Dobrostan zwierząt – ochrona kurcząt utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2007/43/WE – minimalne zasady dotyczące ochrony kurcząt utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Zasady mające zastosowanie do wszystkich gospodarstw

Zagęszczenie hodowli*

Szkolenie

Kontrole

Właściwe organy krajowe muszą przeprowadzać regularne kontrole w celu weryfikacji zgodności z wymogami dyrektywy. Każdego roku muszą one przedstawiać Komisji Europejskiej sprawozdanie w sprawie przeprowadzonych kontroli wraz z wykazem działań podjętych w celu rozwiązania wszelkich wykrytych problemów dotyczących dobrostanu.

Monitorowanie i działania podejmowane po wykryciu nieprawidłowości w rzeźni

Monitorowanie działania rzeźni zapewnia, że rejestrowane są dane dotyczące liczby brojlerów padłych do chwili przybycia. Wskaźniki niskiego poziomu warunków dobrostanu mogą być określone w wyniku badania poubojowego. Jeśli takie wskaźniki zostaną ujawnione, właściciel gospodarstwa oraz właściwy organ muszą podjąć odpowiednie działania.

Sprawozdania

Stały Komitet

Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz wspiera Komisję Europejską we wdrażaniu dyrektywy.

Zmiana

Rozporządzeniem (UE) 2017/625 w sprawie egzekwowania przepisów UE dotyczących łańcucha rolno-spożywczego (zob. streszczenie) do rozporządzenia (WE) nr 1/2005 wprowadzono szereg drobnych zmian. Na mocy rozporządzenia zmieniającego kontrole urzędowe w obrębie poszczególnych segmentów łańcucha dostaw (w tym w zakresie dobrostanu zwierząt) zostają objęte jednym instrumentem prawnym. Przewidziano w nim również ustanowienie ośrodków referencyjnych UE do spraw dobrostanu zwierząt. Ośrodki te będą prowadziły badania naukowe i techniczne, przeprowadzały szkolenia, upowszechniały wyniki badań naukowych oraz zapewniały państwom członkowskim doradztwo naukowe i techniczne. Aktem wykonawczym, mianowicie rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1685, wyznaczono ośrodek referencyjny UE w odniesieniu do drobiu i innych małych zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od 1 sierpnia 2007 r., przy czym do porządku krajowego państw członkowskich miała zostać włączona do 30 czerwca 2010 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Wylęgarnia. Budynek, w którym prowadzi się, często w sztucznych warunkach, z wykorzystaniem inkubatorów, wylęg jaj drobiowych.
Zagęszczenie hodowli. Łączna masa żywych kurcząt obecnych jednocześnie w danym kurniku, w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady 2007/43/WE z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie ustanowienia minimalnych zasad dotyczących ochrony kurcząt utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa (Dz.U. L 182 z 12.7.2007, s. 19–28).

Kolejne zmiany dyrektywy 2007/43/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1685 z dnia 4 października 2019 r. w sprawie wyznaczenia ośrodka referencyjnego Unii Europejskiej ds. dobrostanu zwierząt w odniesieniu do drobiu i innych małych zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych (Dz.U. L 258 z 9.10.2019, s. 11–12).

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie stosowania dyrektywy 2007/43/WE i jej wpływu na dobrostan kurcząt utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa oraz w sprawie opracowania wskaźników dobrostanu (COM(2018) 181 final z 13.4.2018).

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wpływu selekcji genetycznej na dobrostan kurcząt utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa (COM(2016) 182 final z 7.4.2016).

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021