wewnętrznym Wspólnoty, jak i pomoc w działaniu są zasadniczo niezgodne z polityką rynku wewnętrznego.

Wytyczne w sprawie pomocy regionalnej nie mają zastosowania do sektorów rybołówstwa i akwakultury.

Pomoc zgodna z rynkiem wewnętrznym:

Niniejsze wytyczne stosowane są od 1 kwietnia 2008 r. do wszystkich przypadków pomocy zgłoszonych po tej dacie.

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008