Europejska Sieć Konkurencji (ECN)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Obwieszczenie w sprawie współpracy z siecią organów ochrony konkurencji

JAKIE SĄ CELE OBWIESZCZENIA?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W rozporządzeniu ustanowiono system równoległych uprawnień umożliwiających wszystkim organom ochrony konkurencji stosowanie art. 101 i 102. Sprawy prowadzi organ, do którego wpłynęła skarga lub który wszczął postępowanie z urzędu*. Ponowne przydzielenie sprawy może być przewidziane wyłącznie na początku postępowania, jeżeli dany organ uzna, że nie jest właściwym organem do prowadzenia sprawy lub w przypadku gdy inne organy uznają, że są również właściwe do prowadzenia danej sprawy. Organ może uznać się za właściwy do prowadzenia sprawy, jeżeli łącznie spełnione zostaną 3 warunki:

Z tego względu szczególnie właściwe do prowadzenia sprawy są w szczególności następujące organy:

Współpraca przy przydzielaniu sprawy oraz wsparcie w ramach sieci obejmuje:

Organ krajowy może:

Wszystkie organy ochrony konkurencji mogą wymieniać się informacjami poufnymi i wykorzystywać informacje poufne, które zgromadziły, stosując następujące gwarancje w odniesieniu do spółek i osób fizycznych:

Skarżący podnoszący zarzut nadużycia przed Komisją mają prawo wiedzieć, dlaczego skarga została odrzucona.

Przedsiębiorstwa oczekujące korzystnego traktowania w sprawach dotyczących karteli w ramach krajowego programu łagodzenia sankcji*:

Spójne stosowanie unijnych reguł konkurencji:

Komisja może wszcząć własne postępowanie na podstawie art. 101 i 102 jako pierwszy organ ochrony konkurencji właściwy do takiego działania (jeżeli wcześniej wstępnie przydzielono już sprawę, podając przyczyny organom krajowym), ponieważ:

Po wszczęciu postępowania przez Komisję organy krajowe w odniesieniu do tej samej (tych samych) umowy (umów) lub praktyki (praktyk) stosowanej (stosowanych) przez to samo przedsiębiorstwo (te same przedsiębiorstwa) na tym samym właściwym rynku geograficznym nie mogą działać na tej samej podstawie.

Obwieszczenie:

OD KIEDY OBWIESZCZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Obwieszczenie ma zastosowanie od dnia 27 kwietnia 2004 r.

KONTEKST

KLUCZOWE POJĘCIA

Postępowanie z urzędu: z mocy urzędu lub stanowiska; „na mocy uprawnień urzędu” w sprawach dotyczących pomocy państwa, określenie stosuje się w odniesieniu do dochodzeń prowadzonych z własnej inicjatywy, gdy funkcjonująca przy Komisji DG ds. Konkurencji podejmuje się zbadania rzekomo bezprawnej pomocy lub postanawia wszcząć dochodzenie.
Program łagodzenia sankcji: program, w ramach którego oferuje się przedsiębiorstwom uczestniczącym w kartelu możliwość zgłoszenia się i przedstawienia organom ochrony konkurencji dowodów w zamian za całkowite zwolnienie z grzywien lub zmniejszenie grzywien.

GŁÓWNY DOKUMENT

Obwieszczenie Komisji w sprawie współpracy w ramach sieci organów ochrony konkurencji (Dz.U. C 101 z 27.4.2004, s. 43–53)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1 z dnia 11 grudnia 2018 r. mająca na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawnień w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego (Dz.U. L 11 z 14.1.2019, s. 3–33)

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł VII – Wspólne reguły w dziedzinie konkurencji, podatków i zbliżenia ustawodawstw – Rozdział 1 – Reguły konkurencji – Sekcja 1 – Reguły mające zastosowanie do przedsiębiorstw – Artykuł 101 (dawny artykuł 81 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 88–89)

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł VII – Wspólne reguły w dziedzinie konkurencji, podatków i zbliżenia ustawodawstw – Rozdział 1 – Reguły konkurencji – Sekcja 1 – Reguły mające zastosowanie do przedsiębiorstw – Artykuł 102 (dawny artykuł 82 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 89)

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu (Dz.U. L 1 z 4.1.2003, s. 1–25)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 1/2003 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020