Współpraca z Afrykańskim Centrum Studiów i Badań nad Terroryzmem

Unia Europejska udziela wsparcia Afrykańskiemu Centrum Studiów i Badań nad terroryzmem. Wspólne działanie ma na celu ściślejszą współpracę między państwami członkowskimi i Unią Afrykańską i poprawę organizacji ich zdolności do walki z terroryzmem. Wspólne działanie wpisuje się w ramy wdrażania strategii Unii Europejskiej na rzecz walki z terroryzmem.

AKT

Wspólne działanie 2007/501/ WPZiB Rady z 16 lipca 2007 r. dotyczące współpracy z Afrykańskim Centrum Studiów i Badań nad Terroryzmem w ramach strategii Unii Europejskiej w zakresie walki z terroryzmem.

STRESZCZENIE

Niniejsze wspólne działanie jest wsparciem Unii Europejskiej (UE) dla państw członkowskich Unii Afrykańskiej (UA) (EN). Jego celem jest poprawienie organizacji możliwości państw członkowskich UA w zakresie walki z terroryzmem oraz zacieśnienie ich współpracy, m.in. przez wymianę informacji.

Aby zwiększyć skuteczność struktur antyterrorystycznych państw afrykańskich, UE zobowiązuje się udzielić finansowego wsparcia Afrykańskiemu Centrum Studiów i Badań nad Terroryzmem (CAERT) (EN) (FR).

Afrykańskie Centrum Studiów i Badań nad Terroryzmem

Od momentu powstania w 2004 r. CAERT odpowiedzialne jest za ocenę zagrożenia terrorystycznego w Afryce i wspieranie antyterrorystycznej współpracy wewnątrzafrykańskiej. Zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem działań szkoleniowych, badawczych, stworzeniem systemu baz danych służących gromadzeniu, wymianie i analizie informacji oraz sprawowaniem funkcji monitorującej i ostrzegawczej w zakresie terroryzmu.

Projekt

Projekt polega na przeprowadzeniu misji oceniających, które pozwolą sprawdzić krajowe struktury do walki z terroryzmem, a także przygotowaniu zaleceń w zakresie ich reorganizacji w państwach członkowskich UA. Aby tego dokonać, plan działań opracowany przez UE zostanie przedstawiony na kolejnym seminarium w Addis Abebie.

Weźmie w nim udział po dwóch przedstawicieli 53 państw UA, Maroka, Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (EN) (FR), CEART i każdego z państw członkowskich UE oraz koordynator UE ds. walki z terroryzmem.

Na zakończenie seminarium państwa afrykańskie określą, czy chcą przyjąć misję oceniającą. Zespoły kontrolne składać się będą z dwóch specjalistów z państw członkowskich UE oraz z jednego członka CEART. Ich obowiązkiem będzie przygotowanie sprawozdania z zaleceniami. Jeśli zalecenia zostaną przyjęte przez władze ocenianego państwa, zostaną wprowadzane w życie pod nadzorem CEART.

Równolegle oceny dotyczące możliwych zmian zostają przekazane do CAERT, który przekazuje je Radzie, a ta poszczególnym państwom członkowskim. CEART (za zgodą UE) przedstawi na podstawie tych ocen propozycje działań doradczych w ocenionych państwach.

Wdrożenie

Za realizację niniejszego wspólnego działania odpowiada prezydencja, wspierana przez Sekretarza Generalnego Rady/Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB (DE) (EN) (FR).

CEART odpowiada za:

Rada i Komisja zapewniają spójność między realizacją niniejszego wspólnego działania i realizacją innych działań zewnętrznych Wspólnoty.

Tryby

Kwota na wdrożenie projektu wynosi 665 000 EUR. Komisja zajmuje się weryfikacją dobrego zarządzania wydatkami, dostarczeniem danych dotyczących kwestii finansowych, a także zawieraniem umowy o finansowaniu z CEART i informowaniem Rady o napotkanych trudnościach.

Wspólne działanie wchodzi w życie w dniu jego przyjęcia i wygasa po 18 miesiącach, licząc od daty zawarcia umowy o finansowaniu, lub od 16 lipca 2008 r., jeśli żadna umowa nie zostanie zawarta przed tym terminem.

Kontekst

Niniejsze wspólne działanie wpisuje się w ramy strategii walki z terroryzmem UE oraz strategii UE dla Afryki, planu działania w zakresie przeciwdziałania i walki z terroryzmem w Afryce oraz konwencji dotyczącej przeciwdziałania i walki z terroryzmem, która została podpisana w Algierze.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Wspólne Działanie 2007/501/WPZiB

16.7.2007

-

Dz.U. L 185 z 17.7.2007

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2008