Reforma systemu finansowego

W komunikacie tym Komisja przedstawia planowane przez Unię Europejską reformy w branży finansowej. Reformy te mają na celu zwiększenie przejrzystości, udoskonalenie nadzoru i wzmocnienie stabilności rynków finansowych. Zmierzają również do zapewnienia skuteczniejszej ochrony inwestorów i konsumentów. Ponadto reformy te stanowią uzupełnienie reform już zapoczątkowanych po kryzysie finansowym z 2008 r.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Europejskiego Banku Centralnego z dnia 2 czerwca 2010 r. – Regulacja usług finansowych dla zapewnienia zrównoważonego wzrostu [COM(2010) 301 – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Celem podjętych przez Unię Europejską (UE) reform w branży finansowej jest, by system finansowy był bezpieczniejszy i bardziej odpowiedzialny, co z kolei jest warunkiem zapewnienia trwałego wzrostu gospodarczego.

Przedstawione w komunikacie wnioski ustawodawcze stanowią uzupełnienie reform już zapoczątkowanych po kryzysie finansowym z 2008 r. i szczytach G-20. Wnioski te służą czterem głównym celom:

Większa przejrzystość

Komisja zwraca uwagę, że brak przejrzystości branży finansowej był jedną z głównych przyczyn kryzysu finansowego z 2008 r. W związku z tym zamierza ona podnieść poziom przejrzystości w odniesieniu do transakcji, produktów i uczestników rynku.

Organy nadzoru, inwestorzy i konsumenci będą dzięki temu dysponować bardziej wiarygodnymi informacjami na temat rynków.

Komisja chce także zwiększyć wiarygodność i jakość ratingów finansowych. W ramach przypomnienia, są one wydawane przez agencje ratingowe, które zajmują się oceną ryzyka niewypłacalności. Pierwsze rozporządzenie w sprawie agencji ratingowych zostało przyjęte po kryzysie z 2008 r.

Skuteczny nadzór i egzekwowanie prawa

Komisja planuje utworzenienie kilku organów nadzoru finansowego:

Komisja zamierza także zapobiegać nadmiernym i nieodpowiedzialnym spekulacjom poprzez skuteczny system nakładania sankcji. Chce zwłaszcza ujednolicić praktyki krajowych organów finansowych w celu zwiększenia ich skuteczności.

Większa odporność i stabilność branży finansowej

Komisja zamierza skuteczniej regulować kapitał własny banków. Kapitał własny banków gwarantuje ich wypłacalność w razie trudności. Kluczowe znaczenie ma zachęcenie ich do zgromadzenia większej ilości kapitału własnego w okresach dobrej koniunktury, z którego będzie można korzystać w sytuacjach kryzysowych.

Komisja przedstawi także plan działań w zakresie zarządzania w sytuacjach kryzysowych. W następstwie tego planu przedstawiony będzie szereg wniosków ustawodawczych w sprawie kompletnego zestawu narzędzi dotyczących zapobiegania bankructwom banków i postępowań naprawczych wobec upadających banków.

Większa odpowiedzialność podmiotów w branży finansowej i większa ochrona konsumentów

Reformy te mają na celu przywrócenie zaufania inwestorów i konsumentów do rynków finansowych.

W tym celu w lipcu 2010 r. Komisja zaproponowała aktualizację przepisów dotyczących systemów gwarancji depozytów w celu zapewnienia skuteczniejszej ochrony deponentów w całej UE. Komisja ma również przygotować wnioski ustawodawcze dotyczące poprawy systemu rekompensat dla inwestorów i dotyczące ochrony ubezpieczonych w przypadku upadłości towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010