Zaostrzenie walki z pracą niezgłoszoną

W komunikacie dokonano analizy czynników sprzyjających gospodarce nieformalnej. Dokonano w nim przeglądu polityki w zakresie walki z pracą niezgłoszoną w świetle działań podjętych przez państwa członkowskie. Zilustrowano w nim też możliwości wzajemnego poznawania praktyk, które w tej dziedzinie odniosły sukces. Wreszcie określono w nim metody i środki kontroli na szczeblu europejskim i krajowym, aby skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku.

AKT

Komunikat Komisji Europejskiej do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów z dnia 24 października 2007 r. – Zaostrzenie walki z pracą niezgłoszoną [COM(2007) 628 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Praca niezgłoszona * nadal pozostaje jednym z głównych czynników hamujących wzrost gospodarczy i zatrudnienie w Europie. Ponadto obniża dochody pochodzące z podatków i osłabia finansowanie systemów zabezpieczenia społecznego oraz zakłóca konkurencyjność przedsiębiorstw i ogranicza ich wydajność produkcyjną.

Praca niezgłoszona jest źródłem dumpingu społecznego, w zakresie w jakim wypiera działalność zgodną z przepisami dotyczącymi warunków pracy i praw społecznych pracowników, płac i zabezpieczenia społecznego.

Zjawisko to bynajmniej nie słabnie. W ramach niektórych dziedzin działalności i niektórych form zatrudnienia wręcz się nasila.

Walka z pracą niezgłoszoną w centrum uwagi

W zielonej księdze w sprawie prawa pracy Komisja uczyniła z walki z pracą niezgłoszoną jedno z kluczowych zagadnień skłaniających do modernizacji prawa europejskiego. Debata, której punktem wyjścia była zielona księga, dała wyraz zainteresowaniu wszystkich stron (partnerów społecznych, administracji itd.) zwiększoną współpracą, szerszą wymianą informacji i dobrych praktyk na poziomie Unii Europejskiej (UE).

Ponieważ praca niezgłoszona została w wyraźny sposób połączona z imigracją niezgłoszoną, Komisja złożyła wniosek dotyczący dyrektywy przewidującej kary dla pracodawców zatrudniających obywateli państw trzecich nielegalnie przebywających na terytorium UE.

Praca niezgłoszona: fakty i liczby

Pracy niezgłoszonej wydaje się sprzyjać kilka czynników, a mianowicie:

Na podstawie sondażu Eurobarometru (EN) (FR) zidentyfikowano kilka tendencji:

Wyniki tego badania należy traktować z dużą rezerwą z uwagi na jego pilotażowy charakter na ograniczonej liczbie osób.

Z uwagi na fakt, że praca niezgłoszona jest ogólnie niewidoczna ani nie podlega rejestracji oraz że może być rożnie definiowana w ustawodawstwie krajowym poszczególnych państw, trudności sprawia uzyskanie rzetelnych danych szacunkowych, co do jej skali na szczeblu UE.

W 2004 r. Komisja, na szczeblu państw członkowskich, określiła dane szacunkowe w zakresie makroekonomii. Dane te nie biorą jednak pod uwagę skutków ostatnich zmian (wzrostu imigracji i kampanii regulacyjnych). Zasięg i cechy charakterystyczne pracy niezgłoszonej zdawały się w przeszłości znacznie różnić od siebie w poszczególnych państwach członkowskich, osiągając wynik 20% PKB (lub więcej) w niektórych krajach Europy Południowej i Wschodniej. Wysoki wzrost ilości miejsc pracy w ostatnich latach doprowadził jednak do ograniczenia tego zjawiska w niektórych nowych państwach członkowskich.

Działania w ramach polityki na rzecz walki z pracą niezgłoszoną

Ze względu na złożoność i różnorodność pracy niezgłoszonej należy podejmować jednocześnie działania na kilku frontach.

Zgodnie z podejściem przedstawionym w rezolucji Rady z 2003 r. Komisja wzywa do:

W związku z tymi działaniami zidentyfikowano pewną ilość korzystnych tendencji i doświadczeń:

Wnioski i kontrola

Na dzień dzisiejszy nic nie pozwala stwierdzić, że skala zjawiska pracy niezgłoszonej się zmniejsza. Praca niezgłoszona ciągle jest atrakcyjna pod wieloma względami. Pomimo podjętych na szczeblach krajowych działań, rezultaty są umiarkowane, a zestawienie informacji i doświadczeń wykazuje braki.

Z tego względu Komisja ponownie zwraca uwagę na konieczność:

Kontekst

Praca niezgłoszona była przedmiotem komunikatu Komisji z 1998 r. Komisja dokonała w nim przeglądu przyczyn i oddziaływania oraz podejmowanych działań w zakresie polityki, aby jej zapobiegać. W 2003 r. Komisja przyjęła wspólne podejście strategiczne w zakresie wytycznych dotyczących zatrudnienia na lata 2003–2005, u podstawy którego leżała szeroko zakrojona debata na szczeblu europejskim.

Pojęcia kluczowe stosowane w akcie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2008