Stosowanie art. 107 i 108 TFUE do niektórych kategorii horyzontalnej pomocy państwa

Komisja jest uprawiona do przyjmowania rozporządzeń ustanawiających zgodność określonych środków ze wspólnym rynkiem. Te środki pomocy są zwolnione z wymogu zgłoszenia przewidzianego w art. 108 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

AKT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 994/98 z dnia 7 maja 1998 r. dotyczące stosowania art. 87 (dawny art. 92) i 88 (dawny art. 93) Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską do niektórych kategorii horyzontalnej pomocy państwa.

STRESZCZENIE

Komisja jest uprawniona do ustalenia w drodze rozporządzenia, że określone kategorie pomocy są zgodne ze wspólnym rynkiem i nie podlegają wymogom zgłoszenia przewidzianemu w art. 108 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) (dawny art. 88 ust. 3 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejska (TWE)). Kategorie te obejmują:

Rozporządzenia muszą określać dla każdej kategorii pomocy:

Ponadto rozporządzenia mogą:

Komisja może w drodze rozporządzenia postanowić, że uwzględniając rozwój i funkcjonowanie wspólnego rynku, niektóre kategorie pomocy nie spełniają wszystkich kryteriów określonych w art. 107 ust. 1 TFUE (dawny art. 87 ust. 1 TWE) i w związku z tym zostają zwolnione z procedury zgłoszenia przewidzianej w art. 108 ust. 3 TFUE, pod warunkiem że pomoc przyznana temu samemu przedsiębiorstwu w ciągu danego okresu nie przekroczy pewnej stałej wielkości.

Przyjmując rozporządzenia, Komisja nakłada na państwa członkowskie szczegółowe zasady dla zapewnienia przejrzystości i monitorowania pomocy wyłączonej z obowiązku zgłoszenia. Takie przepisy obejmują w szczególności następujące wymogi:

Rozporządzenia obowiązują przez czas określony. Przyjęte rozporządzenia mogą być uchylone lub zmienione w przypadku zmiany okoliczności dotyczących ważnego elementu stanowiącego podstawę ich przyjęcia lub też gdy wymaga tego stopniowy rozwój lub funkcjonowanie wspólnego rynku.

W przypadku gdy Komisja zamierza przyjąć rozporządzenie, publikuje jego projekt dla umożliwienia wszystkim zainteresowanym osobom i organizacjom przedstawienia swoich uwag w rozsądnym terminie.

Przed opublikowaniem projektu rozporządzenia i przed wydaniem rozporządzenia Komisja zasięga opinii Komitetu Doradczego ds. Pomocy Państwa, który składa się z przedstawicieli państw członkowskich UE pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji.

Co pięć lat Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie oceniające zastosowanie rozporządzenia (WE) nr 994/98.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie (WE) nr 994/98

15.5.1998

Dz.U. L 142 z 14.5.1998

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Tekst mający znaczenie dla EOG) [Dz. U. L 214 z 9.8.2008].

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis [Dz.U. L 379 z 28.12.2006].

Projekt Sprawozdanie Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 21 grudnia 2006 r. – Sprawozdanie oceniające w sprawie stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 994/98 z dnia 7 maja 1998 r. dotyczącego stosowania art. 87 (dawny art. 92) i 88 (dawny art. 93) Traktatu WE do niektórych kategorii horyzontalnej pomocy państwa, zgodnie z art. 5 tego rozporządzenia [COM(2006) 831 wersja ostateczna – nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym].

Sprawozdanie na temat wdrożenia rozporządzeń o wyłączeniach grupowych jest w znacznej mierze pozytywne.

Komisja przyjęła kilka rozporządzeń o wyłączeniach grupowych na mocy rozporządzenia (WE) nr 994/98, w szczególności w zakresie pomocy de minimis oraz pomocy na rzecz MŚP, zatrudnienia i pomocy szkoleniowej.

Sprawozdanie wskazuje, że sposoby korzystania z rozporządzeń o wyłączeniach różnią się znacznie w zależności od pożądanego celu (np. wysoki poziom wykorzystywania pomocy na rzecz MŚP, natomiast względnie niski poziom wykorzystywania pomocy na rzecz zatrudnienia) i od państwa członkowskiego (większość środków wykorzystana została przez Włochy, Zjednoczone Królestwo, Niemcy i Hiszpanię).

Niemniej jednak niektóre państwa członkowskie, ze względów pewności prawnej, nadal zgłaszają środki pomocy, które można wprowadzić na podstawie rozporządzenia o wyłączeniach grupowych.

Bazując na doświadczeniach i zgodnie z wytycznymi zawartymi w planie działań w zakresie pomocy państwa Komisja zamierza wkrótce zaproponować jedno ogólne rozporządzenie o wyłączeniach grupowych, grupujące wszystkie istniejące tego typu rozporządzenia. Na tym etapie włączone zostaną niektóre rodzaje pomocy na ochronę środowiska.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011