Internetowy dostęp do dziedzictwa kulturowego Europy

Komunikat przedstawia postępy w zakresie rozwoju biblioteki cyfrowej Europeana, która będzie stanowić wspólny punkt dostępu do europejskiego dziedzictwa kulturowego. Główne dziedziny, które wymagają podjęcia działań, to digitalizacja, udostępnienie w Internecie dorobku kulturowego oraz ochrona zasobów cyfrowych.

AKT

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 11 sierpnia 2008 r. – Dostęp do dziedzictwa kulturowego Europy poprzez kliknięcie myszką: Postępy w zakresie digitalizacji i udostępnienia w Internecie dorobku kulturowego oraz ochrony zasobów cyfrowych w UE [COM(2008) 513 wersja ostateczna – niepublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Komunikat przedstawia uzyskane dotychczas postępy oraz kroki, które należy podjąć na rzecz rozwoju Europeany, europejskiej biblioteki cyfrowej. Szczególny nacisk kładziony jest na działania prowadzone przez państwa członkowskie w celu wdrożenia zalecenia Komisji 2006/585/WE z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie digitalizacji i udostępnienia w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych, które przyjęto w konkluzjach Rady z 20 listopada 2008 r.

Europeana stanie się wspólnym wielojęzycznym punktem dostępu do zdigitalizowanego dorobku europejskiego. W 2007 r. rozwój inicjatywy nabrał impetu zwłaszcza dzięki ustanowieniu funduszu europejskiej biblioteki cyfrowej, co było świadectwem zaangażowania różnych sektorów z dziedziny kultury. W lutym 2008 r. udostępniono wersję demonstracyjną portalu Europeana, z zamiarem uruchomienia pierwszej wersji projektu w listopadzie tego samego roku. Przez następne dwa lata pierwsza wersja była przekształcana w całkowicie operacyjną usługę.

Dalszy rozwój portalu Europeana wymagał również:

W oparciu o wspomniane wyżej zalecenia, państwa członkowskie osiągnęły postępy w następującym zakresie:

Pomimo że państwa członkowskie dokonały znacznych postępów w zakresie udostępniania w Internecie informacji kulturalnych, niezbędne jest podjęcie dalszych działań w następujących dziedzinach:

Grupa wysokiej rangi ekspertów ds. bibliotek cyfrowych, powołana w 2006 r., udzieliła państwom członkowskim praktycznych wytycznych dotyczących kwestii poruszanych w zaleceniu Komisji. Działania grupy skupiają się przede wszystkich na kwestiach partnerstw publiczno-prywatnych, informacji naukowej i praw własności intelektualnej.

Postęp w kwestiach technicznych jest warunkiem wstępnym rozwoju usług udostępnianych przez Europeanę, zwłaszcza w celu uzyskania tańszej i wyższej jakości digitalizacji, a także technik ochrony zasobów cyfrowych. Komisja wspiera te postępy w ramach programów ramowych w zakresie badań i rozwoju technologicznego oraz programu eContentplus . Komisja manifestuje zamiar dalszego wspierania rozwoju Europeany poprzez swoje inicjatywy i programy finansowania, a także inne projekty zwiększające dostępność dorobku kulturowego w Internecie i ochronę zasobów cyfrowych.

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Europeana – kolejne kroki [COM(2009) 440 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]. Komunikat określa główne wyzwania w nadchodzących latach związane z wdrożeniem Europeany.

Rezultaty działania Europeany określono jako pozytywne, jako że umożliwia ona obecnie dostęp do wyjątkowej kolekcji ponad 4,6 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z ponad 1 tys. instytucji kulturalnych w Europie.

Jednakże w komunikacie przedstawiono kilka problemów związanych z:

Aby zapewnić obywatelom pełny zakres usług świadczonych przez Europeanę, niezbędne jest podjęcie dalszych wysiłków.

Konkluzje Rady z dnia 20 listopada 2008 r. w sprawie europejskiej biblioteki cyfrowej Europeana [Dz.U. C 319 z 13.12.2008]. Rada Unii Europejskiej w swoich konkluzjach wyraziła zadowolenie w związku ze stopniowym tworzeniem europejskiej biblioteki cyfrowej Europeana, a także z zaangażowaniem państw członkowskich w ten projekt. W celu skutecznej realizacji projektu, Rada wzywa państwa członkowskie, aby:

Rada zwraca się do Komisji Europejskiej, by ułatwiała rozwój biblioteki Europeana oraz aktywnie propagowała jej ideę w Europie i na świecie, a także zachęcała do tworzenia partnerstw publiczno-prywatnych, które będą użyteczne dla jej rozwoju.

See also

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009