Opinie naukowe dotyczące unijnej polityki rybołówstwa

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja 2005/629/WE ustanawiająca Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DECYZJI?

Ustanawia Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa. Komitet dostarcza informacji, aby wesprzeć Komisję Europejską we wdrażaniu wspólnej polityki rybołówstwa UE (WPRyb).

Określa rolę, strukturę i procedury mianowania członków komitetu.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rola

Komisja konsultuje się z komitetem we wszystkich kwestiach związanych z ochroną i zarządzaniem żywymi zasobami wodnymi (zwierzętami i roślinami morskimi), a zwłaszcza w kwestiach biologicznych, gospodarczych, środowiskowych, społecznych i technicznych.

Opinia komitetu jest konieczna, aby zapewnić zrównoważony charakter unijnej polityki rybołówstwa. Komitet odgrywa ważną rolę, doradzając w takich kwestiach jak:

maksymalne podtrzymywalne połowy (MSY – maksymalny poziom połowów, które można regularnie przeprowadzać bez narażenia zasobów rybnych na długoterminowe wyczerpanie);

całkowite dopuszczalne połowy (TAC – maksymalne ilości danego gatunku ryb, które można poławiać w danej jednostce czasu na określonym obszarze).

Skład i procedura mianowania

Komitet składa się z 30–35 wybitnych ekspertów i technologów rybołówstwa w dziedzinie biologii i ekologii morskiej, naukach związanych z rybołówstwem oraz w kwestiach gospodarczych, statystycznych i badawczych związanych z rybołówstwem.

Członkowie wyznaczani są z listy sporządzonej po opublikowaniu przez Komisję otwartego zaproszenia do składania aplikacji na stronie internetowej. Mianowani są na 3 lata z możliwością przedłużenia na zasadzie kadencji kroczącej.

Komitet może po konsultacji z Komisją tworzyć własne grupy robocze pracujące nad konkretnymi kwestiami. Przedstawiciele Komisji i inni eksperci zewnętrzni mogą brać udział w posiedzeniach komitetu oraz jego grup roboczych.

Działalność komitetu

Komisja konsultuje się z komitetem w regularnych odstępach czasu, lub gdy uzna to za konieczne, w kwestiach związanych z ochroną i zarządzaniem żywymi zasobami wodnymi.

Uwzględnia opinię komitetu podczas przygotowywania wniosków dotyczących zarządzania rybołówstwem. Komitet może również z własnej inicjatywy przedstawiać Komisji opinie dotyczące kwestii związanych z rybołówstwem.

Komitet sporządza roczne sprawozdanie dotyczące następujących kwestii:

stan stad rybnych oraz trendy w branży rybołówstwa, podkreślając gospodarcze konsekwencje wynikające ze stanu stad rybnych;

wykonane prace w celu koordynowania badań naukowych, technicznych i gospodarczych w sektorze rybołówstwa i akwakultury (tj. hodowli ryb i skorupiaków).

Regulamin wewnętrzny

Komitet przyjmuje swój regulamin po konsultacji z Komisją. Komitet wykonuje swoją pracę z poszanowaniem zasad doskonałości, niezależności i przejrzystości, przy jednoczesnym zachowaniu poufności w kwestiach podatkowych i handlowych. Zasady te opublikowano na stronie internetowej Komisji.

OD KIEDY NINIEJSZA DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Decyzja weszła w życie w dniu 26 sierpnia 2005 r.

KONTEKST

Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF)

AKT

Decyzja Komisji 2005/629/WE z dnia 26 sierpnia 2005 r. ustanawiająca Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (Dz.U. L 225 z 31.8.2005, s. 18–22)

Kolejne zmiany do decyzji 2005/629/WE zostały włączone do tekstu pierwotnego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016