Nasienie świń: handel wewnątrzunijny i przywóz

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 90/429 EWG w sprawie handlu wewnątrzwspólnotowego nasieniem świń i jego przywozu

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Ustala warunki sanitarne dla zwierząt mające zastosowanie w obrocie towarowym nasieniem świń w obrębie UE i w jego przywozie z pozostałych części świata.

Jej celem jest redukcja ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zwierząt.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Nasienie od zdrowych zwierząt trzody chlewnej musi zostać pozyskane oraz poddane obróbce w zatwierdzonych stacjach.

Pozyskiwanie, obróbka, przechowywanie i transport nasienia odbywa się w specjalnych warunkach.

Organy krajowe muszą zapewnić, aby stacje pobierania nasienia spełniały odpowiednie normy i otrzymywały numer rejestracji weterynaryjnej.

Każda przesyłka z nasieniem musi posiadać świadectwo weterynaryjne.

Przywożone nasienie może pochodzić jedynie ze stacji pobierania nasienia z krajów spoza UE umieszczonych na zatwierdzonej liście.

Przed umieszczeniem danego kraju na zatwierdzonej liście, UE bierze pod uwagę szereg czynników, takich jak ogólny stan zdrowotny trzody w tym kraju, przepisy dotyczące zapobiegania i walki z chorobami zakaźnymi zwierząt oraz możliwość przestrzegania przez ten kraj przepisów UE.

Przywożone nasienie musi być opatrzone świadectwem weterynaryjnym. Każda przesyłka nasienia musi przejść kontrolę w momencie jej wprowadzania na teren UE, zanim zostanie przetransportowana do miejsca docelowego.

Kraj UE spodziewający się przesyłki nasienia, bezpośredniej lub za pośrednictwem kraju spoza UE, musi zabronić przywozu, jeżeli za pośrednictwem nasienia mogą zostać przeniesione na zwierzęta na terenie UE choroby zakaźne.

Eksperci weterynarii z ramienia Komisji Europejskiej, we współpracy z lokalnymi władzami, mogą w krajach UE przeprowadzać kontrole na miejscu.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa weszła w życie 12 lipca 1990 r. Kraje UE musiały wprowadzić jej zapisy do prawa krajowego do 31 grudnia 1991 r.

KONTEKST

Wewnątrzunijny handel trzodą chlewną

AKT

Dyrektywa 90/429 Rady EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. ustanawiająca warunki sanitarne odnośnie do zwierząt mające zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym nasieniem bydła i trzody chlewnej oraz w przywozie (Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 62–73)

Kolejne zmiany do dyrektywy 90/429/EWG zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

AKTY POWIĄZANE

Decyzja wykonawcza Komisji 2012/137/UE z dnia 1 marca 2012 r. w sprawie przywozu nasienia trzody chlewnej do Unii (notyfikowana jako dokument nr C(2012) 1148) (Dz.U. L 64 z 3.3.2012, s. 29–37)

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016