Broń chemiczna

Rada Europejska przyjęła w dniach 12 i 13 grudnia 2003 r. strategię przeciwko rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, która dotyczy walki przeciwko broni chemicznej. Niniejsze wspólne działanie jest kontynuacją zobowiązania Unii Europejskiej (UE) do wspierania działalności Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) i określa siedem priorytetowych projektów.

AKT

Wspólne działanie Rady 2007/185/WPZiB z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie wsparcia działań OPCW w ramach wprowadzania w życie strategii UE przeciwko rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia [Dz.U. L 85 z 19.3.2007].

STRESZCZENIE

Konwencja o zakazie broni chemicznej (CWC) (EN) (ES) (FR) i Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW (EN) (ES) (FR)) grają zasadniczą rolę w tworzeniu świata wolnego od broni chemicznej.

W rozdziale III strategii Unii Europejskiej (UE) przeciwko rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia uznaje się wagę tej kwestii i zobowiązuje się UE do działania na rzecz upowszechnienia konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC).

Wspólne działanie określa cztery cele:

Projekty OPCW odpowiadające priorytetom Wspólnoty mają na celu:

Wspólne działanie wymienia w załączniku siedem projektów, które zostaną w całości sfinansowane przez UE (całkowity koszt: 1 700 000 EUR) i wdrożone przez OPCW w ciągu osiemnastu miesięcy.

Beneficjentami działań na rzecz upowszechnienia są państwa niebędące stronami CWC (państwa strony i państwa niebędące stronami). Beneficjentami działań związanych z wdrożeniem są państwa strony CWC, które nie są członkami UE.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dz.U.

Wspólne działanie 2007/185/WPZiB

19.3.2007

Dz.U. L 85 z 27.3.2007

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2007