Europejski program energetyczny na rzecz naprawy gospodarczej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 663/2009 – program wspomagania naprawy gospodarczej poprzez przyznanie pomocy finansowej UE na projekty w dziedzinie energetyki

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu ustanawia się Europejski program energetyczny na rzecz naprawy gospodarczej (EPENG), który służy finansowaniu projektów w najważniejszych dziedzinach sektora energetyki:

Został on ustanowiony z myślą o wspieraniu:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Program służy finansowaniu projektów dotyczących infrastruktury gazowej i elektroenergetycznej, które mają na celu:

Projekty dotyczące morskiej energii wiatrowej otrzymują finansowanie, jeżeli spełniają określone kryteria, w ramach których pod uwagę bierze się budowę infrastruktury, innowacyjne elementy projektu oraz wkład projektu w istniejący system sieci energii wiatrowej.

Projekty dotyczące wychwytywania i składowania dwutlenku węgla otrzymują finansowanie, jeżeli zostanie udowodnione, że dany projekt jest w stanie wychwycić co najmniej 80 % dwutlenku węgla (CO2) w instalacjach przemysłowych.

Całkowity budżet programu wynosi 3,98 mld EUR i jest rozdysponowywany w następujący sposób:

Europejski Fundusz na rzecz Efektywności Energetycznej, który utworzono w 2011 r., zajął się rozdysponowywaniem środków na projekty wspierające efektywność energetyczną. Służy on wspieraniu projektów dotyczących:

Sprawozdania

Komisja Europejska co roku sporządza sprawozdanie dotyczące realizacji EPENG. W opublikowanym w 2018 r., czyli po zakończeniu siódmego roku realizacji EPENG, sprawozdaniu dotyczącym programu, podano między innymi, że:

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 1 sierpnia 2009 r.

KONTEKST

EPENG stanowi część Europejskiego planu naprawy gospodarczej ustanowionego w celu zaradzenia skutkom kryzysu finansowego i energetycznego, który dotknął gospodarkę europejską w 2008 r.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Infrastruktura gazowa i elektroenergetyczna:
Projekty dotyczące morskiej energii wiatrowej: farmy wiatrowe na morzu.
Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla: sposób łagodzenia zmian klimatu polegający na wychwytywaniu CO2 z instalacji przemysłowych, jego transporcie na składowisko i zatłoczeniu do podziemnej formacji geologicznej.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 663/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające program wspomagania naprawy gospodarczej poprzez przyznanie pomocy finansowej Wspólnoty na projekty w dziedzinie energetyki (Dz.U. L 200 z 31.7.2009, s. 31–45)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 663/2009 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące realizacji Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej i Europejskiego Funduszu na rzecz Efektywności Energetycznej (COM(2018) 86 final z 5.3.2018)

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące realizacji Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej i Europejskiego Funduszu na rzecz Efektywności Energetycznej (COM(2016) 743 final z 28.11.2016)

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące realizacji Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej i Europejskiego Funduszu na rzecz Efektywności Energetycznej (COM(2015) 484 final z 8.10.2015)

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące realizacji Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej (COM(2014) 669 final z 28.10.2014)

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące realizacji Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej (COM(2013) 791 final z 18.11.2013)

Dokument roboczy służb Komisji – Śródokresowa ocena Europejskiego Funduszu na rzecz Efektywności Energetycznej towarzysząca dokumentowi: Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące realizacji Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej (SWD(2013) 457 final z 18.11.2013)

Komunikat Komisji do Rady Europejskiej – Europejski plan naprawy gospodarczej (COM(2008) 800 final z 26.11.2008)

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018