Program współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie szkolnictwa wyższego oraz kształcenia i szkolenia zawodowego

Głównym celem programu jest kontynuacja współpracy między Wspólnotą Europejską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkolenia zawodowego.

AKT

Decyzja Rady 2006/910/WE z dnia 4 grudnia 2006 r. dotycząca zawarcia Umowy między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki odnawiającej program współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego oraz kształcenia i szkolenia zawodowego.

STRESZCZENIE

Umowa wpisuje się w podwójny kontekst działania Unii Europejskiej (UE) na rzecz szkolnictwa wyższego oraz stosunków między UE i Stanami Zjednoczonymi. Działanie UE ma na celu zapewnienie, aby europejskie szkolnictwo wyższe stało się punktem odniesienia na szczeblu światowym pod względem wartości merytorycznej i jakości. Natomiast relacje dwustronne wymagają większej współpracy w dziedzinie edukacji.

Program będzie wspierać około 274 projektów w okresie ośmiu lat. Około 6000 Europejczyków oraz Amerykanów będzie uczestniczyć w działaniach dotyczących mobilności w okresie trwania programu.

CELE PROGRAMU

Program współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego oraz kształcenia i szkolenia zawodowego ma wiele celów.

Do celów głównych należy promowanie wzajemnego zrozumienia między dwoma partnerami, w tym za pomocą języków, ich kultur i instytucji, oraz poprawa jakości rozwoju zasobów ludzkich w celu podjęcia wyzwań światowej gospodarki opartej na wiedzy.

Jego cele szczegółowe to:

Do celów operacyjnych należą:

DZIAŁANIA

W celu zrealizowania założeń programu umowa przewiduje pięć rodzajów działań.

Działanie 1 – „Projekty konsorcjów”

Działanie dotyczące projektów konsorcjum kierowane jest do instytucji i organów sektora szkolnictwa wyższego i szkoleń zawodowych oraz do personelu i studentów.

W działaniach wspólnych konsorcjów należy zasadniczo uwzględnić transatlantycką mobilność studentów w ramach wspólnych programów nauczania, celem zapewnienia parytetu w przepływie w każdym kierunku, oraz przewidzieć wynikające z tego przygotowanie lingwistyczne i kulturowe.

Ten rodzaj projektu wspiera podwójne lub wspólne dyplomy wprowadzone i zarządzane przez wielostronne, europejskie i amerykańskie konsorcja instytucji szkolnictwa wyższego, w tym stypendia przeznaczone dla studentów, nauczycieli i personelu administracyjnego.

Działanie 2 – „Projekty wspierające mobilność”

Wsparcie mobilności studentów realizowane przez ten program jest głównie adresowane do projektów konsorcjów gromadzących instytucje szkolnictwa wyższego oraz kształcenia zawodowego, które mają na swoim koncie osiągnięcia w zakresie doskonałości, w tym te, które otrzymały finansowanie tytułem poprzednich umów.

Działanie 3 – „Działania w ramach danej polityki”

Działanie to kierowane jest do instytucji sektora szkolnictwa wyższego i kształcenia zawodowego. Prowadzone działania obejmują badania, konferencje, seminaria, grupy robocze oraz ćwiczenia porównawcze.

Działanie 4 – „Indywidualne stypendia wspierające mobilność Schuman-Fulbright”

Działanie to dotyczy specjalistów, w tym specjalistów w zakresie kształcenia, którzy są zainteresowani podjęciem studiów lub rozpoczęciem szkolenia w dziedzinach mających szczególny związek ze stosunkami UE/USA. Specjaliści objęci działaniem to decydenci, przedstawiciele partnerów społecznych i dziennikarze.

Działanie 5 – „Stowarzyszenie absolwentów”

Działanie to skierowane jest do stowarzyszeń absolwentów, do których należą studenci, którzy uczestniczyli w wymianach wspieranych przez program i którzy otrzymali pomoc w ramach programu.

ZARZĄDZANIE PROGRAMEM

Ustanowiony zostaje Wspólny Komitet. Składa się z równej liczby przedstawicieli każdej ze stron. Decyzje podejmowane są w drodze konsensusu. Komisja ma następujące funkcje:

Finansowanie podejmowanych działań w zakresie tego programu oparte jest na podstawie współmierności. Zaproponowany program będzie posiadał budżet równy maksymalnie 46 mln euro w okresie 2006–2013, jeśli Stany Zjednoczone wniosą odpowiednie finansowanie.

KONTEKST

18 maja 2005 r. Komisja przyjęła komunikat na temat wzmocnionego partnerstwa UE-USA, dla którego, zgodnie z logiką strategii lizbońskiej, współpraca w dziedzinie szkolnictwa i kształcenia jest ważnym instrumentem wspierania wiedzy i innowacji, oraz wzywa do odnowienia i wzmocnienia obowiązującej umowy dotyczącej szkolnictwa wyższego i kształcenia zawodowego.

Niniejsza umowa odnawia program współpracy dla okresu 2000–2005, początkowo stworzony między Wspólnotą Europejską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki na mocy umowy z 1995 r.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja nr 2006/910/WE

Pierwszy dzień miesiąca, który następuje po zawiadomieniu

-

Dz.U. 346 z 9.12.2006

AKTY POWIĄZANE

Umowa między Wspólnotą Europejską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki odnawiająca program współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego oraz kształcenia i szkolenia zawodowego [Dz.U. L 346 z 9.12.2006].

Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie oceny programów współpracy pomiędzy Wspólnotą Europejską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki w zakresie szkolnictwa wyższego oraz kształcenia zawodowego i szkoleń oraz pomiędzy Wspólnotą Europejską i Kanadą w zakresie szkolnictwa wyższego i szkoleń [COM(2005) 0274 – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]. Komisja składa sprawozdanie z tymczasowego wykonania programu współpracy między UE i Stanami Zjednoczonymi. Na podstawie pozytywnych ocen zewnętrznych Komisja precyzuje, że dzięki programowi ustanowiono długoterminowe partnerstwa transatlantyckie w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkolenia zawodowego. Prawie wszystkie projekty odniosły sukces w organizowaniu wymiany studentów w oparciu o wspólne lub wzajemnie opracowywane programy nauczania. Według sprawozdania programy osiągnęły swe cele związane z poprawą jakości systemów edukacji i szkolenia.

Komisja przestawia sugestie ekspertów mające na celu poprawę niektórych aspektów programów, ale precyzuje, że nie odnotowano poważnych braków. Wspomina także, że istnieje niewykorzystany potencjał związany z niedostateczną ilością dostępnych zasobów budżetowych.

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego: Wzmocnione partnerstwo UE-USA i bardziej otwarty rynek w XXI wieku [COM(2005) 196 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

See also

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2006