E-umiejętności na XXI wiek: wspieranie konkurencyjności, wzrostu i zatrudnienia

Poprzez niniejszy komunikat Komisja Europejska zamierza propagować kierunki działań długoterminowych na rzecz technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Technologie te stanowią główne wyzwanie dla konkurencyjności Unii Europejskiej (UE) w dobie globalizacji, a wysiłki podejmowane na rzecz badań i inwestycji w tę dziedzinę mają podstawowe znaczenie.

AKT

Komunikat Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – E-umiejętności na XXI wiek: wspieranie konkurencyjności, wzrostu i zatrudnienia [KOM(2007) 496 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) stanowią ogromne wyzwanie z punktu widzenia produktywności, wzrostu i zatrudnienia. UE i państwa członkowskie muszą jak najprędzej nadążyć za szybko ewoluującymi TIK, aby uzupełnić braki w e-umiejętnościach i móc budować gospodarkę faktycznie opartą na wiedzy.

Komisja poczyniła następujące stwierdzenia:

Komisja nalega także na konieczność ustanowienia długoterminowego programu działań w sprawie e-umiejętności. Odpowiedzialność za realizację owych działań będzie spoczywać na państwach członkowskich, jednak konieczne będzie wypracowanie faktycznej wartości dodanej na szczeblu unijnym.

Komisja proponuje wspieranie inicjatyw, definiując kluczowe elementy programu i przedstawiając kierunki działań podejmowanych na szczeblu europejskim.

Kluczowe elementy programu są następujące:

Kierunki działań na poziomie europejskim

Komisja proponuje pięć kierunków działań. Działania objęte tymi wytycznymi rozpoczną się w 2007 r., a ich pełne wdrożenie planowane jest w 2010 r. Będą one wdrażane poprzez instrumenty UE, takie jak program kształcenia i szkolenia ustawicznego, siódmy program ramowy na rzecz badań i innowacji technologicznych, program na rzecz konkurencyjności i innowacji, a także fundusze strukturalne przeznaczone na wspieranie zatrudnienia i spójności regionalnej.

Kierunki działań obejmują:

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2008