Wspólny system opodatkowania stosowany w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych

W związku z konsolidacją spółek różnych państw członkowskich Unia Europejska wprowadza neutralne w odniesieniu do konkurencji zasady opodatkowania. Tym samym znosi się podwójne opodatkowanie zysków przydzielonych w formie dywidend przez spółkę zależną w jednym państwie członkowskim swej spółce macierzystej w innym państwie członkowskim.

AKT

Dyrektywa Rady 90/435/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich [Zob. akty modyfikujące].

STRESZCZENIE

Niniejsza dyrektywa, zmieniona dyrektywą 2003/123/WE, jest stosowana przez każde państwo członkowskie w odniesieniu do:

Niniejsza dyrektywa nie wyklucza stosowania przepisów krajowych lub umownych mających na celu zapobieganie oszustwom i nadużyciom.

Dla celów niniejszej dyrektywy „spółka państwa członkowskiego” oznacza każdą spółkę, która:

Do celów niniejszej dyrektywy „stały zakład” oznacza każde „stałe umiejscowienie działalności” (usytuowane w państwie członkowskim), w którym:

„Spółka dominująca” to każda „spółka w państwie członkowskim”, która posiada co najmniej 20% udziału w kapitale spółki w innym państwie członkowskim spełniającej te same warunki.

Na tych samych warunkach za spółkę dominującą uchodzi również „spółka państwa członkowskiego”, która posiada co najmniej 20% udziału w kapitale spółki tego samego państwa członkowskiego, który w całości bądź częściowo utrzymywany jest w „stałym zakładzie” tej poprzednio wymienionej spółki usytuowanym w innym państwie członkowskim.

Od 1 stycznia 2007 r. minimalny udział wynosić będzie 15%.

Od 1 stycznia 2009 r. minimalny udział wynosić będzie 10%.

„Spółka zależna” to spółka, której kapitał obejmuje minimalny udział równy 20%.

Państwa członkowskie mogą:

Do dnia wprowadzenia w życie wspólnego systemu opodatkowania spółek państwa członkowskie stosują przedstawione poniżej zasady.

Jeśli spółka dominująca lub jej stały zakład, na mocy powiązania spółki dominującej ze spółką zależną, otrzymuje zyski podzielone, to państwo spółki dominującej i państwo jej stałego zakładu, z wyjątkiem sytuacji, gdy spółka zależna ulega likwidacji, albo:

Ponadto dyrektywa przewiduje ustalenie podatku odliczanego przez spółkę dominującą w sposób całkowity (włączając podatki płacone przez podporządkowane spółki zależne) w celu całkowitego wyeliminowania podwójnego opodatkowania. W ten sposób, nawet w sytuacji braku wspólnego systemu podwójnego opodatkowania, dyrektywa włącza do odliczanego podatku od zysków spółki dominującej, całość podatków płaconych przez spółki zależne w różnych państwach członkowskich.

Państwa członkowskie mogą ustalić, że opłaty odnoszące się do udziałów i strat wynikających z podziału zysków spółki zależnej nie mogą zostać odliczone od podlegającego opodatkowaniu zysku spółki dominującej.

Zyski, które spółka zależna dzieli na rzecz spółki dominującej, są zwolnione z podatku dochodowego potrącanego u źródła dochodu.

Państwo członkowskie spółki dominującej może nie pobierać podatku potrącanego u źródła dochodu od zysków, które spółka otrzymuje od swojej spółki zależnej.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Dyrektywa 90/435/EWG

30.7.1990

1.1.1992

Dz.U. L 225 z 20.8.1990

Akt(-y) zmieniający(-e)

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Dyrektywa 2003/123/WE

2.2.2004

1.1.2005

Dz.U. L 7 z 13.1.2004

Dyrektywa 2006/98/WE

1.1.2007

1.1.2007

Dz.U. L 363 z 20.12.2006

AKTY POWIĄZANE

Communication from the Commission to the Council, the European Parliament and the Economic and Social Committee Tax policy in the European Union - Priorities for the years ahead [COM(2001) 260 – Official Journal C 284 of 10.10.2001] (Komunikat Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego - Polityka podatkowa Unii Europejskiej - Priorytety na najbliższe lata).

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2007