Zatrudnienie młodzieży: perspektywy

Obecnie ponad pięć milionów młodych ludzi w Unii Europejskiej (UE) jest bezrobotnych. Oznacza to, że co piąta młoda osoba na rynku pracy nie może znaleźć zatrudnienia. Niniejszy komunikat proponuje kilka dróg w celu zapewnienia młodzieży odpowiedniego wykształcenia i szkoleń, które dałyby im lepsze szanse zatrudnienia.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów z dnia 20 grudnia 2011 r. Inicjatywa „Szanse dla młodzieży” [COM(2011) 933 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Niniejszy komunikat przedstawia aktualną sytuację zatrudnienia młodzieży w Unii Europejskiej (UE) i proponuje rozwiązania mające na celu zwalczenie wysokiego bezrobocia w tej grupie wiekowej.

Obecna sytuacja zatrudnienia wśród młodzieży

Młodzi ludzie mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracy w kontekście rosnącego bezrobocia. W niektórych krajach UE stopa bezrobocia wśród osób młodych sięga aż 40%. Niniejszy komunikat podaje, że ogółem 7,5 mln osób w przedziale wiekowym od 15 do 24 lat nie pracuje, nie kształci się ani nie bierze udziału w żadnych szkoleniach.

Pomimo wysokiego bezrobocia duża liczba miejsc pracy pozostaje nieobsadzona. Świadczy to o niedostosowaniu popytu i podaży na rynku pracy w UE. Do 2020 r. powstanie 73 mln nowych miejsc pracy ze względu na przejście wielu pracowników na emeryturę. Stanowiska te będą musiały zostać obsadzone przez osoby młode posiadające odpowiednie umiejętności.

Komisja Europejska wskazała kilka przyczyn bezrobocia wśród młodzieży:

W obliczu tego problemu Komisja proponuje przegląd polityk krajowych i ich skuteczności. Komisja planuje również udzielenie wsparcia finansowego dla działań krajowych i transgranicznych.

Cele wspierające zatrudnienie wśród młodzieży

W 2012 r. Komisja zachęca państwa członkowskie do skoncentrowania się na następujących celach:

Działania podejmowane w celu aktywizacji młodzieży

W celu poprawienia dostępu młodych ludzi do zatrudnienia Komisja proponuje różnorodne kierunki działań.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012