Znak Dziedzictwa Europejskiego

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja nr 1194/2011/UE ustanawiająca działanie Unii Europejskiej na rzecz Znaku Dziedzictwa Europejskiego

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DECYZJI?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Celem Znaku Dziedzictwa Europejskiego jest:

Ponadto, w szczególności przez turystykę kulturalną, dziedzictwo odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarczym regionów europejskich, które skorzystałyby z nadania mu odpowiedniej rangi.

Nacisk położony na europejską wartość symboliczną obiektów i ich wymiar pedagogiczny odróżnia znak dziedzictwa europejskiego od inicjatyw w zakresie dziedzictwa realizowanych przez UNESCO (np. Lista Światowego Dziedzictwa lub reprezentatywna lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości) i Radę Europy.

Kryteria przyznawania

Do przyznania znaku kwalifikują się:

Wspólne wnioski mogą być składane dla:

Obiekty kandydujące do znaku muszą wykazać, że spełniają co najmniej jedno z następujących kryteriów:

Ponadto kandydaci muszą przedstawić projekt, w którym zobowiązują się do:

Należy również przedstawić plan prac i wykazać, w jaki sposób kandydaci będą spełniać pewne określone warunki, takich jak zarządzanie obiektem w racjonalny sposób, zapewnienie jego ochrony oraz udostępnienie go jak największej liczbie osób.

Procedura selekcji

Wstępny wybór obiektów jest dokonywany przez kraje UE, które mogą wybrać co dwa lata jeden do dwóch obiektów. Lista ta jest następnie przekazywana europejskiemu panelowi niezależnych ekspertów, który wybiera maksymalnie jeden obiekt na kraj. Na podstawie zaleceń panelu ekspertów Komisja Europejska wyznacza obiekty, którym zostaje przyznany znak.

Obiekty będą regularnie monitorowane w celu sprawdzenia, czy nadal spełniają powyższe kryteria i czy przestrzegają swoich projektów i planów prac. W przeciwnym przypadku panel ekspertów proponuje dostosowania we współpracy z danym krajem. W przypadku niezastosowania odpowiednich środków Komisja może odebrać znak.

Pierwsze znaki zostaną przyznane w 2013 r.

OD KIEDY NINIEJSZA DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Ma zastosowanie od 23 listopada 2011 r.

KONTEKST

Będący obecnie formalną inicjatywą UE i częścią programu „Kreatywna Europa” (2014–2020) Znak Dziedzictwa Europejskiego został wprowadzony początkowo w 2006 r. jako inicjatywa międzyrządowa, w której wzięło udział osiemnaście krajów UE.

Więcej informacji zawiera:

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1194/2011/UE z dnia 16 listopada 2011 r. ustanawiająca działanie Unii Europejskiej na rzecz Znaku Dziedzictwa Europejskiego (Dz.U. L 303, 22.11.2011, s. 1–9)

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016