Program szczegółowy: Zapobieganie i zwalczanie przestępczości (2007–2013)

W ramach programu ogólnego „Bezpieczeństwo i ochrona wolności”, Unia Europejska (UE) ustanowiła na lata 2007–2013 specjalny program mający na celu wspieranie projektów w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej zarówno zorganizowanej, jak i innych jej form.

AKT

Decyzja Rady 2007/125/WSISW z dnia 12 lutego 2007 r. ustanawiająca na lata 2007–2013, jako część ogólnego programu w sprawie bezpieczeństwa i ochrony wolności, szczegółowy program „Zapobieganie i walka z przestępczością”

STRESZCZENIE

Program „Zapobieganie i walka z przestępczością” zastępuje program ramowy w sprawie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych (AGIS) Ma on na celu zapobieganie i zwalczanie przestępczości, w szczególności terroryzmu, handlu ludźmi, przestępstw przeciwko dzieciom, nielegalnego handlu narkotykami, nielegalnego handlu bronią, korupcji i nadużyć finansowych. Program obejmuje cztery główne tematy:

W ramach tych głównych linii działania nowy program przewiduje w szczególności:

Program nie dotyczy wprawdzie współpracy sądowej, może jednak obejmować działania mające na celu promowanie współpracy między organami sądowymi i organami ścigania.

Kwalifikowane projekty i działania

Program umożliwi finansowanie w formie dotacji lub zamówień publicznych:

Kwalifikujące się działania obejmują w szczególności działania w zakresie współpracy i koordynacji operacyjnej, działania w zakresie analizy, oceny i kontroli, transferu technologii i metodologii, szkolenia i wymiany pracowników i ekspertów oraz działania związane z podnoszeniem świadomości i rozpowszechnianiem informacji.

Program jest przeznaczony dla organów ścigania i innych publicznych lub prywatnych podmiotów, w tym organów lokalnych, regionalnych i krajowych, partnerów społecznych, szkół wyższych, urzędów statystycznych, organizacji pozarządowych, partnerstw publiczno-prywatnych, a także dla odpowiednich organów międzynarodowych uczestniczących w projektach jako partnerzy.

Organizacje ubiegające się o uczestnictwo w programie muszą mieć osobowość prawną i mieć siedzibę w państwie członkowskim. Organy i organizacje nastawione na osiąganie zysku będą miały dostęp do dotacji wyłącznie w powiązaniu z organizacjami nienastawionymi na osiąganie zysku lub organizacjami państwowymi.

Niniejsza decyzja zastępuje z dniem 1 stycznia 2007 r. odpowiednie przepisy decyzji 2002/630/WSiSW (AGIS). Działania rozpoczęte przed dniem 31 grudnia 2006 r. na mocy wspomnianej decyzji podlegają do momentu ich zakończenia przepisom tej decyzji.

Kontekst

Szczegółowy program „Zapobieganie i zwalczanie przestępczości” oraz program „Zapobieganie, gotowość i zarządzanie skutkami terroryzmu”, jest częścią programu ramowego „Bezpieczeństwo i ochrona wolności” na lata 2007–2013 z budżetem o wysokości 745 mln EUR.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja 2007/125/WSISW

24.2.2007

Dz.U. L 58 z 24.2.2007

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2011 r. w sprawie śródokresowej oceny programu ramowego „Bezpieczeństwo i ochrona wolności (2007–2013)” [COM(2011) 318 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]. Sprawozdanie to zawiera ocenę realizacji programu „Zapobieganie i zwalczanie przestępczości” w latach 2007–2009. Wynika z niego, że projekty realizowane w ramach programu przyniosły na ogół oczekiwane rezultaty: opracowanie nowych narzędzi i metodologii, propagowanie najlepszych praktyk oraz szerzenie wiedzy o konkretnych zagadnieniach. Zdecydowana większość projektów dotyczy horyzontalnych metod zapobiegania przestępczości i współpracy między organami ścigania. Głównymi uczestnikami programu są także funkcjonariusze organów ścigania. 48% projektów jest realizowanych w Niemczech, Włoszech, Holandii i Zjednoczonym Królestwie. Komisja zauważa jednak różnego typu problemy związane z ich realizacją i stwierdza niedostateczne wykorzystywanie środków. Komisja proponuje, aby kontynuować program do 2013 r. przy udoskonaleniu procedury zatwierdzania dotacji i procesu oceny.

Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego ustanawiający program ramowy „Bezpieczeństwo i ochrona wolności” na lata 2007–2013 [COM(2005) 124 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011