Ułatwienie współpracy sądowej w sprawach cywilnych

Niniejsze rozporządzenie ustanawia ogólne ramy działań Wspólnoty w celu ułatwienia współpracy sądowej w sprawach cywilnych. Takie działania obejmują wspieranie organizacji wspierających i ułatwiających współpracę sądową w sprawach cywilnych oraz wspieranie szczególnych projektów.

AKT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 743/2002 z dnia 25 kwietnia 2002 r. ustanawiające ogólne ramy działań Wspólnoty w celu ułatwienia wprowadzenia w życie współpracy sądowej w sprawach cywilnych.

STRESZCZENIE

Celem niniejszego rozporządzenia jest ustanowienie ogólnych ram dla działań Wspólnoty na okres od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2006 r., aby ułatwić współpracę sądową w sprawach cywilnych. Dnia 6 kwietnia 2005 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek o ustanowienie na lata 2007–2013 programu szczegółowego „Wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych” jako części programu ogólnego „Prawa podstawowe i sprawiedliwość” (zob. „akty powiązane”).

Rozporządzenie to nie ma zastosowania w Danii. Natomiast Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Irlandia wyraziły chęć uczestnictwa w przyjęciu i stosowaniu niniejszego rozporządzenia (zgodnie z protokołami w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Irlandii załączonymi do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską).

Udzielanie dotacji, realizowanie celów programu

Cele programu są następujące:

W odniesieniu do wspieranych działań ogólne ramy mają zapewnić:

Udzielanie dotacji instytucjom prywatnym i publicznym

Rozporządzenie przewiduje dotacje na działania podejmowane przez organizacje pozarządowe oraz na szczególne projekty zgłaszane przez instytucje i organizacje prywatne lub publiczne.

Organizacje pozarządowe mogą otrzymać wsparcie finansowe pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów:

Szczególne projekty mogą składać instytucje i organizacje publiczne lub prywatne, włączając organizacje zawodowe, instytuty badawcze itp. Muszą one obejmować kształcenie zawodowe, wymiany i praktyki zawodowe, studia i badania, spotkania i seminaria lub rozpowszechnianie informacji.

W art. 4 rozporządzenia przewidziano możliwość objęcia ogólnymi ramami uczestnictwa krajów kandydujących Europy Środkowej i Wschodniej, Cypru, Malty i Turcji oraz innych krajów na określonych warunkach i jeśli pozwalają na to stosowne porozumienia i procedury. Artykuł ten nie ma już zastosowania do dziesięciu nowych państw członkowskich, które przystąpiły do UE dnia 1 maja 2004 r.

Zapewnienie wprowadzenia w życie wspólnotowych ram działań

Aby zapewnić wprowadzenie w życie ram działań, Komisja ma publikować każdego roku, jeśli jest to możliwe przed dniem 30 czerwca, roczny program pracy określający priorytety zgodnie z celami i rodzajami działalności na następny rok.

Komisja odpowiada za ocenę i wybór projektów w oparciu o szereg priorytetowych kryteriów (europejski wymiar, zdolność przyczynienia się do wyznaczonych celów, komplementarność z innymi działaniami itp.).

Wszystkie decyzje o finansowaniu podlegają kontroli finansowej Komisji i rewizjom Trybunału Obrachunkowego. Proporcja pomocy finansowej z ogólnego budżetu UE nie powinna w zasadzie przekroczyć 60% całkowitych kosztów podjętych działań. Jednak w wyjątkowych okolicznościach pomoc finansowa może wynieść 80%.

Aby zapewnić przejrzystość, Komisja ma obowiązek co roku publikować listy beneficjentów i finansowanych działań. Beneficjenci zobowiązani są składać Komisji sprawozdanie z każdego działania. W przypadku wykrycia nieprawidłowości Komisja może zmniejszyć, zawiesić wypłatę pomocy finansowej przyznanej na dane działanie lub zażądać jej zwrotu.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie (WE) nr 743/2002

1.5.2002

Dz.U. L 115 z 1.5.2002

AKTY POWIĄZANE

Decyzja nr 1149/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 września 2007 r. ustanawiająca na lata 2007–2013 program szczegółowy „Wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych” jako część programu ogólnego „Prawa podstawowe i sprawiedliwość” [Dz.U. L 257 z 3.10.2007].

Report from the Commission to the European Parliament and the Council of 9 February 2005 on the implementation of the framework programme for judicial cooperation in civil matters (2002-2006) [COM(2005) 34 – Not published in the Official Journal] (Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 lutego 2005 r. w sprawie wprowadzenia w życie programu ramowego współpracy sądowej w sprawach cywilnych (2002–2006) [COM(2005) 34 – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]). Sprawozdanie to opisuje postępy w realizacji programu od czasu jego zatwierdzenia w 2002 r. do 30 czerwca 2004 r. Działania Komisji mające na celu informowanie prawników i opinii publicznej o postępach w zakresie współpracy w sprawach cywilnych (np. Europejski Atlas Sądowniczy w Sprawach Cywilnych, baza danych orzecznictwa w ramach „Bruksela I” i „Bruksela II” oraz kampania informacyjna skierowana do prawników) zostały bardzo dobrze przyjęte. Jednak ogłoszone w 2002 r., 2003 r. i 2004 r. zaproszenia do składania wniosków dotyczących szczególnych projektów społeczeństwa obywatelskiego wzbudziły ograniczone zainteresowanie, prawdopodobnie ze względu na dostępny budżet. Przyjęto 51 ze 106 wniosków.

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010