Strategia na rzecz konkurencyjnej, zrównoważonej i bezpiecznej energii

Systemy energetyczne na całym świecie przechodzą właśnie wielkie zmiany. Przyniosą one trwałe konsekwencje. Istotne jest, by Unia Europejska (UE) skierowała swoje źródła energii na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Energia 2020 - Strategia na rzecz konkurencyjnego, zrównoważonego i bezpiecznego sektora energetycznego (COM(2010) 639 final z 10.11.2010)

STRESZCZENIE

Systemy energetyczne na całym świecie przechodzą właśnie wielkie zmiany. Przyniosą one trwałe konsekwencje. Istotne jest, by Unia Europejska (UE) skierowała swoje źródła energii na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Niniejszy komunikat proponuje nową strategię energetyczną w okresie przed 2020 r. Strategia ta opiera się na już dokonanych postępach i określa sposoby podejmowania nowych wyzwań. Ustanawia także kroki niezbędne do realizacji celów średnioterminowej polityki UE. Nowa strategia energetyczna skupia się na pięciu priorytetach.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Osiągnięcie efektywności energetycznej w Europie. Należy zlikwidować dotychczasową zależność pomiędzy wzrostem gospodarczym i wzrostem zużycia energii. Budynki i transport mogą odegrać tu kluczową rolę, natomiast władze publiczne muszą dawać dobry przykład.

Zapewnienie swobodnego obrotu energią. Należy stworzyć rynek, który będzie bardziej zintegrowany, wzajemnie powiązany i konkurencyjny. Można to osiągnąć poprzez pełne wdrażanie dotychczasowego prawodawstwa UE i rozwijanie planu w celu umożliwienia przesyłania energii pomiędzy krajami.

Zapewnienie pewnej i bezpiecznej energii dla obywateli i przedsiębiorstw po przystępnych cenach. Wielu konsumentów jest nieświadomych możliwości, jakie daje liberalny rynek energetyczny. Polityka bardziej przyjazna dla konsumenta, oparta na korzyściach płynących z konkurencyjności, pozwoliłaby na pełne wykorzystanie zalet takiego rynku.

Wzmocnienie przywództwa Europy w zakresie technologii energetycznych oraz innowacji. Jeśli UE nie dokona większego przełomu technicznego, nie spełni swoich ambicji na 2050 r. polegających na zaprzestaniu korzystania z paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej i w transporcie. Strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych i 6 europejskich inicjatyw przemysłowych (energia wiatrowa, energia słoneczna, bioenergia, inteligentne sieci*, rozszczepienie jądrowe i CCS*) mają na celu stymulowanie niezbędnych innowacji.

Zapewnienie silnego partnerstwa międzynarodowego. Wiele wyzwań stojących przed UE, takich jak zmiana klimatu, dostęp do ropy i gazu, rozwój technologii i efektywność energetyczna, dotyczy także innych krajów. Pracując wspólnie, przy silnym wkładzie UE, łatwiej jest rozwiązywać problemy.

KLUCZOWE POJĘCIA

* Inteligentne sieci: sieci energetyczne automatycznie monitorujące przepływ energii i dostosowujące się do zmian w podaży i popycie.

* Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS): wychwytywanie dwutlenku węgla (CO2), transportowanie i składowanie go, zwykle pod powierzchnią ziemi, w taki sposób, by nie przedostawał się do atmosfery.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej dotyczącej strategii energetycznej do roku 2020.

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Plan działania w zakresie energii do roku 2050 (KOM(2011) 885 final z 15.12.2011)

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015