Pakiet dla regionu Morza Śródziemnego

Oddzielony od wielkości produkcji system płatności jednolitej przewiduje specjalne zastosowania dla chmielu, bawełny, gajów oliwnych i tytoniu. Przepisy dotyczące tych produktów zostały wprowadzone w ramach drugiego etapu wielkiej reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w 2003 r.

AKT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 864/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników oraz dostosowujące je w następstwie przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji do Unii Europejskiej.

STRESZCZENIE

Rozporządzenie to, znane jako Pakiet dla regionu Morza Śródziemnego, uzupełnia wielką reformę Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) z czerwca 2003 r. przewidując przepisy dotyczące włączenia wsparcia dla tytoniu, chmielu, gajów oliwnych i bawełny do systemu jednolitej płatności.

Rozporządzenie ustanawia specjalną pomoc bezpośrednią mającą zastosowanie do wymienionych powyżej sektorów. Pomoc jest przyznawana pod warunkiem, że rolnicy przestrzegają zasady wzajemnej zgodności przewidzianej w reformie z 2003 r.

Chmiel

Pomoc bezpośrednia dla chmielu została oddzielona od produkcji z dniem 1 stycznia 2005 r. (z wyjątkiem państw, które zastosowały okres przejściowy do 31 grudnia 2005 r.). Jednakże w celu uwzględnienia szczególnych sytuacji na rynku lub skutkami regionalnymi, państwa członkowskie mogą utrzymać część pomocy połączonej z produkcją (odpowiadającą maksymalnie 25% pułapu krajowego *).

Kwota referencyjna do obliczania wysokości pomocy wynosi 480 EUR od hektara korzystającego z pomocy w okresie referencyjnym (lata 2000–2002).

Rozporządzenie w sprawie wspólnej organizacji rynku chmielu zawiera normy dotyczące obrotu, grup producentów i handlu tym produktem z krajami trzecimi.

Bawełna

Bezpośrednia pomoc dla bawełny została oddzielona od produkcji z dniem 1 stycznia 2006 r. Jednakże, w celu zachowania produkcji w regionach produkcji bawełny, które mogłyby zniknąć z chwilą całkowitego oddzielenia, państwa członkowskie mogą zachować części pomocy powiązanej (odpowiadającej maksymalnie 35% całkowitej kwoty pomocy wcześniej przyznanej dla bawełny).

Pomoc ta jest obliczana zgodnie z poniższą tabelą:

Powierzchnia maksymalna (całkowita)440 000 ha

Grecja

Hiszpania

Portugalia

Krajowa powierzchnia bazowa

370 000 ha

70 000 ha

360 ha

Pomoc w euro na kwalifikujący się hektar

300 000 ha w wysokości 594 EUR/ha70 000 ha w wysokości 342,85 EUR/ha

1 039 ha

556 EUR/ha

Zatwierdzone organizacje wewnątrzbranżowe w sektorze bawełny są zachęcane do uczestniczenia w obsłudze pomocy obszarowej przeznaczonej dla swoich członków (ustalanie skali).

Po uchyleniu reformy z 2004 r. przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczonym we wrześniu 2006 r. obecna regulacja sektora bawełny zostanie zastąpiona w najbliższej przyszłości. W celu opracowania nowej propozycji reformy przeprowadzono bardzo szerokie konsultacje społeczne (DE) (EN) (FR), które umożliwiły zebranie stanowisk zainteresowanych stron i opinii publicznej.

Oliwa z oliwek

Wsparcie dla sektora oliwy z oliwek zostało oddzielone od produkcji z dniem 1 stycznia 2006 r. Jednakże w celu ochrony gajów oliwnych, które mają wartość środowiskową i społeczną, pomoc (odpowiadająca maksymalnie 40% poprzedniej pomocy) została przyznana dla gajów oliwnych zarejestrowanych w systemie informacji geograficznej *.

Jedynie Hiszpania zdecydowała się zastosować dla gajów oliwnych pomoc w powiązaniu z produkcją na roczną kwotę 103,14 mln euro.

Państwa członkowskie mogą przeznaczać maksymalnie 10% pułapu oliwy z oliwek z progu krajowego na działania na rzecz poprawy jakości.

Rozporządzenie w sprawie wspólnej organizacji rynków w sektorze oliwy z oliwek i oliwek konsumpcyjnych reguluje rynek wewnętrzny i handel tymi produktami z krajami trzecimi.

Tytoń

Bezpośrednią pomoc dla tytoniu całkowicie oddzielono od produkcji począwszy od 2010 r. Jednakże w celu ochrony lokalnej gospodarki i umożliwienia dostosowania cen rynkowych do nowych warunków, państwa członkowskie mogą utrzymać częściowo pomoc w powiązaniu z produkcją (odpowiadającą maksymalnie 60% poprzedniej pomocy) w ciągu czterech lat poprzedzających rok 2010.

W tym czasie, w zależności od wyboru dokonanego przez państwa członkowskie, maksymalne kwoty tej pomocy są następujące:

2006–2009(w mln euro)

Niemcy

21,287

Hiszpania

70,599

Francja

48,217

Włochy (z wyjątkiem rejonu Puglia)

189,366

Portugalia

8,468

Część tej pomocy dla produkcji (na poziomie 5% w 2007 r.), jest wpłacana do Wspólnotowego Funduszu Tytoniowego, który finansuje programy badań i informowania na temat szkodliwych skutków spożycia tytoniu.

Począwszy od 2011 r. połowa pomocy przyznawanej corocznie sektorowi tytoniu w latach 2000–2002 (szacowanej na 484 mln euro) zostanie przesunięta na restrukturyzację regionów produkcji tytoniu w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich z tytułu Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, EFOGR.

Rozporządzenie w sprawie wspólnej organizacji rynku tytoniu reguluje orientację produkcji i handlu tytoniem z krajami trzecimi.

Kontekst

Reforma dotycząca produktów śródziemnomorskich jest oparta na komunikacie Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego - Osiągnięcie trwałego modelu rolnictwa w Europie poprzez zreformowaną WPR - sektory tytoniu, oliwy z oliwek, bawełny i cukru. Reforma sektora chmielu jest oparta na sprawozdaniu Komisji dla Rady w sprawie zmian w tym sektorze (EN).

Pojęcia kluczowe stosowane w akcie

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie (WE) nr 864/2004

1.5.2004

-

Dz.U. L 161 z 30.4.2004

See also

Informacje dodatkowe dotyczące:

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2007