Swobodny przepływ pracowników: bilans praw

Celem komunikatu jest informowanie europejskich obywateli o przysługujących im prawach, w momencie gdy chcą podjąć pracę w innym państwie Unii Europejskiej (UE). W zakresie dostępu do zatrudnienia, podatków i świadczeń socjalnych takie osoby muszą być traktowane w ten sam sposób co pracownicy krajowi.

AKT

Komunikat Komisji z dnia 13 lipca 2010 r. do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, zatytułowany Potwierdzenie zasady swobodnego przepływu pracowników: prawa oraz główne zmiany [COM(2010) 373 wersja ostateczna - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Od czasu ustanowienia zasady swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej (UE) usunięto wiele przeszkód związanych z mobilnością. W komunikacie Komisja przedstawia główne zmiany natury prawnej, które zwiększyły prawa europejskich pracowników migrujących. Wspieranie mobilności jest jednym z celów nowej strategii Europa 2020.

Swobodny przepływ pracowników

Zasada swobodnego przepływu osób ma zastosowanie do wszystkich europejskich obywateli, których pobyt w danym państwie członkowskim nie przekracza trzech miesięcy. Po upływie tego okresu korzystanie z prawa swobodnego przepływu podlega pewnym zasadom, które są łagodniejsze dla pracowników migrujących niż nieaktywnych zawodowo obywateli.

Zgodnie z zasadą swobodnego przepływu pracowników każdy europejski obywatel ma prawo do pracy w innym państwie UE (artykuł 45 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - TFUE). Niektóre państwa członkowskie mogą nałożyć obowiązek zarejestrowania się po upływie okresu trzech miesięcy, ale nie mogą one nałożyć żadnego innego warunku pobytu.

Osoby prowadzące działalność na własny rachunek (art. 49 TFUE) i pracownicy delegowani w kontekście przepisów dotyczących usług objęci są innymi przepisami.

Pracownicy migrujący to osoby:

Również inni obywatele mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu pracowników, jeżeli ich okres pobytu przekracza trzy miesiące. Mowa tu o:

Dostęp do zatrudnienia

Pracownicy migrujący muszą mieć prawo do podjęcia działalności zawodowej na takich samych zasadach, co pracownicy krajowi. Nie mogą być tym samym dyskryminowani w zakresie:

Osoby poszukujące pracy mają dostęp do usług świadczonych w publicznych służbach zatrudnienia i do świadczeń o charakterze pieniężnym, ułatwiających dostęp do zatrudnienia na rynku pracy przyjmującego państwa członkowskiego.

Równe traktowanie pracowników

Zabrania się dyskryminacji dotyczącej zatrudnienia, wynagrodzenia i warunków pracy.

Pracownicy migrujący traktowani są w ten sam sposób co pracownicy krajowi, tj.:

Umacnianie praw obywateli UE

Po opublikowaniu komunikatu Komisji, w kwietniu 2014 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły dyrektywę 2014/54/UE w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników.

Zasadnicze cele dyrektywy obejmują:

AKTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/54/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014