Polityka spójności i miasta

Niniejszy komunikat proponuje działania mające na celu wsparcie długotrwałego i zrównoważonego wzrostu ekonomicznego obszarów miejskich, jak również działań mających na celu zmniejszenie ubóstwa, wykluczenia oraz problemów środowiskowych w miastach. Określa przede wszystkim specyficzne aspekty wymiaru miejskiego, które są ważne w kontekście strategicznych wytycznych Wspólnoty na lata 2007–2013 w dziedzinie spójności.

AKT

Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 13 lipca 2006 r. Polityka spójności i miasta – Rola miast i aglomeracji w odniesieniu do wzrostu i zatrudnienia w regionach [COM(2006) 385 – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Strategiczne wytyczne Wspólnoty dla spójności na lata 2007–2013 mają na celu przyczynienie się do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Wyznaczają preferowane obszary interwencji w programach operacyjnych na lata 2007–2013, podkreślając specyficzne potrzeby niektórych terytoriów, takich jak obszary miejskie oraz cele społeczne i środowiskowe.

Zrównoważonemu i długotrwałemu wzrostowi gospodarczemu miast powinny towarzyszyć działania na rzecz redukcji ubóstwa, wykluczenia oraz problemów środowiskowych. Z tego powodu celem niniejszego komunikatu jest zaprezentowanie niektórych specyficznych aspektów wymiaru miejskiego ważnych w kontekście strategicznych wytycznych.

Niniejszy komunikat prezentuje i proponuje działania w wielu dziedzinach oraz odzwierciedla możliwości zastosowania funduszy strukturalnych. Powzięte działania są podzielone na sześć grup:

Przyciągające miasta

Miasta powinny przyciągać więcej inwestycji i tworzyć miejsca pracy, aby rozwiązać różne problemy i zwiększyć atrakcyjność. W tym celu należy uwzględnione cztery główne kwestie:

Wsparcie innowacji, przedsiębiorczości oraz gospodarki opartej na wiedzy

Miasta mogą podejmować inicjatywy, aby wspierać innowacyjność, przedsiębiorczość oraz gospodarkę opartą na wiedzy. Ważne są w tej kwestii przede wszystkim działania na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), jak również działania mające na celu wdrożenie innowacyjności i gospodarki opartej na wiedzy na rzecz wzrostu. Przykładowymi działaniami mogą być:

Zwiększenie liczby miejsc pracy i poprawa ich jakości

Osoby wysoko wykwalifikowane, jak i posiadające słaby stopień kwalifikacji są w miastach nadreprezentowane. A jednocześnie to miasta skupiają potrzeby i możliwości rozwoju. W ramach realizacji celu Konwergencja fundusze strukturalne mogą wspierać:

Zróżnicowanie wewnątrzmiejskie

Dla dzielnic o niekorzystnej sytuacji, w których wysokiemu bezrobociu towarzyszą inne niesprzyjające warunki, niniejszy komunikat proponuje działania mające na celu:

Zarządzanie

Aby polepszyć sposób zarządzania rozwojem miejskim, niniejszy komunikat proponuje działania mające na celu:

Finansowanie odnowy terenów miejskich

Projekty rozwoju miejskiego będą mogły być wspierane w ramach EFRR, EFS oraz Funduszu Spójności. Komunikat sugeruje również pomoc płynącą z nowych instrumentów finansowych JASPERS, JEREMIE oraz JESSICA, jak również z partnerstwa publiczno-prywatnego.

AKTY POWIĄZANE

Decyzja Rady 2006/702/WE z dnia 6 października 2006 r., w sprawie strategicznych wytycznych Wspólnoty dla spójności [Dz.U. L 291 z 21.10.2006].

Komunikat Komisji z dnia 5 lipca 2005 r. Polityka spójności wspierająca wzrost gospodarczy i zatrudnienie - Strategiczne wytyczne Wspólnoty na lata 2007–2013 [COM(2005) 299 - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2007