Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego

Partnerstwa publiczno-prywatne mogą przyczynić się do ożywienia gospodarczego i zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej (UE). Połączenie możliwości i kapitałów publicznych i prywatnych jest niezbędne w kontekście kryzysu gospodarczego. Komisja przedstawia przeszkody stojące na drodze do ich tworzenia oraz sposoby ich wspierania.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów z dnia 19 listopada 2009 r. Wspieranie inwestycji publiczno-prywatnych krokiem w kierunku naprawy gospodarki i długoterminowej zmiany strukturalnej: zwiększanie znaczenia partnerstw publiczno-prywatnych [COM(2009) 615 wersja ostateczna - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Partnerstwa publiczno-prywatne (PPP) są innowacyjnymi rozwiązaniami finansowania wspieranymi przez Unię Europejską (UE). Mogą przyczynić się w szczególności do:

PPP w UE

Partnerstwa powinny być zgodne z zasadami konkurencji UE dotyczącymi:

Fundusze UE mogą być wykorzystane do współfinansowania PPP. Krajowe podmioty publiczne i prywatne mogą korzystać:

UE proponuje również wykorzystanie instrumentów w zakresie innowacji:

PPP poza UE

PPP mogą być realizowane w ramach strategii rozszerzenia i współpracy zewnętrznej. UE uczestniczy również w Globalnym Funduszu Efektywności Energetycznej oraz Energii Odnawialnej, który jest międzynarodowym PPP przeznaczonym dla inwestorów z krajów rozwijających się.

Ponadto UE wspiera zwiększanie przejrzystości i poprawę funkcjonowania PPP w ramach międzynarodowych stosunków handlowych.

Przeszkody na drodze do tworzenia PPP

Kryzys gospodarczy spowodował ograniczenie dostępu do finansowania ze względu na:

Z tego względu Komisja przedstawiła tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego.

Ustanowienie PPP wymaga często:

PPP w dziedzinie innowacji technologicznych mają zasadnicze znaczenie dla konkurencyjności UE. Komisja powinna ustalić specjalne ramy w celu:

Środki podejmowane przez UE

Kryzys gospodarczy ma negatywny wpływ na finanse publiczne i projekty wymagające długoterminowych inwestycji. W związku z tym w 2010 r. w ramach planu ożywienia gospodarczego, Komisja planuje przeprowadzenie pięciu konkretnych działań na rzecz poprawy realizacji PPP:

Komisja powinna również dokonać oceny szeregu dodatkowych środków przed końcem 2011 r. Dotyczy to:

See also

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2010