Kształcenie dorosłych: nigdy nie jest za późno na naukę

Podniesienie ogólnego poziomu kompetencji obywateli oznacza zwiększenie ich szans zawodowych oraz wkład w walkę z ubóstwem i wyłączeniem społecznym. W tym celu Komisja sporządziła komunikat analizujący temat edukacji i kształcenia dorosłych, zachęca państwa członkowskie do zwiększania i integrowania szans uczenia się dorosłych i udostępniania ich wszystkim obywatelom.

AKT

Komunikat Komisji dla Rady z dnia 23 października 2006 r. w sprawie kształcenia dorosłych [COM (2006) 614 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Promowanie uczenia się przez całe życie wpisuje się w strategię lizbońską, której celem jest wzrost gospodarczy, konkurencyjność i włączenie społeczne. Choć państwa członkowskie uznają wagę kształcenia przez całe życie, obecnie w Europie liczba dorosłych uczących się pozostaje poniżej minimum wyznaczonego przez te same państwa członkowskie. W niniejszym komunikacie Komisja zachęca państwa członkowskie do nadzorowania jakości ich systemu kształcenia dorosłych oraz ogólnego poziomu kompetencji swoich mieszkańców.

Lepsze kształcenie dorosłych może odegrać kluczową rolę w szkoleniu zawodowym Europejczyków oraz we włączeniu społecznym grup mniej uprzywilejowanych na rynku pracy, takich jak imigranci i osoby starsze, których liczba w Europie stale wzrasta. Ponadto poprawa wykształcenia dorosłych stanowi znaczącą korzyść zarówno dla uczącego się, jak i całego społeczeństwa. Podniesienie ogólnego poziomu kompetencji obywateli przyczynia się do poprawy wskaźników ekonomicznych, takich jak produktywność i poziom bezrobocia, oraz wskaźników społecznych, takich jak uczestnictwo w życiu obywatelskim, zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej i obniżenie poziomu przestępczości.

Sprostanie wyzwaniom

W celu wzmocnienia kształcenia się przez całe życie Komisja określa następujące wyzwania:

Poprzez polepszenie oferty szkoleń i kształcenia dorosłych państwa członkowskie mogą przyczynić się do konsolidacji kompetencji językowych i kulturowych oraz zawodowych obywateli, znajdujących się często w trudnej sytuacji na rynku pracy. Państwa członkowskie powinny wprowadzić takie projekty przy maksymalnym wykorzystaniu istniejących zasobów. W tym celu musza rozwinąć lepszą koordynację między uczestnikami tych projektów – władzami politycznymi, które podejmują decyzje na różnych poziomach oraz wszystkimi partnerami, którzy współpracują przy opracowywaniu i wdrażaniu polityk. Koordynacja może odgrywać kluczową rolę przy wyznaczaniu priorytetów, opracowywaniu polityk i komunikacji z potencjalnymi uczestnikami szkoleń. Europejskie fundusze strukturalne mogą sprzyjać poprawie infrastruktury i oferty programów edukacyjnych i szkoleniowych dla dorosłych.

Rodzaje działania

Komisja wyróżnia pięć rodzajów działań, które mogą pomóc państwom członkowskim w osiągnięciu wymienionych celów. Są to:

Komisja planowała opracowanie do końca 2007 r. planu działania inspirowanego tym komunikatem.

Kontekst

W ramach strategii lizbońskiej promującej społeczeństwo wiedzy Komisja poparła stworzenie europejskiego obszaru uczenia się przez całe życie w pierwszym komunikacie z 2001 r.

Także Rada popiera cel strategii lizbońskiej w rezolucji z 2002 r. W 2007 r. opracowano zgodny z przywołanym komunikatem plan działania, uwzględniający doświadczenie zdobyte w ramach programów Socrates i Grundtvig.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2007