Wspólne przedsiębiorstwo IMI

Unia Europejska (UE) wprowadza wspólną inicjatywę technologiczną (WIT) w sektorze farmaceutycznym. W 2008 r. europejska inicjatywa doprowadziła do stworzenia wspólnego przedsiębiorstwa (dalej nazywanego „wspólnym przedsiębiorstwem IMI”) na okres do 31 grudnia 2017 r. Przedsiębiorstwo to ma ułatwić prywatne inwestycje, przekazywanie wiedzy i włączenie małych i średnich przedsiębiorstw do badań nad opracowaniem skuteczniejszych i bezpieczniejszych leków innowacyjnych.

AKT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2008 z dnia 20 grudnia 2007 r. ustanawiające Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych.

STRESZCZENIE

Wspólne przedsiębiorstwo IMI realizuje wspólną inicjatywę technologiczną (WIT) w zakresie leków innowacyjnych, dążąc do rozwoju konkurencyjnego sektora farmaceutycznego opartego na innowacji. To partnerstwo publiczno-prywatne ma na celu wsparcie inwestycji w tej dziedzinie.

Wspólne przedsiębiorstwo IMI jest organem Wspólnoty mającym osobowość prawną, a jego siedziba znajduje się w Brukseli. Przedsiębiorstwo zostało stworzone na okres do 31 grudnia 2017 r. Jego członkami założycielami są Komisja Europejska oraz Europejska Federacja Producentów Leków i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA).

Wszelkie podmioty prawne bezpośrednio lub pośrednio wspierające badania naukowe i prace rozwojowe w jednym z państw członkowskich lub państw stowarzyszonych z siódmym programem ramowym (7. PR) mogą zostać członkami wspólnego przedsiębiorstwa IMI.

Cele

Celem wspólnego przedsiębiorstwa jest poprawa efektywności procesu opracowywania leków, w wyniku czego sektor farmaceutyczny ma produkować skuteczniejsze i bezpieczniejsze leki innowacyjne. W związku z tym wspólne przedsiębiorstwo przyczynia się do realizacji 7. PR oraz wspiera farmaceutyczne badania naukowe i prace rozwojowe w państwach członkowskich i krajach stowarzyszonych z 7. PR. Wspierane są udział małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz współpraca między sektorem prywatnym oraz środowiskiem akademickim.

Ponadto wspólne przedsiębiorstwo dba, by podejmowane działania uzupełniały się z innymi działaniami 7. PR oraz tworzy publiczno-prywatne partnerstwo pozwalające zwiększyć inwestycje w zakresie badań naukowych oraz wzmocnić współpracę sektora publicznego i prywatnego.

Projekty i działania

Wspólne przedsiębiorstwo IMI udziela wsparcia prognostycznym działaniom badawczym po ogłoszeniu otwartych i organizowanych na zasadzie konkursu zaproszeń do składania wniosków w sprawie projektów, po przeprowadzeniu niezależnej oceny i zawarciu umów o dotację oraz umów dotyczących projektów.

Uczestniczące firmy farmaceutyczne działające na podstawie badań naukowych i będące członkami EFPIA nie są uprawnione do otrzymywania od wspólnego przedsiębiorstwa IMI wsparcia dla żadnego rodzaju działań.

Funkcjonowanie

Organami wspólnego przedsiębiorstwa IMI są:

Wspólne przedsiębiorstwo IMI jest wspierane przez dwa zewnętrzne organy doradcze:

Zasoby finansowe wspólnego przedsiębiorstwa obejmują wkłady pieniężne członków, dochody wspólnego przedsiębiorstwa IMI i wszelkie inne dochody, zasoby i wkłady finansowe.

Działania badawcze są finansowane w formie wkładów niepieniężnych firm farmaceutycznych działających na podstawie badań naukowych i będących członkami EFPIA, wkładów członków i wkładu finansowego Wspólnoty tytułem 7. PR. Zobowiązanie finansowe Wspólnoty wynosi maksymalnie 1 mld EUR.

Kontekst

W ramach 7. PR Wspólnoty, UE przewiduje ustanowienie długoterminowych partnerstw publiczno-prywatnych w postaci WIT. WIT są efektem pracy europejskich platform technologicznych utworzonych w ramach 6. PR i są realizowane przez wspólne przedsiębiorstwa.

Wraz z inicjatywą IMI planowanych jest pięć innych WIT w dziedzinie systemów wbudowanych (ARTEMIS), nanotechnologii (ENIAC), aeronautyki i transportu lotniczego ( Clean Sky ), ogniw paliwowych oraz fotowoltaiki (FUEL CELL) i światowego nadzoru nad środowiskiem i bezpieczeństwem (GMES).

Odniesienia

Akt

Wejście w życie – Data wygaśnięcia

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie (WE) nr 73/2008

7.2.2008–31.12.2017

Dz.U. L 30 z 4.2.2008

See also

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011