Plan polityki azylowej

Niniejszy plan polityki wytycza „mapę drogową” w celu zakończenia drugiego etapu wspólnego europejskiego systemu azylowego (CEAS). Opiera się on na strategii złożonej z trzech elementów dotyczących harmonizacji norm ochrony, praktycznej współpracy i solidarności.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z 17 czerwca 2008 r. – Plan polityki azylowej: zintegrowana strategia ochrony na całym obszarze UE [COM(2008) 360 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

W niniejszym komunikacie przedstawiono plan polityki dotyczący zakończenia drugiego etapu wspólnego europejskiego systemu azylowego (CEAS). Plan opiera się na złożonej z trzech elementów strategii ukierunkowanej na osiągnięcie następujących celów CEAS:

Ulepszone i zharmonizowane normy ochrony międzynarodowej

Na pierwszym etapie CEAS dokonano znacznego postępu w odniesieniu do instrumentów prawnych, jednak nie stworzono w pożądanym stopniu jednolitych warunków i nadal istnieją poważne rozbieżności w zakresie wdrożenia polityk azylowych w państwach członkowskich. W związku z tym Komisja zamierza wprowadzić zmiany w obowiązujących przepisach, konkretnie w:

Poza wprowadzeniem zmian w obowiązujących przepisach Komisja rozważy również stworzenie nowych instrumentów. Będzie to obejmować również przekazywanie odpowiedzialności za ochronę. Ponadto przeprowadzone zostaną badania dotyczące możliwości zbliżenia krajowych rodzajów statusu ochrony, obecnie niewchodzących w zakres uregulowań UE.

Efektywna i wspierana praktyczna współpraca

Ze względu na niski poziom ujednolicenia norm i zróżnicowane praktyki krajowe decyzje dotyczące azylu w UE podejmowane są w niespójny sposób i szanse na uzyskanie ochrony są ogromnie zróżnicowane w poszczególnych państwach członkowskich. Dlatego konieczne jest wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi równocześnie z harmonizacją przepisów. Stworzenie Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), zgodnie z propozycją zawartą w programie haskim i zielonej księdze z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie przyszłego wspólnego europejskiego systemu azylowego w celu wspierania i koordynowania praktycznej współpracy spotkało się z szerokim wsparciem. W związku z tym Komisja przeprowadziła studium wykonalności, na podstawie którego przedstawiony zostanie wniosek legislacyjny w sprawie utworzenie EASO.

Solidarność i odpowiedzialność w państwach członkowskich oraz w relacjach z krajami trzecimi

W imię solidarności należy znaleźć wspólne rozwiązanie problemów wynikających ze znaczącej liczby wniosków azylowych otrzymywanych przez niektóre państwa członkowskie ze względu na ich położenie geograficzne lub z innych powodów. Wspomniane wcześniej środki zaproponowane w planie politycznym powinny już przyczynić się do harmonizacji zasad składania wniosków w zakresie umożliwiającym ograniczenie wtórnego przemieszczania się osób ubiegających się o azyl. W związku z tym wnioski będą rozkładały się na państwa członkowskie w bardziej sprawiedliwy sposób.

Ponadto Komisja zamierza zaproponować zmiany do rozporządzenia dublińskiego i do rozporządzenia Eurodac. Zmiany będą obejmowały zapewnienie dostępu władzom państw członkowskich i Europejskiemu Urzędowi Policji (Europol) do systemu EURODAC do celów egzekwowania prawa.

Ponadto zamiast przyjmowania nowego nadrzędnego instrumentu w celu zapewniania solidarności między państwami członkowskimi Komisja zamierza udostępnić szereg mechanizmów solidarności. W związku z tym proponuje się:

W imię wspólnej odpowiedzialności, ze względu na fakt, że do krajów trzecich oraz krajów pierwszego azylu napływa znacząco więcej uchodźców, UE zapewni tym państwom wyższe wsparcie finansowe w celu wzmocnienia ich możliwości w zakresie zapewnienia ochrony. Ponadto Komisja będzie kontynuować wysiłki na rzecz powiązania zwiększania możliwości w obszarze azylu ze współpracą na rzecz rozwoju.

Aby w praktyce realizować swoje zobowiązania w zakresie solidarności w stosunkach zewnętrznych, Komisja koncentruje się na następujących obszarach działań mających wspierać ochronę uchodźców:

Kontekst

Po wejściu w życie traktatu amsterdamskiego w 1999 r. i w oparciu o konkluzje z posiedzenia Rady Europejskiej w Tampere w dniach 15 i 16 października 1999 r. rozpoczęto prace nad stworzeniem CEAS. Na pierwszym etapie (lata 1999–2005) celem było ujednolicenie ram prawnych państw członkowskich dotyczących azylu na podstawie wspólnych minimalnych norm. Cele drugiego etapu CEAS zostały określone w programie haskim.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011