Szkolnictwo wyższe — współpraca między krajami UE i spoza UE

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Wzmacnianie współpracy z państwami spoza UE w obszarze szkolnictwa wyższego — COM(2001) 385 final

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Określa on strategię i identyfikuje zasady dotyczące wzmacniania współpracy pomiędzy krajami UE i spoza UE w obszarze szkolnictwa wyższego.

Jego celem jest:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

KONTEKST

Europejskie uczelnie mają dobre doświadczenia w zakresie współpracy międzynarodowej, wyrażającej się w opracowaniu międzynarodowych programów nauczania i wspólnych tytułów oraz stopni naukowych, finansowaniu międzynarodowych projektów w zakresie badań naukowych i innowacji oraz wspieraniu wymiany studentów, pracowników i wiedzy. Tego typu współpraca nie tylko poprawia jakość kształcenia i szkoleń, ale za sprawą mobilności pobudza innowacyjność i tworzenie nowych miejsc pracy, dając jednocześnie pracownikom i studentom możliwość poszerzania horyzontów.

KLUCZOWE POJĘCIA

*Europejski system transferu i akumulacji punktów: system punktów zaliczeniowych stworzony w celu ułatwienia studentom przemieszczania się miedzy różnymi krajami. Został on przyjęty przez większość krajów należących do europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego oraz przez wiele innych państw.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wzmocnienia współpracy z państwami trzecimi w obszarze szkolnictwa wyższego (COM(2001) 385 final z 18.7.2001)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015