Logistyka transportu towarowego w Europie

Celem niniejszego komunikatu Komisji jest zwiększenie efektywności europejskiego systemu transportu poprzez logistykę. Ponadto w komunikacie promuje się multimodalność jako sposób na uczynienie transportu towarowego bardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego, bezpieczniejszym i bardziej energooszczędnym. Po niniejszym komunikacie planowane jest przedstawienie planu działań w 2007 r.

AKT

Komunikat Komisji – Logistyka transportu towarowego w Europie – Klucz do zrównoważonej mobilności [COM(2006) 336 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Globalizacja oraz rozszerzenie UE na wschód doprowadziły do powstania nowych wyzwań dla transportu europejskiego. Szybki rozwój transportu towarowego przyczynia się do rozwoju gospodarczego, ale powoduje również zatory, hałas, zanieczyszczenia i wypadki. Poza tym transport jest w coraz większym stopniu uzależniony od paliw kopalnych. W niniejszym komunikacie Komisja stwierdza, że bez podjęcia odpowiednich środków sytuacja nadal będzie się pogarszała i w coraz większym stopniu będzie negatywnie wpływała na konkurencyjność Europy i środowisko, w którym wszyscy żyjemy.

W związku z tym Komisja zaleca modernizację logistyki, aby zwiększyć wydajność poszczególnych form transportu, jak również form kombinowanych. W szczególności Komisja zaleca ulepszenie dystrybucji ruchu na rzecz bardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego, bezpieczniejszych i bardziej energooszczędnych form transportu. Komisja planuje przedstawienie planu działań dotyczącego tych zagadnień w 2007 r.

Stan europejskiego rynku logistycznego

Ocenia się, że udział branży logistycznej w światowym PKB wynosi 13,8% (5,4 biliona EUR). Koszty logistyki stanowią średnio 10–15% końcowego kosztu gotowego produktu. Pomimo że logistyka zyskuje na znaczeniu, brakuje wiarygodnych informacji statystycznych na temat panującej sytuacji. Niemniej jednak przedsiębiorstwa UE coraz częściej zdają sobie sprawę z istnienia konkurencyjnych alternatyw dla transportu drogowego.

Ściślejsze powiązanie logistyki z polityką transportową

W komunikacie Komisja ponownie podkreśla potrzebę osiągnięcia równowagi pomiędzy procedurami bezpieczeństwa (zob. [COM(2006) 79]) a swobodnym przepływem towarów. Komisja wspiera włączanie perspektywy logistycznej do polityki transportowej, aby względy logistyczne wpływały na podejmowanie decyzji.

Komisja proponuje następujące obszary działania:

Kontekst

W 1997 r. Komisja opublikowała komunikat w sprawie intermodalności, w którym podkreślono znaczenie intermodalności dla uczynienia europejskiego transportu towarowego bardziej efektywnym i przyjaznym dla środowiska naturalnego. W dokumencie zaproponowano różne strategie promowania „zrównoważonej mobilności”, między innymi modernizację systemów logistycznych. Ogłoszono w nim również, że program PACT zostanie zastąpiony programem Marco Polo. W 2001 r. w przeglądzie średniookresowym białej księgi [COM(2006) 314 – nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym] podkreślono znaczenie logistyki. W tym komunikacie logistyka traktowana jest jako kluczowy element „zrównoważonej mobilności”.

AKTY POWIĄZANE

Dyrektywa Rady 92/106/EWG z dnia 7 grudnia 1992 r. w sprawie ustanowienia wspólnych zasad dla niektórych typów transportu kombinowanego towarów między państwami członkowskimi [Dz.U. L 368 z 17.12.1992].

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2008