Polityka społeczna

WPROWADZENIE

Traktat lizboński podkreśla wymiar społeczny Unii Europejskiej (UE). Nadaje szczególnego znaczenia wartościom społecznym Unii zawartym w traktatach założycielskich i ujmuje nowe cele w sprawach społecznych.

Natomiast same kompetencje UE w tym zakresie nie uległy dużym zmianom. Traktat lizboński dokonał kilku zmian, ale opracowanie i wdrożenie polityki społecznej pozostaje głównie w gestii państw członkowskich.

UZNANIE ZASAD I PRAW SPOŁECZNYCH

Pełne uznanie celów społecznych w traktatach założycielskich nie ma tylko znaczenia symbolicznego. Sprawia także, że cele społeczne są lepiej zintegrowane na poziomie opracowania i wdrożenia polityki europejskiej w ujęciu ogólnym.

Poza tym traktat lizboński zmienia trzy artykuły traktatów założycielskich, w których precyzuje i wzmacnia cele społeczne UE:

Traktat lizboński uznaje ponadto wartość prawną Karty praw podstawowych UE. Karta praw ma charakter wiążący i może być przywoływana przed sądem. Takie uznanie stanowi postęp w sprawach socjalnych, ponieważ Karta gwarantuje prawa socjalne osobom mieszkającym na terytorium UE:

WDRAŻANIE POLITYKI SPOŁECZNEJ NA POZIOMIE EUROPEJSKIM

Polityka społeczna zaliczana jest do kompetencji dzielonych między UE i państwa członkowskie. Jednakże polityki społeczne są skuteczniej realizowane na poziomie państw członkowskich niż europejskim. Dlatego zgodnie z zasadą pomocniczości rola UE ogranicza się w tym zakresie do wspierania i uzupełniania działań państw członkowskich.

Traktat lizboński zachowuje taki schemat podziału kompetencji. Poza tym utrzymuje zasadę przyjmowania tekstów zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą dla większości kroków podejmowanych w dziedzinie polityki społecznej.

Natomiast dla niektórych środków głosowanie jednomyślne w Radzie po konsultacji z Parlamentem jest zachowane, a traktat lizboński powtórzył specjalną klauzulę pomostową zaproponowaną przez traktat z Nicei (art. 153 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Przypomnijmy, że klauzula przejściowa pozwala Radzie podjąć jednogłośnie decyzję o zastosowaniu zwykłej procedury ustawodawczej w następujących dziedzinach:

Wreszcie traktat lizboński wprowadza dwa nowe rozwiązania:

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2010