Procedura przekazywania osób między państwami członkowskimi UE a Islandią i Norwegią

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Umowa między UE a Islandią i Norwegią w sprawie procedury przekazywania osób pomiędzy państwami członkowskimi UE a Islandią i Norwegią

Decyzja 2006/697/WE dotycząca zawarcia umowy między UE a Islandią i Norwegią w sprawie procedury przekazywania osób między państwami członkowskimi UE a Islandią i Norwegią

Decyzja 2014/835/UE w sprawie zawarcia Umowy między Unią Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii w sprawie procedury przekazywania osób między państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Islandią i Norwegią

JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Nakaz aresztowania

Podwójna karalność

W przypadku przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności o wymiarze co najmniej 3 lat strony mogą zadeklarować, że warunek podwójnej karalności* nie będzie stosowany w odniesieniu do 32 kategorii przestępstw, o ile tylko są one zagrożone karą pozbawienia wolności w wymiarze co najmniej trzech lat.

Wśród tych przestępstw można wymienić:

Podstawy odmowy wykonania nakazu aresztowania

Podstawy obligatoryjnej odmowy wykonania nakazu

Władze sądowe odmówią wykonania nakazu aresztowania, jeśli:

Podstawy opcjonalnej odmowy wykonania nakazu

Państwa mogą odmówić wykonania nakazu aresztowania, jeśli:

Prawa podstawowe

W umowie wskazano, że nie narusza ona praw podstawowych oraz podstawowych zasad prawa ustanowionych w Europejskiej konwencji praw człowieka lub zasad, o których mowa w art. 6 Traktatu o Unii Europejskiej.

Stwierdza się w niej również, że żaden przepis umowy nie powinien być interpretowany jako zakazujący odmowy przekazania osoby:

Wyjątek ze względu na polityczny charakter przestępstwa

Wykonania nakazu nie można odmówić na podstawie tego, że przestępstwo może być uznawane przez państwo wykonujące nakaz za przestępstwo polityczne. Strony mogą jednak postanowić, że ta zasada będzie miała zastosowanie wyłącznie do przestępstw, o których mowa w dyrektywie (UE) 2017/541 w sprawie zwalczania terroryzmu i w art. 1 i 2 Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu z 1977 r.

Procedura przekazywania osób

Wydatki

Wszystkie wydatki są ponoszone przez państwo wydające nakaz. Wyjątkiem są wydatki poniesione na terytorium państwa wykonującego nakaz na wykonanie nakazu aresztowania.

Spory i przegląd

Wszelkie spory są przekazywane posiedzeniu przedstawicieli rządów stron i rozstrzygane w terminie sześciu miesięcy.

Strony poddają ciągłemu przeglądowi rozwój orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także orzecznictwa właściwych sądów w Islandii i Norwegii. Ponadto dokonują one przeglądu umowy nie później niż pięć lat po jej wejściu w życie.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa weszła w życie 1 listopada 2019 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Procedura przekazywania osób: procedura umożliwiająca danemu krajowi przekazywanie osób do innego kraju w celu przeprowadzenia postępowania karnego lub wykonania wyroku pozbawienia wolności lub środka zabezpieczającego.
Podwójna karalność: warunek stosowany w przepisach dotyczących ekstradycji/przekazywania osób, na mocy którego państwo może odmówić ekstradycji/przekazania osoby zbiegłej w sytuacji, gdy zarzucany czyn stanowiący przestępstwo w państwie wnioskującym o ekstradycję/przekazanie osoby nie jest przestępstwem w państwie, do którego zwrócono się o dokonanie ekstradycji/przekazanie osoby.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Umowa między Unią Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii w sprawie procedury przekazywania osób pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Islandią i Norwegią (Dz.U. L 292 z 21.10.2006, s. 2–19)

Decyzja Rady 2006/697/WE z dnia 27 czerwca 2006 r. dotycząca zawarcia Umowy między Unią Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii w sprawie procedury przekazywania osób między państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Islandią i Norwegią (Dz.U. L 292 z 21.10.2006, s. 1)

Decyzja Rady 2014/835/UE z dnia 27 listopada 2014 r. w sprawie zawarcia Umowy między Unią Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii w sprawie procedury przekazywania osób między państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Islandią i Norwegią (Dz.U. L 343 z 28.11.2014, s. 1–2)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Nota dotycząca wejścia w życie Umowy między Unią Europejską a Islandią i Norwegią w sprawie procedury przekazywania osób (Dz.U. L 230 z 6.9.2019, s. 1)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/541 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie zwalczania terroryzmu i zastępująca decyzję ramową Rady 2002/475/WSiSW oraz zmieniająca decyzję Rady 2005/671/WSiSW (Dz.U. L 88 z 31.3.2017, s. 6–21)

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021