W jaki sposób przezwyciężyć piętno porażki poniesionej w działalności gospodarczej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat (COM(2007) 584 final) – W jaki sposób przezwyciężyć piętno porażki poniesionej w działalności gospodarczej – działania na rzecz polityki drugiej szansy - Realizacja partnerstwa lizbońskiego na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Połowa przedsiębiorstw nie jest w stanie przetrwać dłużej niż pięć lat. Znikanie przedsiębiorstw jest związane z dynamiką gospodarczą. W oczach opinii publicznej upadek przedsiębiorstwa silnie kojarzy się z oszustwami i utratą zdolności prawnej osób z nimi powiązanych. Tymczasem zaledwie 4-6% upadłości jest wynikiem oszustwa. W większości przypadków upadłość jest często bezpośrednią konsekwencją ponownego założenia firmy.

Upadki generują wysokie koszty: zarówno w zakresie zatrudnienia (niewypłacone pensje) i finansów (niezapłacone wierzytelności). Koszty te mogłyby zostać ograniczone, gdyby przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji otrzymywały lepsze wsparcie, a także gdyby ponowne otwarcie było ułatwione. Przedsiębiorcy, którzy ponownie otwierają firmę, nauczeni własnym doświadczeniem, odnoszą więcej sukcesów w przyszłości. Z tych wszystkich powodów należy dać drugą szansę tym, którzy ponieśli porażkę.

Wizerunek publiczny, edukacja i media

Rola przepisów w zakresie niewypłacalności

Aktywne wspieranie firm w trudnej sytuacji

Aktywne wspieranie tych, którzy na nowo uruchamiają przedsiębiorstwo

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji z dnia do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - W jaki sposób przezwyciężyć piętno porażki poniesionej w działalności gospodarczej – działania na rzecz polityki drugiej szansy – Realizacja partnerstwa lizbońskiego na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia (COM(2007) 584 final, z 5.10.2007)

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016