Egzekwowanie praw własności intelektualnej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Dyrektywa 2004/48/WE – egzekwowanie praw własności intelektualnej

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

W dyrektywie ustanowiono minimalny zbiór środków, procedur i środków naprawczych umożliwiających skuteczne egzekwowanie praw własności intelektualnej na drodze cywilnej w całej UE. Ponadto zapewnia ona jednakowy poziom bezpieczeństwa na rynku wewnętrznym.

W 2017 r. Komisja Europejska przyjęła pakiet środków służących poprawie stosowania i egzekwowania praw własności intelektualnej oraz usprawnieniu walki z podrabianiem i piractwem. W szczególności opublikowała ona komunikat w sprawie wytycznych, w którym doprecyzowała rozbieżnie interpretowane przez państwa UE przepisy dyrektywy. Środki te wynikają z planu działania w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej w UE, który przewiduje podjęcie 10 działań i który został wydany przez Komisję w 2014 r.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Cele

Głównym celem dyrektywy jest zapewnienie, że wynalazcy i twórcy w całej UE dysponują tymi samymi narzędziami umożliwiającymi egzekwowanie przysługujących im praw własności intelektualnej. Nie tylko przyczynia się ona do walki z podrabianiem i piractwem, ale także:

Zakres

Dyrektywa ma zastosowanie do wszelkich naruszeń praw własności intelektualnej określonych w prawie UE lub prawie krajowym zainteresowanego państwa UE.

Dyrektywa nie wpływa na:

Obowiązki ogólne

Występowanie o zastosowanie środków ochrony

Wnioski o zastosowanie środków ochrony praw własności intelektualnej mogą składać:

Prawo do informacji

Na żądanie powoda sąd może nakazać przedstawienie informacji o pochodzeniu i sieciach dystrybucji lub dostaw towarów lub usług naruszających prawo własności intelektualnej przez naruszającego lub jakąkolwiek inną osobę:

Przepisy dotyczące uzyskiwania i ochrony dowodów

Na żądanie wnioskodawcy sąd może nakazać stronie przeciwnej przedstawienie dowodów znajdujących się pod jej kontrolą, pod warunkiem zapewnienia ochrony informacji poufnych. Sąd może także zastosować środki zapewniające zachowanie dowodów dotyczących zarzucanego naruszenia.

Środki tymczasowe i zabezpieczające

Na żądanie wnioskodawcy sąd może wydać tymczasowy nakaz sądowy*, który ma:

W niektórych przypadkach organy sądowe mogą zarządzić zapobiegawcze zajęcie nieruchomego i ruchomego mienia domniemanego sprawcy naruszenia, z blokadą jego rachunków bankowych i pozostałych aktywów włącznie.

Środki wynikające z decyzji co do istoty sprawy

Na żądanie wnioskodawcy sąd może zarządzić podjęcie środków naprawczych polegających na wycofaniu lub usunięciu naruszających prawo towarów z handlu albo na ich zniszczeniu.

Sąd może także wydać stały nakaz sądowy zakazujący kontynuacji naruszenia lub przyznać stronie poszkodowanej odszkodowanie.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 20 maja 2004 r., przy czym do porządku krajowego państw UE miała zostać włączona do dnia 29 kwietnia 2006 r.

KONTEKST

KLUCZOWE POJĘCIA

Tymczasowy nakaz sądowy: środek tymczasowy wydawany przez sąd, zgodnie z którym dana strona ma podjąć określone działanie lub powstrzymać się od określonego działania w oczekiwaniu na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej (Dz.U. L 157 z 30.4.2004, s. 45–86)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego – Wytyczne dotyczące niektórych aspektów dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej (COM(2017) 708 final z 29.11.2017)

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018