Kofeina i chinina (do 2014 r.)

Unia Europejska wprowadza wymóg informowania konsumentów o podwyższonej zawartości kofeiny w napojach. W związku z tym chinina i kofeina, wykorzystywane jako środki aromatyzujące do produkcji lub przygotowania środków spożywczych, muszą być wymienione z nazwy w wykazie składników.

AKT

Dyrektywa Komisji 2002/67/WE z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie etykietowania środków spożywczych zawierających chininę oraz środków spożywczych zawierających kofeinę.

STRESZCZENIE

Dzięki tej dyrektywie konsumentom udzielona jest wyraźna i dokładna informacja odnośnie do obecności chininy i kofeiny w danym środku spożywczym.

Napoje o wysokiej zawartości kofeiny

Na etykiecie napoju zawierającego kofeinę w proporcji przewyższającej 150 mg/l musi widnieć napis „o wysokiej zawartości kofeiny”, po którym należy umieścić informację o zawartości kofeiny wyrażonej w mg na 100 ml. Napis musi znajdować się w tym samym polu widzenia, co nazwa napoju.

Przepisy dotyczą napojów przeznaczonych do spożycia w stanie niezmodyfikowanym oraz przetworzonych ze skoncentrowanego lub suchego produktu. Przepisy te nie dotyczą napojów na bazie kawy, herbaty albo ekstraktu kawy lub herbaty, w przypadku gdy nazwa, pod którą sprzedawany jest dany produkt, zawiera określenie „kawa” lub „herbata”.

Kofeina lub chinina wykorzystywane jako środki aromatyzujące

Chinina i kofeina, wykorzystywane jako środki aromatyzujące do produkcji lub przygotowania środków spożywczych, muszą być wymienione z nazwy w wykazie składników, bezpośrednio po określeniu „środek aromatyzujący”.

Kontekst

Od dnia 13 grudnia 2014 r. niniejsza dyrektywa zostanie zastąpiona rozporządzeniem (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Dyrektywa 2002/67/WE

8.8.2002

30.6.2003

Dz.U. L 191 z 19.7.2002

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012