Plan pracy na lata 2011-2014 w dziedzinie sportu

W celu pogłębienia współpracy europejskiej w dziedzinie sportu Rada przyjmuje szereg konkretnych działań, które Komisja i państwa Unii Europejskiej (UE) będą musiały zrealizować w latach 2011-2014.

AKT

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie planu prac Unii Europejskiej w dziedzinie sportu na lata 2011-2014 [Dz.U. C 162 z 1.6.2011].

STRESZCZENIE

Na mocy traktatu lizbońskiego Unii Europejskiej (UE) przyznano kompetencje w dziedzinie sportu, w ramach której może ona wspierać, koordynować i uzupełniać działania państw członkowskich w tej dziedzinie. Sport, przyczyniając się do trwałego i inteligentnego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu oraz do tworzenia nowych miejsc pracy, ma swój wkład w realizację celów strategii„Europa 2020” . Ma też pozytywny wpływ na włączenie społeczne, kształcenie i szkolenie, zdrowie publiczne oraz aktywność osób starszych.

W celu rozwijania europejskiego wymiaru sportu Rada przyjmuje trzyletni plan pracy, wyszczególniający działania, które będą musiały być zrealizowane przez państwa członkowskie i Komisję.

Zidentyfikowane zostały trzy tematy priorytetowe, które uzupełniono wskaźnikami dla działań na lata 2011-2014.

1.

Uczciwość w sporcie, zwłaszcza walka z dopingiem i z manipulowaniem wynikami sportowymi. Działania określone w tym zakresie to:

przygotowanie projektu uwag UE w związku z weryfikacją kodeksu Światowej Agencji Antydopingowej (EN),

wypracowanie europejskiego wymiaru w odniesieniu do uczciwości w sporcie poprzez zajęcie się walką z manipulowaniem wynikami sportowymi,

opracowanie zasad przejrzystości związanych z dobrym zarządzaniem w dziedzinie sportu,

zajęcie się kwestiami związanymi z dostępem do zawodu agenta sportowego oraz nadzorem nad tym zawodem, a także z transferami w sportach zespołowych (zwłaszcza kwestią transferu młodych sportowców).

1.

Społeczne walory sportu, zwłaszcza zdrowie, włączenie społeczne, edukacja i wolontariat. W tej kwestii konieczna będzie realizacja następujących działań:

przygotowanie propozycji europejskich wytycznych ws. „kariery równoległej”, których celem będzie zapewnienie młodym sportowcom nauki na wysokim poziomie przy jednoczesnych treningach sportowych,

zbadanie uwzględniania kwalifikacji związanych ze sportem w krajowych ramach kwalifikacji w powiązaniu z europejskimi ramami kwalifikacji,

zastanowienie się, w jaki sposób promować aktywność fizyczną sprzyjającą zdrowiu oraz udział w sportach masowych.

1.

Gospodarcze aspekty sportu, zwłaszcza stabilne finansowanie sportów oraz polityka oparta na dowodach. W tym zakresie zdefiniowane zostały dwa działania:

promowanie gromadzenia danych pozwalających mierzyć gospodarcze korzyści sektora sportowego UE,

wzmacnianie mechanizmów solidarności finansowej między sportem uprawianym zawodowo a sportem masowym.

Realizacja

W celu realizacji programu prac, wprowadzono metody, które nigdy dotąd nie były wykorzystywane w dziedzinie sportu, a mianowicie grupy eksperckie powołane przez Komisję i państwa UE w następujących dziedzinach: walka z dopingiem, dobre zarządzanie w sporcie, kształcenie i szkolenie w sporcie, zdrowie i zaangażowanie, statystyka sportowa, stabilne finansowanie sportu. Utworzono także struktury umocnionego dialogu, a Komisję wezwano do sporządzenia sprawozdania w sprawie realizacji programu prac, które opublikowano w styczniu 2014 r. Sprawozdanie to posłuży za podstawę dla nowego programu prac, który ma być stosowany od połowy 2014 r.

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji z dnia 18 stycznia 2011 r. do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Rozwijanie europejskiego wymiaru sportu [COM(2011) 12 wersja ostateczna — nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

Biała księga na temat sportu z dnia 11 lipca 2007 r. przedstawiona przez Komisję Europejską Radzie, Parlamentowi, Komitetowi Regionów oraz Europejskiemu Komitetowi Społeczno-Ekonomicznemu [COM(2007) 391 wersja ostateczna - nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym].

Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie dwutorowych karier sportowców [Dz.U. C 168 z 14.6.2013].

Konkluzje te są wynikiem „unijnych wytycznych dotyczących dwutorowej kariery sportowców”, które zostały przygotowane przez grupę ekspercką państw członkowskich i Komisji zajmującą się kształceniem i szkoleniem w sporcie. W ramach konkluzji wzywa się państwa członkowskie UE, organizacje sportowe i zainteresowane podmioty, by przyjęły szereg środków w celu umożliwienia sportowcom elastycznego łączenia kariery sportowej z edukacją lub pracą. Środki te doprowadzą do stworzenia planu działania lub krajowych wytycznych w sprawie dwutorowej kariery, które pozwolą na podjęcie konkretnych działań w zakresie kształcenia, promowania zatrudnienia, ochrony zdrowia i zapewniania stabilności finansowej sportowców. Wzywa się Komisję do poparcia i oceny wdrażania polityki w tej sprawie.

Zalecenie Rady z dnia 26 listopada 2013 r. w sprawie propagowania we wszystkich sektorach prozdrowotnej aktywności fizycznej [Dz.U. C 354 z 4.12.2013].

Zalecenie to ma na celu propagowanie skutecznej polityki w dziedzinie prozdrowotnej aktywności fizycznej przez opracowanie międzysektorowego podejścia uwzględniającego takie obszary polityki, jak sport, zdrowie, edukacja, środowisko i transport. Jego rolą jest także utrzymanie odpowiednich poziomów aktywności fizycznej i polityk krajowych w tej dziedzinie, jak i promowanie regularnej wymiany informacji i najlepszych praktyk w zakresie propagowania prozdrowotnej aktywności fizycznej. Zalecenie będzie wdrażane w ścisłej współpracy i synergii ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), aby uniknąć powtarzania gromadzenia danych.

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 24 stycznia 2014 w sprawie realizacji planu prac Unii Europejskiej w dziedzinie sportu na lata 2011-2014 [ COM(2014) 022 final - nieopublikowanie w Dzienniku Urzędowym].

Działania przeprowadzone w ramach planu prac przyniosły w sumie bardzo dobre rezultaty w określonych obszarach priorytetowych. Plan prac miał pozytywny wpływ na sektor sportu w przeważającej liczbie państw członkowskich, okazał się istotny dla rozwoju i realizacji krajowej polityki sportowej i pozwolił osiągnąć wyniki korzystne dla procesów politycznych. Wpływ planu prac na procesy dotyczące polityki sportowej poza UE został oceniony mniej pozytywnie.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014