Bruksela, dnia 29.6.2017

COM(2017) 352 final

2017/0145(COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości oraz zmieniające rozporządzenie (WE) 1987/2006 i decyzję Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylające rozporządzenie (UE) 1077/2011


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

·Przyczyny i cele wniosku

Rozporządzenie ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (zwaną dalej eu-LISA) zostało przyjęte w 2011 r. (rozporządzenie (UE) nr 1077/2011) i zmienione w 2015 r. rozporządzeniem (UE) nr 603/2013 1 . eu-LISA jest obecnie odpowiedzialna za zarządzanie operacyjne na szczeblu centralnym systemem informacyjnym Schengen drugiej generacji (SIS II), wizowym systemem informacyjnym (VIS) oraz Eurodac. Agencji tej może zostać również powierzone rozwijanie innych wielkoskalowych systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz zarządzanie operacyjne tymi systemami, jeżeli zostanie to przewidziane w odpowiednich aktach ustawodawczych.

eu-LISA rozpoczęła wykonywanie swoich podstawowych zadań w dniu 1 grudnia 2012 r. Od 1 grudnia 2012 r. agencja zarządza systemem VIS, od maja 2013 r. – SIS II, a od czerwca 2013 r. – systemem Eurodac. Siedzibą agencji jest Tallinn, a zarządzanie operacyjne systemami odbywa się w centrum technicznym w Strasburgu. Centrum wsparcia znajduje się w Sankt Johann im Pongau.

Celem niniejszego wniosku jest przegląd rozporządzenia ustanawiającego agencję, tak aby dostosować je do zaleceń w sprawie zmian ustawodawczych wynikających z oceny i usprawnić funkcjonowanie agencji oraz zwiększyć i wzmocnić jej rolę w celu dostosowania jej uprawnień do aktualnych wyzwań na poziomie UE w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Wniosek ten ma również na celu wprowadzenie do rozporządzenia zmian wynikających z politycznych, prawnych lub faktycznych zmian oraz w szczególności odzwierciedlenie faktu powierzenia agencji nowych systemów, z zastrzeżeniem zgody współprawodawców, a także zadania wyznaczonego agencji, jakim powinno być wspomaganie rozwoju interoperacyjności pomiędzy wielkoskalowymi systemami informatycznymi w następstwie komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady „Sprawniejsze i bardziej inteligentne systemy informacyjne do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa” z dnia 6 kwietnia 2016 r. 2 , końcowego sprawozdania grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. systemów informacyjnych i interoperacyjności z dnia 11 maja 2017 r. 3 oraz siódmego sprawozdania Komisji z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa z dnia 16 maja 2017 r. 4 . Niniejszy wniosek odnosi się również do poprawek zalecanych przez zarząd agencji oraz ewentualnej potrzeby zapewnienia przez eu-LISA hostingu wspólnych rozwiązań technicznych i zarządzania nimi, aby umożliwić zainteresowanym państwom członkowskim wdrożenie zdecentralizowanych systemów na szczeblu krajowym. Niniejszy wniosek dostosowuje także akt ustanawiający agencję do założeń wspólnego oświadczenia Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Komisji Europejskiej w sprawie agencji zdecentralizowanych z dnia 19 lipca 2012 r. (zwanego dalej „wspólnym podejściem”).

Zgodnie z art. 31 rozporządzenia ustanawiającego Komisja przeprowadziła ocenę, na podstawie oceny zewnętrznej 5 , w ścisłej konsultacji z zarządem eu-LISA, badając, w jaki sposób i w jakim zakresie agencja skutecznie przyczynia się do zarządzania operacyjnego wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz wypełnia zadania określone w rozporządzeniu ustanawiającym. Komisja poddała również analizie potrzebę zmiany lub rozszerzenia zakresu zadań powierzonych agencji w rozporządzeniu ustanawiającym. W oparciu o tę ocenę Komisja, po konsultacji z zarządem, powinna wydać zalecenia w sprawie zmiany rozporządzenia ustanawiającego i przekazać je – wraz z opinią zarządu oraz stosownymi wnioskami – Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Europejskiemu Inspektorowi Ochrony Danych. Zalecenia zostały zawarte w sprawozdaniu Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącym funkcjonowania Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA) 6 oraz w towarzyszącym dokumencie roboczym służb Komisji dotyczącym oceny agencji eu-LISA 7 , które planuje się przyjąć w tym samym czasie, co niniejszy wniosek.

Niniejszy wniosek jest więc związany z oceną agencji, ale także ze zmianami w polityce i prawodawstwie. Odzwierciedla on wspomniane powyżej zalecenia oraz opinię zarządu.

·Realizacja zaleceń ze sprawozdania z oceny zewnętrznej agencji eu-LISA

Cztery lata po rozpoczęciu wykonywania zadań przez agencję w grudniu 2012 r. ocena wykazała, że eu-LISA wykazała zdolność do skutecznej i efektywnej realizacji powierzonych jej zadań, w tym również nowych zadań, w szczególności DubliNet 8 , VISION 9 oraz wdrażania systemu pilotażowego inteligentnych granic 10 . Ocena wykazała również, że eu-LISA w skuteczny sposób przyczyniła się do utworzenia skoordynowanego, efektywnego i spójnego środowiska informatycznego na rzecz zarządzania wielkoskalowymi systemami informatycznymi wspierającego wdrażanie polityk w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Występują jednak również niedociągnięcia, którym należy zaradzić, aby usprawnić funkcjonowanie agencji oraz zwiększyć i wzmocnić jej rolę w celu zapewnienia dostosowania jej uprawnień do aktualnych wyzwań na poziomie UE w obszarze migracji i bezpieczeństwa. Większość niedociągnięć zidentyfikowanych w ocenie można usunąć bez wprowadzania zmian ustawodawczych. Dyrektor wykonawczy agencji eu-LISA wziął pod uwagę zalecenia niemające charakteru ustawodawczego; zarząd przyjął stosowny plan działania w dniu 21 marca 2017 r.

W ocenie wskazano następujące niedociągnięcia wymagające wprowadzenia zmian ustawodawczych:

należy poprawić spójność zarządzania infrastrukturą łączności, przekazując agencji zadania związane z Komisją (w szczególności wykonanie budżetu, nabywanie i odnawianie oraz sprawy umowne) poprzez zmianę aktów ustawodawczych regulujących tworzenie i funkcjonowanie systemów zarządzanych przez agencję; 

należy sprecyzować zakres współpracy z innymi agencjami w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w ramach kompetencji eu-LISA;

zarząd agencji powinien do końca sierpnia każdego roku przyjmować sprawozdanie okresowe dotyczące postępów we wdrażaniu planowanych działań, obejmujące pierwsze sześć miesięcy danego roku;

zakres projektów pilotażowych, które może realizować eu-LISA, ogranicza się do projektów wymienionych w art. 54 ust. 2 lit. a) rozporządzenia finansowego (tzn. bez aktu podstawowego), ale powinno się go rozszerzyć co najmniej o projekty pilotażowe w ramach istniejącego aktu podstawowego.

W ocenie zalecono także przygotowanie oceny ryzyka i oceny ex ante dla projektów o wartości ponad 500 000 EUR przeprowadzanych przez agencję eu-LISA w ramach jej obecnych uprawnień (tzn. niewynikających z aktu ustawodawczego powierzającego jej zarządzanie nowym systemem, dla którego Komisja przedstawi ocenę skutków). Jest to ważne zalecenie, które eu-LISA powinna należycie wykonać. Nie wymaga to jednak zmiany rozporządzenia agencji, ponieważ art. 29 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1271/2013 11 oraz rozporządzenia finansowego agencji zawiera już wymóg przeprowadzania ocen ex ante i ex post programów oraz działań, które pociągają za sobą znaczne wydatki.

W ocenie sformułowano również inne zalecenia dotyczące zmian w zakresie uprawnień agencji. Powinny one zostać włączone do aktów ustawodawczych dotyczących systemów. Zalecenia dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności agencji eu-LISA w obszarze statystyki nie wymagają zmian rozporządzenia ustanawiającego agencję:

Rozszerzona odpowiedzialność agencji eu-LISA w zakresie generowania/publikacji danych statystycznych dotyczących poszczególnych systemów.

Nowe zadanie agencji eu-LISA polegające na sporządzaniu sprawozdań w zakresie jakości i analizy danych w celu poprawy kontroli wdrażania aktów ustawodawczych systemów.

Sprawozdanie dotyczące funkcjonowania Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości przyjęte w tym samym dniu, co niniejszy wniosek, przedstawia wyniki i zalecenia oceny. Odnotowano w nim również, że rozporządzenie ustanawiające określające zadania agencji odzwierciedla otoczenie prawne, polityczne i gospodarcze, w którym utworzono agencję. Niedawne zmiany w polityce i prawodawstwie wymagają dalszej modyfikacji lub rozszerzenia zakresu zadań powierzonych agencji w rozporządzeniu ustanawiającym i innych stosownych aktach ustawodawczych (tzn. instrumentach prawnych systemów). W 2016 r. Komisja przedstawiła wnioski mające na celu powierzenie agencji zarządzania nowymi systemami: systemem wjazdu/wyjazdu (EES) 12 , zautomatyzowanym systemem rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmem ich przydziału 13 , a także europejskim systemem informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) 14 . Jeżeli inicjatywy te zostaną przyjęte przez współprawodawców, będą wymagać zmian w rozporządzeniu o eu-LISA, które powinny wejść w życie, kiedy zaczną obowiązywać te wnioski, aby uwzględnić wspomniane nowe zadania w rozporządzeniu o eu-LISA, w szczególności w zakresie obowiązków zarządu i dyrektora wykonawczego. Wniosek dotyczący systemu wjazdu/wyjazdu obejmuje zmiany rozporządzenia (UE) nr 1077/2011. W przypadku wniosków dotyczących przekształcenia rozporządzeń o ETIAS i Eurodac takie zmiany zostały wprowadzone przez Prezydencję podczas dyskusji toczących się w Radzie. Jednakże, ponieważ niniejszy wniosek jest prezentowany przed przyjęciem któregokolwiek z trzech wniosków powierzających agencji zarządzanie nowymi systemami, należy w nim również odzwierciedlić w nawiasach wymagane zmiany, z zastrzeżeniem ich ostatecznego uwzględnienia w tekście po przyjęciu wniosków przez współprawodawców.

Komisja przyjęła także w dniu 6 kwietnia 2016 r. komunikat „Sprawniejsze i bardziej inteligentne systemy informacyjne do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa” 15 . Agencji eu-LISA powinny zostać nadane konkretne uprawnienia w rozporządzeniu ustanawiającym, aby mogła wykonywać powierzone jej zadania, jak opisano we wspomnianym komunikacie oraz w siódmym sprawozdaniu Komisji z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa przyjętym w dniu 16 maja 2017 r. Obejmuje to w szczególności wspieranie Komisji i państw członkowskich w badaniu technicznej wykonalności zmian i działań zmierzających w kierunku interoperacyjności pomiędzy systemami, między innymi poprzez badania lub testy.

We wniosku należy również uwzględnić zmiany wynikające z oceny systemu SIS przeprowadzonej w 2016 r., wskazane we wnioskach w sprawie zmian aktów ustawodawczych SIS 16 , oraz zmiany wynikające z wniosku dotyczącego przekształcenia rozporządzenia o Eurodac 17 .

Ponadto pomiędzy rozporządzeniem ustanawiającym i wspólnym podejściem załączonym do wspólnego oświadczenia Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Komisji Europejskiej w sprawie agencji zdecentralizowanych z dnia 19 lipca 2012 r. (zwanego dalej „wspólnym podejściem”) oraz nowym rozporządzeniem finansowym i ramowym rozporządzeniem finansowym występują rozbieżności. Należy je uwzględnić w zmianach ustawodawczych. Przykładem jest ewentualne przedłużenie mandatu dyrektora wykonawczego na nie więcej niż pięć lat zamiast obecnie przewidzianego maksymalnego okresu wynoszącego trzy lata. Drugim przykładem jest wymóg, by ocena agencji była przeprowadzana co pięć lat, a nie co cztery lata, jak przewidziano obecnie.

Ponadto rozporządzenie powinno stanowić, że eu-LISA może udzielać państwom członkowskim porad w kwestii połączenia krajowych systemów z systemem centralnym oraz wsparcia/pomocy ad hoc dla państw członkowskich (np. wsparcie zapewnione w greckim punkcie szybkiej rejestracji migrantów (hotspot) na początku 2016 r. podczas kryzysu uchodźczego).

Powinno ono również umożliwiać agencji eu-LISA zapewnianie pomocy/wsparcia odpowiednim służbom Komisji na ich wniosek w kwestiach technicznych związanych z istniejącymi lub nowymi systemami.

·Realizacja zaleceń dotyczących zmian zaproponowanych przez zarząd agencji

W dniu 25 listopada 2016 r. przeprowadzono konsultacje z zarządem agencji na temat zaleceń dotyczących zmian w rozporządzeniu ustanawiającym agencję. Zarząd przyjął opinię w tej sprawie w dniu 27 lutego 2017 r. Zarząd z zadowoleniem przyjął zalecenia dotyczące zmian oraz planowane przez Komisję rozszerzenie odpowiedzialności agencji eu-LISA, a także przestawił dalsze zalecenia zmian. Z tych dodatkowych zaleceń w sprawie zmian Komisja przejęła rozszerzenie zakresu uprawnień w zakresie badań naukowych oraz przedłużenie mandatu przewodniczącego grup doradczych. Zarząd wysunął propozycję, by agencja mogła ustanowić dodatkowe centra techniczne po uzyskaniu zgody zarządu, oprócz już istniejących ośrodków w Strasburgu i w Sankt Johann im Pongau (Austria). Komisja nie może przyjąć tego zalecenia, ponieważ nie jest ono poparte żadnym istotnym dowodem na istnienie potrzeby, wartości dodanej lub wzrostu wydajności. Należy zauważyć, że lokalizacja systemu centralnego i rezerwowego SIS II i VIS w Strasburgu (Francja) i Sankt Johann im Pongau (Austria) została ustalona przez współprawodawców już w aktach ustawodawczych dotyczących systemu SIS II (przyjętych odpowiednio w 2006 r. i 2007 r.) i VIS (przyjętym w 2008 r.). Podczas negocjacji nad wnioskiem w sprawie rozporządzenia ustanawiającego agencję współprawodawcy zdecydowali na podstawie wspólnej oferty przedstawionej przez Estonię i Francję, dotyczącej zapewnienia lokalizacji dla agencji, że siedzibą agencji będzie Tallinn, a centrum techniczne i centrum wsparcia pozostaną w Strasburgu oraz w Sankt Johann im Pongau. Ponadto agencja nie przedstawiła oceny uzasadniającej potrzebę utworzenia dodatkowego centrum. Aby jednak zapewnić większą elastyczność, niniejszy wniosek przewiduje możliwość wykorzystywania przez agencję centrum wsparcia w Sankt Johann im Pongau w celu jednoczesnego zarządzania systemami rezerwowymi w trybie aktywnego działania. Powinno to umożliwić przetwarzanie transakcji gospodarczych w trybie normalnej eksploatacji, a nie tylko podczas awarii systemów.

·Realizacja zmian koniecznych w celu powierzenia agencji eu-LISA zadań, o których mowa w końcowym sprawozdaniu grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. systemów informacyjnych i interoperacyjności z dnia 11 maja 2017 r. oraz w siódmym sprawozdaniu Komisji z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa z dnia 16 maja 2017 r.

Zmiany te obejmują:

a)powierzenie agencji eu-LISA zwiększonego zakresu obowiązków związanych z jakością danych, pod warunkiem przyjęcia konkretnych zmian/wniosków ustawodawczych

Grupa ekspertów wysokiego szczebla ds. systemów informacyjnych i interoperacyjności rozpatrzyła zalecenie zawarte w komunikacie „Sprawniejsze i bardziej inteligentne systemy informacyjne do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa” dotyczące opracowania przez agencję eu-LISA możliwości centralnego monitorowania jakości danych. Grupa ekspertów uznała, że należy poprawić lub uzupełnić automatyczną kontrolę jakości, formatu i kompletności narzuconą lub sugerowaną przez centralne systemy. Konieczna jest dalsza analiza dotycząca możliwego rozwoju automatycznej kontroli jakości danych z różnych obszarów w systemach SIS, VIS i Eurodac oraz we wszelkich nowych systemach, takich jak system wjazdu/wyjazdu. Celem takiego mechanizmu kontroli jakości danych jest automatyczna identyfikacja przez centralne systemy wprowadzonych danych wyglądających na niespójne lub nieprawidłowe, tak aby państwo członkowskie, z którego te dane pochodzą, mogło je sprawdzić i podjąć wszelkie konieczne środki naprawcze. Działania te mogłoby ułatwiać wspólne repozytorium danych służące do sporządzania raportów statystycznych i raportów dotyczących jakości danych (hurtownia danych) zawierających zanonimizowane dane pobrane z systemów. W siódmym sprawozdaniu z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa odnotowano, że Komisja będzie prowadzić prace nad zaleceniami grupy ekspertów dotyczącymi automatycznej kontroli jakości, „hurtowni danych” zdolnej do analizowania zanonimizowanych danych pobranych z odpowiednich systemów informacyjnych do celów statystycznych i sprawozdawczych, oraz modułów szkoleniowych poświęconych jakości danych dla pracowników odpowiedzialnych za wprowadzanie danych do systemów na poziomie krajowym.

To nowe zadanie, jak również utworzenie „hurtowni danych”, wymagałoby umieszczenia konkretnych szczegółowych zapisów dotyczących jakości danych w instrumentach systemów lub w specjalnym akcie ustawodawczym.

b)powierzenie agencji eu-LISA odpowiedzialności za rozwój działań z zakresu interoperacyjności, z zastrzeżeniem przyjęcia właściwych wniosków ustawodawczych.

W siódmym sprawozdaniu z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa przyjętym w dniu 16 maja 2017 r. odnotowano, że zgodnie z komunikatem z kwietnia 2016 r. oraz z wnioskami i zaleceniami grupy ekspertów Komisja określa nowe podejście do zarządzania danymi dotyczącymi ochrony granic i bezpieczeństwa, zakładające pełną interoperacyjność wszystkich scentralizowanych systemów informacyjnych UE w dziedzinie bezpieczeństwa, zarządzania granicami i zarządzania przepływami migracyjnymi, przy pełnym poszanowaniu praw podstawowych, tak aby:

·różne systemy mogły być przeszukiwane jednocześnie przy użyciu europejskiego portalu wyszukiwania, w pełnym poszanowaniu zasady celowości oraz praw dostępu, aby lepiej wykorzystywać istniejące systemy informacyjne, ewentualnie dzięki uproszczonym przepisom regulującym dostęp dla organów ścigania;

·różne systemy wykorzystywały jeden wspólny serwis do porównywania danych biometrycznych, umożliwiający równoczesne przeszukiwanie różnych systemów informacyjnych zawierających dane biometryczne, w miarę możliwości pozwalający na oznaczenie „wynik/brak wyniku”, które wskazywałoby związek z powiązanymi danymi biometrycznymi znalezionymi w innym systemie;

·systemy wykorzystywały wspólne repozytorium oparte na alfanumerycznych danych dotyczących tożsamości, aby wykryć, czy dana osoba jest zarejestrowana pod różnymi tożsamościami w różnych bazach danych.

Celem niniejszego wniosku jest umożliwienie eu-LISA realizacji zadań wynikających z siódmego sprawozdania Komisji z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa przyjętego w dniu 16 maja 2017 r. 18 oraz rozwój europejskiego portalu wyszukiwania, wspólnego serwisu do porównywania danych biometrycznych oraz wspólnego repozytorium tożsamości, z zastrzeżeniem przyjęcia stosownego aktu ustawodawczego w sprawie interoperacyjności.

c)Uwzględnienie ewentualnej potrzeby rozwijania, zarządzania lub zapewniania przez eu-LISA hostingu rozwiązań technicznych na rzecz krajowego wdrożenia aspektów technicznych obowiązków wynikających z prawodawstwa UE dotyczącego zdecentralizowanych systemów w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości na rzecz państw członkowskich.

Jak przypomniano w siódmym sprawozdaniu Komisji z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa przyjętym w dniu 16 maja 2017 r., sprawozdanie końcowe grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. systemów informacyjnych i interoperacyjności podkreśliło również znaczenie pełnego wdrożenia i stosowania istniejących systemów informacyjnych. Grupa przyjrzała się również zdecentralizowanym ramom z Prüm dotyczącym wymiany danych o DNA, odciskach palców i rejestracji pojazdów 19 , zalecając przeprowadzenie studium wykonalności dotyczącego scentralizowanego mechanizmu trasowania oraz ewentualnie uzupełnienia ich o nowe funkcje. Jeżeli chodzi o dane pasażera przekazywane przed podróżą (API), grupa ekspertów zaleciła przeprowadzenie przez Komisję studium wykonalności w sprawie scentralizowanego mechanizmu dotyczącego API, w tym potrzeby scentralizowanego trasowania. Celem byłoby umożliwienie zainteresowanym państwom członkowskim kompleksowej połączalności z przewoźnikami lotniczymi i przekazywania danych API zarówno do systemów krajowych, jak i centralnych (EES, ETIAS). Jeśli chodzi o zdecentralizowany system ustanowiony przez dyrektywę w sprawie danych o przelocie pasażera (PNR) 20 , grupa ekspertów zaleciła studium wykonalności w sprawie scentralizowanego mechanizmu dotyczącego danych pasażera przekazywanych przed podróżą oraz danych o przelocie pasażera (PNR) jako narzędzia wsparcia technicznego umożliwiającego połączalność z przewoźnikami lotniczymi. Celem byłoby umożliwienie zainteresowanym państwom członkowskim kompleksowej połączalności z przewoźnikami lotniczymi i przekazywania danych PNR do krajowych systemów państw członkowskich, które wdrożyły dyrektywę PNR. Grupa ekspertów uznała, że wzmocniłoby to skuteczność jednostek do spraw informacji o pasażerach po wdrożeniu przez państwa członkowskie dyrektywy UE PNR.

Niniejszy wniosek stwarza zatem możliwość powierzenia agencji przez grupę państw członkowskich rozwijania wspólnego systemu informacyjnego, zarządzania nim lub zapewniania jego hostingu na rzecz wspólnego wdrożenia aspektów technicznych obowiązków wynikających z prawodawstwa UE dotyczącego zdecentralizowanych systemów w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, pod warunkiem uzyskania uprzedniej zgody Komisji oraz po podjęciu decyzji przez zarząd. Mogłoby się to odbywać w drodze umowy o delegowaniu zadań zawartej pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi a agencją, powierzającej tej ostatniej wyżej wymienione zadania wraz z odpowiednim budżetem. W takim przypadku agencja obciążyłaby państwa członkowskie składką pokrywającą wszystkie powiązane koszty.

Jak wskazano w siódmym sprawozdaniu z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa, Komisja wspierała prace, które na tym etapie podejmuje grupa państw członkowskich w celu utrzymania systemu e-CODEX, służącego transgranicznej współpracy sądowej oraz cyfrowemu dostępowi do procedur prawnych. Komisja przyjęła do wiadomości, że te państwa członkowskie uważają, że nie jest to trwałe rozwiązanie. Na poziomie grupy roboczej Rady państwa członkowskie przeanalizowały różne warianty i stwierdziły, że najlepszym podmiotem, który zapewniłby utrzymanie i operacyjność systemu e-CODEX, byłaby eu-LISA. Aby zbadać, które rozwiązanie jest najlepsze, Komisja rozpoczęła ocenę wpływu różnych wariantów utrzymania systemu e-CODEX. Wyniki tej analizy wpływu będą dostępne jesienią 2017 r.

·Realizacja zmian wynikających z przyjęcia wniosku w sprawie europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych w odniesieniu do obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców (ECRIS-TCN)

Wreszcie wniosek odzwierciedla również zmiany wymagane w związku z przyjęciem wniosku w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego scentralizowany system identyfikacji państw członkowskich posiadających informacje dotyczące wyroków skazujących obywateli państw trzecich oraz bezpaństwowców (TCN) w celu uzupełnienia i wsparcia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (system ECRIS-TCN) 21 (zwany dalej systemem ECRIS-TCN).

Tak jak w przypadku innych wniosków powierzających agencji nowe systemy wniosek w sprawie ECRIS-TCN będzie wymagał wprowadzenia zmian do rozporządzenia o eu-LISA. Zmiany te muszą zostać odzwierciedlone zarówno we wniosku w sprawie ECRIS-TCN, jak i we wniosku w sprawie agencji. W przypadku przyjęcia wniosku w sprawie ECRIS-TCN przed wnioskiem w sprawie agencji obowiązywać będą zmiany do aktualnego rozporządzenia o eu-LISA zaproponowane w tym pierwszym tekście. Po przyjęciu wniosku w sprawie agencji zmiany te zostałyby zastąpione zmianami zawartymi we wniosku w sprawie agencji. W zależności od tempa przyjęcia tych dwóch wniosków zostaną one dostosowane w toku negocjacji, aby zapewnić spójność pomiędzy oboma tekstami w zakresie zadań eu-LISA.

***

Nowe zadania/systemy przewidziane dla eu-LISA zwiększą potwierdzoną wartość dodaną tej agencji, która połączyła trzy wielkoskalowe systemy informatyczne pod jednym dachem. Umożliwiło to zgromadzenie w jednym miejscu wiedzy eksperckiej, wykorzystanie synergii i wprowadzenie bardziej elastycznych ram, których wdrożenie nie było możliwe przed utworzeniem agencji, gdy Komisja opracowywała systemy i zarządzała nimi, a określone zadania powierzała podmiotom sektora publicznego dwóch państw członkowskich. Nowe zadania stanowią również odpowiedź na potrzebę zapewniania państwom członkowskim wsparcia przez agencję wtedy, gdy to konieczne.

Inicjatywa ta będzie miała bezpośredni wpływ na agencję, jej pracowników, w tym dyrektora wykonawczego, państwa członkowskie reprezentowane w zarządzie i grupach doradczych, jak również służby Komisji współpracujące z agencją, dlatego też zapewni ona szerzej rozumiane korzyści państwom członkowskim i agencjom będącym użytkownikami końcowymi systemów, jako że agencja będzie odgrywać większą rolę w przyszłym rozwoju systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości i zapewni państwom członkowskim wsparcie stosownie do potrzeb.

Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki

Niniejszy wniosek opracowano na podstawie istniejącego rozporządzenia o eu-LISA, które następnie zmieniono w 2015 r. rozporządzeniem (UE) nr 603/2013 22 w celu uwzględnienia zmian wprowadzonych przekształconym rozporządzeniem o Eurodac, w tym dostępu do Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego. Niniejszy wniosek rozszerza zakres uprawnień agencji, aby umożliwić jej podjęcie się nowych zadań. W Europejskiej agendzie bezpieczeństwa 23 i Europejskim programie w zakresie migracji 24 wyznaczono kierunek rozwoju i wdrażania unijnej polityki, aby sprostać równoległym wyzwaniom związanym z zarządzaniem migracjami oraz zwalczaniem terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. W Europejskim programie w zakresie migracji podkreślono wagę pełnego wykorzystywania wielkoskalowych systemów informatycznych SIS, VIS i Eurodac, które mogą nie tylko zapewnić korzyści w obszarze zarządzania granicami, ale także zwiększyć zdolność Europy do ograniczenia nielegalnej migracji i zawracania nielegalnych migrantów. Odnotowano również, że wraz z przyjęciem wniosku ustanawiającego system wjazdu/wyjazdu nastąpi przejście do nowego etapu, wynikające ze zintensyfikowania walki z nielegalną migracją poprzez utworzenie rejestru przekraczania granicy przez obywateli państw trzecich. W Europejskiej agendzie bezpieczeństwa przypomniano, że agencje UE odgrywają kluczową rolę we wspieraniu współpracy operacyjnej. Zachęca się w niej państwa członkowskie do pełnego wykorzystywania wsparcia agencji w celu zwalczania przestępczości poprzez wspólnie podejmowane działania i odnotowuje, że należy promować także ściślejszą współpracę między agencjami działającymi w ramach odpowiednich uprawnień.

Przedstawiając niniejszy projekt rozporządzenia, Komisja przyczynia się do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa zarządzania granicami, wzmocnienia bezpieczeństwa oraz zwalczania i zapobiegania przestępczości w drodze rozszerzenia roli i obowiązków eu-LISA w odniesieniu do istniejących i potencjalnych nowych wielkoskalowych systemów informatycznych umożliwiających współpracę i wymianę informacji w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz zapewniania wsparcia państwom członkowskim i Komisji.

Niniejszy projekt stanowi także odzwierciedlenie proponowanych poprawek do aktów ustawodawczych regulujących rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie systemów zarządzanych obecnie przez eu-LISA, jak również wniosków powierzających jej przyszłe systemy, i jest z tymi zmianami w pełni zgodny.

Spójność z innymi politykami Unii

Niniejszy wniosek jest ściśle powiązany z innymi obszarami polityki Unii oraz stanowi uzupełnienie innych obszarów polityki Unii, a mianowicie:

a)Bezpieczeństwo wewnętrzne. Jak podkreślono w Europejskiej agendzie bezpieczeństwa, wspólne wysokie standardy zarządzania granicami to podstawa zapobiegania przestępczości transgranicznej i terroryzmowi. Niniejszy wniosek przyczynia się dodatkowo do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego, jako że umożliwia eu-LISA przejęcie rozwijania ewentualnych nowych systemów (systemy EES, ETIAS i ECRIS-TCN) oraz zarządzania operacyjnego tymi systemami, a także powiązanych zadań, które skutecznie przyczynią się do osiągnięcia tego celu.

b)Wspólny europejski system azylowy, w zakresie, w jakim agencja zarządza systemami Eurodac, Dublinet, i w jakim zostanie jej powierzone rozwijanie zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału (wniosek dotyczący przekształcenia rozporządzenia dublińskiego) i zarządzanie operacyjne tym systemem, oraz w zakresie współpracy między agencją a [Agencją Unii Europejskiej ds. Azylu].

c)Zarządzanie granicami zewnętrznymi i ich bezpieczeństwo, w zakresie, w jakim agencja zarządza systemami SIS i VIS, które przyczyniają się do efektywnej kontroli granic zewnętrznych Unii i które zostaną jej powierzone wraz z EES i ETIAS.

d)Ochrona danych, w zakresie, w jakim niniejszy wniosek gwarantuje, że agencja zapewni bezpieczeństwo danych w systemach centralnych i infrastrukturze łączności.

2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

·Podstawa prawna

Niniejszy wniosek ustawodawczy został opracowany w oparciu o art. 74, art. 77 ust. 2 lit. a) i b), art. 78 ust. 2 lit. e), art. 79 ust. 2 lit. c), art. 82 ust. 1 lit. d), art. 85 ust. 1, art. 87 ust. 2 lit. a) i art. 88 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, które stanowią podstawę prawną zmian rozporządzenia ustanawiającego eu-LISA i instrumentów prawnych systemów.

W art. 74 TFUE przewidziano przyjęcie stosownych środków służących pobudzaniu i zacieśnianiu współpracy między właściwymi służbami administracyjnymi państw członkowskich. Stanowi to odpowiednią podstawę prawną, jako że agencja usprawni komunikację i współpracę między właściwymi jednostkami administracyjnymi państw członkowskich w powyższych obszarach.

Zadania dotyczące zarządzania operacyjnego powierzone agencji stanowić będą wsparcie dla aspektów politycznych aktów ustawodawczych stanowiących podstawę SIS i VIS. Zgodnie z art. 77 ust. 2 lit. b) i art. 79 ust. 2 lit. c) TFUE, które stanowią odpowiednią podstawę prawną dla zadań agencji związanych z SIS II, agencja będzie się w praktyce zajmować, odpowiednio, kwestiami związanymi z kontrolami osób na granicach zewnętrznych oraz środkami w dziedzinie nielegalnej imigracji i nielegalnego pobytu. Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące systemu VIS, działania agencji będą stanowić wsparcie techniczne procedur wydawania wiz przez państwa członkowskie, dlatego opierają się one na art. 77 ust. 2 lit. a) TFUE.

W odniesieniu do kwestii dotyczących systemu Eurodac, zadania zarządzania operacyjnego, które zostaną powierzone agencji, będą stanowić wsparcie techniczne w zakresie ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrywanie wniosku o udzielenie azylu złożonego przez obywatela państwa trzeciego w jednym z państw członkowskich (art. 78 ust. 2 lit. e) TFUE), identyfikacji obywateli państw trzecich przebywających nielegalnie i bezpaństwowców (art. 79 ust. 2 lit. c) TFUE), gromadzenia, przechowywania, przetwarzania, analizowania i wymiany istotnych informacji dla celów ochrony porządku publicznego (art. 87 ust. 2 lit. a) TFUE) i zakresu działań i zadań Europolu związanego z Eurodac dla celów ochrony porządku publicznego (art. 88 ust. 2 lit. a) TFUE).

Artykuł 82 ust. 1 lit. d) TFUE przewiduje przyjmowanie środków mających na celu ułatwianie współpracy między organami sądowymi lub równoważnymi organami państw członkowskich w ramach ścigania karnego i wykonywania orzeczeń. Ponadto art. 87 ust. 2 lit. a) TFUE przewiduje – do celów rozwijania współpracy policyjnej obejmującej właściwe organy państw członkowskich – ustanawianie środków dotyczących gromadzenia, przechowywania, przetwarzania, analizowania i wymiany istotnych informacji. Te przepisy stanowią odpowiednią podstawę prawną do powierzenia agencji zadań w tej dziedzinie.

Środki, o których mowa w art. 77 ust. 2 lit. a) i b), art. 78 ust. 2 lit. e), art. 79 ust. 2 lit. c), art. 82 ust. 1 lit. d) oraz 87 ust. 2 lit. a) TFUE, przyjmowane są zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą. W związku z tym zwykłą procedurę ustawodawczą stosuje się do przyjęcia niniejszego rozporządzenia jako integralnej całości.

·    Zmienna geometria

Ponieważ podstawę prawną niniejszego wniosku dotyczącego rozporządzenia stanowi tytuł V Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wpływa na nią zmienna geometria wynikająca z protokołów w sprawie stanowisk Zjednoczonego Królestwa, Irlandii i Danii. Niniejszy wniosek dotyczący rozporządzenia stanowi rozwinięcie dorobku Schengen oraz przepisów środków dotyczących systemu Eurodac. Z tego względu należy rozważyć następujące skutki wniosku w odniesieniu do poszczególnych protokołów i układów o stowarzyszeniu.

Dania:

Zgodnie z Protokołem nr 22 w sprawie stanowiska Danii załączonym do TFUE i TUE Dania nie uczestniczy w przyjmowaniu przez Radę środków na mocy tytułu V TFUE (z wyjątkiem „środków określających państwa trzecie, których obywatele muszą mieć wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych państw członkowskich oraz środków odnoszących się do jednolitego wzorca wiz”). Niniejsze rozporządzenie – w zakresie, w jakim odnosi się do SIS i VIS, [EES] i [ETIAS] – stanowi rozwinięcie dorobku Schengen, dlatego zgodnie z art. 4 tego protokołu Dania podejmuje w terminie sześciu miesięcy od przyjęcia niniejszego rozporządzenia decyzję, czy dokona jego transpozycji do swojego prawa krajowego. Zgodnie z art. 5 poprzedniego protokołu w sprawie stanowiska Danii, który to artykuł ma podobne brzmienie, Dania podjęła decyzję o wdrożeniu rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 oraz rozporządzenia (WE) nr 767/2008 do prawa krajowego.

W zakresie, w jakim niniejszy wniosek dotyczy Eurodac [i zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) nr XX/20XX w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)]. Zgodnie z art. 3 Umowy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Danii w sprawie kryteriów i mechanizmów określania państwa członkowskiego właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl, wniesionego w Danii lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej i „Eurodac” do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania Konwencji Dublińskiej 25 Dania powiadomi jednak Komisję o tym, czy wdroży niniejsze rozporządzenie w zakresie, w jakim odnosi się ono do Eurodac [i zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) nr XX/20XX w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)]. Dania stosuje obowiązujące rozporządzenie (UE) nr 603/2013 w sprawie ustanowienia Eurodac na mocy notyfikacji przekazanej zgodnie z wyżej wymienioną umową.

[W zakresie, w jakim przepisy niniejszego wniosku odnoszą się do systemu ECRIS-TCN, zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do TUE i do TFUE, Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia i nie jest nim związana ani go nie stosuje.]

Zjednoczone Królestwo i Irlandia:

W zakresie, w jakim niniejszy wniosek dotyczy systemu SIS II regulowanego rozporządzeniem (WE) nr 1987/2006 oraz systemu VIS, [EES] i [ETIAS], stanowi on rozwinięcie przepisów dorobku Schengen, w których Zjednoczone Królestwo i Irlandia nie uczestniczą, zgodnie z decyzją Rady 2000/365/WE z dnia 29 maja 2000 r. dotyczącą wniosku Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o zastosowanie wobec niego niektórych przepisów dorobku Schengen oraz decyzją Rady 2002/192/WE z dnia 28 lutego 2002 r. dotyczącą wniosku Irlandii o zastosowanie wobec niej niektórych przepisów dorobku Schengen. Zatem w zakresie, w jakim niniejszy wniosek dotyczy systemu SIS II regulowanego rozporządzeniem (WE) nr 1987/2006 oraz systemu VIS, [EES] i [ETIAS], Zjednoczone Królestwo i Irlandia nie są związane niniejszym rozporządzeniem ani nie ma ono do nich zastosowania. Zjednoczone Królestwo i Irlandia mogą notyfikować życzenie uczestniczenia w przyjęciu niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 4 Protokołu (nr 19) w sprawie dorobku Schengen włączonego w ramy Unii Europejskiej.

W zakresie, w jakim przepisy niniejszego wniosku odnoszą się do SIS II regulowanego decyzją 2007/533/WSiSW, Zjednoczone Królestwo i Irlandia uczestniczą w niniejszym rozporządzeniu zgodnie z art. 5 ust. 1 Protokołu (nr 19) w sprawie dorobku Schengen włączonego w ramy Unii Europejskiej, załączonego do TUE i TFUE („protokół w sprawie dorobku Schengen”), oraz zgodnie z art. 8 ust. 2 decyzji Rady 2000/365/WE z dnia 20 maja 2000 r. dotyczącej wniosku Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o zastosowanie wobec niego niektórych przepisów dorobku Schengen i art. 6 ust. 2 decyzji Rady 2002/192/WE z dnia 28 lutego 2002 r. dotyczącej wniosku Irlandii o zastosowanie wobec niej niektórych przepisów dorobku Schengen.

W zakresie, w jakim przepisy niniejszego wniosku odnoszą się do Eurodac [i zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) nr XX/20XX w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)], Zjednoczone Królestwo i Irlandia mogą powiadomić przewodniczącego Rady o chęci uczestnictwa w przyjęciu i stosowaniu niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 3 Protokołu (nr 21) w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do TUE i TFUE. Po zgłoszeniu zamiaru uczestnictwa w przyjęciu i stosowaniu rozporządzenia (UE) nr 603/2013 na podstawie Protokołu (nr 21) w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, Zjednoczone Królestwo i Irlandia są związane tym rozporządzeniem.

[W zakresie, w jakim przepisy niniejszego wniosku odnoszą się do systemu ECRIS-TCN, zgodnie z art. 1, art. 2 i art. 4a ust. 1 Protokołu (nr 21) w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do TUE i do TFUE, te państwa członkowskie nie uczestniczą w przyjęciu niniejszego rozporządzenia i nie są nim związane ani nie ma ono do nich zastosowania. Zgodnie z art. 3 i art. 4a ust. 1 Protokołu nr 21 te państwa członkowskie mogą złożyć powiadomienie o chęci uczestnictwa w przyjęciu niniejszego rozporządzenia.]

Ponieważ w dniu 29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo notyfikowało swój zamiar wystąpienia z Unii, zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej Traktaty przestają mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa od dnia wejścia w życie umowy o wystąpieniu lub, w przypadku jej braku, dwa lata po notyfikacji, chyba że Rada Europejska w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem podejmie decyzję o przedłużeniu tego okresu. W związku z tym i bez uszczerbku dla postanowień umowy o wystąpieniu powyższy opis uczestnictwa Zjednoczonego Królestwa w niniejszym wniosku ma zastosowanie tylko do momentu, gdy Zjednoczone Królestwo przestanie być państwem członkowskim.

Norwegia i Islandia:

Jeżeli chodzi o Norwegię oraz Islandię, niniejszy wniosek, w zakresie, w jakim dotyczy systemu SIS II, VIS, [EES] i [ETIAS], stanowi rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu umowy zawartej przez Radę Unii Europejskiej oraz Republikę Islandii i Królestwo Norwegii dotyczącej włączenia tych dwóch państw we wdrażanie, stosowanie i rozwijanie dorobku Schengen 26 .

Oprócz stowarzyszenia czterech państw nienależących do UE z dorobkiem Schengen Unia zawarła również umowę o stowarzyszeniu tych państw ze środkami wynikającymi z rozporządzeń dublińskich, w tym ze środkami dotyczącymi systemu Eurodac. Umowa o stowarzyszeniu Islandii i Norwegii została zawarta w 2001 r. 27 .

Szwajcaria:

W odniesieniu do Szwajcarii – w zakresie, w jakim zapisy niniejszego wniosku odnoszą się do SIS i VIS {EES}oraz {ETIAS} – stanowi on rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen w rozumieniu Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 28 , które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 pkt A, B i G decyzji 1999/437/WE w związku z art. 3 decyzji Rady 2008/146/WE 29 .

Jeśli chodzi o środki wynikające z dorobku dublińskiego, umowa o stowarzyszeniu Szwajcarii została zawarta 28 lutego 2008 r. i obowiązuje od 12 grudnia 2008 r. 30 .

Liechtenstein:

W odniesieniu do Liechtensteinu, w zakresie, w jakim zapisy niniejszego wniosku odnoszą się do SIS i VIS {EES} oraz {ETIAS} – stanowi on rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Protokołu między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską, Konfederacją Szwajcarską i Księstwem Liechtensteinu o przystąpieniu Księstwa Liechtensteinu do Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącej włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen, które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 pkt A, B i G decyzji Rady 1999/437/WE w związku z art. 3 decyzji Rady 2008/261/WE 31 .

W odniesieniu do środków związanych z dorobkiem Eurodac {oraz dublińskim} w dniu 7 marca 2011 r. zawarto umowę o stowarzyszeniu Liechtensteinu 32 .

Wspólne przepisy obowiązujące wobec państw stowarzyszonych ze środkami związanymi z dorobkiem Eurodac {oraz dublińskim}:

Zgodnie z trzema wyżej przywołanymi umowami państwa stowarzyszone przyjmują środki związane z dorobkiem Eurodac {oraz dublińskim} wraz z ich późniejszymi zmianami bez żadnego wyjątku. Nie biorą one udziału w przyjmowaniu żadnych aktów zmieniających środki związane z dorobkiem Eurodac (w tym także niniejszego wniosku), ale muszą zawiadomić Komisję w określonym terminie o tym, czy zdecydowały się zaakceptować treść danego aktu, po tym jak zostanie on już zatwierdzony przez Radę i Parlament Europejski.

Aby ustanowić prawa i zobowiązania między Danią – która, jak wyjaśniono powyżej, jest stowarzyszona ze środkami związanymi z dorobkiem Eurodac {oraz dublińskim} poprzez umowę międzynarodową – oraz stowarzyszonymi państwami wymienionymi powyżej, była Wspólnota (obecnie Unia) i państwa stowarzyszone zawarły dwa inne akty 33 .

Pomocniczość

Niniejszy wniosek jest zgodny z zasadą pomocniczości, ponieważ celem proponowanych działań jest potwierdzenie przekazania agencji zarządzania operacyjnego systemem centralnym SIS, systemem centralnym VIS oraz interfejsami krajowymi, systemem centralnym Eurodac, ich infrastrukturami łączności oraz innymi systemami, a także powierzenie nowych, dodatkowych zadań eu-LISA. Zadania te nie mogą być realizowane przez państwa członkowskie indywidualnie, a ich lepszą realizację można osiągnąć przez podejmowanie działań na szczeblu unijnym w myśl zasady pomocniczości, w oparciu o art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej.

Proporcjonalność

Zamierzeniem projektu rozporządzenia jest wystosowanie odpowiedzi na zalecenia opracowane w ramach oceny oraz na skutki nowych wyzwań i okoliczności, z którymi zmaga się Unia, zarówno w kontekście zarządzania migracją, jak i bezpieczeństwa wewnętrznego. Stanowi on zatem odzwierciedlenie nowych zadań agencji dotyczących proponowanych nowych systemów w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Projekt ten powierza również agencji ograniczony zakres nowych zadań, pod warunkiem przyjęcia w stosownych przypadkach odpowiednich aktów ustawodawczych.

Agencji, finansowanej z budżetu UE, przyznawane są kompetencje do zarządzania jedynie centralnymi elementami systemu SIS II, centralnymi elementami systemu VIS, interfejsami krajowymi, centralną częścią Eurodac oraz ich infrastrukturami łączności bez przekazywania odpowiedzialności za dane wprowadzone do systemów. Państwa członkowskie odpowiadają za swoje systemy krajowe, nawet jeżeli agencji zostanie przypisany poszerzony zakres zadań związanych z udzielaniem porad oraz wspieraniem państw członkowskich w określonych przypadkach. Dlatego też kompetencje agencji zostają ograniczone do minimum niezbędnego do utrzymania skutecznej, bezpiecznej i nieprzerwanej wymiany danych między państwami członkowskimi. Ugruntowanie pozycji agencji jako struktury wyznaczonej specjalnie do zarządzania wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz rozszerzenie zakresu jej uprawnień i zadań we wnioskowanym zakresie zostało uznane za proporcjonalne w stosunku do uzasadnionych interesów użytkowników oraz specyfiki systemów charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa, dostępności oraz kluczowego znaczenia systemów dla realizacji wyznaczonych zadań.

Wybór instrumentu

Mając na uwadze fakt, że Agencja ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości została ustanowiona w drodze rozporządzenia, ten sam instrument prawny jest również odpowiedni dla niniejszego wniosku.

3.WYNIKI OCEN EX POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW

Oceny ex post/kontrole sprawności obowiązującego prawodawstwa

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1077/2011 w ciągu trzech lat od dnia 1 grudnia 2012 r. Komisja, w ścisłej współpracy z zarządem, dokonała oceny działań realizowanych przez agencję. Ocena Komisji opiera się na sprawozdaniu z oceny zewnętrznej przeprowadzonej przez Ernst & Young pomiędzy marcem 2015 r. a marcem 2016 r., która dotyczyła okresu między grudniem 2012 r. a wrześniem 2015 r. Sprawozdanie z oceny zewnętrznej zostało opublikowane w marcu 2016 r. 34 . Sprawozdanie Komisji dotyczące funkcjonowania Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA) 35 oraz towarzyszący dokument roboczy służb Komisji dotyczący oceny agencji eu-LISA zostały przedstawione w tym samym czasie, co niniejszy wniosek. Wyniki tej oceny oraz zalecenia zostały podsumowane w pkt 1.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami

Wniosek Komisji opiera się na wspomnianej wyżej ocenie, która bazuje na konsultacjach z poszczególnymi zainteresowanymi stronami. Były to między innymi państwa członkowskie UE, w szczególności przedstawiciele w zarządzie oraz grupach doradczych; państwa stowarzyszone w ramach Schengen oraz stowarzyszone ze środkami związanymi z dorobkiem dublińskim/Eurodac; Parlament Europejski; Rada Unii Europejskiej; Europejski Inspektor Ochrony Danych; Europejski Trybunał Obrachunkowy; agencje UE, w szczególności CEPOL, Frontex, EASO, Europol, Eurojust, FRA; oraz wykonawcy eu-LISA.

Komisja zwróciła się również do agencji o konsultacje w sprawie zaleceń dotyczących możliwych poprawek do rozporządzenia ustanawiającego, które mogą wynikać ze zmian technicznych, oraz z wnioskiem o opracowanie oceny skutków krótkotrwałych w celu uzasadnienia takich zmian.

W myśl rozporządzenia do zarządu agencji zwrócono się o konsultacje w sprawie zaleceń Komisji dotyczących zmian w rozporządzeniu w sprawie agencji. Jak wspomniano w pkt 1, Komisja przyjęła, w możliwym zakresie, zalecenia zarządu, szczególnie zalecenia dotyczące rozszerzenia zakresu uprawnień agencji w obszarze badań naukowych, przedłużenia mandatu przewodniczących grup doradczych oraz zapewnienia możliwości zastosowania systemów jednocześnie, w trybie aktywnego działania, w centrum w Sankt Johann im Pongau. Opinia zarządu na temat zaleceń Komisji została załączona do wspomnianego wyżej sprawozdania Komisji.

Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy eksperckiej

Niezależna ocena zewnętrzna agencji została przeprowadzona przez Ernst &Young z wykorzystaniem wieloletniego doświadczenia i wiedzy eksperckiej w celu dokonania oceny agencji oraz szeroko zakrojonych konsultacji z zainteresowanymi stronami. W ocenie uwzględniono również sprawozdania eu-LISA na temat technicznych aspektów funkcjonowania SIS II oraz VIS, a także roczne sprawozdania z działań jednostki centralnej Eurodac oraz sprawozdania Komisji z oceny ogólnej VIS i SIS II.

Ocena skutków

Wniosek opiera się w dużej mierze na wynikach i zaleceniach niezależnego sprawozdania z oceny zewnętrznej wspomnianego w pkt. 1.

Nie przeprowadzono oceny skutków, ponieważ w ocenie stwierdzono, że poprawki mają głównie charakter techniczny – są one konieczne w celu poprawy funkcjonowania i skuteczności operacyjnej agencji lub ze względu na inne zmiany w prawodawstwie i polityce, na przykład powierzanie agencji nowych systemów lub zadań. Z jednej strony poprawki te pozwoliłyby na rozszerzenie zakresu uprawnień agencji w stopniu ograniczonym i nie miałyby znaczących skutków. Z drugiej strony w odniesieniu do tych poprawek, które wynikają ze zmian w prawodawstwie lub w polityce, Komisja nie ma wpływu na wybór polityki, z uwagi na to, że poszczególne zmiany podyktowane są tymi właśnie zmianami.

Prawa podstawowe

Niniejszy wniosek nie narusza praw podstawowych i jest zgodny z zasadami określonymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej. Poszerza on zakres zadań i obowiązków agencji, szczególności przez powierzenie jej wielkoskalowych systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Jego wpływ na prawa podstawowe jest jednak ograniczony, ponieważ agencja udowodniła, że może w skuteczny sposób zapewnić zarządzanie operacyjne SIS, VIS oraz Eurodac, a także realizować nowe powierzone jej zadania, przestrzegając jednocześnie praw podstawowych oraz w szczególności zapisów w art. 8 na temat ochrony danych osobowych. Nowe proponowane systemy, które zostaną powierzone agencji, będą zawierać – zgodnie z odpowiednimi aktami ustawodawczymi – stosowne zabezpieczenia w zakresie ochrony danych, których zapewnienie będzie zadaniem agencji.

Niniejszy wniosek jest zatem zgodny z art. 2 i 6 Traktatu o Unii Europejskiej oraz z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej.

4.WPŁYW NA BUDŻET

Dotacje przeznaczone dla Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości stanowią już część budżetu Unii. Niniejszy wniosek rozszerza zakres zadań agencji. Każdy nowo powierzony agencji system będzie podlegał określonemu aktowi ustawodawczemu opartemu na V TFUE, na mocy którego zostanie również wyznaczony budżet na jego rozwój oraz operacyjne zarządzanie, jednak inne zadania przewidziane w niniejszym wniosku wymagają zastosowania konkretnych środków i budżetu, których bardziej szczegółowy opis znajduje się w ocenie skutków finansowych regulacji załączonej do niniejszego wniosku.

Dotyczy to zadań dotyczących infrastruktury łączności SIS, która przekazana zostanie agencji, zadań wynikających z komunikatu „Sprawniejsze i bardziej inteligentne systemy informacyjne do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa” z dnia 6 kwietnia 2016 r. oraz z siódmego sprawozdania Komisji z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa z dnia 16 maja 2017 r. W budżecie należy również przewidzieć finansowanie nowych zadań agencji, aby umożliwić agencji doradztwo i świadczenie doraźnego wsparcia państwom członkowskim, a także aby w stosownych przypadkach wspomagać Komisję w świadczeniu usług technicznych związanych z istniejącymi lub nowymi systemami.

Rozszerzenie zadań dotyczących badań w obszarze wdrażania części programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji dotyczących wielkoskalowych systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości powinno być finansowane ze środków unijnych przewidzianych w odpowiednim akcie przekazania ich przez Komisję na rzecz agencji.

Możliwość powierzenia przez grupę państw członkowskich agencji eu-LISA zadań w postaci rozwinięcia scentralizowanych rozwiązań w zakresie wdrożenia aspektów technicznych zobowiązań wynikających z prawa Unii dotyczącego zdecentralizowanych systemów, zarządzania tymi rozwiązaniami lub zapewnienia ich hostingu powinna być finansowana w całości ze składek wnoszonych przez właściwe państwa członkowskie, które pozwolą na pokrycie wszystkich odpowiednich kosztów.

Aby agencja mogła odpowiednio rozpocząć realizację swoich nowych działań zgodnie z niniejszym wnioskiem, w okresie od 2018 do 2020 r. dotacje unijne przeznaczone dla agencji należy zasilić dodatkową kwotą w wysokości 78,354 mln EUR; w tym samym okresie należy również zapewnić 52 dodatkowe stanowiska pracy, wliczając w to 23 stanowiska w ramach planu zatrudnienia (pracownicy zatrudnieni na czas określony), dwóch pracowników kontraktowych, dwóch oddelegowanych ekspertów krajowych oraz 25 pracowników kontraktowych po przeprowadzeniu insourcingu personelu tymczasowego. Kwota ta nie uwzględnia budżetu wymaganego na potrzeby nowych systemów, który przewidziany został w określonych wnioskach ustawodawczych, ani też budżetu wynikającego z wniosków zawierających zmiany istniejących systemów. Dokładny podział na lata oraz systemy został przedstawiony w sekcji 3.2.2 oceny skutków finansowych regulacji załączonej do niniejszego wniosku.

5.ELEMENTY FAKULTATYWNE

·Monitorowanie, ocena i sprawozdania

Obowiązkiem eu-LISA jest składanie sprawozdań z działalności i monitorowanie pracy agencji. Najważniejszym zadaniem agencji w tym zakresie jest przygotowywanie skonsolidowanego rocznego sprawozdania z działalności agencji za poprzedni rok, w którym porównuje się w szczególności osiągnięte wyniki z celami wyznaczonymi w rocznym programie prac.

Jednym z zadań dyrektora wykonawczego jest ustanowienie i wdrożenie skutecznego systemu umożliwiającego regularne monitorowanie i ocenianie wielkoskalowych systemów informatycznych oraz agencji, w tym skutecznej i efektywnej realizacji jej celów.

Wzrośnie rola agencji w opracowywaniu danych statystycznych związanych ze stosowanymi przez nią systemami. Obowiązkiem agencji będzie także publikacja danych statystycznych związanych z systemami. Szczegółowe przepisy w tym zakresie zostaną zawarte w szczególnych aktach ustawodawczych regulujących poszczególne systemy.

Co dwa lata zarząd przyjmuje sprawozdania z technicznego funkcjonowania SIS i VIS wymagane na podstawie aktów ustawodawczych regulujących te systemy oraz roczne sprawozdanie z działalności systemu centralnego Eurodac. Pozwoli to również przyjąć sprawozdania o rozwoju oraz sprawozdania z technicznego funkcjonowania nowych systemów powierzonych agencji.

W terminie pięciu lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, a następnie co pięć lat, Komisja przeprowadza ocenę działania agencji. Komisja przekazuje wyniki oceny Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Zarządowi. Dyrektor wykonawczy zapewni odpowiednie wykonywanie wniosków i zaleceń wynikających z oceny.

Parlament Europejski i Rada mogą również wezwać dyrektora wykonawczego do złożenia sprawozdania z wykonania jego zadań. Przed powołaniem i przedłużeniem mandatu dyrektor wykonawczy jest wzywany do złożenia oświadczenia przed Parlamentem Europejskim i udzielenia odpowiedzi na pytania członków właściwych komisji.

Kluczowym zadaniem Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości jest i powinno nadal być – tylko jeżeli przewidują to stosowne akty ustawodawcze przyjęte na podstawie art. 69–89 TFUE – zarządzanie operacyjne istniejącymi, wielkoskalowymi systemami informatycznymi w ramach tego obszaru polityki, a także przygotowywanie i rozwijanie wielkoskalowych systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości i zarządzanie nimi. W perspektywie krótkoterminowej zadaniem agencji będzie rozwijanie następujących systemów: systemów EES i ETIAS z zastrzeżeniem przyjęcia stosownych aktów ustawodawczych. Pierwsza ocena agencji wykazała jednak, że konieczne jest rozszerzenie jej mandatu. W celu wykonania zaleceń wynikających z oceny i uwzględnienia zmian politycznych, prawnych i faktycznych zebranych w pkt 1 w niniejszym wniosku przewidziane są następujące elementy wzmacniające rolę agencji w porównaniu z jej mandatem wynikającym z rozporządzenia (UE) nr 1077/2011.

·Rozszerzenie mandatu eu-LISA

Artykuł 1: Przepis ten opisuje obecne kompetencje agencji. Przepis ten stanowi w szczególności, że agencji można również powierzyć następujące nowych zadania:

przygotowywanie i rozwijanie systemu wjazdu/wyjazdu (EES) 36 , DubliNet 37 , europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) 38 , zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału 39 oraz systemu ECRIS-TCN 40 (z zastrzeżeniem przyjęcia odpowiednich aktów ustawodawczych), a także operacyjne zarządzanie nimi;

zapewnianie jakości danych zgodnie z art. 8;

prowadzenie działań koniecznych w celu zapewnienia interoperacyjności zgodnie z art. 9;

zapewnianie wsparcia państwom członkowskim i Komisji zgodnie z art. 12.

·Szczególne zadania związane z nowymi systemami (z zastrzeżeniem przyjęcia odpowiednich aktów ustawodawczych)

W art. 5a odniesiono się do zadań związanych z systemem wjazdu/wyjazdu zaproponowanych przez Komisję w dniu 6 kwietnia 2016 r., w sprawie których współprawodawcy prowadzą obecnie negocjacje.

W art. 5b odniesiono się do zadań związanych z europejskim systemem informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż. Wniosek o ustanowienie ETIAS przedstawiony w dniu 16 listopada 2016 r. ma zostać przyjęty jesienią 2017 r.

Art. 5d odnosi się do zadań związanych z zautomatyzowanym systemem rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmem ich przydziału (dubliński system przydziału). Współprawodawcy prowadzą obecnie negocjacje w sprawie wniosku dotyczącego przekształcenia rozporządzenia dublińskiego przyjętego w dniu 4 maja 2016 r.

Art. 5e odnosi się do zadań związanych ze scentralizowanym systemem identyfikacji państw członkowskich posiadających informacje dotyczące wyroków skazujących obywateli państw trzecich oraz bezpaństwowców (TCN), które przyczynią się do wsparcia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (system ECRIS) (system ECRIS-TCN). Wniosek w sprawie systemu ECRIS-TCN przyjęto w dniu 29 czerwca 2017 r.

·Przekazanie agencji zadań Komisji związanych z infrastrukturą łączności SIS i VIS

Art. 7 został dostosowany, aby przekazać agencji zadania Komisji związane z infrastrukturą łączności pomiędzy centralnym systemem a jednolitym interfejsem krajowym w każdym państwie członkowskim, co umożliwi połączenie centralnych systemów SIS i VIS z infrastrukturą krajową w każdym państwie członkowskim. W artykule tym zostanie również zawarte wyjaśnienie, że przekazanie nie obejmie systemów wykorzystujących eurodomenę (obecnie wyłącznie Eurodac), tzn. zabezpieczoną infrastrukturę łączności zapewnianą przez TESTA-ng (nowej generacji transeuropejską telematyczną sieć komunikacyjną między administracjami) 41 , obsługiwaną i finansowaną przez Komisję, dlatego też w niedalekiej przyszłości eu-LISA nie zostaną przekazane żadne zadania przewidziane w umowach ani środki budżetowe.

·Zapewnianie jakości danych

Na podstawie art. 8 agencji przydziela się zadanie polegające na ustanowieniu zautomatyzowanych mechanizmów kontroli jakości danych oraz wspólnych wskaźników jakości danych, a także opracowaniu centralnego repozytorium sprawozdawczo-statystycznego, z zastrzeżeniem szczególnych zmian ustawodawczych do instrumentów istniejących systemów lub szczególnych przepisów nowych instrumentów.

·Prowadzenie działań niezbędnych do osiągnięcia interoperacyjności

Na podstawie art. 9 agencji przydziela się zadanie polegające na prowadzeniu działań niezbędnych do osiągnięcia interoperacyjności systemów, z zastrzeżeniem przyjęcia – stosownie do potrzeb – właściwych aktów ustawodawczych.

·Rozszerzenie zadań eu-LISA w zakresie badań

Na podstawie art. 10 rozszerza się mandat agencji w zakresie badań. Artykuł ten w szczególności stanowi, że eu-LISA powierza się zadanie polegające na wdrożeniu tych części programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji, które są związane z wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

·Rozszerzenie zakresu projektów pilotażowych

W art. 11 rozszerza się zakres projektów pilotażowych, które mogą być powierzane eu-LISA. Komisja może powierzyć agencji zadania związane z wykonaniem budżetu przeznaczonego na weryfikację poprawności projektu w ramach instrumentu wsparcia finansowego w zakresie granic zewnętrznych i wiz określonego w rozporządzeniu (UE) nr 515/2014 na mocy umowy o delegowaniu zadań. Po podjęciu decyzji przez zarząd agencja może również planować i realizować testy w sprawach objętych niniejszym rozporządzeniem oraz aktami ustawodawczymi regulującymi rozwijanie, tworzenie, funkcjonowanie i użytkowanie zarządzanych przez agencję wielkoskalowych systemów informatycznych.

·Zapewnianie wsparcia państwom członkowskim i Komisji

Art. 12 stanowi o tym, że do agencji można się zwrócić o udzielenie państwu członkowskiemu porady w zakresie połączenia systemów krajowych z systemami centralnymi i doraźnego wsparcia. Do agencji można również zwrócić się o udzielenie Komisji porady lub wsparcia w kwestiach technicznych związanych z istniejącymi lub nowymi systemami, między innymi poprzez badania lub testy.

Na podstawie art. 12 agencji można również powierzyć zadania polegające na rozwijaniu wspólnego systemu informatycznego, zarządzaniu nim lub zapewnieniu hostingu takiego systemu przez grupę co najmniej sześciu państw członkowskich, które dobrowolnie opowiadają się za scentralizowanym rozwiązaniem zapewniającym wsparcie we wdrażaniu technicznych aspektów obowiązków wynikających z prawodawstwa UE dotyczącego zdecentralizowanych systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, pod warunkiem uzyskania uprzedniej zgody Komisji i po wydaniu decyzji przez zarząd. W takich przypadkach państwa członkowskie powierzają agencji wyżej wymienione zadania na podstawie umowy o delegowaniu zadań określającej warunki delegowania zadań, sposób obliczania odpowiednich kosztów i metodę fakturowania.

·Rozszerzenie możliwego zakresu użytkowania centrum wsparcia o aktywne użytkowanie systemów

Artykuł 13 zapewnia możliwość jednoczesnego korzystania z centrum wsparcia w Sankt Johann im Pongau na potrzeby aktywnego użytkowania wielkoskalowych systemów informatycznych obsługiwanych przez agencję pod warunkiem, że centrum to jest również zdolne do zapewniania ich działania na wypadek awarii systemu. Wszelkie pozostałe szczegóły dotyczące użytkowania wsparcia dla każdego systemu określają akty ustawodawcze poszczególnych systemów.

·Dodane zadania zarządu

W art. 15 wyjaśniono zadania, które zostaną powierzone zarządowi, w celu poddania analizie m.in. obowiązków zarządu związanych z określaniem ogólnych kierunków działań agencji. Art. 15 został rozszerzony w celu dostosowania jego przepisów do wspólnego podejścia załączonego do wspólnego oświadczenia Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej w sprawie zdecentralizowanych agencji z dnia 19 lipca 2012 r. Ponadto wprowadzono zmiany skutkujące nałożeniem na zarząd obowiązku przyjmowania przed końcem sierpnia każdego roku sprawozdania okresowego z postępów we wdrażaniu zaplanowanych działań, obejmującego pierwsze sześć miesięcy danego roku; w celu odzwierciedlenia rozwoju sytuacji w związku z nowym rozporządzeniem finansowym 42 i ramowym rozporządzeniem finansowym 43 oraz nowych zadań zarządu wynikających z powierzenia mu dodatkowych systemów.

·Zmiany dotyczące zarządu

Zgodnie z art. 18 przedłużono mandat przewodniczącego zarządu z dwóch do czterech lat, przy czym mandat ten może zostać odnowiony jednokrotnie zgodnie ze wspólnym podejściem.

Art. 19 został rozszerzony poprzez umożliwienie określonym agencjom UE uczestnictwa w posiedzeniach zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do nowego systemu, do którego agencje te mają dostęp jako użytkownicy końcowi na mocy właściwych aktów ustawodawczych.

·Zmiany dotyczące zadań i mandatu dyrektora wykonawczego

W art. 21 wyjaśniono zadania dyrektora wykonawczego w celu odzwierciedlenia jego lub jej obowiązków związanych z zarządzaniem administracyjnym agencją oraz wypełnianie obowiązków przydzielonych agencji. Art. 21 został rozszerzony zgodnie ze wspólnym podejściem oraz w celu uwzględnienia nowych zadań wynikających z przyjęcia aktów ustawodawczych powierzających agencji nowe systemy. Znosi się obowiązek dyrektora wykonawczego polegający na przedkładaniu zarządowi projektu zakresu oceny.

Art. 22 stanowi, że mandat dyrektora wykonawczego może zostać przedłużony o nie więcej niż pięć lat zgodnie ze wspólnym podejściem, a nie o trzy lata, jak to ma miejsce obecnie.

·Zmiany dotyczące grup doradczych (wymagane przyjęcie stosownych aktów ustawodawczych)

Art. 23 stanowi o utworzeniu grup doradczych przewidzianych we właściwych wnioskach ustawodawczych dotyczących systemów EES, ETIAS oraz ECRIS-TCN.

·Wymóg wcześniejszego zatwierdzenia przez Komisję zasad bezpieczeństwa opartych na aktach ustawodawczych Komisji

Na podstawie art. 33 wprowadzono obowiązek przyjęcia przez zarząd, po ich zatwierdzeniu przez Komisję, opartych na przepisach Komisji zasad bezpieczeństwa agencji w zakresie ochrony informacji niejawnych oraz szczególnie chronionych informacji niejawnych.

·Zmiana artykułu dotyczącego oceny

Art. 35 zostaje zmieniony w celu doprecyzowania, że Komisja przeprowadza ocenę prac agencji i przekazuje wnioski Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i zarządowi. Ocena dokonywana będzie co pięć lat, a nie co cztery lata, jak to ma miejsce obecnie, w celu dostosowania się do wspólnego podejścia do zdecentralizowanych agencji.

·Wprowadzenie przepisów dotyczących współpracy z instytucjami, organami, biurami i agencjami Unii

W art. 37 określono zasady współpracy z instytucjami, organami, biurami i agencjami Unii, zwłaszcza z tymi, które ustanowiono w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

·Dostosowanie przepisów budżetowych do rozporządzenia delegowanego (UE) nr 1271/2013

Art. 39–42 dostosowano do przepisów rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1271/2013 w sprawie ramowego rozporządzenia finansowego dotyczącego organów, o których mowa w art. 208 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 44 , co zostało odzwierciedlone w zasadach finansowych agencji.

·Wprowadzenie przepisu dotyczącego zapobiegania konfliktom interesów

W art. 43 zawarto wymóg przyjęcia przez agencję przepisów wewnętrznych zapewniających unikanie konfliktów interesów.

·Rozdział VI dotyczy zmian w innych unijnych aktach

W art. 46 i 47 zaproponowano zmiany w instrumentach prawnych SIS II w celu odzwierciedlenia przeniesienia na agencję zadań Komisji związanych z infrastrukturą łączności SIS. Zmiana ta nie jest konieczna w przypadku rozporządzenia o VIS, ponieważ wniosek dotyczący EES zapewnia zmianę w art. 26 ust. 2 rozporządzenia o VIS, polegającą na tym, że instytucja zarządzająca (agencja) przejmuje odpowiedzialność za zadania Komisji związane z infrastrukturą łączności po sześciu miesiącach od wejścia w życie rozporządzenia o EES. W przypadku Eurodac nie są konieczne żadne zmiany, ponieważ infrastruktura łączności Eurodac objęta jest eurodomeną oraz jest ona zarządzana i finansowana przez Komisję, dlatego też w niedalekiej przyszłości eu-LISA nie zostaną przydzielone żadne zadania przewidziane w umowach ani środki budżetowe. Jeżeli współprawodawca przyjmie akt ustawodawczy, system ECRIS-TCN również będzie korzystać z infrastruktury eurodomeny i związku z tym to Komisja będzie odpowiedzialna za wykonanie budżetu, nabycie i odnowę infrastruktury łączności ECRIS-TCN oraz za kwestie umowne z nią związane.

Po przyjęciu wniosku należy w drodze porozumienia między Komisją a eu-LISA wprowadzić zmiany w protokole ustaleń między Komisją Europejską a Agencją ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości 45 w celu odzwierciedlenia powyższych zmian w aktach ustawodawczych systemów w odniesieniu do infrastruktury łączności.



 

2017/0145 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości oraz zmieniające rozporządzenie (WE) 1987/2006 i decyzję Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylające rozporządzenie (UE) 1077/2011

PARLAMENT EUROPEJSKI i RADA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 74, art. 77 ust. 2 lit. a) i b), art. 78 ust. 2 lit. e), art. 79 ust. 2 lit. c), art. 82 ust. 1 lit. d), art. 85 ust. 1, art. 87 ust. 2 lit. a) oraz art. 88 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 46 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)System Informacyjny Schengen (SIS) został ustanowiony rozporządzeniem (WE) nr 1987/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady 47 oraz decyzją Rady 2007/533/WSiSW 48 . Rozporządzenie (WE) nr 1987/2006 i decyzja 2007/533/WSiSW przewidują, że za zarządzanie operacyjne systemem centralnym SIS II w okresie przejściowym ma odpowiadać Komisja. Po zakończeniu okresu przejściowego za zarządzanie operacyjne systemem centralnym SIS II oraz niektórymi elementami infrastruktury łączności ma odpowiadać organ zarządzający.

(2)Wizowy system informacyjny (VIS) został ustanowiony decyzją Rady 2004/512/WE 49 . Rozporządzenie (WE) nr 767/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady 50 stanowi, że za zarządzanie operacyjne VIS w okresie przejściowym ma odpowiadać Komisja. Po zakończeniu okresu przejściowego za zarządzanie operacyjne systemem centralnym VIS i interfejsami krajowymi oraz niektórymi elementami infrastruktury łączności ma odpowiadać instytucja zarządzająca.

(3)Eurodac ustanowiono w ramach rozporządzenia Rady (WE) nr 2725/2000 51 . Rozporządzenie Rady (WE) nr 407/2002 52  ustanowiło stosowne przepisy wykonawcze. Instrumenty te zostały uchylone i zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 603/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady 53 z skutkiem od 20 lipca 2015 r.

(4)Europejska Agencja ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości została ustanowiona rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1077/2011 54 w celu zapewnienia zarządzania operacyjnego SIS, VIS i Eurodac oraz niektórymi elementami ich infrastruktur łączności oraz ewentualnie także innymi wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, z zastrzeżeniem przyjęcia odrębnych aktów ustawodawczych. Rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 zostało zmienione rozporządzeniem (UE) nr 603/2013 w celu odzwierciedlenia zmian wprowadzonych do Eurodac.

(5)Ponieważ instytucja zarządzająca powinna posiadać autonomię prawną, administracyjną i finansową, dlatego ustanowiono ją w formie agencji regulacyjnej („agencja”) posiadającej osobowość prawną. Stosownie do uzgodnień, siedziba agencji została ustanowiona w Tallinie (Estonia). Jednak z uwagi na fakt, iż zadania związane z rozwojem technicznym i przygotowaniami do zarządzania operacyjnego SIS i VIS są prowadzone w Strasburgu (Francja), a centrum wsparcia tych systemów informatycznych zostało umieszczone w Sankt Johann im Pongau (Austria), także zgodnie z lokalizacjami SIS i VIS ustanowionymi na mocy stosownych aktów ustawodawczych, nie należy zmieniać tego stanu rzeczy. Te dwa miejsca powinny również pozostać miejscami, w których – odpowiednio – należy prowadzić działania związane z zarządzaniem operacyjnym Eurodac oraz miejscem, gdzie powinno znajdować się centrum wsparcia Eurodac. Te dwa miejsca powinny również być miejscami – odpowiednio – rozwoju technicznego innych wielkoskalowych systemów informatycznych i operacyjnego zarządzania nimi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz, jeżeli tak przewidziano w stosownym akcie ustawodawczym, centrum wsparcia zdolnego zapewnić funkcjonowanie wielkoskalowego systemu informatycznego w przypadku jego awarii. Aby zapewnić maksymalne wykorzystywanie centrum wsparcia, centrum wsparcia powinno być w stanie jednocześnie korzystać z systemów w trybie aktywnego działania, przy jednoczesnym spełnieniu warunku utrzymania zdolności działania podczas awarii systemów.

Z chwilą podjęcia obowiązków w dniu 1 grudnia 2012 r. agencja przejęła zadania powierzone instytucji zarządzającej w odniesieniu do VIS na mocy rozporządzenia (WE) nr 767/2008 i decyzji Rady 2008/633/WSiSW 55 . Przejęła ona zadania powierzone instytucji zarządzającej w odniesieniu do SIS II na mocy rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 i decyzji Rady 2007/533/WSiSW w kwietniu 2013 r. po uruchomieniu systemu oraz przejęła zadania powierzone Komisji w odniesieniu do Eurodac zgodnie z rozporządzeniami (WE) nr 2725/2000 i (WE) 407/2002 w czerwcu 2013 r. Pierwsza ocena pracy agencji przeprowadzona w latach 2015–2016 na podstawie niezależnej oceny zewnętrznej wykazała, że eu-LISA skutecznie zapewnia zarządzanie operacyjne wielkoskalowymi systemami informatycznymi oraz wypełnia inne powierzone jej zadania, lecz przy tym w rozporządzeniu ustanawiającym potrzebny jest szereg zmian, takich jak przekazanie agencji zadań z zakresu infrastruktury łączności pozostających pod zarządem Komisji. Wykorzystując zewnętrzną ocenę, Komisja wzięła pod uwagę zmiany polityczne, prawne oraz faktyczne i zaproponowała w szczególności w swoim sprawozdaniu dotyczącym funkcjonowania Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA) 56 , aby zakres uprawnień agencji został rozszerzony na wykonywanie zadań wynikających z przyjęcia przez współprawodawców wniosków powierzających agencji nowe systemy i zadania, o których mowa w komunikacie Komisji „Sprawniejsze i bardziej inteligentne systemy informacyjne do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa” z dnia 6 kwietnia 2016 r., końcowym sprawozdaniu grupy ekspertów wysokiego szczebla z dnia 11 maja 2017 r. oraz siódmym sprawozdaniu Komisji z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa z dnia 16 maja 2017 r.; w odpowiednich przypadkach z zastrzeżeniem przyjęcia stosownych aktów ustawodawczych. Agencji powinno się w szczególności powierzyć zadanie stworzenia europejskiego portalu wyszukiwania, wspólnego serwisu do porównywania danych biometrycznych i wspólnego repozytorium tożsamości, z zastrzeżeniem przyjęcia stosownego aktu ustawodawczego w sprawie interoperacyjności. W stosownych przypadkach we wszelkich wykonywanych działaniach w zakresie interoperacyjności należy się kierować komunikatem Komisji „Europejskie ramy interoperacyjności – strategia wdrażania” 57 .

(6)W wyżej wymienionym sprawozdaniu Komisji stwierdzono również, że zakres uprawnień agencji powinien zostać rozszerzony o doradzanie państwom członkowskim w zakresie połączenia systemów krajowych z systemami centralnymi oraz świadczenia w razie potrzeby pomocy/wsparcia ad hoc, a także o świadczenie pomocy/wsparcia służbom Komisji w kwestiach technicznych związanych z nowymi systemami.

(7)[Należy zatem powierzyć agencji przygotowywanie i rozwijanie systemu wjazdu/wyjazdu ustanowionego rozporządzeniem XX/XX z dnia XX [ustanawiającym system wjazdu/wyjazdu w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich i danych dotyczących odmowy wjazdu w odniesieniu do obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich Unii Europejskiej oraz określającego warunki dostępu do systemu wjazdu/wyjazdu na potrzeby ścigania i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 767/2008 i rozporządzenie (UE) nr 1077/2011] oraz zarządzanie operacyjne tym systemem.]

(8)[Powinno się jej powierzyć zarządzanie operacyjne DubliNet, osobnym bezpiecznym kanałem elektronicznym ustanowionym na mocy art. 18 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1560/2003 58 , zgodnie z rozporządzeniem XX/XX z dnia XX w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania [rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca na potrzeby identyfikowania nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego (wersja przekształcona)].

(9)[Powinno się jej powierzyć przygotowywanie i rozwijanie europejskiego systemu zezwoleń na podróż (ETIAS) ustanowionego rozporządzeniem XX/XX [z dnia XX ustanawiającym europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) i zmieniającym rozporządzenia (UE) nr 515/2014, (UE) 2016/399, (UE) 2016/794 i (UE) 2016/1624] oraz zarządzanie operacyjne tym systemem.]

(10)[Powinno się jej powierzyć przygotowywanie i rozwijanie zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) XX/20XX [w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona) oraz zarządzanie operacyjne tym systemem.]

(11)[Powinno się jej również powierzyć przygotowywanie i rozwijanie scentralizowanego systemu identyfikacji państw członkowskich posiadających informacje dotyczące przestępstw popełnionych przez obywateli państw trzecich oraz bezpaństwowców ustanowionego rozporządzeniem XX/XX [z dnia XX ustanawiającym scentralizowany system identyfikacji państw członkowskich posiadających informacje dotyczące przestępstw popełnionych przez obywateli państw trzecich oraz bezpaństwowców (TCN) w celu uzupełnienia i wsparcia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (system ECRIS) oraz zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 (system ECRIS-TCN)] oraz zarządzanie operacyjne tym systemem, a także utrzymywanie modelowego wdrożenia ECRIS, o którym mowa w tym rozporządzeniu.]

(12)Agencja powinna zachować dotychczasową osobowość prawną oraz pełną ciągłość wszystkich swoich działań i procedur.

(13)Główną rolą agencji nadal powinno być wykonywanie zadań z zakresu zarządzania operacyjnego SIS, VIS i Eurodac, [EES], [DubliNet], [ETIAS], [zautomatyzowanym systemem rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmem ich przydziału] i [systemem ECRIS-TCN], a także – jeśli zostanie tak postanowione – innymi wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Agencja powinna także odpowiadać za środki techniczne, które są niezbędne do wykonywania nałożonych na nią zadań i które nie mają charakteru normatywnego. Obowiązki te powinny pozostawać bez uszczerbku dla zadań normatywnych zastrzeżonych – w odpowiednich aktach ustawodawczych regulujących kwestie systemów zarządzanych operacyjnie przez agencję – dla samej Komisji lub dla Komisji wspomaganej przez odpowiedni komitet. Nie jest już uzasadnione, aby w gestii Komisji pozostawały niektóre zadania związane z infrastrukturą łączności systemów, dlatego zadania te powinny zostać przekazane agencji, aby poprawić spójność jej zarządzania. Jeśli jednak chodzi o te systemy, które korzystają z eurodomeny – zabezpieczonej infrastruktury łączności zapewnianej przez TESTA-ng (nowej generacji transeuropejską telematyczną sieć komunikacyjną między administracjami), która jest przedsięwzięciem w formie usługi sieciowej, na podstawie art. 3 decyzji nr 922/2009/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 59 , zadania wykonywania budżetu, nabywania i odnowy oraz w zakresie kwestii umownych powinny pozostać w gestii Komisji.

(14)Ponadto agencja powinna nadal wykonywać zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania SIS, VIS i Eurodac oraz innych wielkoskalowych systemów informatycznych, powierzanych jej w przyszłości.

(15)Ponadto agencja powinna odpowiadać również za przygotowywanie i rozwijanie dodatkowych wielkoskalowych systemów informatycznych w zastosowaniu art. 67–89 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”) oraz za zarządzanie operacyjne tymi systemami. Takie zadania można powierzyć agencji jedynie w drodze kolejnych, odrębnych aktów ustawodawczych, po przeprowadzeniu oceny skutków.

(16)Zakres uprawnień agencji w zakresie badań powinien zostać rozszerzony, tak aby zwiększyć jej możliwości w obszarze aktywniejszego proponowania właściwych i potrzebnych zmian technicznych w systemach informatycznych, za które odpowiada. Agencja mogłaby nie tylko monitorować, ale i wnosić własny wkład w realizację działań badawczych istotnych dla zarządzania operacyjnego zarządzanymi przez nią systemami. Powinna regularnie przesyłać Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Europejskiemu Inspektorowi Ochrony Danych informacje na temat takiego monitoringu.

(17)Agencja powinna odpowiadać za realizację projektów pilotażowych, zgodnie z art. 54 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 60 . Komisja może dodatkowo powierzyć agencji zadania związane z wykonaniem budżetu na weryfikacje poprawności projektu finansowane w ramach instrumentu na rzecz wsparcia finansowego w zakresie granic zewnętrznych i wiz określonego w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 515/2014 61 , zgodnie z art. 58 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012. Agencja może również planować i realizować testy w sprawach ściśle objętych niniejszym rozporządzeniem oraz aktami ustawodawczymi regulującymi rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie zarządzanych przez agencję wielkoskalowych systemów informatycznych. W przypadku powierzenia jej zadania związanego z realizacją projektu pilotażowego, agencja powinna zwrócić szczególną uwagę na strategię Unii Europejskiej w zakresie zarządzania informacjami.

(18)Agencja powinna również udzielać państwom członkowskim porad w zakresie połączenia systemów krajowych z systemami centralnymi.

(19)Agencja powinna także udzielać państwom członkowskim wsparcia ad hoc, w przypadku gdy wymagają tego wyjątkowe potrzeby w zakresie bezpieczeństwa lub migracji. W szczególności w przypadkach, w których jedno z państw członkowskich stoi w obliczu szczególnych i wyjątkowo trudnych wyzwań związanych z migracją na konkretnych odcinkach swoich granic zewnętrznych, a wyzwania te charakteryzują się dużym napływem ruchów migracyjnych, państwa członkowskie powinny móc liczyć na wzmocnienie techniczne i operacyjne. Powinno ono być zapewniane na obszarach hotspotów przez zespoły wspierające zarządzanie migracjami, złożone z ekspertów z właściwych agencji Unii. Kiedy w tym kontekście wymagane będzie wsparcie agencji eu-LISA w zakresie spraw związanych z zarządzanymi przez nią wielkoskalowymi systemami informatycznymi, Komisja powinna wysyłać agencji wniosek o wsparcie.

(20)Agencja powinna również w razie potrzeby wspierać służby Komisji w kwestiach technicznych związanych z istniejącymi lub nowymi systemami, zwłaszcza przy przygotowywaniu nowych wniosków dotyczących wielkoskalowych systemów informatycznych, które zostaną powierzone agencji.

(21)Powinna także istnieć możliwość powierzenia agencji rozwijania, hostingu wspólnego systemu informatycznego lub zarządzania takim systemem na rzecz grupy państw członkowskich, które dobrowolnie opowiadają się za scentralizowanym rozwiązaniem, wspierającym je we wdrażaniu technicznych aspektów obowiązków wynikających z przepisów unijnych dotyczących zdecentralizowanych wielkoskalowych systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W tym celu wymagana powinna być wcześniejsza zgoda Komisji i decyzja zarządu; należy także odnotować ten fakt w umowie o delegowaniu zadań zawartej między zainteresowanym państwem członkowskim a agencją, a finansowanie powinno mieć charakter wkładu pobieranego od właściwych państw członkowskich w celu pokrycia wszelkich kosztów.

(22)Powierzenie agencji zarządzania operacyjnego wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości nie powinno mieć wpływu na przepisy szczególne mające zastosowanie do tych systemów. W szczególności w pełni mają zastosowanie przepisy szczególne regulujące cel, prawa dostępu, środki bezpieczeństwa oraz dalsze wymogi w zakresie ochrony danych w odniesieniu do każdego wielkoskalowego systemu informatycznego, w którego przypadku zarządzanie operacyjne powierzono agencji.

(23)Państwa członkowskie i Komisja powinny być reprezentowane w zarządzie w celu skutecznego kontrolowania funkcji agencji. Zarządowi należy powierzyć funkcje niezbędne w szczególności do przyjmowania rocznego programu prac, pełnienia funkcji związanych z budżetem agencji, przyjmowania przepisów finansowych mających zastosowanie do agencji, powoływania dyrektora wykonawczego oraz ustanawiania procedur podejmowania przez dyrektora wykonawczego decyzji związanych z zadaniami operacyjnymi agencji. Agencją należy zarządzać i administrować z uwzględnieniem zasad wspólnego podejścia do zdecentralizowanych agencji Unii, przyjętego w dniu 19 lipca 2012 r. przez Parlament Europejski, Radę i Komisję.

(24)W odniesieniu do SIS II Europejski Urząd Policji (Europol) i Europejska Jednostka Współpracy Sądowej (Eurojust), które mają prawo dostępu do danych wprowadzonych do SIS II oraz bezpośredniego przeszukiwania tych danych na podstawie decyzji 2007/533/WSiSW [lub rozporządzenia XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej w sprawach karnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1986/2006, decyzję Rady 2007/533/WSiSW i decyzję Komisji 2010/261/UE], powinny mieć status obserwatorów podczas posiedzeń zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do stosowania decyzji 2007/533/WSiSW. Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna, mająca prawo dostępu do systemu SIS oraz przeszukiwania tego systemu zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1624 62 oraz rozporządzeniem XXX [w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych] 63 powinna mieć status obserwatora podczas posiedzeń zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do stosowania rozporządzenia (UE) 2016/1624 lub rozporządzenia XXX z dnia XXX [w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych]. Europol, Eurojust oraz Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna powinny mieć możliwość wyznaczenia po jednym przedstawicielu do grupy doradczej ds. SIS ustanowionej na mocy niniejszego rozporządzenia.

(25)W odniesieniu do VIS Europol powinien mieć status obserwatora podczas posiedzeń zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do stosowania decyzji Rady 2008/633/WSiSW. Europol powinien mieć możliwość wyznaczenia przedstawiciela do grupy doradczej ds. VIS ustanowionej na mocy niniejszego rozporządzenia.

(26)W odniesieniu do Eurodac Europol powinien mieć status obserwatora podczas posiedzeń zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do stosowania rozporządzenia (UE) nr 603/2013 [lub rozporządzenia XX z dnia XX w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca] na potrzeby identyfikowania nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego (wersja przekształcona); Europol powinien mieć możliwość wyznaczenia przedstawiciela do grupy doradczej ds. Eurodac.

(27)[W odniesieniu do EES Europol powinien mieć status obserwatora podczas posiedzeń zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do rozporządzenia XX/XXXX [w sprawie utworzenia EES].]

(28)[W odniesieniu do ETIAS Europol powinien mieć status obserwatora podczas posiedzeń zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do rozporządzenia XX/XXXX [w sprawie utworzenia ETIAS]. Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna również powinna mieć status obserwatora podczas posiedzeń zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do ETIAS w związku ze stosowaniem rozporządzenia XX/XX w sprawie utworzenia ETIAS. Europol oraz Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna powinny mieć możliwość wyznaczenia przedstawiciela do grupy doradczej ds. [EES-[ETIAS].

(29)[W odniesieniu do zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) .../... [w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca] EASO powinien mieć status obserwatora podczas posiedzeń zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do tego systemu.]

(30)[W odniesieniu do systemu ECRIS-TCN Eurojust, Europol [oraz Prokuratura Europejska] powinny mieć status obserwatora podczas posiedzeń zarządu, których porządek obejmuje kwestię odnoszącą się do rozporządzenia XX/XXXX [w sprawie utworzenia systemu ECRIS-TCN]. Eurojust, Europol oraz [Prokuratura Europejska] powinny mieć możliwość wyznaczenia przedstawiciela do grupy doradczej ds. systemu ECRIS-TCN.]

(31)Państwa członkowskie powinny mieć prawo głosu w zarządzie agencji w odniesieniu do określonego wielkoskalowego systemu informatycznego, jeżeli są one związane na mocy prawa Unii jakimkolwiek aktem ustawodawczym regulującym rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie tego konkretnego systemu. Także Dania powinna mieć prawo głosu w odniesieniu do wielkoskalowego systemu informatycznego, jeżeli podejmie decyzję – na mocy art. 4 protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej („TUE”) i TFUE – o wprowadzeniu do swojego prawa krajowego aktu ustawodawczego regulującego rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie tego konkretnego systemu.

(32)Państwa członkowskie powinny wyznaczać członka grupy doradczej zajmującej się wielkoskalowym systemem informatycznym, jeżeli są one związane na mocy prawa Unii aktem ustawodawczym regulującym rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie tego konkretnego systemu. Także Dania powinna wyznaczać członka grupy doradczej zajmującej się wielkoskalowym systemem informatycznym, jeżeli podejmie decyzję – na mocy art. 4 protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii – o wprowadzeniu do swojego prawa krajowego aktu ustawodawczego regulującego rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie tego konkretnego systemu.

(33)Aby zagwarantować agencji pełną autonomię i niezależność, należy jej przyznać odrębny budżet, którego dochody będą pochodzić z budżetu ogólnego Unii Europejskiej. Finansowanie agencji powinno podlegać porozumieniu osiągniętemu przez władzę budżetową, zgodnie z pkt 47 porozumienia międzyinstytucjonalnego pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami 64 . Zastosowanie powinny mieć unijne procedury budżetowe i procedury udzielania absolutorium. Kontrola sprawozdań finansowych oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u ich podstaw powinna być przeprowadzana przez Trybunał Obrachunkowy.

(34)Do celów wypełnienia swojej misji oraz w zakresie wymaganym do realizacji swoich zadań agencja powinna mieć możliwość współpracy z instytucjami, organami, urzędami i agencjami unijnymi, zwłaszcza z tymi, które ustanowiono w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, w zakresie kwestii objętych niniejszym rozporządzeniem oraz aktami ustawodawczymi regulującymi rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie zarządzanych przez agencję wielkoskalowych systemów informatycznych w ramach porozumień roboczych zawartych zgodnie z prawem i polityką Unii, a także w ramach ich odnośnych kompetencji. Takie porozumienia robocze powinny zostać wcześniej zatwierdzone przez Komisję. Agencja powinna również w stosownych przypadkach konsultować się z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji, i stosować się do jej zaleceń dotyczących bezpieczeństwa sieci.

(35)Zapewniając rozwijanie wielkoskalowych systemów informatycznych i zarządzanie operacyjne tymi systemami, agencja powinna przestrzegać norm europejskich i międzynarodowych oraz uwzględniać najwyższe wymogi specjalistyczne, w szczególności strategię Unii Europejskiej w zakresie zarządzania informacjami.

(36)Do przetwarzania danych osobowych przez agencję powinno mieć zastosowanie rozporządzenie (WE) nr 45/2001 65 [lub rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr XX/2018 w sprawie ochrony danych osobowych dla instytucji i organów unijnych]. Europejski Inspektor Ochrony Danych powinien mieć możliwość uzyskiwania od agencji dostępu do wszystkich informacji niezbędnych dla prowadzonych przez niego dochodzeń. Zgodnie z art. 28 rozporządzenia (WE) nr 45/2001 Komisja skonsultowała się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, który wydał opinię w dniu XX XX.

(37)Aby zapewnić przejrzyste funkcjonowanie agencji, powinno mieć do niej zastosowanie rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 66 . Agencja powinna prowadzić działalność w możliwie najbardziej przejrzysty sposób, który nie utrudnia osiągania celu jej operacji. Agencja powinna podawać do wiadomości publicznej informacje dotyczące wszystkich jej działań. Powinna ona także zapewnić szybkie przekazywanie społeczeństwu i wszystkim zainteresowanym stronom informacji odnoszących się do jej pracy.

(38)Działania agencji powinny podlegać kontroli Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich zgodnie z art. 228 TFUE.

(39)Do agencji należy stosować rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 67 ; powinna ona przystąpić do Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 25 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej i Komisją Wspólnot Europejskich dotyczącego dochodzeń wewnętrznych prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) 68 .

(40)Aby zapewnić otwarte i przejrzyste warunki zatrudnienia oraz równe traktowanie pracowników, do pracowników (w tym dyrektora wykonawczego agencji) powinny mieć zastosowanie regulamin pracowniczy urzędników Unii Europejskiej („regulamin pracowniczy”) i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej („warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej”), ustanowione w rozporządzeniu (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 69 (zwane łącznie „regulaminem pracowniczym”), w tym również przepisy dotyczące tajemnicy służbowej lub inne równoważne wymogi poufności.

(41)Agencja jest organem ustanowionym przez Unię w rozumieniu art. 208 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 i powinna w związku z tym przyjąć swoje przepisy finansowe.

(42)Do agencji powinno mieć zastosowanie rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1271/2013 70 w sprawie ramowego rozporządzenia finansowego dotyczącego organów określonych w art. 208 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

(43)Ponieważ cele niniejszego rozporządzenia, a mianowicie ustanowienie na poziomie Unii agencji odpowiadającej za zarządzanie operacyjne wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz, w stosownych przypadkach, za rozwijanie takich systemów, nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez państwa członkowskie, natomiast ze względu na rozmiary i skutki tych działań możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie Unii, Unia może przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 TUE. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tych celów.

(44)Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia i nie jest nim związana ani go nie stosuje. Ponieważ niniejsze rozporządzenie – w zakresie, w jakim odnosi się do SIS II i VIS, [EAS] i [ETIAS] – stanowi rozwinięcie dorobku Schengen, zgodnie z art. 4 tego Protokołu Dania podejmuje w terminie sześciu miesięcy od przyjęcia niniejszego rozporządzenia decyzję, czy dokona jego transpozycji do swojego prawa krajowego. Zgodnie z art. 3 umowy pomiędzy Wspólnotą Europejską i Królestwem Danii w sprawie kryteriów i mechanizmów określania państwa członkowskiego właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl, wniesionego w Danii lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, i „Eurodac” do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania konwencji dublińskiej 71 Dania powiadomi Komisję o tym, czy wdroży niniejsze rozporządzenie w zakresie, w jakim odnosi się ono do Eurodac. [i zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) XX/XX w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)]. [W zakresie, w jakim przepisy niniejszego wniosku odnoszą się do systemu ECRIS-TCN, zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do TUE i do TFUE, Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia i nie jest nim związana ani go nie stosuje.]

(45)W zakresie, w jakim przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się do SIS regulowanego decyzją 2007/533/WSiSW, Zjednoczone Królestwo uczestniczy w niniejszym rozporządzeniu zgodnie z art. 5 ust. 1 Protokołu nr 19 w sprawie dorobku Schengen włączonego w ramy Unii Europejskiej, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („protokół w sprawie dorobku Schengen”), oraz zgodnie z art. 8 ust. 2 decyzji Rady 2000/365/WE z dnia 29 maja 2000 r. dotyczącej wniosku Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o zastosowanie wobec nich niektórych przepisów dorobku Schengen 72 .

W zakresie, w jakim przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się do SIS regulowanego rozporządzeniem (WE) nr 1987/2006 oraz do VIS [do EES] [oraz do ETIAS], stanowiących rozwinięcie przepisów dorobku Schengen, w których Zjednoczone Królestwo nie uczestniczy zgodnie z decyzją 2000/365/WE, Zjednoczone Królestwo może zwrócić się do przewodniczącego Rady, aby upoważnił je do uczestnictwa w przyjęciu niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 4 Protokołu w sprawie dorobku Schengen. Ponadto w zakresie, w jakim przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się do Eurodac [i zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) XX/XX w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)], Zjednoczone Królestwo może powiadomić przewodniczącego Rady o chęci uczestnictwa w przyjęciu i stosowaniu niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 3 Protokołu nr 21 w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do TUE i TFUE (Protokół dotyczący stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii). W zakresie, w jakim przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się do systemu ECRIS-TCN, zgodnie z art. 1 i 2 oraz art. 4a ust. 1 Protokołu nr 21 w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do TUE i do TFUE, Zjednoczone Królestwo nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia i nie jest nim związane ani go nie stosuje. Zgodnie z art. 3 i art. 4a ust. 1 Protokołu nr 21 Zjednoczone Królestwo może złożyć powiadomienie o chęci uczestnictwa w przyjęciu niniejszego rozporządzenia.

Ponieważ w dniu 29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo notyfikowało swój zamiar wystąpienia z Unii, zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej Traktaty przestają mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa od dnia wejścia w życie umowy o wystąpieniu lub, w przypadku jej braku, dwa lata po notyfikacji, chyba że Rada Europejska w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem podejmie decyzję o przedłużeniu tego okresu. W związku z tym i bez uszczerbku dla postanowień umowy o wystąpieniu powyższy opis uczestnictwa Zjednoczonego Królestwa we wniosku ma zastosowanie tylko do momentu, gdy Zjednoczone Królestwo przestanie być państwem członkowskim.

(46)W zakresie, w jakim przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się do SIS II regulowanego decyzją 2007/533/WSiSW, Irlandia uczestniczy w niniejszym rozporządzeniu zgodnie z art. 5 ust. 1 Protokołu nr 19 w sprawie dorobku Schengen włączonego w ramy Unii Europejskiej, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („protokół w sprawie dorobku Schengen”), oraz zgodnie z art. 6 ust. 2 decyzji Rady 2002/192/WE z dnia 28 lutego 2002 r. dotyczącej wniosku Irlandii o zastosowanie wobec niej niektórych przepisów dorobku Schengen 73 .

W zakresie, w jakim przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się do SIS regulowanego rozporządzeniem (WE) nr 1987/2006 oraz VIS, [do EES] [oraz do ETIAS], stanowi ono rozwinięcie przepisów dorobku Schengen, w których nie uczestniczy Irlandia, zgodnie z decyzją Rady 2002/192/WE z dnia 28 lutego 2002 r. dotyczącą wniosku Irlandii o zastosowanie wobec niej niektórych przepisów dorobku Schengen 74 . Irlandia może zwrócić się do przewodniczącego Rady, aby upoważnił ją do uczestnictwa w przyjęciu niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 4 protokołu w sprawie dorobku Schengen.

Ponadto w zakresie, w jakim przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się do Eurodac [i zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) XX/XX w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)], Irlandia może powiadomić przewodniczącego Rady o chęci uczestnictwa w przyjęciu i stosowaniu niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 3 Protokołu nr 21 w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Protokół dotyczący stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii). W zakresie, w jakim przepisy niniejszego rozporządzenia odnoszą się do systemu ECRIS-TCN, zgodnie z art. 1 i 2 oraz art. 4a ust. 1 Protokołu nr 21 w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do TUE i do TFUE, Irlandia nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia i nie jest nim związana ani go nie stosuje. Zgodnie z art. 3 i art. 4a ust. 1 Protokołu nr 21 Irlandia może złożyć powiadomienie o chęci uczestnictwa w przyjęciu niniejszego rozporządzenia.

(47)W odniesieniu do Islandii i Norwegii niniejsze rozporządzenie stanowi – w zakresie, w jakim odnosi się ono do SIS II i VIS, [do EES] [oraz do ETIAS] – rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Umowy zawartej przez Radę Unii Europejskiej i Republikę Islandii oraz Królestwo Norwegii dotyczącej włączenia tych dwóch państw we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 75 – które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 pkt A, B i G decyzji Rady 1999/437/WE z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie niektórych warunków stosowania tej umowy 76 . W odniesieniu do Eurodac [i zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) XX/XX w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)] niniejsze rozporządzenie stanowi nowy środek w rozumieniu Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii dotyczącej kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl złożonego w państwie członkowskim lub w Islandii, lub Norwegii 77 . W związku z tym, zależnie od decyzji Republiki Islandii i Królestwa Norwegii o włączeniu rozporządzenia do ich krajowych porządków prawnych, delegacje Republiki Islandii i Królestwa Norwegii powinny wchodzić w skład zarządu agencji. W celu określenia dalszych szczegółowych zasad pozwalających na uczestnictwo Republiki Islandii i Królestwa Norwegii w działaniach agencji należy dokonać dalszych ustaleń między Unią a tymi państwami.

(48)W odniesieniu do Szwajcarii niniejsze rozporządzenie stanowi – w zakresie, w jakim odnosi się ono do SIS II i VIS, [do EES] [oraz do ETIAS] – rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 78 , które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 pkt A, B i G decyzji 1999/437/WE w związku z art. 3 decyzji Rady 2008/146/WE 79 . W odniesieniu do Eurodac [i zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) XX/XX w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)] niniejsze rozporządzenie stanowi nowy środek w odniesieniu do Eurodac w rozumieniu Umowy między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącej kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl złożonego w państwie członkowskim lub w Szwajcarii 80 . W związku z tym, zależnie od decyzji Konfederacji Szwajcarskiej o włączeniu rozporządzenia do jej krajowego porządku prawnego, delegacja Konfederacji Szwajcarskiej powinna wchodzić w skład zarządu agencji. W celu określenia dalszych szczegółowych zasad pozwalających na uczestnictwo Konfederacji Szwajcarskiej w działaniach agencji należy dokonać dalszych ustaleń między Unią a Konfederacją Szwajcarską.

(49)W odniesieniu do Liechtensteinu niniejsze rozporządzenie stanowi – w zakresie, w jakim odnosi się ono do SIS II i VIS, [do EES] [oraz do ETIAS] – rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Protokołu między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską, Konfederacją Szwajcarską i Księstwem Liechtensteinu o przystąpieniu Księstwa Liechtensteinu do Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 81 , które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 pkt A, B i G decyzji 1999/437/WE w związku z art. 3 decyzji Rady 2011/350/UE 82 . W odniesieniu do Eurodac [i zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) XX/XX w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)] niniejsze rozporządzenie stanowi nowy środek w rozumieniu Protokołu między Wspólnotą Europejską, Konfederacją Szwajcarską i Księstwem Liechtensteinu o przystąpieniu Księstwa Liechtensteinu do Umowy między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącej kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl złożonego w państwie członkowskim lub w Szwajcarii 83 . W związku z tym delegacja Księstwa Liechtensteinu powinna wchodzić w skład zarządu agencji. W celu określenia dalszych szczegółowych zasad pozwalających na uczestnictwo Księstwa Liechtensteinu w działaniach agencji należy dokonać dalszych ustaleń między Unią a Księstwem Liechtensteinu,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I
PRZEDMIOT

Artykuł 1
Przedmiot

1.Niniejsze rozporządzenie dotyczy Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości („agencji”) ustanowionej rozporządzeniem (UE) nr 1077/2011.

2.Agencja odpowiada za zarządzanie operacyjne systemem informacyjnym Schengen (SIS), wizowym systemem informacyjnym (VIS) oraz Eurodac.

3.[Agencja odpowiada za przygotowanie i rozwijanie [systemu wjazdu/wyjazdu (EES)] 84 , [DubliNet] 85 , [europejskiego systemu zezwoleń na podróż (ETIAS)] 86 , [zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału] 87 oraz [systemu ECRIS-TCN i modelowego wdrożenia ECRIS 88 ], lub zarządzanie operacyjne takimi systemami i mechanizmami.

4.Agencji można również powierzyć – tylko jeżeli przewidują to stosowne akty ustawodawcze przyjęte na podstawie art. 67–89 TFUE – przygotowywanie i rozwijanie wielkoskalowych systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, innych niż te, o których mowa w ust. 2 i 3, lub zarządzanie operacyjne takimi systemami, włącznie z istniejącymi systemami, z uwzględnieniem, w stosownych przypadkach, rozwoju prac badawczych, o których mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia, a także wyników projektów pilotażowych i weryfikacji poprawności projektu, o których mowa w art. 11 niniejszego rozporządzenia.

5.Na zarządzanie operacyjne składają się wszystkie zadania niezbędne do tego, aby wielkoskalowe systemy informatyczne mogły funkcjonować zgodnie ze szczegółowymi przepisami mającymi zastosowanie do każdego z nich, włącznie z odpowiedzialnością za wykorzystywaną przez nie infrastrukturę łączności. Te wielkoskalowe systemy nie wymieniają danych ani nie pozwalają na wymianę informacji lub wiedzy, chyba że przewiduje to szczególna podstawa prawna.

6.Agencja odpowiada również za realizację następujących zadań:

zapewnianie jakości danych zgodnie z art. 8;

prowadzenie działań koniecznych w celu zapewnienia interoperacyjności zgodnie z art. 9;

prowadzenie badań zgodnie z art. 10;

prowadzenie projektów pilotażowych, weryfikacji poprawności projektu oraz testowanie zgodnie z art. 11, oraz

zapewnianie wsparcia państwom członkowskim i Komisji zgodnie z art. 12.

Artykuł 2 
Cele

Bez uszczerbku dla odpowiednich obowiązków przypadających Komisji i państwom członkowskim na mocy aktów ustawodawczych regulujących wielkoskalowe systemy informatyczne, agencja zapewnia:

a)rozwój wielkoskalowych systemów informatycznych z wykorzystaniem odpowiedniej struktury zarządzania projektami do skutecznego rozwijania wielkoskalowych systemów informatycznych;

b)skuteczne, bezpieczne i nieprzerwane działanie wielkoskalowych systemów informatycznych;

c)efektywne i rozliczalne zarządzanie wielkoskalowymi systemami informatycznymi;

d)odpowiednio wysoką jakość usług oferowanych użytkownikom wielkoskalowych systemów informatycznych;

e)ciągłość i nieprzerwane funkcjonowanie;

f)wysoki poziom ochrony danych, zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami, w tym przepisami szczególnymi odnoszącymi się do każdego z wielkoskalowych systemów informatycznych;

g)odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych i bezpieczeństwa fizycznego, zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami, w tym zgodnie z przepisami szczególnymi odnoszącymi się do każdego z wielkoskalowych systemów informatycznych.

ROZDZIAŁ II
ZADANIA AGENCJI

Artykuł 3 
Zadania w zakresie SIS

W odniesieniu do systemu SIS II agencja wykonuje:

a)zadania powierzone organowi zarządzającemu w rozporządzeniu (WE) nr 1987/2006 i decyzji 2007/533/WSiSW [lub w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1987/2006; w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej w sprawach karnych, zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1986/2006, decyzję Rady 2007/533/WSiSW i decyzję Komisji 2010/261/UE oraz w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady XX z dnia XX w sprawie użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich];

b)zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania SIS II – zwłaszcza dla personelu SIRENE (SIRENE – wniosek o informacje uzupełniające na wejściach krajowych) – oraz ze szkoleniami dla ekspertów dotyczącymi technicznych aspektów SIS II w ramach oceny Schengen.

Artykuł 4 
Zadania związane z systemem VIS

W odniesieniu do systemu VIS agencja wykonuje:

a)zadania powierzone organowi zarządzającemu na mocy rozporządzenia (WE) nr 767/2008 i decyzji 2008/633/WSiSW;

b)zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania VIS.

Artykuł 5 
Zadania związane z systemem Eurodac

W odniesieniu do systemu Eurodac agencja wykonuje:

a)zadania powierzone jej w rozporządzeniu (UE) nr 603/2013 [lub w rozporządzeniu XX z dnia XX w sprawie ustanowienia systemu „Eurodac” do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania [rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca] na potrzeby identyfikowania nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego (wersja przekształcona)];

b)zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania Eurodac.

[Artykuł 5a
Zadania związane z systemem wjazdu/wyjazdu

W odniesieniu do systemu wjazdu/wyjazdu agencja wykonuje:

a)    zadania powierzone jej w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) XXX/20XX [z dnia X.X.X w sprawie utworzenia systemu wjazdu/wyjazdu w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu oraz odmowy wjazdu obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich Unii Europejskiej, określającego warunki dostępu do EES na potrzeby ochrony porządku publicznego i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 767/2008 oraz rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 (COM(2016) 194 final – 2016/106 COD)];

b)    zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania EES.]

[Artykuł 5b
Zadania związane z systemem ETIAS

 W odniesieniu do systemu ETIAS agencja wykonuje:

a)    zadania powierzone jej w [rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) XXX/20XX ustanawiającym europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) i zmieniającym rozporządzenia (UE) nr 515/2014, (UE) 2016/399, (UE) 2016/794 i (UE) 2016/1624 (COM(2016) 731 final – 2016/357 (COD)];

b)    zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania ETIAS.]

[Artykuł 5c
Zadania związane z systemem DubliNet

W odniesieniu do systemu DubliNet agencja wykonuje:

a)    zadania powierzone jej w [rozporządzeniu (UE) nr XX z dnia XX w sprawie ustanowienia systemu „Eurodac” do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania [rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca] na potrzeby identyfikowania nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego (wersja przekształcona) COM(2016) 272 final – 2016/132 (COD)];

b)    zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania DubliNet.]

[Artykuł 5d
Zadania dotyczące zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału

W związku ze zautomatyzowanym systemem rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmem ich przydziału, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) XX/20XX [w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona) COM(2016) 270 final – 2016/133(COD)], agencja będzie realizować:

a)    zadania powierzone jej w rozporządzeniu [ustanawiającym kryteria i mechanizmy ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela kraju trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona) (COM(2016) 270 final – 2016/133(COD)];

b)    zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału.]

[Artykuł 5e
Zadania związane z systemem ECRIS-TCN

W odniesieniu do systemu ECRIS-TCN agencja wykonuje:

a)    zadania powierzone jej w rozporządzeniu XX/XXX [ustanawiającym scentralizowany system identyfikacji państw członkowskich posiadających informacje dotyczące wyroków skazujących obywateli państw trzecich oraz bezpaństwowców (TCN) w celu uzupełnienia i wsparcia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (system ECRIS) oraz zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 (system ECRIS-TCN), w tym dalszy rozwój i utrzymywanie modelowego wdrożenia ECRIS.];

b)    zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania systemu ECRIS-TCN oraz modelowego wdrożenia ECRIS.]

Artykuł 6
Zadania związane z przygotowywaniem i rozwijaniem innych wielkoskalowych systemów informatycznych oraz

zarządzaniem operacyjnym tymi systemami

W przypadku powierzenia agencji przygotowania i rozwijania innych wielkoskalowych systemów informatycznych, o których mowa w art. 1 ust. 4, a także zarządzania operacyjnego tymi systemami, agencja wykonuje, w stosownych przypadkach, zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania tych systemów powierzone jej zgodnie z aktem ustawodawczym regulującym dany system.

Artykuł 7
Zadania związane z infrastrukturą łączności

1.Agencja wykonuje zadania związane z infrastrukturą łączności użytkowanych przez nią systemów, które zostały jej powierzone w oparciu o akty ustawodawcze regulujące wielkoskalowe systemy informatyczne eksploatowane przez agencję, z wyjątkiem tych systemów wykorzystujących w ramach swojej infrastruktury łączności eurodomenę za które odpowiedzialność ponosi Komisja w zakresie zadań związanych z wdrożeniem budżetu, nabywaniem, odnawianiem oraz kwestiami dotyczącymi umów. Zgodnie z aktami ustawodawczymi regulującymi systemy wykorzystujące eurodomenę 89 zadania dotyczące infrastruktury łączności (w tym zarządzania operacyjnego i bezpieczeństwa) są podzielone między agencję a Komisję. W celu zapewnienia spójności pomiędzy wykonywanymi przez siebie odpowiednimi obowiązkami, agencja i Komisja dokonały operacyjnych ustaleń roboczych ujętych w protokole ustaleń.

2.W celu ochrony infrastruktury łączności przed zagrożeniami oraz zapewnienia bezpieczeństwa tej infrastruktury i wielkoskalowych systemów informatycznych, za które agencja jest odpowiedzialna, w tym również bezpieczeństwa danych wymienianych przy użyciu infrastruktury łączności, jest ona odpowiednio zarządzana i podlega kontroli.

3.Agencja przyjmuje odpowiednie środki, w tym plany bezpieczeństwa, między innymi w celu zapobiegania nieupoważnionemu odczytywaniu, kopiowaniu, modyfikowaniu lub usuwaniu danych osobowych w czasie przekazywania danych osobowych lub transportu nośników danych, w szczególności poprzez zastosowanie odpowiednich technik szyfrowania. Wszelkie informacje operacyjne związane z systemem przekazywane przy użyciu infrastruktury łączności są szyfrowane.

4.Zadania związane z zarządzaniem operacyjnym infrastrukturą łączności można powierzyć podmiotom zewnętrznym lub instytucjom z sektora prywatnego zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 966/2012. W takim przypadku dostawcę sieci będą obowiązywać środki bezpieczeństwa, o których mowa w ust. 3, i nie będzie on miał w żaden sposób dostępu do danych operacyjnych SIS II, VIS, Eurodac, [EES], [ETIAS] [zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału] [ani systemu ECRIS-TCN] ani do wymiany SIRENE związanej z SIS II.

5.Bez uszczerbku dla obowiązujących umów w sprawie infrastruktury łączności SIS II, VIS i Eurodac, zarządzanie kluczami do szyfrowania pozostaje w gestii agencji i nie może zostać przekazane żadnemu zewnętrznemu podmiotowi z sektora prywatnego.

Artykuł 8
Jakość danych

Agencja współpracuje z Komisją w celu ustanowienia zautomatyzowanych mechanizmów kontroli jakości danych oraz wspólnych wskaźników jakości danych dla wszystkich systemów zarządzanych operacyjnie przez agencję, a także opracowania centralnego repozytorium sprawozdawczo-statystycznego, z zastrzeżeniem szczególnych zmian ustawodawczych w instrumentach istniejących systemów lub szczególnych przepisów w nowych instrumentach.

Artykuł 9
Interoperacyjność

Zadaniem agencji jest również prowadzenie działań niezbędnych do zapewnienia interoperacyjności systemów, w stosownych przypadkach pod warunkiem przyjęcia stosownych aktów ustawodawczych.

Artykuł 10
Monitorowanie prac badawczych
 

1.Agencja monitoruje rozwój prac badawczych istotnych dla zarządzania operacyjnego systemami SIS II, VIS, Eurodac, [EES], [ETIAS], [zautomatyzowanym systemem rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmem ich przydziału], [systemem ECRIS-TCN] oraz innymi wielkoskalowymi systemami, o których mowa w art. 1 ust. 4.

2.Agencja może wnosić własny wkład we wdrażanie elementów programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji związanych z wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W tym celu, o ile Komisja przekazała agencji odpowiednie uprawnienia, agencja wykonuje następujące zadania:

a)zarządzanie niektórymi etapami wdrażania programu i niektórymi fazami w trakcie konkretnych projektów na podstawie właściwych programów prac przyjętych przez Komisję;

b)przyjmowanie wykonawczych aktów budżetowych w zakresie dochodów i wydatków oraz przeprowadzanie wszystkich operacji niezbędnych do zarządzania programem;

c)zapewnianie wsparcia we wdrażaniu programu.

3.Agencja regularnie informuje Parlament Europejski, Radę, Komisję, a w przypadku gdy dotyczy to kwestii ochrony danych również Europejskiego Inspektora Ochrony Danych o rozwoju prac badawczych, o których mowa w ust. 1.

Artykuł 11
Projekty
pilotażowe, weryfikacja poprawności projektu oraz testowanie

1.Na konkretny i precyzyjny wniosek Komisji – która z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem informuje Parlament Europejski i Radę – oraz po podjęciu decyzji przez zarząd, agencja może, zgodnie z art. 15 ust. 1 lit. u) niniejszego rozporządzenia, realizować projekty pilotażowe, o których mowa w art. 54 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012, w zakresie rozwijania wielkoskalowych systemów informatycznych lub zarządzania operacyjnego tymi systemami w zastosowaniu art. 67–89 TFUE, zgodnie z art. 58 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 na mocy umowy o delegowaniu zadań.

Agencja regularnie informuje Parlament Europejski, Radę, a w przypadku gdy dotyczy to kwestii ochrony danych również Europejskiego Inspektora Ochrony Danych o rozwoju projektów pilotażowych, o których mowa w akapicie pierwszym.

2.Środki finansowe na projekty pilotażowe, wspomniane w art. 54 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012, o które zwraca się Komisja, są ujmowane w budżecie na nie więcej niż dwa kolejne lata budżetowe.

3.Na wniosek Komisji lub Rady, po podjęciu decyzji przez zarząd, agencji mogą dodatkowo zostać powierzone zadania związane z wykonywaniem budżetu na weryfikację poprawności projektów finansowane w ramach instrumentu na rzecz wsparcia finansowego w zakresie granic zewnętrznych i wiz określonego w rozporządzeniu (UE) nr 515/2014, zgodnie z art. 58 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 na mocy umowy o delegowaniu zadań.

4.Agencja może również planować i realizować testy w sprawach objętych niniejszym rozporządzeniem oraz aktami ustawodawczymi regulującymi rozwijanie, tworzenie, funkcjonowanie i użytkowanie wszystkich zarządzanych przez agencję wielkoskalowych systemów informatycznych, po podjęciu decyzji przez zarząd.

Artykuł 12
Udzielanie wsparcia państwom członkowskim i Komisji

1.Do agencji można się zwrócić o doradzanie państwom członkowskim w zakresie połączenia systemów krajowych z systemami centralnymi oraz o świadczenie doraźnego wsparcia państwom członkowskim. Wnioski o doraźne wsparcie należy przekazywać Komisji, która następnie przekazuje je agencji. Do agencji może również zostać wystosowany wniosek o udzielenie Komisji porady lub wsparcia w kwestiach technicznych związanych z istniejącymi lub nowymi systemami, w tym w drodze przeprowadzenia badań i testów.

2.Po zatwierdzeniu przez Komisję oraz po podjęciu decyzji przez zarząd agencja może również otrzymać od grupy co najmniej sześciu państw członkowskich, które dobrowolnie wybierają scentralizowane rozwiązanie pomagające im we wdrażaniu technicznych aspektów obowiązków wynikających z przepisów unijnych w zakresie zdecentralizowanych systemów w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, zadanie opracowania wspólnego systemu informatycznego, zarządzania nim lub hostingu takiego systemu. W takim przypadku zainteresowane państwa członkowskie powierzają agencji wyżej wymienione zadania na podstawie umowy o delegowaniu zadań uwzględniającej warunki ich delegowania oraz określającej sposoby wyliczania wszystkich powiązanych kosztów i metodę fakturowania.

ROZDZIAŁ III
STRUKTURA I ORGANIZACJA

Artykuł 13
Status prawny
i siedziba

1.Agencja jest organem Unii i ma osobowość prawną.

2.W każdym z państw członkowskich agencja posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych o najszerszym zakresie przyznanym przez prawo krajowe osobom prawnym. Może ona zwłaszcza nabywać i zbywać mienie ruchome i nieruchome oraz stawać przed sądem.

3.Agencję reprezentuje jej dyrektor wykonawczy.

4.Siedzibą agencji jest Tallin (Estonia).

Zadania związane z rozwijaniem i zarządzaniem operacyjnym, o których mowa w art. 1 ust. 3 i ust. 4 oraz w art. 3, 4, 5, [5a], [5b], [5c], [5d], [5e], 6 i 7 są wykonywane w Strasburgu we Francji.

Jeśli akty ustawodawcze regulujące rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie każdego z systemów przewidują centrum wsparcia lub drugie centrum techniczne, takie centrum jest zlokalizowane w Sankt Johann im Pongau, w Austrii.

5.Oba centra techniczne mogą być eksploatowane jednocześnie w ramach aktywnej obsługi wielkoskalowych systemów informatycznych, pod warunkiem że w przypadku awarii jednego lub większej liczby systemów drugie centrum jest w stanie zapewnić ich obsługę. Żadne inne centra techniczne nie mogą być ustanawiane bez wprowadzenia zmiany w niniejszym rozporządzeniu.

Artykuł 14
Struktura

1.Strukturę administracyjną i kierowniczą agencji tworzą:

a)zarząd;

b)dyrektor wykonawczy;

c)grupy doradcze.

2.Struktura agencji obejmuje:

a)inspektora ochrony danych;

b)pracownika ds. bezpieczeństwa;

c)księgowego.

Artykuł 15
Funkcje zarządu

1.Zarząd:

a)wyznacza ogólne kierunki działań agencji;

b)przyjmuje, większością dwóch trzecich głosów członków uprawnionych do głosowania, roczny budżet agencji oraz pełni inne funkcje związane z budżetem agencji na podstawie rozdziału V;

c)mianuje dyrektora wykonawczego oraz, w stosownych przypadkach, podejmuje decyzje o przedłużeniu jego mandatu lub usunięciu go ze stanowiska zgodnie z art. 22;

d)sprawuje władzę dyscyplinarną nad dyrektorem wykonawczym i nadzoruje jego prace, w tym wykonywanie decyzji zarządu;

e)podejmuje wszystkie decyzje dotyczące ustanowienia struktury organizacyjnej agencji, a w razie potrzeby – jej modyfikacji, biorąc pod uwagę potrzeby w zakresie działań agencji oraz mając na uwadze należyte zarządzanie budżetem;

f)przyjmuje politykę kadrową agencji;

g)opracowuje regulamin wewnętrzny agencji;

h)przyjmuje strategię zwalczania nadużyć finansowych, proporcjonalną do ryzyka nadużyć finansowych, uwzględniając koszty i korzyści środków planowanych do wdrożenia;

i)przyjmuje przepisy, których celem jest zapobieganie konfliktom interesów i zarządzanie nimi w odniesieniu do swoich członków;

j)wydaje zgodę na dokonanie ustaleń roboczych zgodnie z art. 37;

k)zatwierdza, na podstawie wniosku dyrektora wykonawczego, umowę w sprawie siedziby dotyczącą siedziby agencji oraz umowy dotyczące centrum technicznego i centrum wsparcia ustanowionych zgodnie z art. 13 ust. 4, które to umowy dyrektor generalny podpisze z przyjmującymi państwami członkowskimi;

l)zgodnie z ust. 2 wykonuje – w odniesieniu do pracowników agencji – uprawnienia powierzone organowi powołującemu na mocy regulaminu pracowniczego oraz uprawnienia powierzone organowi uprawnionemu do zawierania umów o pracę na mocy warunków zatrudnienia innych pracowników („uprawnienia organu powołującego”);

m)w porozumieniu z Komisją przyjmuje niezbędne przepisy wykonawcze w celu nadania skuteczności regulaminowi pracowniczemu i warunkom zatrudnienia innych pracowników zgodnie z art. 110 regulaminu pracowniczego;

n)przyjmuje niezbędne zasady dotyczące delegowania ekspertów krajowych do agencji;

o)przyjmuje wstępny projekt preliminarza dochodów i wydatków agencji, w tym wstępny plan zatrudnienia, i przekazuje go Komisji do dnia 31 stycznia każdego roku;

p)przyjmuje projekt jednolitego dokumentu programowego zawierającego programowanie wieloletnie agencji i jej program prac na następny rok oraz wstępny projekt preliminarza dochodów i wydatków agencji, w tym wstępny plan zatrudnienia, i do dnia 31 stycznia każdego roku przekazuje go – oraz wszelkie zaktualizowane wersje tego dokumentu – Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji;

q)przed dniem 30 listopada każdego roku przyjmuje, większością dwóch trzecich głosów członków uprawnionych do głosowania, zgodnie z roczną procedurą budżetową, jednolity dokument programowy uwzględniający opinię Komisji oraz zapewnia, że Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji zostanie przekazana ostateczna wersja jednolitego dokumentu programowego, a także, że taka wersja zostanie opublikowana;

r)przed końcem sierpnia każdego roku przyjmuje wstępne sprawozdanie z postępów we wdrażaniu zaplanowanych działań obejmujących aktualny rok oraz przekazuje je Komisji;

s)ocenia i przyjmuje skonsolidowane roczne sprawozdanie z działalności agencji za poprzedni rok, w którym porównuje się w szczególności osiągnięte wyniki z celami wyznaczonymi w rocznym programie prac, i do dnia 1 lipca każdego roku wysyła sprawozdanie oraz jego ocenę Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i Trybunałowi Obrachunkowemu; roczne sprawozdanie z działalności zostaje opublikowane;

t)realizuje swoje zadania związane z budżetem agencji, w tym wdrażanie projektów pilotażowych oraz weryfikację poprawności projektów, o których mowa w art. 11;

u)przyjmuje zasady finansowe dotyczące agencji, zgodnie z art. 44;

v)zgodnie z regulaminem pracowniczym i warunkami zatrudnienia powołuje księgowego, który może być Księgowym Komisji i zachowuje całkowitą niezależność w wykonywaniu swoich obowiązków;

w)zapewnia odpowiednie działania następcze w odniesieniu do ustaleń i zaleceń wynikających ze sprawozdań z różnych audytów wewnętrznych lub zewnętrznych oraz ocen, jak również uzyskanych w rezultacie dochodzeń przeprowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF);

x)przyjmuje plany komunikacji i rozpowszechniania informacji, o których mowa w art. 30 ust. 4 oraz regularnie je aktualizuje;

y)przyjmuje niezbędne środki bezpieczeństwa, w tym plan bezpieczeństwa oraz plan ciągłości działania i plan przywrócenia gotowości do pracy po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej, z uwzględnieniem ewentualnych zaleceń ekspertów ds. bezpieczeństwa wchodzących w skład grup doradczych;

z)po zatwierdzeniu przez Komisję przyjmuje zasady bezpieczeństwa dotyczące ochrony informacji niejawnych oraz szczególnie chronionych informacji jawnych;

aa)wyznacza pracownika ds. bezpieczeństwa;

bb)wyznacza inspektora ochrony danych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001;

cc)przyjmuje szczegółowe zasady dotyczące wykonania rozporządzenia (WE) nr 1049/2001;

dd)[przyjmuje sprawozdania dotyczące rozwoju systemu wjazdu/wyjazdu, zgodnie z art. 64 ust. 2 rozporządzenia (UE) XX/XX z dnia XXX w sprawie utworzenia EES] [przyjmuje sprawozdania dotyczące rozwoju ETIAS zgodnie z art. 81 ust. 2 rozporządzenia (UE) XX/XX z dnia XXX w sprawie utworzenia ETIAS];

ee)[przyjmuje sprawozdania dotyczące rozwoju systemu ECRIS/TCN zgodnie z art. 34 ust. 3 rozporządzenia (UE) XX/XXX w sprawie utworzenia systemu ECRIS/TCN];

ff)przyjmuje sprawozdania na temat technicznych aspektów funkcjonowania SIS II, zgodnie z, odpowiednio, art. 50 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 oraz art. 66 ust. 4 decyzji 2007/533/WSiSW [lub art. 54 ust. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1987/2006 oraz art. 71 ust. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej w sprawach karnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1986/2006, decyzję Rady 2007/533/WSiSW i decyzję Komisji 2010/261/UE] oraz VIS zgodnie z art. 50 ust. 3 rozporządzenia 767/2008 i art. 17 ust. 3 decyzji 2008/633/WSiSW, [w sprawie EES zgodnie z art. 64 ust. 4 rozporządzenia (UE) XX/XX z dnia XXX oraz w sprawie ETIAS zgodnie z art. 81 ust. 4 rozporządzenia (EU) XX/XX z XXX oraz w sprawie systemu ECRIS-TCN i modelowego wdrożenia ECRIS zgodnie z art. 34 ust. 4 rozporządzenia (UE) XX/XXX;

gg)przyjmuje roczne sprawozdanie z działania centralnego systemu Eurodac zgodnie z art. 40 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 603/2013 [lub art. 42 rozporządzenia XX z dnia XX w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania [rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca] na potrzeby identyfikowania nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców oraz w sprawie występowania przez organy ścigania państw członkowskich i Europol o porównanie z danymi Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego (wersja przekształcona)];

hh)przyjmuje oficjalne uwagi do sprawozdań Europejskiego Inspektora Ochrony Danych z audytów, na podstawie art. 45 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1987/2006, art. 42 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 767/2008 i art. 31 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 603/2013, [art. 50 ust. 2 rozporządzenia (UE) XX/XX z dnia XXX (w sprawie utworzenia EES)] i [art. 57 rozporządzenia (UE) XX/XX z dnia XXX (w sprawie utworzenia ETIAS)] oraz [art. 27 ust. 2 rozporządzenia (UE) XX/XXXX (w sprawie utworzenia systemu ECRIS-TCN )], a także zapewnia odpowiednie działania następcze w sprawie tych audytów;

ii)publikuje statystyki dotyczące SIS II zgodnie z, odpowiednio, art. 50 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 i art. 66 ust. 3 decyzji 2007/533/WSiSW;

jj)przygotowuje oraz publikuje statystyki na temat funkcjonowania centralnego systemu Eurodac zgodnie z art. 8 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 603/2013 [lub art. 9 ust. 2 rozporządzenia XX z dnia XX w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania [rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca] na potrzeby identyfikowania nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców oraz w sprawie występowania przez organy ścigania państw członkowskich i Europol o porównanie z danymi Eurodac, na potrzeby ochrony porządku publicznego (wersja przekształcona)];

kk)[publikuje statystyki dotyczące EES zgodnie z art. 57 rozporządzenia (UE) XXX/XX w sprawie utworzenia EES;]

ll)[publikuje statystyki dotyczące ETIAS zgodnie z art. 73 rozporządzenia (UE) XX/XXX w sprawie utworzenia ETIAS;]

mm)[publikuje statystyki dotyczące systemu ECRIS-TCN oraz modelowego wdrożenia ECRIS zgodnie z art. 30 rozporządzenia XXXX/XX;]

nn)zapewnia – zgodnie z art. 31 ust. 8 rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 i art. 46 ust. 8 decyzji 2007/533/WSiSW – coroczną publikację wykazu właściwych organów upoważnionych do bezpośredniego wyszukiwania danych znajdujących się w SIS II wraz z listą urzędów krajowych systemów SIS II (N.SIS II) oraz biur SIRENE, o których mowa, odpowiednio, w art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 i art. 7 ust. 3 decyzji 2007/533/WSiSW [lub w art. 36 ust. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1987/2006 lub w art. 53 ust. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej w sprawach karnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1986/2006, decyzję Rady 2007/533/WSiSW i decyzję Komisji 2010/261/UE wraz z listą urzędów krajowych systemów SIS II (N.SIS II) oraz biur SIRENE, o których mowa, odpowiednio, w art. 7 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych i art. 7 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej w sprawach karnych; [oraz wykaz właściwych organów zgodnie z art. 8 ust. 2 rozporządzenia (UE) XX/XXXX w sprawie utworzenia EES]; [wykaz właściwych organów odpowiednio zgodnie z art. 11 rozporządzenia (UE) XX/XXXX w sprawie utworzenia ETIAS] oraz [wykaz właściwych organów zgodnie z art. 32 rozporządzenia XX/XXX w sprawie utworzenia systemu ECRIS-TCN};]

oo)zapewnia coroczną publikację wykazu jednostek zgodnie z art. 27 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 603/2013;

pp)zapewnia zgodność wszelkich decyzji i działań agencji mających wpływ na europejskie wielkoskalowe systemy informatyczne w przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości z zasadą niezawisłość sądownictwa;

qq)wykonuje wszelkie inne zadania powierzone mu zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

2.Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 110 regulaminu pracowniczego, na podstawie art. 2 ust. 1 regulaminu pracowniczego i art. 6 warunków zatrudnienia innych pracowników zarząd przyjmuje decyzję przekazującą odpowiednie uprawnienia organu powołującego dyrektorowi wykonawczemu i określającą warunki, zgodnie z którymi możliwe jest zawieszenie przekazania tych uprawnień. Dyrektor wykonawczy jest uprawniony do dalszego przekazania tych uprawnień.

Jeżeli wymagają tego szczególne okoliczności, zarząd może w drodze decyzji tymczasowo zawiesić przekazanie uprawnień organu powołującego dyrektorowi wykonawczemu i uprawnienia dalej przez niego przekazane i wykonywać je samodzielnie lub przekazać je jednemu ze swoich członków lub też członkowi personelu innemu niż dyrektor wykonawczy.

3.Zarząd może doradzać dyrektorowi wykonawczemu w każdej sprawie ściśle związanej z rozwijaniem wielkoskalowych systemów informatycznych lub zarządzaniem operacyjnym tymi systemami oraz w kwestii działań związanych z badaniami, projektami pilotażowymi, weryfikacją poprawności projektu oraz testowaniem.

Artykuł 17
Skład zarządu

1.W skład zarządu wchodzi po jednym przedstawicielu każdego państwa członkowskiego oraz dwóch przedstawicieli Komisji, z których wszyscy zgodnie z art. 20 posiadają prawo głosu.

2.Każdy członek zarządu ma zastępcę. Zastępca reprezentuje członka zarządu pod jego nieobecność. Członkowie zarządu i ich zastępców są powoływani w oparciu o wysoki poziom swojego stosownego doświadczenia i fachowej wiedzy w dziedzinie wielkoskalowych systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz wiedzy z zakresu ochrony danych, z uwzględnieniem ich odpowiednich umiejętności kierowniczych, administracyjnych i budżetowych. Wszystkie strony reprezentowane w zarządzie dokładają starań w celu ograniczenia rotacji swych przedstawicieli, aby zapewnić ciągłość prac zarządu. Wszystkie strony dążą do osiągnięcia równowagi pod względem liczby mężczyzn i kobiet w składzie zarządu.

3.Kadencja członków oraz ich zastępców trwa cztery lata, z możliwością przedłużenia. Po upływie kadencji lub w przypadku rezygnacji członkowie pełnią swoją funkcję do czasu ich ponownego powołania lub zastąpienia przez nowych członków.

4.W działaniach agencji biorą udział państwa uczestniczące we wdrażaniu, stosowaniu i rozwijaniu dorobku Schengen oraz środków dotyczących Eurodac. Każde z tych państw powołuje do zarządu jednego przedstawiciela i jego zastępcę.

Artykuł 18
Przewodniczący zarządu

1.Zarząd wybiera przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego spośród członków zarządu powołanych przez państwa członkowskie, które są w pełni związane na mocy prawa Unii aktami ustawodawczymi regulującymi rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie wszystkich zarządzanych przez agencję wielkoskalowych systemów informatycznych. Przewodniczący i zastępca przewodniczącego wybierani są większością dwóch trzecich głosów członków zarządu z prawem głosu.

Zastępca przewodniczącego zastępuje z urzędu przewodniczącego w przypadku, gdy nie jest on w stanie wykonywać swoich obowiązków.

2.Kadencja przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego trwa cztery lata. Może ona zostać jednokrotnie odnowiona. Jeżeli jednak w dowolnym momencie swojej kadencji stracą oni status członka zarządu, ich kadencja kończy się automatycznie w tym samym dniu.

Artykuł 19
Posiedzenia zarządu

1.Posiedzenia zarządu zwołuje przewodniczący.

2.Dyrektor wykonawczy bierze udział w obradach bez prawa głosu.

3.Zarząd zbiera się co najmniej dwa razy do roku na posiedzeniach zwyczajnych. Dodatkowo zarząd zbiera się z inicjatywy przewodniczącego, na wniosek Komisji lub na wniosek co najmniej jednej trzeciej swoich członków.

4.Europol i Eurojust mogą uczestniczyć w posiedzeniach zarządu jako obserwatorzy, gdy porządek obrad obejmuje kwestię dotyczącą SIS II, w związku ze stosowaniem decyzji 2007/533/WSiSW. [Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna może uczestniczyć w posiedzeniach zarządu jako obserwator, gdy porządek obrad obejmuje kwestię dotyczącą SIS, w związku ze stosowaniem rozporządzenia (UE) 2016/1624 lub rozporządzenia XXX z dnia XXX 90 ]. Europol może również uczestniczyć w posiedzeniach zarządu jako obserwator, gdy porządek obrad obejmuje kwestię dotyczącą VIS, w związku ze stosowaniem decyzji 2008/633/WSiSW, lub kwestię dotyczącą systemu Eurodac, w związku ze stosowaniem rozporządzenia (UE) nr 603/2013. [Europol może również uczestniczyć w posiedzeniach zarządu jako obserwator, gdy porządek obrad obejmuje kwestię dotyczącą EES, w związku ze stosowaniem rozporządzenia XX/XXXX (w sprawie utworzenia EES), lub kwestię dotyczącą ETIAS, w związku ze stosowaniem rozporządzenia XX/XXXX (w sprawie utworzenia ETIAS). Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna może również uczestniczyć w posiedzeniach zarządu, gdy porządek obrad obejmuje kwestię dotyczącą ETIAS, w związku ze stosowaniem rozporządzenia XX/XX z dnia XXX.] [EASO może również uczestniczyć w posiedzeniach zarządu jako obserwator, gdy porządek obrad obejmuje kwestię dotyczącą zautomatyzowanego systemu rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz mechanizmu ich przydziału, o których mowa w art. 44 rozporządzenia (UE) w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona) COM(2016) 270 final – 2016/0133(COD).] [Eurojust, Europol [Prokuratura Europejska] mogą również uczestniczyć w posiedzeniach zarządu jako obserwatorzy, gdy porządek obrad obejmuje kwestię dotyczącą rozporządzenia XX/XXXX (ustanawiającego scentralizowany system identyfikacji państw członkowskich posiadających informacje dotyczące wyroków skazujących obywateli państw trzecich oraz bezpaństwowców (TCN) w celu uzupełnienia i wsparcia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (system ECRIS) oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 (system ECRIS-TCN)]. Zarząd może zaprosić na swoje posiedzenie w charakterze obserwatora każdą inną osobę, której opinia może mieć znaczenie.

5.Z zastrzeżeniem postanowień regulaminu wewnętrznego, członków zarządu i ich zastępców mogą wspierać doradcy lub eksperci wchodzący w skład grup doradczych.

6.Agencja zapewnia zarządowi obsługę sekretariatu.

Artykuł 20
Zasady głosowania
zarządu

1.Bez uszczerbku dla ust. 5 niniejszego artykułu oraz art. 15 ust. 1 lit. b) i art. 22 ust. 1 i 8, zarząd podejmuje decyzje większością głosów wszystkich swoich członków z prawem głosu.

2.Bez uszczerbku dla ust. 3, każdemu członkowi zarządu przysługuje jeden głos. W przypadku nieobecności członka z prawem głosu jego zastępca jest uprawniony do wykonywania jego prawa głosu.

3.Każdy z członków wyznaczonych przez państwo członkowskie, które jest związane na mocy prawa Unii aktem ustawodawczym regulującym rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie zarządzanego przez agencję wielkoskalowego systemu informatycznego, może głosować w sprawie kwestii dotyczących tego wielkoskalowego systemu informatycznego.

Dania może głosować w sprawie kwestii dotyczących tego wielkoskalowego systemu informatycznego, jeżeli podejmie decyzję – na mocy art. 4 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii – o wprowadzeniu do swojego prawa krajowego aktu ustawodawczego regulującego rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie tego wielkoskalowego systemu informatycznego.

4.W przypadku braku zgody między członkami co do tego, czy dane głosowanie dotyczy konkretnego wielkoskalowego systemu informatycznego, każda decyzja o tym, że głosowanie go nie dotyczy, podejmowana jest większością dwóch trzecich głosów członków zarządu.

5.Przewodniczący bierze udział w głosowaniu.

6.Dyrektor wykonawczy nie bierze udziału w głosowaniu.

7.Szczegółową procedurę głosowania określają przepisy regulaminu wewnętrznego zarządu, zwłaszcza co do warunków, na jakich jeden z członków może działać w imieniu innego członka, jak również, w stosownych przypadkach, wszelkie wymagania odnośnie do kworum.

Artykuł 21
Obowiązki dyrektora wykonawczego

1.Dyrektor wykonawczy zarządza agencją. Dyrektor wykonawczy wspiera zarząd i przed nim odpowiada. Dyrektor wykonawczy składa sprawozdanie z wykonywania obowiązków Parlamentowi Europejskiemu na jego żądanie. Rada może wezwać dyrektora wykonawczego do złożenia sprawozdania z wykonywania obowiązków.

2.Dyrektor wykonawczy jest przedstawicielem prawnym agencji.

3.Dyrektor wykonawczy odpowiada za wykonywanie zadań powierzonych agencji na mocy niniejszego rozporządzenia. W szczególności dyrektor wykonawczy odpowiada za:

a)bieżące kierowanie agencją;

b)funkcjonowanie agencji zgodne z niniejszym rozporządzeniem;

c)przygotowanie i wprowadzenie w życie – w granicach określonych niniejszym rozporządzeniem, przepisami wykonawczymi do niego oraz mającymi zastosowanie przepisami – procedur, decyzji, strategii, programów oraz działań przyjętych przez zarząd;

d)opracowanie jednolitego dokumentu programowego oraz składanie go zarządowi po konsultacji z Komisją;

e)wdrożenie jednolitego dokumentu programowego i składanie sprawozdań z jego wykonania zarządowi;

f)opracowanie skonsolidowanego rocznego sprawozdania z działalności agencji i przedstawianie go zarządowi do oceny i przyjęcia;

g)przygotowanie planu działań następczych w odniesieniu do ustaleń i zaleceń wynikających ze sprawozdań z audytu wewnętrznego lub zewnętrznego oraz ocen, jak również uzyskanych w rezultacie postępowań przeprowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) i złożenie – dwa razy w roku Komisji oraz regularnie radzie wykonawczej i zarządowi – sprawozdania z postępów;

h)ochronę interesów finansowych Unii poprzez zapobieganie nadużyciom finansowym, korupcji i wszelkiej innej nielegalnej działalności, z zastrzeżeniem kompetencji OLAF-u w zakresie prowadzenia dochodzeń, poprzez skuteczne kontrole oraz – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – odzyskiwanie nienależycie wydatkowanych kwot, a także w razie potrzeby stosowanie skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar administracyjnych, w tym kar pieniężnych;

i)przygotowanie strategii agencji na rzecz przeciwdziałania nadużyciom i przedstawienie jej zarządowi do zatwierdzenia;

j)przygotowanie przepisów finansowych mających zastosowanie do agencji i przedstawienie ich zarządowi do przyjęcia po konsultacji z Komisją;

k)przygotowanie projektu budżetu na kolejny rok, sporządzanego w oparciu o budżetowanie zadaniowe;

l)przygotowanie projektu preliminarza dochodów i wydatków agencji;

m)wykonanie jej budżetu;

n)ustanowienie i wdrożenie skutecznego systemu umożliwiającego regularne monitorowanie i ocenianie:

(i) wielkoskalowych systemów informatycznych, w tym statystyk; oraz

(ii) agencji, w tym skutecznej i efektywnej realizacji jej celów;

o)bez uszczerbku dla art. 17 regulaminu pracowniczego, określenie wymogów poufności w celu wykonania art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1987/2006, art. 17 decyzji 2007/533/WSiSW, art. 26 ust. 9 rozporządzenia (WE) nr 767/2008, art. 4 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 603/2013; [art. 34 ust. 4 rozporządzenia XX/XXXX (w sprawie utworzenia EES), [art. 64 ust. 2 rozporządzenia XX/XXXX (w sprawie utworzenia ETIAS)] oraz [art. 11 ust. 16 rozporządzenia XX/XXX (w sprawie utworzenia systemu ECRIS-TCN).];

p)negocjowanie oraz – po zatwierdzeniu przez zarząd – podpisanie z rządami przyjmujących państw umowy w sprawie siedziby agencji oraz umów dotyczących centrum technicznego i centrum wsparcia.

q)przygotowanie praktycznych ustaleń dotyczących wykonania rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 oraz przedstawienie ich zarządowi do przyjęcia;

r)przygotowanie niezbędnych środków bezpieczeństwa, w tym planu bezpieczeństwa oraz planu ciągłości działania i planu przywrócenia gotowości do pracy po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej oraz przedstawienie ich zarządowi do przyjęcia;

s)przygotowanie sprawozdań z technicznego funkcjonowania każdego z wielkoskalowych systemów informatycznych, o których mowa w art. 15 ust. 1 lit. ff), oraz rocznego sprawozdania z działalności systemu centralnego Eurodac, o którym mowa w art. 15 ust. 1 lit. gg), na podstawie wyników monitorowania i oceny, oraz przedstawienie ich zarządowi do przyjęcia;

t)[przygotowanie sprawozdań dotyczących rozwoju EES, o którym mowa w art. 64 ust. 2 rozporządzenia XX/XXX [w sprawie utworzenia EES], oraz rozwoju ETIAS, o którym mowa w art. 81 ust. 2 rozporządzenia XX/XXXX [w sprawie utworzenia ETIAS], sprawozdania dotyczącego rozwoju systemu ECRIS-TCN, o którym mowa w art. 34 ust. 3 rozporządzenia XX/XXXX [w sprawie utworzenia systemu ECRIS-TCN] oraz przedstawienie ich zarządowi do przyjęcia;]

u)przygotowanie, do celów publikacji, rocznego wykazu właściwych organów upoważnionych do bezpośredniego wyszukiwania danych znajdujących się w SIS II wraz z wykazem urzędów N.SIS II oraz biur SIRENE [oraz wykazu właściwych organów upoważnionych do bezpośredniego wyszukiwania danych znajdujących się w systemach EES, ETIAS i ECRIS-TCN], o których mowa w art. 15 ust. 1 lit. nn), oraz wykazów jednostek, o których mowa w art. 15 ust. 1 lit. oo), oraz przedstawienie ich zarządowi do przyjęcia.

4.Dyrektor wykonawczy wykonuje wszelkie inne zadania zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

5.    Dyrektor wykonawczy podejmuje decyzję, czy do skutecznego i efektywnego wykonywania zadań agencji konieczne jest umieszczenie jej pracownika lub pracowników w państwie członkowskim lub państwach członkowskich. Decyzję o utworzeniu biura lokalnego podejmuje dyrektor wykonawczy za zgodą Komisji, zarządu i zainteresowanego państwa członkowskiego lub zainteresowanych państw członkowskich. W decyzji określa się zakres działań prowadzonych w lokalnym biurze w sposób pozwalający uniknąć niepotrzebnych kosztów i powielania administracyjnych funkcji agencji. Działania prowadzone w siedzibach technicznych nie mogą być prowadzone w biurze lokalnym.

Artykuł 22
Powoływanie dyrektora wykonawczego

1.Zarząd mianuje dyrektora wykonawczego z listy kandydatów zaproponowanej przez Komisję na podstawie otwartej i przejrzystej procedury naboru. Procedura wyboru przewiduje publikację zaproszenia do wyrażenia zainteresowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz w innych miejscach. Zarząd powołuje dyrektora wykonawczego w oparciu o kompetencje, doświadczenie w dziedzinie wielkoskalowych systemów informatycznych, umiejętności administracyjne, finansowe i umiejętności zarządzania, jak również wiedzę z zakresu ochrony danych. Zarząd podejmuje decyzję w sprawie powołania dyrektora wykonawczego większością dwóch trzecich głosów wszystkich swoich członków uprawnionych do głosowania.

2.Przed powołaniem kandydat wybrany przez zarząd jest wzywany do złożenia oświadczenia przed właściwą komisją (właściwymi komisjami) Parlamentu Europejskiego i udzielenia odpowiedzi na pytania członków komisji. Po złożeniu oświadczenia Parlament Europejski przyjmuje opinię zawierającą uwagi na temat wybranego kandydata i przesyła ją do zarządu. Zarząd informuje Parlament Europejski o sposobie uwzględnienia tej opinii. Opinię tę traktuje się jako osobistą i poufną do chwili powołania kandydata na stanowisko.

3.Kadencja dyrektora wykonawczego trwa pięć lat. Przed upływem tego okresu Komisja przeprowadza ocenę, w której uwzględnia się wyniki oceny pracy dyrektora wykonawczego oraz przyszłe zadania i wyzwania stojące przed agencją.

4.Zarząd, działając na wniosek Komisji, w którym uwzględniono ocenę wspomnianą w ust. 3, może jednokrotnie przedłużyć kadencję dyrektora wykonawczego na okres nie dłuższy niż pięć lat.

5.Zarząd informuje Parlament Europejski o zamiarze przedłużenia kadencji dyrektora wykonawczego. W ciągu miesiąca poprzedzającego każde takie przedłużenie kadencji dyrektor wykonawczy jest wzywany do złożenia oświadczenia przed właściwą komisją (właściwymi komisjami) Parlamentu Europejskiego i udzielenia odpowiedzi na pytania członków komisji.

6.Dyrektor wykonawczy, którego kadencję przedłużono, nie może brać udziału w kolejnym postępowaniu rekrutacyjnym na to samo stanowisko pod koniec całego okresu urzędowania.

7.Dyrektor wykonawczy może zostać odwołany ze stanowiska jedynie na mocy decyzji zarządu działającego na wniosek Komisji.

8.Zarząd podejmuje decyzje w sprawie mianowania, przedłużenia kadencji lub odwołania ze stanowiska dyrektora wykonawczego większością dwóch trzecich głosów członków uprawnionych do głosowania.

9.Do celów zawarcia umowy z zarządem agencję reprezentuje przewodniczący zarządu. Dyrektor wykonawczy zostaje zaangażowany jako pracownik agencji zatrudniony na czas określony zgodnie z art. 2 lit. a) warunków zatrudnienia innych pracowników.

Artykuł 23
Grupy doradcze

1.Następujące grupy doradcze wspomagają zarząd, zapewniając wiedzę fachową w zakresie wielkoskalowych systemów informatycznych, w szczególności podczas przygotowywania rocznego programu prac oraz rocznego sprawozdania z działalności:

a)grupa doradcza ds. SIS II;

b)grupa doradcza ds. VIS;

c)grupa doradcza ds. Eurodac;

d)[grupa doradcza ds. [EES-][ETIAS];

e)[grupa doradcza ds. systemu ECRIS-TCN];

f)każda inna grupa doradcza do spraw wielkoskalowego systemu informatycznego, o ile tak stanowi akt ustawodawczy regulujący rozwijanie, ustanowienie, funkcjonowanie i użytkowanie tego wielkoskalowego systemu informatycznego.

2.Każde z państw członkowskich, które jest związane na mocy prawa Unii aktem ustawodawczym regulującym rozwijanie, ustanowienie, funkcjonowanie i użytkowanie określonego wielkoskalowego systemu informatycznego, a także Komisja wyznaczają na czteroletnią kadencję, z jednorazową możliwością jej przedłużenia, jednego członka grupy doradczej zajmującej się tym wielkoskalowym systemem informatycznym.

Również Dania powinna wyznaczyć członka grupy doradczej zajmującej się wielkoskalowym systemem informatycznym, jeżeli podejmie decyzję – na mocy art. 4 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii – o wprowadzeniu do swojego prawa krajowego aktu ustawodawczego regulującego rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie tego wielkoskalowego systemu informatycznego.

Każde z państw włączonych we wdrażanie, stosowanie i rozwijanie dorobku Schengen oraz środków dotyczących Eurodac i środków dotyczących innych wielkoskalowych systemów informatycznych, które uczestniczy w określonym wielkoskalowym systemie informatycznym, powołuje członka grupy doradczej zajmującej się tym wielkoskalowym systemem informatycznym.

3.Europol i Eurojust [oraz Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna] mogą powołać po jednym przedstawicielu do grupy doradczej ds. SIS II. Europol może także powołać przedstawiciela do grupy doradczej ds. VIS i grupy doradczej ds. systemu Eurodac [oraz grupy doradczej ds. EES/ETIAS]. [Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna może także powołać przedstawiciela do grupy doradczej ds. EES/ETIAS.] [Eurojust, Europol [oraz Prokuratura Europejska] mogą także powołać po jednym przedstawicielu do grupy doradczej ds. systemu ECRIS-TCN].

4.Członkowie zarządu i ich zastępcy nie mogą być członkami jakichkolwiek grup doradczych. Dyrektor wykonawczy lub przedstawiciel dyrektora wykonawczego mają prawo uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach grup doradczych w charakterze obserwatorów.

5.Procedury działania i współpracy grup doradczych zostają ustanowione w regulaminie wewnętrznym agencji.

6.Przygotowując opinię, członkowie każdej z grup doradczych dokładają wszelkich starań, aby osiągnąć porozumienie. Jeżeli nie osiągnięto porozumienia, w opinii przedstawia się uzasadnione stanowisko większości członków. Odnotowuje się również uzasadnione stanowisko(-a) mniejszości członków. Artykuł 20 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio. Członkowie reprezentujący państwa włączone we wdrażanie, stosowanie i rozwijanie dorobku Schengen oraz środków dotyczących Eurodac mają prawo wyrażać opinie w sprawach, w przypadku których nie mają prawa głosu.

7.Każde z państw członkowskich oraz każdy z krajów włączonych we wdrażanie, stosowanie i rozwijanie dorobku Schengen oraz środków dotyczących Eurodac ułatwia działalność grup doradczych.

8.W odniesieniu do przewodniczących grup doradczych stosuje się odpowiednio art. 18.

ROZDZIAŁ IV
PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł 24
Pracownicy

1.Do personelu agencji, w tym dyrektora wykonawczego, mają zastosowanie regulamin pracowniczy i warunki zatrudnienia innych pracowników oraz przepisy przyjęte w drodze porozumienia między instytucjami Unii w celu nadania skuteczności temu regulaminowi pracowniczemu i warunkom zatrudnienia innych pracowników.

2.Do celów wdrażania regulaminu pracowniczego agencja uznawana jest za agencję w rozumieniu art. 1a ust. 2 regulaminu pracowniczego.

3.Personel agencji składa się z urzędników, pracowników zatrudnionych na czas określony lub personelu kontraktowego. Zarząd co roku wydaje zgodę, w przypadku gdy umowy, które dyrektor wykonawczy zamierza przedłużyć, mogłyby – zgodnie z warunkami zatrudnienia – stać się umowami na czas nieokreślony.

4.Do wykonywania zadań finansowych uznawanych za szczególnie wrażliwe agencja nie zatrudnia pracowników tymczasowych.

5.Komisja i państwa członkowskie mogą delegować do agencji na czas określony urzędników lub ekspertów krajowych. Zarząd przyjmuje decyzję określającą zasady oddelegowania ekspertów krajowych do agencji.

6.Bez uszczerbku dla art. 17 regulaminu pracowniczego urzędników agencja stosuje odpowiednie zasady tajemnicy służbowej lub inne równoważne wymogi poufności.

7.W porozumieniu z Komisją zarząd przyjmuje niezbędne środki wykonawcze, o których mowa w art. 110 regulaminu pracowniczego.

Artykuł 25
Interes publiczny

Członkowie zarządu, dyrektor wykonawczy oraz członkowie grup doradczych zobowiązują się do działania w interesie publicznym. W tym celu wydają oni coroczne pisemne, publiczne zobowiązanie.

Lista członków zarządu jest publikowana na stronie internetowej agencji.

Artykuł 26
Umowa w sprawie siedziby oraz umowy dotyczące centrum

technicznego
 

1.    Niezbędne ustalenia dotyczące lokalizacji agencji w przyjmujących państwach członkowskich oraz infrastruktury, jaką te państwa członkowskie mają udostępnić wraz ze szczególnymi zasadami mającymi zastosowanie w przyjmujących państwach członkowskich do dyrektora wykonawczego, członków zarządu, pracowników agencji i członków ich rodzin są określane w umowie w sprawie siedziby dotyczącej siedziby agencji oraz umowie w sprawie centrum technicznego zawartej między agencją a przyjmującymi państwami członkowskimi po uzyskaniu zgody zarządu.

2.    Przyjmujące państwa członkowskie agencji zapewniają najlepsze możliwe warunki zapewniające prawidłowe funkcjonowanie agencji, w tym wielojęzyczne szkolenie o charakterze europejskim i odpowiednie połączenia transportowe.

Artykuł 27
Przywileje i immunitety

Do agencji zastosowanie ma Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej.

Artykuł 28
Odpowiedzialność

1.Odpowiedzialność umowną agencji reguluje prawo właściwe dla danej umowy.

2.Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest właściwy do rozpoznania sporów na podstawie klauzuli arbitrażowej zamieszczonej w umowie zawartej przez agencję.

3.W przypadku odpowiedzialności pozaumownej agencja naprawia szkodę wyrządzoną przez jej jednostki lub jej pracowników przy wykonywaniu ich obowiązków zgodnie z zasadami ogólnymi wspólnymi dla ustawodawstw państw członkowskich.

4.Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest właściwy do orzekania w sporach dotyczących odszkodowania za szkody, o których mowa w ust. 3.

5.Odpowiedzialność osobista pracowników wobec agencji uregulowana jest przepisami regulaminu pracowniczego lub mającymi do nich zastosowanie warunkami zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej.

Artykuł 29 Ustalenia językowe

1.Przepisy określone w rozporządzeniu nr 1 91 mają zastosowanie do agencji.

2.Bez uszczerbku dla decyzji podjętych na podstawie art. 342 TFUE, jednolity dokument programowy i roczne sprawozdanie z działalności, o których mowa w art. 15 ust. 1 lit. r) i s) niniejszego rozporządzenia, sporządzane są we wszystkich językach urzędowych instytucji Unii.

3.Zarząd może przyjąć decyzję w sprawie języków roboczych pod warunkiem, że pozostanie ona bez uszczerbku dla obowiązków określonych w ust. 1 i 2.

4.Tłumaczenia pisemne niezbędne do funkcjonowania agencji zapewnia Centrum Tłumaczeń dla Organów Unii Europejskiej.

Artykuł 30
Przejrzystość i informowanie

1.Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 ma zastosowanie do dokumentów pozostających w posiadaniu agencji.

2.Zarząd przyjmuje szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia (WE) nr 1049/2001. Na wniosek dyrektora wykonawczego zarząd przyjmuje zasady dostępu do dokumentów agencji zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1049/2001.

3.Decyzje podjęte przez agencję na mocy art. 8 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 mogą być przedmiotem skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich lub może zostać przeciwko nim wniesiona skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na warunkach określonych, odpowiednio, w art. 228 i 263 TFUE.

4.Agencja przekazuje informacje zgodnie z aktami ustawodawczymi regulującymi rozwijanie, tworzenie, funkcjonowanie i użytkowanie wielkoskalowych systemów informatycznych, a także z własnej inicjatywy i może z własnej inicjatywy angażować się w działania komunikacyjne w zakresie swoich kompetencji. Agencja w szczególności zapewnia, aby poza publikowanymi informacjami określonymi w art. 15 ust. 1 lit. r), s), ii), jj) [kk)], [ll)], [mm)] oraz art. 42 ust. 9, opinii publicznej oraz każdej zainteresowanej stronie szybko przekazywane były obiektywne, dokładne, wiarygodne, kompleksowe i zrozumiałe informacje dotyczące pracy agencji. Przydział zasobów na działania komunikacyjne nie może mieć niekorzystnego wpływu na skuteczne wykonywanie zadań agencji, o których mowa w art. 3–12. Działania komunikacyjne są wykonywane zgodnie z przyjętymi przez zarząd właściwymi planami komunikacji i rozpowszechniania informacji.

5.Każda osoba fizyczna lub prawna może kierować do agencji korespondencję w formie pisemnej w dowolnym języku urzędowym Unii. Osoba ta ma prawo do otrzymania odpowiedzi w tym samym języku.

Artykuł 31
Ochrona danych

1.Bez uszczerbku dla przepisów dotyczących ochrony danych, przewidzianych w akcie ustawodawczym regulującym rozwijanie, tworzenie, funkcjonowanie i użytkowanie wielkoskalowych systemów informatycznych, przetwarzanie danych osobowych przez agencję podlega przepisom rozporządzenia (WE) nr 45/2001 [rozporządzenie (UE) XX/2018 w sprawie ochrony danych osobowych dla instytucji i organów unijnych].

2.Zarząd ustanawia środki mające na celu umożliwienie stosowania przez agencję rozporządzenia (WE) nr 45/2001 [rozporządzenia (UE) XX/2018 w sprawie ochrony danych osobowych dla instytucji i organów unijnych], w tym również środki dotyczące inspektora ochrony danych. Środki te ustanawia się po konsultacji z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych.

Artykuł 32
Cele przetwarzania danych osobowych

1.Agencja może przetwarzać dane osobowe jedynie do poniższych celów:

a)realizacja zadań związanych z zarządzaniem operacyjnym wielkoskalowymi systemami informatycznymi powierzone jej przez Unię na mocy ustawy;

b)zadania administracyjne.

2.Jeżeli agencja przetwarza dane osobowe do celu określonego w ust. 1 lit. a), zastosowanie mają określone przepisy dotyczące ochrony i bezpieczeństwa danych z odpowiednich aktów ustawodawczych regulujących rozwijanie, tworzenie, funkcjonowanie i użytkowanie wielkoskalowych systemów informatycznych, którymi zarządza agencja.

Artykuł 33
Przepisy bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych i
szczególnie chronionych informacji jawnych

1.Agencja przyjmuje własne przepisy bezpieczeństwa w oparciu o zasady i przepisy bezpieczeństwa zawarte w przepisach bezpieczeństwa Komisji dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (EUCI) oraz przepisy dotyczące szczególnie chronionych informacji jawnych, m.in. przepisów dotyczących wymiany, przetwarzania i przechowywania tego rodzaju informacji, jak określono w decyzjach Komisji (UE, Euratom) 2015/443 92 i 2015/444 93 . Wszelka wymiana informacji niejawnych z właściwymi organami państw trzecich wymaga wcześniejszego zatwierdzenia przez Komisję.

2.Zarząd przyjmuje przepisy bezpieczeństwa po zatwierdzeniu przez Komisję. Agencja może podjąć wszelkie niezbędne środki w celu ułatwienia wymiany informacji istotnych dla jej zadań z Komisją i państwami członkowskimi oraz, w stosownych przypadkach, z właściwymi agencjami Unii. Opracowuje i stosuje ona system informacyjny umożliwiający wymianę informacji niejawnych z tymi podmiotami zgodnie z decyzją Rady 2013/488/UE oraz decyzją Komisji (UE, Euratom) 2015/444. Zarząd podejmuje decyzję – zgodnie z art. 2 i art. 15 ust. 1 lit. y) niniejszego rozporządzenia – w sprawie struktury wewnętrznej, która jest niezbędna, aby agencja mogła przestrzegać odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Artykuł 34
Bezpieczeństwo agencji

1.Agencja odpowiada za bezpieczeństwo i zachowanie porządku w budynkach, lokalach i na terenie, z których korzysta. Agencja stosuje zasady bezpieczeństwa i stosowne przepisy aktów ustawodawczych regulujących rozwijanie, tworzenie, funkcjonowanie i użytkowanie wielkoskalowych systemów informatycznych.

2.Przyjmujące państwa członkowskie przyjmują wszystkie skuteczne i odpowiednie środki w celu zachowania porządku i bezpieczeństwa w najbliższym sąsiedztwie budynków, lokali i terenu, z których korzysta agencja, i zapewniają agencji odpowiednią ochronę, zgodnie ze stosowną umową w sprawie siedziby dotyczącą siedziby agencji i umowami dotyczącymi centrum technicznego i centrum wsparcia, gwarantując jednocześnie osobom upoważnionym przez agencję swobodny dostęp do tych budynków, lokali i terenu.

Artykuł 35
Ocena

1.Nie później niż pięć lat od wejścia niniejszego rozporządzenia w życie, a także co pięć lat po tej dacie, Komisja ocenia wyniki prac agencji w odniesieniu do jej celów, mandatu, zadań i lokalizacji zgodnie z wytycznymi Komisji. Ocenia się także wkład agencji w tworzenie skoordynowanego, efektywnego kosztowo i spójnego środowiska informatycznego na poziomie Unii na rzecz zarządzania wielkoskalowymi systemami informatycznymi wspierającego wdrażanie polityk w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (WSiSW). Ocena dotyczy w szczególności ewentualnej potrzeby zmiany mandatu agencji oraz skutków finansowych takiej zmiany.

2.Jeśli Komisja uzna, że dalsze działanie agencji w odniesieniu do powierzonych jej celów, mandatu i zadań nie jest uzasadnione, może wnioskować o odpowiednią zmianę lub uchylenie niniejszego rozporządzenia.

3.Komisja zdaje sprawozdanie z wyników ocen Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i zarządowi. Wyniki oceny podawane są do wiadomości publicznej.

Artykuł 36
Dochodzenia administracyjne

Działania agencji podlegają dochodzeniom prowadzonym przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich zgodnie z postanowieniami art. 228 Traktatu.

Artykuł 37
Współpraca z instytucjami, organami, biurami i agencjami Unii

1.W zakresie kwestii objętych niniejszym rozporządzeniem agencja współpracuje z Komisją, innymi instytucjami, organami, biurami i agencjami Unii, zwłaszcza z tymi, które ustanowiono w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, a przede wszystkimi z Agencją Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

2.Agencja współpracuje z Komisją w ramach porozumienia roboczego, określającego operacyjne metody pracy.

3.W stosownych przypadkach agencja konsultuje się z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji oraz stosuje się do jej zaleceń dotyczących bezpieczeństwa sieci.

4.Współpracę z organami, biurami i agencjami Unii prowadzi się w ramach porozumień roboczych. Takie porozumienia wymagają uzyskania wcześniejszego zatwierdzenia przez Komisję. W stosownych przypadkach porozumienia mogą przewidywać wspólne korzystanie agencji ze służb albo z uwagi na bliską lokalizację, albo pod kątem obszarów polityk w granicach odpowiednich mandatów oraz bez uszczerbku dla ich podstawowych zadań.

5.Instytucje, organy, urzędy i agencje Unii, o których mowa w ust. 1, wykorzystują informacje uzyskane od agencji jedynie w ramach swoich kompetencji i z poszanowaniem praw podstawowych, w tym wymogów ochrony danych. Dalsze przekazywanie lub przekazywanie w inny sposób danych osobowych przetwarzanych przez agencję instytucjom, organom, urzędom i agencjom Unii odbywa się na podstawie specjalnych porozumień roboczych dotyczących wymiany danych osobowych oraz z zastrzeżeniem wcześniejszego zatwierdzenia przez Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Każdy przypadek przekazywania danych osobowych przez agencję musi być zgodny z przepisami o ochronie danych określonymi w art. 31 i 32. W odniesieniu do postępowania z informacjami niejawnymi, zamieszcza się w takich porozumieniach postanowienia stanowiące, że dana instytucja, organ, urząd albo agencja Unii stosuje zasady i standardy bezpieczeństwa równoważne tym stosowanym przez agencję.

Artykuł 38
Udział państw uczestniczących we wdrażaniu,

stosowaniu i rozwijaniu dorobku Schengen oraz

środków dotyczących systemu Eurodac

1.Agencja jest otwarta na udział państw trzecich, które zawarły w tym celu odpowiednie układy o stowarzyszeniu z Unią.

2.Na mocy stosownych postanowień układów o stowarzyszeniu, o których mowa w ust. 1, dokonuje się ustaleń między innymi w odniesieniu do charakteru, zakresu i szczegółowych zasad udziału w pracy agencji państw uczestniczących we wdrażaniu, stosowaniu i rozwijaniu dorobku Schengen oraz środków dotyczących systemu Eurodac, w tym w odniesieniu do przepisów dotyczących wkładów finansowych, pracowników i prawa głosu.

ROZDZIAŁ V
UCHWALANIE I STRUKTURA BUDŻETU

SEKCJA 1
JEDNOLITY DOKUMENT PROGRAMOWY

Artykuł 39
   Jednolity dokument programowy

1.Każdego roku dyrektor wykonawczy sporządza projekt jednolitego dokumentu programowego zawierającego wieloletnie i roczne programowanie zgodnie z art. 32 rozporządzenia delegowanego (UE) nr 1271/2013, zasad finansowych agencji, o których mowa w art. 44, i z uwzględnieniem wytycznych określonych przez Komisję.

Jednolity dokument programowy powinien zawierać program wieloletni, roczny program prac, a także jego budżet i informację o jego zasobach, jak szczegółowo określono w zasadach finansowych agencji, o których mowa w art. 44.

2.Po konsultacjach z grupami doradczymi zarząd przyjmuje projekt jednolitego dokumentu programowego i przesyła go Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji nie później niż dnia 31 stycznia każdego roku, oraz przekazuje im wszelkie późniejsze wersje tego dokumentu.

3.Przed dniem 30 listopada każdego roku zarząd, przy uwzględnieniu opinii Komisji, przyjmuje jednolity dokument programowy większością dwóch trzecich głosów swoich członków uprawnionych do głosowania i zgodnie z roczną procedurą budżetową oraz Unii. Zarząd zapewnia przekazanie ostatecznej wersji jednolitego dokumentu programowego Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji oraz jego opublikowanie. Przed dniem 30 listopada każdego roku zarząd, przy uwzględnieniu opinii Komisji, przyjmuje jednolity dokument programowy na następne lata większością dwóch trzecich głosów członków uprawnionych do głosowania i zgodnie z roczną procedurą budżetową oraz unijnym programem ustawodawczym w obszarach objętych art. 67–89 TFUE, a także zapewnia przekazanie przyjętego dokumentu programowego Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji oraz jego opublikowanie.

4.Jednolity dokument programowy staje się ostateczny po ostatecznym przyjęciu budżetu ogólnego Unii i w razie potrzeby podlega odpowiednim dostosowaniom. Przyjęty jednolity dokument programowy jest następnie przekazywany Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji oraz publikowany.

5.Roczny program prac na następny rok zawiera szczegółowe cele oraz oczekiwane rezultaty, w tym wskaźniki wydajności. Zawiera również opis działań, które mają być finansowane, oraz określa zasoby finansowe i ludzkie przydzielone do każdego działania zgodnie z zasadami budżetowania zadaniowego i zarządzania kosztami działań. Roczny program prac musi być spójny z wieloletnim programem prac, o którym mowa w ust. 6. Jednoznacznie określa zadania, które zostały dodane, zmienione lub skreślone w stosunku do poprzedniego roku budżetowego. Zarząd dokonuje zmiany przyjętego rocznego programu prac w przypadku przekazania agencji nowego zadania. Wszelkie merytoryczne zmiany w rocznym programie prac przyjmuje się w drodze tej samej procedury, co pierwotny roczny program prac. Zarząd może przekazać Dyrektorowi wykonawczemu uprawnienia do dokonywania zmian niemerytorycznych w rocznym programie prac.

6.Wieloletni program określa ogólne założenia strategiczne, w tym cele, oczekiwane rezultaty i wskaźniki wykonania. Wyznacza również programowanie w zakresie zasobów, w tym budżetu wieloletniego i personelu. Programowanie w zakresie zasobów jest aktualizowane co roku. Założenia strategiczne są uaktualniane w miarę potrzeb, w szczególności celem uwzględnienia wyników oceny, o której mowa w art. 35.

Artykuł 40
Uchwalanie budżetu

1.Dyrektor wykonawczy sporządza corocznie – przy uwzględnieniu działań prowadzonych przez agencję – projekt preliminarza dochodów i wydatków agencji na kolejny rok budżetowy, w tym plan zatrudnienia, i przesyła go zarządowi.

2.Zarząd przyjmuje corocznie – na podstawie projektu preliminarza sporządzonego przez dyrektora wykonawczego – projekt preliminarza dochodów i wydatków agencji na kolejny rok budżetowy, w tym projekt planu zatrudnienia. Do dnia 31 stycznia każdego roku zarząd przesyła je Komisji oraz państwom włączonym we wdrażanie, stosowanie i rozwijanie dorobku Schengen oraz środków dotyczących Eurodac, jako część jednolitego dokumentu programowego.

3.Komisja przesyła projekt preliminarza Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (zwanymi dalej „władzą budżetową”) wraz ze wstępnym projektem budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

4.Na podstawie projektu preliminarza Komisja wprowadza do projektu budżetu ogólnego Unii Europejskiej oszacowania, które uważa za niezbędne dla planu zatrudnienia, oraz kwotę dotacji, która ma być ujęta w budżecie ogólnym przedkładanym przez Komisję władzy budżetowej zgodnie z art. 313 i 314 TFUE.

5.Władza budżetowa zatwierdza środki przewidziane na wkład dla agencji.

6.Władza budżetowa przyjmuje plan zatrudnienia dla agencji.

7.Zarząd przyjmuje budżet agencji. Staje się on ostateczny po ostatecznym przyjęciu budżetu ogólnego Unii Europejskiej. W stosownych przypadkach budżet jest odpowiednio korygowany.

8.Wszelkich zmian w budżecie, w tym w planie zatrudnienia, dokonuje się według tej samej procedury.

9.Zarząd niezwłocznie powiadamia władzę budżetową o swoim zamiarze realizacji wszelkich projektów, które mogą mieć znaczące konsekwencje finansowe dla środków budżetowych agencji, a w szczególności wszelkich projektów odnoszących się do nieruchomości, takich jak najem lub nabycie budynków. Informuje on o nich Komisję. Jeżeli któryś z organów władzy budżetowej zamierza wydać opinię, powiadamia zarząd o tym zamiarze w terminie dwóch tygodni od otrzymania informacji o projekcie. W przypadku braku odpowiedzi agencja może przystąpić do planowanego działania. W przypadku projektów budowlanych, które mogą mieć jakikolwiek znaczący wpływ na budżet agencji, zastosowanie mają przepisy rozporządzenia delegowanego (UE) nr 1271/2013.

SEKCJA 2
PRZEDSTAWIANIE, WYKONYWANIE I KONTROLA BUDŻETU

Artykuł 41
Struktura budżetu

1.Preliminarz wszystkich dochodów i wydatków agencji jest przygotowywany w każdym roku budżetowym odpowiadającym rokowi kalendarzowemu i jest wykazywany w budżecie agencji.

2.Dochody i wydatki wykazane w budżecie agencji muszą się równoważyć.

3.Bez uszczerbku dla innych rodzajów dochodów, struktura dochodów agencji jest następująca:

a)wkład Unii zapisany w budżecie ogólnym Unii Europejskiej (dział Komisji);

b)wkład krajów włączonych we wdrażanie, stosowanie i rozwijanie dorobku Schengen oraz środków dotyczących Eurodac, uczestniczących w pracach agencji, ustalony w odpowiednich umowach o uczestnictwie oraz w uzgodnieniach, o jakich mowa w art. 38, określających ich wkład finansowy;

c)finansowanie Unii w formie umów o delegowaniu zadań zgodnie z zasadami finansowymi agencji, o których mowa w art. 44, oraz postanowieniami stosownych instrumentów wspierających politykę Unii;

d)wkłady państw członkowskich za świadczone im usługi, zgodnie z umową o delegowaniu zadań, o której mowa w art. 12;

e)wszelkie dobrowolne wkłady finansowe państw członkowskich;

4.Wydatki agencji obejmują wynagrodzenia pracowników, koszty administracyjne, koszty infrastruktury oraz koszty operacyjne.

Artykuł 42
Wykonywanie i kontrola budżetu

1.Dyrektor wykonawczy wykonuje budżet agencji.

2.Co roku dyrektor wykonawczy przekazuje władzy budżetowej wszystkie informacje istotne z punktu widzenia wyników procedur oceny.

3.Do dnia 1 marca roku budżetowego N+1 księgowy agencji przekazuje wstępne sprawozdania rachunkowe za rok budżetowy N księgowemu Komisji i Trybunałowi Obrachunkowemu. Księgowy Komisji konsoliduje sprawozdania rachunkowe instytucji i organów zdecentralizowanych zgodnie z art. 147 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

4.Do dnia 31 marca roku N+1 agencja przesyła sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami za rok N Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Trybunałowi Obrachunkowemu i Komisji.

5.Do dnia 31 marca roku N+1 księgowy Komisji przesyła wstępne sprawozdania rachunkowe agencji za rok N, skonsolidowane ze sprawozdaniami Komisji, Trybunałowi Obrachunkowemu.

6.Po otrzymaniu uwag Trybunału Obrachunkowego dotyczących tymczasowego sprawozdania agencji, zgodnie z art. 148 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012, dyrektor wykonawczy sporządza, na własną odpowiedzialność, ostateczne sprawozdanie rachunkowe agencji i przekazuje je zarządowi do zaopiniowania.

7.Zarząd przedstawia opinię na temat końcowego sprawozdania rachunkowego agencji za rok N.

8.Do dnia 1 lipca roku N+1 dyrektor wykonawczy przesyła Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i Trybunałowi Obrachunkowemu oraz państwom włączonym we wdrażanie, stosowanie i rozwijanie dorobku Schengen oraz środków dotyczących Eurodac ostateczne sprawozdanie rachunkowe wraz z opinią zarządu.

9.Końcowe sprawozdania rachunkowe za rok N są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej do dnia 15 listopada roku N+1.

10.Dyrektor wykonawczy przesyła Trybunałowi Obrachunkowemu odpowiedź na jego uwagi do dnia 30 września roku N+1. Dyrektor wykonawczy przesyła tę odpowiedź również zarządowi.

11.Dyrektor wykonawczy przesyła Parlamentowi Europejskiemu, na jego wniosek, wszelkie informacje niezbędne do sprawnego przeprowadzenia procedury udzielenia absolutorium za rok N, zgodnie z art. 165 ust. 3 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

12.Na zalecenie Rady, stanowiącej większością kwalifikowaną, do dnia 15 maja roku N+2 Parlament Europejski udziela dyrektorowi wykonawczemu absolutorium z wykonania budżetu za rok budżetowy N.

Artykuł 43
Zapobieganie konfliktom interesów

Agencja przyjmuje regulamin wewnętrzny wymagający, by członkowie jej organów oraz członkowie jej personelu unikali sytuacji, które z dużym prawdopodobieństwem mogą spowodować konflikt interesów w trakcie okresu zatrudnienia lub kadencji, oraz by zgłaszali takie sytuacje.

Artykuł 44
Przepisy finansowe

Przepisy finansowe mające zastosowanie do agencji przyjmuje Zarząd po konsultacji z Komisją. Nie mogą one odbiegać od rozporządzenia delegowanego (UE) nr 1271/2013, chyba że takie odstępstwo jest niezbędne ze względu na szczególne wymogi działalności agencji i uzyskano uprzednią zgodę Komisji.

Artykuł 45
Zwalczanie nadużyć finansowych

1.W celu zwalczania nadużyć finansowych, korupcji i innych bezprawnych działań zastosowanie ma rozporządzenie (UE, Euratom) nr 883/2013.

2.Agencja przystępuje do Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 25 maja 1999 r. dotyczącego dochodzeń wewnętrznych prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz bezzwłocznie przyjmuje odpowiednie przepisy mające zastosowanie do wszystkich pracowników agencji, z wykorzystaniem wzoru określonego w załączniku do tego porozumienia.

Trybunał Obrachunkowy jest uprawniony do audytu, na podstawie dokumentów oraz na miejscu, wszystkich beneficjentów dotacji, wykonawców i podwykonawców, którzy otrzymali od agencji unijne środki finansowe.

3.OLAF może przeprowadzać dochodzenia, w tym kontrole i inspekcje na miejscu, w celu ustalenia, czy miało miejsce nadużycie finansowe, korupcja lub jakiekolwiek inne działanie niezgodne z prawem, wpływające na interesy finansowe Unii w związku z dotacją lub zamówieniem finansowanym przez agencję, zgodnie z przepisami i procedurami określonymi w rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 883/2013 i rozporządzeniu Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 94 .

4.Bez uszczerbku dla ust. 1, 2 i 3, zamówienia, umowy o udzielenie dotacji i decyzje agencji o udzieleniu dotacji zawierają postanowienia wyraźnie upoważniające Trybunał Obrachunkowy i OLAF do prowadzenia takich audytów i dochodzeń, zgodnie z ich właściwymi kompetencjami.

ROZDZIAŁ VI
ZMIANY INNYCH INSTRUMENTÓW UNIJNYCH

Artykuł 46

Zmiana w rozporządzeniu (WE) nr 1987/2006 w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) [lub rozporządzeniu XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającym rozporządzenie (WE) 1987/2006].

W rozporządzeniu (WE) nr 1987/2006 [lub w rozporządzeniu XX z dnia XX w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającym rozporządzenie (WE) 1987/2006], art. 15 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

„2) Organ zarządzający jest odpowiedzialny za realizację wszystkich zadań związanych z infrastrukturą łączności, w szczególności za:

a) nadzór;

b) bezpieczeństwo;

c) koordynację stosunków między państwami członkowskimi a dostawcą usług;

d) zadania związane z wykonywaniem budżetu;

e) nabywanie i odnawianie;

f) kwestie dotyczące umów”.

Artykuł 47

Zmiana w decyzji Rady 2007/533/WSiSW w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) [lub w rozporządzeniu XX z dnia XX Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej w sprawach karnych, zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1986/2006, decyzję Rady 2007/533/WSiSW i decyzję Komisji 2010/261/UE]

W decyzji Rady 2007/533/WSiSW [lub w rozporządzeniu XX z dnia XX Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej w sprawach karnych, zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1986/2006, decyzję Rady 2007/533/WSiSW i decyzję Komisji 2010/261/UE] art. 15 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

„2. Organ zarządzający jest także odpowiedzialny za realizację wszystkich zadań związanych z infrastrukturą łączności, w szczególności za:

a) nadzór;

b) bezpieczeństwo;

c) koordynację stosunków między państwami członkowskimi a dostawcą usług;

d) zadania związane z wykonywaniem budżetu;

e) nabywanie i odnawianie;

f) kwestie dotyczące umów”.

ROZDZIAŁ VII
PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

Artykuł 48
Przepisy przejściowe dotyczące dyrektora wykonawczego

Dyrektor wykonawczy eu-LISA mianowany na podstawie art. 18 rozporządzenia (UE) nr 1077/2011 przez pozostały okres swojej kadencji wykonuje obowiązki dyrektora wykonawczego, jak przewidziano w art. 21 niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ VIII

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 49
Uchylenie

Rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 traci moc.

Odesłania do uchylonego rozporządzenia odczytuje się jako odesłania do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 50
Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono w Brukseli dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

Przewodniczący    Przewodniczący

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy

1.2.Dziedziny polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

1.3.Charakter wniosku/inicjatywy

1.4.Cele

1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.6.Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

1.7.Przewidywane tryby zarządzania

2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości

2.2.System zarządzania i kontroli

2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

3.2.Szacunkowy wpływ na wydatki 

3.2.1.Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

3.2.2.Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

3.2.3.Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

3.2.4.Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu

3.3.Szacunkowy wpływ na dochody

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości, uchylające rozporządzenie (UE) 1077/2011 i zmieniające rozporządzenie (WE) 1987/2006 oraz decyzję Rady 2007/533/WSiSW.

1.2.Dziedziny polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa 95  

Dziedzina polityki: Migracja i sprawy wewnętrzne (tytuł 18)

Działanie: Bezpieczeństwo wewnętrzne (rozdział 18.02)

1.3.Charakter wniosku/inicjatywy

 Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania. 

 Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania będącego następstwem projektu pilotażowego/działania przygotowawczego 96 . 

 Wniosek/inicjatywa wiąże się z przedłużeniem bieżącego działania.

 Wniosek/inicjatywa dotyczy działania, które zostało przekształcone pod kątem nowego działania.

1.4.Cele

1.4.1.Wieloletnie cele strategiczne Komisji wskazane we wniosku/inicjatywie

Cel szczegółowy nr 1.2 Zarządzanie granicami: Ratowanie życia i zabezpieczenie granic zewnętrznych UE

– Wykorzystywanie systemów i technologii informatycznych do inteligentnych granic w celu skuteczniejszego zapewniania bezpieczeństwa wewnętrznego i ułatwiania przekraczania granic przez osoby podróżujące legalnie.

Skuteczniejsze zarządzanie naszymi granicami wymaga również lepszego wykorzystania możliwości stwarzanych przez systemy i technologie informatyczne. UE dysponuje obecnie trzema wielkoskalowymi systemami informatycznymi, za które odpowiada Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych: do celów zarządzania wnioskami o udzielenie azylu (Eurodac), zarządzania wnioskami wizowymi (wizowy system informacyjny) oraz wymiany informacji na temat osób lub przedmiotów, w odniesieniu do których właściwe organy dokonały wpisu w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS II). Agencja nadal będzie odpowiedzialna za te trzy wielkoskalowe systemy informatyczne.

Dnia 6 kwietnia 2016 r. Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych przedstawiła wniosek w sprawie ustanowienia unijnego systemu wjazdu/wyjazdu, który powinna opracować eu-LISA, w celu zapewnienia rozpoczęcia jego funkcjonowania do 2020 roku. Skutkiem wdrożenia ogólnounijnego systemu wjazdu/wyjazdu będzie m.in. automatyzacja pewnych zadań i działań związanych z kontrolą graniczną. Taka automatyzacja zapewni jednolitą i systematyczną kontrolę dozwolonego okresu pobytu obywateli państw trzecich. System będzie rejestrować nazwę i rodzaj dokumentu podróży, dane biometryczne oraz datę i miejsce wjazdu i wyjazdu. Ułatwi to przekraczanie granic przez osoby podróżujące legalnie, wykrywanie osób nielegalnie przedłużających pobyt, a także identyfikację osób przebywających w strefie Schengen bez dokumentów. W ten sposób system wjazdu/wyjazdu UE walnie przyczyni się do skutecznej realizacji polityki wizowej oraz do maksymalizacji pozytywnych dla gospodarki skutków przyciągania większej liczby turystów i innych odwiedzających podróżujących w sprawach osobistych lub służbowych, a jednocześnie do minimalizacji nielegalnej migracji oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Ponadto, z zastrzeżeniem przyjęcia odpowiednich aktów ustawodawczych, agencji eu-LISA zostanie powierzone rozwijanie innych wielkoskalowych systemów informatycznych, takich jak zautomatyzowany system rejestracji i monitorowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej i mechanizm ich przydziału oraz europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), centralny unijny system oceny, przed faktycznym ich przybyciem na granicę, kwalifikowalności zwolnionych z obowiązku wizowego obywateli państw trzecich do wjazdu do strefy Schengen, oraz w szczególności tego, czy ich obecność w strefie Schengen stanowiłaby zagrożenie dla bezpieczeństwa. ETIAS wprowadzi dodatkowy poziom kontroli, w porównaniu do obecnej sytuacji (bez ETIAS), pozwalając na wstępne kontrole z wykorzystaniem odpowiednich baz danych oraz na ocenę zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia publicznego oraz zagrożenia nielegalną migracją. W najbardziej złożonych lub problematycznych przypadkach zastosowany w ETIAS proces włącza w ocenę ryzyka organy państw członkowskich.

eu-LISA zostanie również powierzony ECRIS-TCN 97 , scentralizowany system identyfikacji państw członkowskich posiadających informacje dotyczące wyroków skazujących obywateli państw trzecich oraz bezpaństwowców (TCN) w celu wsparcia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS).

Cele szczegółowe i działania ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

Cel szczegółowy nr 1,2

Zarządzanie granicami: Ratowanie życia i zabezpieczenie granic zewnętrznych UE

Działania ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

Związane z programem wydatkowania Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie granic i wiz, „Horyzont 2020”.

1.4.2.Oczekiwane wyniki i wpływ

Należy wskazać, jakie efekty przyniesie wniosek/inicjatywa beneficjentom/grupie docelowej.

Umożliwienie agencji dalszego zapewniania:

– skutecznego rozwijania wielkoskalowych systemów informatycznych przy wykorzystaniu odpowiedniej struktury zarządzania projektami do skutecznego rozwijania wielkoskalowych systemów informatycznych;

– skutecznego, bezpiecznego i nieprzerwanego działania wielkoskalowych systemów informatycznych;

– efektywnego i rozliczalnego zarządzania wielkoskalowymi systemami informatycznymi;

– odpowiednio wysokiej jakości usług oferowanych użytkownikom wielkoskalowych systemów informatycznych;

– ciągłości i nieprzerwanego funkcjonowania;

– wysokiego poziomu ochrony danych, zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami, w tym przepisami szczególnymi odnoszącymi się do każdego z wielkoskalowych systemów informatycznych;

– odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych i bezpieczeństwa fizycznego, zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami, w tym przepisami szczegółowymi odnoszącymi się do każdego z wielkoskalowych systemów informatycznych.

1.4.3.– Wskaźniki wyników i wpływu

Należy określić wskaźniki, które umożliwią monitorowanie realizacji wniosku/inicjatywy.

Dokument programowy eu-LISA na następny rok zawiera szczegółowe cele oraz oczekiwane rezultaty, w tym wskaźniki wydajności (kluczowe wskaźniki efektywności oraz umowy o gwarantowanym poziomie usług). Zawiera również opis działań, które mają być finansowane, oraz określa zasoby finansowe i ludzkie przydzielone do każdego działania zgodnie z zasadami budżetowania zadaniowego i zarządzania kosztami działań. Jednoznacznie określa zadania, które zostały dodane, zmienione lub skreślone w stosunku do poprzedniego roku budżetowego. Roczne sprawozdanie z działalności agencji powinno zdawać sprawę z osiągnięć w stosunku do powyższych wskaźników.

Co pięć lat, licząc od 2017 r., Komisja zleca niezależną zewnętrzną ocenę działania agencji. Ocena powinna uwzględniać wyniki prac agencji w odniesieniu do jej celów, mandatu, zadań i lokalizacji. Ocenia się także wkład agencji w skoordynowane, efektywne kosztowo i spójne środowisko informatyczne na poziomie Unii na rzecz zarządzania wielkoskalowymi systemami informatycznymi wspierającego wdrażanie polityk w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (WSiSW). W ocenie uwzględnia się w szczególności ewentualną potrzebę zmiany mandatu agencji (oraz skutki finansowe takiej zmiany).

1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.5.1.Potrzeby, które należy zaspokoić w perspektywie krótko- lub długoterminowej

Pierwsza ocena pracy agencji przeprowadzona w latach 2015–2016 na podstawie niezależnej oceny zewnętrznej wykazała, że eu-LISA skutecznie zapewnia zarządzanie operacyjne wielkoskalowymi systemami informatycznymi oraz wypełnia inne powierzone jej zadania, lecz przy tym w rozporządzeniu ustanawiającym potrzebny jest szereg zmian, takich jak przekazanie agencji zadań z zakresu infrastruktury łączności pozostających pod zarządem Komisji. Bazując na ocenie zewnętrznej, Komisja wzięła pod uwagę zmiany polityczne, prawne oraz faktyczne, i zaproponowała w szczególności, aby mandat agencji został rozszerzony o wykonywanie zadań wynikających z przyjęcia przez współprawodawców wniosków powierzających agencji nowe systemy, zadania, o jakich mowa w komunikacie Komisji „Sprawniejsze i bardziej inteligentne systemy informacyjne do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa” z dnia 6 kwietnia 2016 r., w końcowym sprawozdaniu grupy ekspertów wysokiego szczebla dotyczącym systemów informacyjnych i interoperacyjności z dnia 11 maja 2017 r. oraz siódmym sprawozdaniu Komisji z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa z dnia 16 maja 2017 r. Mandat agencji powinien zostać rozszerzony także o doradzanie państwom członkowskim w zakresie połączenia systemów krajowych z systemami centralnymi oraz w ramach świadczenia w razie potrzeby doraźnej pomocy/wsparcia, a także o świadczenie pomocy/wsparcia służbom Komisji w kwestiach technicznych związanych z nowymi systemami. Agencja powinna wnosić własny wkład w rozwój badań mających znaczenie dla zarządzania operacyjnego zarządzanymi przez nią systemami. Powinna ona przekazywać informacje o takim rozwoju Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Europejskiemu Inspektorowi Ochrony Danych.

Mandat agencji powinien być rozszerzony również o rozwijanie, obsługę, utrzymywanie lub zapewnianie hostingu wspólnych rozwiązań technicznych na rzecz krajowego wdrożenia obowiązków wynikających z prawodawstwa UE dotyczącego zdecentralizowanych wielkoskalowych systemów informatycznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości na rzecz państw członkowskich. Mogłoby się to odbywać w drodze umowy o delegowaniu zadań zawartej pomiędzy zainteresowanymi państwami członkowskimi a agencją, powierzającej tej ostatniej wyżej wymienione zadania wraz z odpowiednim budżetem.

Główną rolą agencji nadal powinno być wykonywanie zadań z zakresu zarządzania operacyjnego SIS II, VIS i Eurodac, a także – jeśli tak postanowią współprawodawcy – innymi wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Dodatkowo agencja powinna wykonywać zadania związane ze szkoleniami w zakresie technicznego użytkowania powierzonych jej systemów informatycznych. Ponadto agencja powinna odpowiadać również za przygotowywanie i rozwijanie dodatkowych wielkoskalowych systemów informatycznych w zastosowaniu art. 67–89 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”) oraz za zarządzanie operacyjne tymi systemami. Takie zadania można powierzyć agencji jedynie w drodze kolejnych, odrębnych aktów ustawodawczych, po przeprowadzeniu oceny skutków.

1.5.2.Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej

Celem proponowanych działań jest potwierdzenie przekazania zarządzania operacyjnego systemem centralnym SIS, systemem centralnym VIS oraz interfejsami krajowymi, systemem centralnym Eurodac, ich infrastrukturami łączności oraz innymi systemami, a także powierzenie nowych, dodatkowych zadań eu-LISA. Zadania te nie mogą być realizowane przez państwa członkowskie indywidualnie, a ich lepszą realizację można osiągnąć przez podejmowanie działań na szczeblu unijnym.

W Europejskim programie w zakresie migracji zarządzanie granicami uznano za jeden z czterech filarów lepszego zarządzania migracją. Zabezpieczenie granic zewnętrznych i skuteczniejsze zarządzanie nimi wymaga lepszego wykorzystywania możliwości stwarzanych przez systemy i technologie informatyczne.

Niniejszy wniosek będzie nadal przedstawiał długoterminowe rozwiązanie w zakresie zarządzania systemami SIS II, VIS, EURODAC oraz innymi wielkoskalowymi systemami informatycznymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, optymalizację synergii i zapewnienie korzyści skali.

1.5.3.Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań

Inicjatywa ta bazuje m.in. na wszechstronnej analizie doświadczeń zyskanych przy stosowaniu rozporządzenia (UE) nr 1077/2011, w tym na ocenie działania agencji przeprowadzonej na mocy art. 31 tego rozporządzenia.

1.5.4.Spójność z innymi właściwymi instrumentami oraz możliwa synergia

Niniejszy wniosek opracowano na podstawie istniejącego rozporządzenia o eu-LISA, które następnie zmieniono w 2015 r. rozporządzeniem (UE) nr 603/2013 98 w celu uwzględnienia zmian wprowadzonych przekształconym rozporządzeniem o Eurodac, w tym dostępu do Eurodac na potrzeby ochrony porządku publicznego. Niniejszy wniosek rozszerza zakres uprawnień agencji, aby umożliwić jej podjęcie się nowych zadań. W Europejskiej agendzie bezpieczeństwa 99 i Europejskim programie w zakresie migracji 100 wyznaczono kierunek rozwoju i wdrażania unijnej polityki, aby sprostać równoległym wyzwaniom związanym z zarządzaniem migracjami oraz zwalczaniem terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. W Europejskim programie w zakresie migracji podkreślono wagę pełnego wykorzystywania wielkoskalowych systemów informatycznych SIS, VIS i Eurodac, które mogą nie tylko zapewnić korzyści w obszarze zarządzania granicami, ale także zwiększyć zdolność Europy do ograniczenia nielegalnej migracji i zawracania nielegalnych migrantów. Odnotowano również, że wraz z przyjęciem wniosku ustanawiającego system wjazdu/wyjazdu nastąpi przejście do nowego etapu, wynikające ze zintensyfikowania walki z nielegalną migracją poprzez utworzenie rejestru przekraczania granicy przez obywateli państw trzecich. W Europejskiej agendzie bezpieczeństwa przypomniano, że agencje UE odgrywają kluczową rolę we wspieraniu współpracy operacyjnej. Zachęca się w niej państwa członkowskie do pełnego wykorzystywania wsparcia agencji w celu zwalczania przestępczości poprzez wspólnie podejmowane działania i odnotowuje, że należy promować także ściślejszą współpracę między agencjami działającymi w ramach odpowiednich uprawnień.

Składając niniejszą inicjatywę, Komisja przyczynia się do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa zarządzania granicami, wzmocnienia bezpieczeństwa oraz zwalczania i zapobiegania przestępczości w drodze rozszerzenia roli i obowiązków eu-LISA nie tylko w odniesieniu do istniejących i nowych wielkoskalowych systemów informatycznych umożliwiających współpracę i wymianę informacji w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, lecz także do zapewniania wsparcia państwom członkowskim i Komisji.

Niniejszy projekt stanowi także odzwierciedlenie proponowanych poprawek do aktów ustawodawczych regulujących rozwijanie, ustanawianie, funkcjonowanie i użytkowanie systemów zarządzanych obecnie przez eu-LISA, jak również wniosków powierzających jej przyszłe systemy, i jest z nimi w pełni zgodny.

Niniejszy wniosek należy postrzegać w związku z działaniami wymienionymi w komunikacie „Sprawniejsze i bardziej inteligentne systemy informacyjne do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa” z dnia 6 kwietnia 2016 r. 101 , który podkreśla potrzebę wzmocnienia i ulepszenia przez Unię jej systemów informatycznych, architektury danych i wymiany informacji w zakresie zarządzania granicami, ścigania i zwalczania terroryzmu.

1.6.Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

 Wniosek/inicjatywa o ograniczonym okresie trwania

   Okres trwania wniosku/inicjatywy: od [DD/MM]RRRR r. do [DD/MM]RRRR r.

   Okres trwania wpływu finansowego: od RRRR r. do RRRR r.

 Wniosek/inicjatywa o nieograniczonym okresie trwania

Wprowadzenie w życie z okresem rozruchu od RRRR r. do RRRR r.,

po którym następuje faza operacyjna.

1.7.Przewidywane tryby zarządzania 102  

 Bezpośrednie zarządzanie przez Komisję poprzez

   agencje wykonawcze

 Zarządzanie dzielone z państwami członkowskimi

 Zarządzanie pośrednie poprzez przekazanie zadań związanych z wykonaniem budżetu:

◻ organizacjom międzynarodowym i ich agencjom (należy wyszczególnić);

◻ EBI oraz Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu;

⌧ organom, o których mowa w art. 208 i 209;

◻ organom prawa publicznego;

◻ podmiotom podlegającym prawu prywatnemu, które świadczą usługi użyteczności publicznej, o ile zapewniają one odpowiednie gwarancje finansowe;

◻ podmiotom podlegającym prawu prywatnemu państwa członkowskiego, którym powierzono realizację partnerstwa publiczno-prywatnego oraz które zapewniają odpowiednie gwarancje finansowe;

◻ osobom odpowiedzialnym za wykonanie określonych działań w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na mocy tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej oraz określonym we właściwym podstawowym akcie prawnym.

Uwagi

2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości

Należy określić częstotliwość i warunki.

Istnieją już i mogą być wykorzystywane liczne mechanizmy monitorowania i oceny działania agencji; w szczególności skuteczne narzędzie służące do tego celu stanowi dokument programowy. Skuteczność działania agencji na podstawie proponowanego środka, po jego przyjęciu, będzie podlegał obowiązkowej ocenie co pięć lat, podczas gdy na mocy obecnego rozporządzenia oceny przeprowadza się co cztery lata.

Do corocznych obowiązków sprawozdawczych agencji należy przygotowywanie skonsolidowanego rocznego sprawozdania z działalności oraz przygotowywanie końcowych sprawozdań rachunkowych.

2.2.System zarządzania i kontroli

2.2.1.Zidentyfikowane ryzyko

Największym krótkoterminowym ryzykiem jest to, czy eu-LISA zdoła poradzić sobie ze wszystkimi nowymi powierzonymi jej zadaniami oraz możliwymi trudnościami, jakie mogą się pojawić przy rozwoju technicznym systemów, stwarzając niebezpieczeństwo przekroczenia terminu ich stworzenia. Niniejszy instrument przewiduje odpowiedni poziom środków mających umożliwić eu-LISA wykonywanie oczekiwanych zadań, jednak brak właściwego zarządzania kosztami działań mógłby utrudnić zadanie agencji. Komisja kilkakrotnie zwracała się do eu-LISA o szybkie wdrożenie takiego monitoringu.

2.2.2.Przewidywane metody kontroli

Jako agencja unijna eu-LISA stosuje obowiązujące metody kontroli zdecentralizowanych agencji, opisane już w rozporządzeniu (UE) nr 1077/2011.

Rozporządzenie finansowe eu-LISA oparte na ramowym rozporządzeniu finansowym dotyczącym agencji określa zasady nominacji audytora wewnętrznego oraz wymagania w zakresie audytu wewnętrznego.

2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

Określić istniejące lub przewidywane środki zapobiegania i ochrony

Art. 45 projektowanego rozporządzenia dotyczy zwalczania nadużyć finansowych. Stanowi on, że rozporządzenie (UE, Euratom) nr 883/2013 dotyczące dochodzeń prowadzonych przez OLAF ma zastosowanie do eu-LISA i upoważnia OLAF oraz Trybunał Obrachunkowy do przeprowadzenia dalszych audytów i dochodzeń. Wspomniany artykuł odpowiada wzorcowemu tekstowi dla zdecentralizowanych agencji.

Ponadto dnia 18 listopada 2015 r. eu-LISA przyjęła strategię zwalczania nadużyć finansowych i plan działania w zakresie strategii zwalczania nadużyć finansowych.

3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

·Istniejące linie budżetowe

Według działów wieloletnich ram finansowych i linii budżetowych

Dział wieloletnich ram finansowych

Linia budżetowa

Rodzaj
środków

Wkład

Dział 3 – Bezpieczeństwo i obywatelstwo

Zróżnicowane/niezróżnicowane 103

państw EFTA 104

krajów kandydujących 105

państw trzecich

w rozumieniu art. 21 ust. 2 lit. b) rozporządzenia finansowego

3

18.0207 – Europejska Agencja ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA)

Zróżnicowane

TAK

NIE

NIE

TAK/ NIE

·Nowe linie budżetowe, o których utworzenie się wnioskuje

Według działów wieloletnich ram finansowych i linii budżetowych

Dział wieloletnich ram finansowych

Linia budżetowa

Rodzaj
środków

Wkład

Numer
[Dział………………………………………]

Zróżnicowane /niezróżnicowane

państw EFTA

krajów kandydujących

państw trzecich

w rozumieniu art. 21 ust. 2 lit. b) rozporządzenia finansowego

[…]

[XX.YY.YY.YY]

[…]

[…]

TAK/ NIE

TAK/ NIE

TAK/ NIE

TAK/ NIE

3.2.Szacunkowy wpływ na wydatki

3.2.1.Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Dział wieloletnich ram
finansowych

3

Bezpieczeństwo i obywatelstwo

eu-LISA

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Rok N+4 i później

OGÓŁEM

Tytuł 1

Poziom referencyjny wg eu-LISA PD 2018–2020 106

Zobowiązania/płatności

16,326

14,196

14,839

45,361

Nowe instrumenty

. EES

Zobowiązania/płatności

1,876

1,876

4,221

7,973

. ETIAS

Zobowiązania/płatności

1,638

1,813

2,684

6,135

. SIS II granice

Zobowiązania/płatności

0,210

0,210

0,210

0,630

. SIS II powroty

Zobowiązania/płatności

0,070

0,070

0,070

0,210

. Eurodac Plus

Zobowiązania/płatności

0,268

0,268

0,268

0,804

. ECRIS

Zobowiązania/płatności

0,263

0,350

0,350

0,963

Dodatkowy przegląd personelu 107

Zobowiązania/płatności

2,902

3,178

3,454

9,534

Środki na zobowiązania – insourcing niektórych usług zewnętrznych

Zobowiązania/płatności

1,520

1,520

1,520

4,560

Ogółem Tytuł 1:

Zobowiązania/płatności

25,073

23,481

27,616

76,170

Tytuł 2:

Poziom referencyjny

Środki na zobowiązania

10,455

0,125

9,832

20,412

Nowe instrumenty

. ETIAS

Środki na zobowiązania

1,658

1,395

1,395

4,448

Dodatkowy przegląd budżetu 108

Środki na zobowiązania

Środki na zobowiązania – insourcing niektórych usług zewnętrznych

Środki na zobowiązania

-1,157

-1,157

-1,157

-3,470

Ogółem Tytuł 2:

Środki na zobowiązania

10,957

0,363

10,070

21,391

Tytuł 3:

Poziom referencyjny

Środki na zobowiązania

58,918

73,093

64,492

196,503

Nowe instrumenty

. EES

Środki na zobowiązania

57,513

144,325

21,605

223,443

. ETIAS

Środki na zobowiązania

23,467

11,023

55,800

90,290

. SIS II granice

Środki na zobowiązania

12,893

2,051

1,982

16,926

. SIS II powroty

Środki na zobowiązania

2,520

0,447

0,447

3,414

. Eurodac Plus

Środki na zobowiązania

11,870

5,600

0

17,470

. Dublin

Środki na zobowiązania

0,983

0,135

0,735

1,853

. ECRIS

Środki na zobowiązania

3,766

3,766

3,766

11,298

Dodatkowy przegląd budżetu

Środki na zobowiązania

22,577

22,576

22,577

67,730

. Środki na zobowiązania – insourcing niektórych usług zewnętrznych

Środki na zobowiązania

-0,644

-0,644

-0,644

-1,933

. Przeniesienie infrastruktury łączności z Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych do eu-LISA 109

Środki na zobowiązania

19,221

19,221

19,221

57,663

. Analizy / konsultacje

Środki na zobowiązania

4,000

4,000

4,000

12,000

Ogółem Tytuł 3:

Środki na zobowiązania

194,507

263,017

171,403

628,927



Tytuły 1, 2, 3 – poziom referencyjny COM(2013) 519

Środki na zobowiązania

85,700

87,414

89,163

262,277

Środki na płatności

85,700

87,414

89,163

262,277

Tytuły 1, 2, 3 – nowe instrumenty

. EES

Środki na zobowiązania

59,389

146,201

25,826

231,416

Środki na płatności

42,135

102,904

19,345

164,384

. ETIAS

Środki na zobowiązania

26,763

14,231

59,879

100,873

Środki na płatności

26,763

14,231

59,879

100,873

. SIS II granice

Środki na zobowiązania

13,103

2,261

2,192

17,556

Środki na płatności

2,710

8,103

4,861

15,674

. SIS II powroty

Środki na zobowiązania

2,590

0,517

0,517

3,624

Środki na płatności

1,078

2,029

0,517

3,624

. Eurodac Plus

Środki na zobowiązania

12,138

5,868

0,268

18,274

Środki na płatności

8,577

4,188

8,908

21,673

. Dublin

Środki na zobowiązania

0,983

0,135

0,735

1,853

Środki na płatności

0,983

0,135

0,735

1,853

. ECRIS

Środki na zobowiązania

4,029

4,116

4,116

12,261

Środki na płatności

2,146

4,116

4,116

10,378

Tytuły 1, 2, 3 – dodatkowy przegląd budżetu

Zobowiązania/płatności

25,842

26,118

26,394

78,354

OGÓŁEM środki
dla eu-LISA

Środki na zobowiązania

=1+1a +3a

230,537

286,861

209,090

726,488

Środki na płatności

=2+2a

+3b

199,380

274,408

216,812

690,600



Dział wieloletnich ram
finansowych

5

„Wydatki administracyjne”

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

Dyrekcja Generalna: ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych

• Zasoby ludzkie

2,001

2,001

2,001

6,003

• Pozostałe wydatki administracyjne

0,340

0,340

0,340

1,020

OGÓŁEM Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych

Środki

2,341

2,341

2,341

7,023

OGÓŁEM środki
na DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych – suma cząstkowa
 

(Środki na zobowiązania ogółem = środki na płatności ogółem)

2,341

2,341

2,341

7,023

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

OGÓŁEM środki
na DZIAŁY 1–5
wieloletnich ram finansowych – suma cząstkowa
 

Środki na zobowiązania

232,878

289,202

211,431

733,511

Środki na płatności

201,721

276,749

219,153

697,623

3.2.2.Szacunkowy wpływ na środki eu-LISA

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych

   Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych, jak określono poniżej:

Środki na zobowiązania w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Określić cele i produkty

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

PRODUKT

Rodzaj 110

Średni koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba ogółem

Koszt całkowity

CEL SZCZEGÓŁOWY nr 1 – obsługa istniejących systemów 111

– wspólna infrastruktura systemów

15,767

8,851

6,666

31,284

– SIS II

15,575

19,740

12,300

47,615

– VIS/system biometryczny

20,053

38,578

39,602

98,233

– Eurodac

2,550

2,825

2,825

8,200

– wsparcie zewnętrzne 112

– spotkania/misje/szkolenia

5,501

3,626

3,626

12,753

Cel szczegółowy nr 1 – suma cząstkowa

59,446

73,620

65,019

198,085

CEL SZCZEGÓŁOWY nr 2 – rozwój nowych systemów

– system wjazdu/wyjazdu

57,513

144,325

21,605

223,443

– ETIAS

23,467

11,023

55,800

90,290

– ECRIS

3,766

3,766

3,766

11,298

dubliński system przydziału

0,983

0,135

0,735

1,853

Cel szczegółowy nr 2 – suma cząstkowa

85,729

159,249

81,906

325,031

CEL SZCZEGÓŁOWY nr 3 – przegląd istniejących systemów

– SIS II granice

12,893

2,051

1,982

16,926

– SIS II powroty

2,520

0,447

0,447

3,414

Eurodac

11,870

5,600

0

17,470

dubliński system przydziału

0,983

0,135

0,735

1,853

Cel szczegółowy nr 3 – suma cząstkowa

27,283

8,099

2,429

CEL SZCZEGÓŁOWY nr 4 – dodatkowe zadania

– Środki na zobowiązania – Insourcing usług zewnętrznych

-1,171

-1,171

-1,171

-3,515

– sieć transferów 113

19,221

19,221

19,221

57,663

– analizy/konsultacje

4,000

4,000

4,000

12,000

Cel szczegółowy nr 4 – suma cząstkowa

22,049

22,049

22,049

66,148

KOSZT OGÓŁEM

194,507

263,017

171,403

628,927

3.2.3.Szacunkowy wpływ na zasoby ludzkie eu-LISA

3.2.3.1.Streszczenie

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych

   Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych, jak określono poniżej:

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

poziom referencyjny COM(2013) 519

113

113

113

Oddelegowani eksperci krajowi na miejscu

9

9

9

Pracownicy kontraktowi na miejscu

30

30

30

Pracownicy zatrudnieni na czas określony w celu rozwijania systemu wjazdu/wyjazdu COM(2016) 194 pod warunkiem przyjęcia instrumentu prawnego

14

14

14 114

Pracownicy zatrudnieni na czas określony w celu rozwijania ETIAS COM(2016) 731 pod warunkiem przyjęcia instrumentu prawnego

7

7

7

Pracownicy kontraktowi zatrudnieni w celu rozwijania ETIAS COM(2016) 731 pod warunkiem przyjęcia instrumentu prawnego

10

12,5

25

Pracownicy kontraktowi zatrudnieni w celu przekształcenia SIS II granice/policja/powroty COM(2016) 881, 882 i 883, pod warunkiem przyjęcia instrumentu prawnego

4

4

4

Pracownicy zatrudnieni na czas określony w celu przekształcenia Eurodac COM(2016) 272 pod warunkiem przyjęcia instrumentu prawnego

2

2

2

Pracownicy kontraktowi zatrudnieni w celu rozwijania ECRIS

5

5

5

Pracownicy zatrudnieni na czas określony na miejscu, ogółem – w tym wnioski w sprawie EES, ETIAS, Eurodac

136

136

136

Pracownicy kontraktowi na miejscu ogółem – w tym wnioski w sprawie ETIAS, przekształconego SIS II, ECRIS

49

51,5

64

Oddelegowani eksperci krajowi na miejscu ogółem – w tym wnioski w sprawie EES, ETIAS, przekształconego SIS II, Eurodac, ECRIS

9

9

9

OGÓŁEM pracownicy zatrudnieni na czas określony, pracownicy kontraktowi i oddelegowani eksperci krajowi – w tym wnioski w sprawie EES, ETIAS, przekształconego SIS II, Eurodac, ECRIS

194

196,5

209

Dodatkowi pracownicy kontraktowi (insourcing 25 pracowników tymczasowych + 2 pracowników kontraktowych (dla wzmocnienia zespołu prawnego oraz audytu wewnętrznego))

27

27

27

Dodatkowi oddelegowani eksperci krajowi, w celu wspierania realizacji nowych działań, które będą wymagały wiedzy fachowej państw członkowskich do zapewnienia wymaganej wiedzy fachowej w dziedzinie przedsiębiorczości

2

2

2

Dodatkowi pracownicy zatrudnieni na czas określony w biurze wsparcia technicznego: 18 AD (nabór progresywny), por. art. 9, 10, 11, 12).

(Zadania biura wsparcia technicznego będą następujące: a) świadczenie wsparcia technicznego przy wdrażaniu agendy interoperacyjności, b) pomaganie państwom członkowskim w lepszym dostosowywaniu infrastruktur krajowych do systemów UE, c) opracowywanie wspólnych scentralizowanych rozwiązań informatycznych w celu ułatwienia państwom członkowskim/grupom państw członkowskich wdrożenia zdecentralizowanych systemów informatycznych, oraz d) monitorowanie i realizacja stosownych prac badawczych).

Wymagane profile stanowisk:

– 2 kierowników projektu (2 AD)

– 2 analityków / ekspertów w dziedzinie przedsiębiorczości, odpowiedzialnych za techniczne oceny skutków i techniczne oceny ex ante (2 AD)

– 2 architektów systemów, odpowiedzialnych za projektowanie rozwiązań informatycznych zidentyfikowanych problemów (2 AD)

– 1 ekspert w zakresie technologii informacyjnej, odpowiedzialny za ocenę kosztów (1 AD)

– 1 analityk danych, odpowiedzialny za analizę danych oraz zapewnianie ich spójności pomiędzy systemami (1 AD)

– 2 ekspertów od testowania, odpowiedzialnych za przeprowadzanie projektów pilotażowych, weryfikacji poprawności projektu, tworzenie prototypów i testowanie (2 AD)

– 5 specjalistów w zakresie bezpieczeństwa, biometrii oraz sieci - do oceny, projektowania i wdrażania rozwiązań informatycznych (5 AD)

– 3 urzędników ds. badań, do monitorowania oraz realizacji stosownych prac badawczych (2 AD + 1 AST)

14

16

18

Dodatkowi pracownicy zatrudnieni na czas określony do innych działań (2 AD)

– Finanse i administracja: 1 specjalista ds. zamówień/umów (1 AD)

– Sieć (po przeniesieniu obowiązków umownych dotyczących infrastruktury łączności (umożliwiającej wymianę informacji VIS oraz SIS), z Komisji na eu-LISA) (1 AD)

2

2

2

Dodatkowi pracownicy zatrudnieni na czas określony do dodatkowych zasobów kierowniczych (1 AD kierownik departamentu i 2 AD kierownicy działów) do nadzorowania nowego biura wsparcia technicznego

3

3

3

Ogółem dodatkowi pracownicy zatrudnieni na czas określony

19

21

23

OGÓŁEM dodatkowi pracownicy zatrudnieni na czas określony, pracownicy kontraktowi i oddelegowani eksperci krajowi

48

50

52

SUMA CAŁKOWITA (w tym personel z zastrzeżeniem przyjęcia instrumentów prawnych w sprawie EES, ETIAS, SIS II, przekształconego Eurodac i ECRIS)

242

246,5

261

Szacunkowy wpływ na plan zatrudnienia 115

A – Dodatkowi pracownicy zatrudnieni na czas określony

Aby móc zrealizować nowe zadania określone w art. 9, 10, 11 i 12 niniejszego rozporządzenia, konieczny jest wymieniony poniżej dodatkowy personel. Wspomnianych nowych zadań nie da się zrealizować tylko w ramach profilu zasobów ludzkich i finansowych przewidzianych w pierwotnym programowaniu dotyczącym agencji oraz wzmocnieniu uwzględnionym w przyjętej w 2016 r. ocenie skutków finansowych regulacji, które zaspokajały jedynie potrzeby związane z utworzeniem EES, ETIAS i przekształconego Eurodac.

Aby zrealizować powierzone jej nowe zadania, agencja powoła stały i stabilny specjalny zespół, świadomy przedmiotu działania oraz kontekstu technicznego odnośnych systemów informacyjnych, zarówno w eu-LISA, jak i państwach członkowskich. Zadania tego „biura wsparcia technicznego” będą następujące:

a)świadczenie wsparcia technicznego przy wdrażaniu agendy interoperacyjności

Zgodnie z zapisami art. 9 i 11 agencja będzie odpowiedzialna za dalsze działania potrzebne do zapewnienia interoperacyjności systemów informacyjnych w obszarze granic i bezpieczeństwa. Do jej zadań będzie należało m.in. przeprowadzanie badań technicznych, projektów pilotażowych, weryfikacji poprawności projektu, tworzenie prototypów i testowanie. Wymienionych zadań nie da się zrealizować tylko przy wykorzystaniu dotychczasowych zasobów, które są przydzielone do obsługi istniejących systemów oraz rozwijania przyszłych systemów, ponieważ naraziłoby to na szwank prawidłowe funkcjonowanie/rozwój tychże systemów.

b)wspieranie państw członkowskich w lepszym dostosowywaniu infrastruktur krajowych do systemów UE

W art. 12 powierza się eu-LISA zadanie świadczenia państwom członkowskim wsparcia ad hoc w kwestiach związanych z połączeniem z systemami centralnymi. Do zadań agencji będzie należało reagowanie w sytuacjach nadzwyczajnych, w podobny sposób jak podczas kryzysu migracyjnego na obszarach pod szczególną presją migracyjną, kiedy to eu-LISA zlecono przeprowadzenie ocen technicznych i podanie zaleceń w zakresie możliwego dostosowania infrastruktur krajowych w odniesieniu do systemów unijnych lub pracę nad uruchomieniem rozwiązań mobilnych. Dodatkowo eu-LISA będzie także wspierała Komisję w kwestiach technicznych związanych z istniejącymi lub nowymi systemami.

c)opracowywanie wspólnych scentralizowanych rozwiązań informatycznych w celu ułatwienia państwom członkowskim/grupom państw członkowskich wdrożenia zdecentralizowanych systemów informatycznych

Art. 12 pozwala eu-LISA reagować na wnioski (grupy) państw członkowskich dotyczące opracowywania, utrzymywania i hostingu wspólnych scentralizowanych rozwiązań informatycznych oraz reagować na obowiązki wynikające z prawodawstwa UE dotyczącego zdecentralizowanych wielkoskalowych systemów informatycznych. Eu-LISA może interweniować wyłącznie w odpowiedzi na potrzebę, w której da się wyraźnie wskazać wartość dodaną UE, a potrzeba ta jest niemożliwa do zrealizowania przez komercyjnych dostawców usług informatycznych.

Eu-LISA przeprowadzałaby wstępną analizę w celu oceny skutków takich wniosków, a w szczególności ich wymiaru finansowego. Po określeniu konkretnych projektów i uzgodnieniu ich z wnioskującymi państwami członkowskimi (w drodze umowy o delegowaniu zadań uwzględniającej wkład własny państw członkowskich) projekty te powinny zostać uwzględnione w zwykłym cyklu programowania eu-LISA. Także i w tym przypadku potrzebny jest stały zespół świadomy działania oraz kontekstu technicznego, zarówno w eu-LISA, jak państwach członkowskich, do realizacji działań przygotowawczych oraz wspomagania rozwoju systemów. Jeżeli zakres takich działań będzie się zwiększał i kilka projektów będzie realizowanych równolegle, zaistnieje potrzeba odpowiedniego dostosowania poziomu zasobów. Przykładowym działaniem tego rodzaju może być ewentualne opracowywanie wspólnych platform technicznych do porozumiewania się z przewoźnikami lotniczymi w obszarze API/PNR. Przewiduje się nabór progresywny, ponieważ konkretne projekty będą określane i realizowane stopniowo.

d)monitorowanie oraz realizacja stosownych prac badawczych

W art. 10 zleca się eu-LISA pewne obowiązki w zakresie badań naukowych. Agencja będzie monitorowała postępy badań związanych z zarządzaniem operacyjnym jej systemami. Dodatkowo może wnosić własny wkład w realizację odpowiednich elementów programu ramowego w zakresie badań naukowych. Jako organ wysoko wyspecjalizowany w dziedzinie technologii informacyjnych i biometrii, eu-LISA może wnieść do tego programu wartość dodaną. Jest najodpowiedniejszym organem do realizowania projektów następczych w omawianych zakresach, bowiem ani Komisja, ani Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych nie dysponują porównywalną wiedzą fachową.

Oprócz pracowników zatrudnionych na czas określony w celu realizowania nowych zadań „biura wsparcia technicznego” potrzebni będą dodatkowi pracownicy zatrudnieni na czas określony, którzy będą się zajmowali:

Finansami i administracją (wzmocnienie wsparcia administracyjnego związane ze zwiększeniem budżetu zarządzanego przez agencję). W ocenie zewnętrznej uznano za konieczne ustanowienie przez agencję odpowiedniego systemu zarządzania kosztami działań. Staje się to coraz ważniejsze z uwagi na znaczną odpowiedzialność budżetową powierzoną agencji.

Siecią (infrastrukturą łączności pozwalającą na wymianę informacji VIS i SIS), przy czym obowiązki w tym zakresie zostaną przeniesione z Komisji na eu-LISA, por. art. 7).

Zarządzaniem agencją: szacuje się, że do 2020 r. łączny personel agencji będzie prawie dwukrotnie liczniejszy niż obecnie. W rezultacie agencja będzie musiała dokonać przeglądu swojej struktury organizacyjnej oraz utworzyć nowe stanowiska kierownicze, w szczególności w celu nadzorowania nowego biura wsparcia technicznego. Ocena zewnętrzna wyraźnie wskazała na taką potrzebę niezależnie od identyfikacji wyżej opisanych dodatkowych zadań (które jeszcze zwiększają potrzebę wzmocnienia zarządzania agencją).

Ogółem do realizacji wyżej wymienionych zadań trzeba uwzględnić w planie zatrudnienia 23 dodatkowych pracowników zatrudnionych na czas określony.

Grupa funkcyjna

Rok 2018

Rok 2019

Rok 2020

Dodatkowi administratorzy

18

20

22

Dodatkowi asystenci

1

1

1

SUMA CAŁKOWITA

19

21

23

B – Zastąpienie dotychczasowego personelu tymczasowego pracownikami kontraktowymi

Istnieje stwierdzona potrzeba internalizacji pewnej liczby pracowników tymczasowych, aby sprostać potrzebom operacyjnym w aktualnym niestabilnym pod względem bezpieczeństwa otoczeniu, zapełnić luki kadrowe zidentyfikowane podczas zewnętrznej oceny agencji oraz zrealizować potrzeby związane z zapewnieniem ciągłości działania i zgodności z przepisami. Agencja zamierza zatrzymać pracowników zewnętrznych w sytuacjach, w których są oni nadal lepszym rozwiązaniem, np. w przypadku krótkoterminowych zastępstw lub specjalistów zatrudnionych przy projektach czasowych. W wielu innych przypadkach zlecanie na zewnątrz wydaje się jednak nieefektywne i nieskuteczne. Zewnętrzni pracownicy tymczasowi nie dorównują stałemu personelowi agencji pod wieloma względami (bardzo wysoki wskaźnik rotacji – słaba motywacja w związku z brakiem perspektyw długoterminowych i możliwości rozwoju; wysoki poziom umiejętności/wiedzy jest przeważnie niedostępny; brak odpowiedzialności dyscyplinarnej, ograniczenia w dostępie do informacji i zasobów firmowych ze względu na bezpieczeństwo (szczególnie istotne w przypadku eu-LISA ze względu na jej mandat i realia operacyjne); trudna integracja: ograniczony dostęp do infrastruktury korporacyjnej (np. oprogramowania finansowego, systemu zarządzania dokumentami, zasobów ludzkich). Z wszystkich tych powodów zmniejszenie stopnia uzależnienia eu-LISA od dostawców zewnętrznych leży we wspólnym interesie wszystkich.

Przewidziano zatrudnienie pracowników kontraktowych w wymiarze 25 ekwiwalentów pełnego czasu pracy w celu zapewnienia:

·zaspokojenia rosnących potrzeb operacyjnych: w ocenie zewnętrznej podkreślono, że rosnąca liczba systemów informatycznych, którymi zarządza eu-LISA, oraz wzrost ich wielkości i potencjału (ostatnie aktualizacje EURODAC, wdrożenie SIS AFIS, aktualizacja potencjału VIS...), a także coraz większa złożoność operacji wykonywanych przez te systemy, wymagają ustanowienia bardzo ścisłych ram operacyjnych, co zostało zrealizowane zwłaszcza dzięki wdrożeniu ITSM (Zarządzanie Usługami Informatycznymi). Aby rozwijać wspomniane systemy i nimi zarządzać, agencja potrzebuje zmotywowanych, długoterminowych i wrażliwych na kwestie bezpieczeństwa pracowników, zdolnych do efektywnego wykorzystywania ciągłości doświadczenia. Ponadto ocena zawierała również zalecenie utworzenia Biura oceny i zarządzania projektami (EPMO) w celu dalszego rozwijania wewnętrznego modelu zarządzania projektami. Kwestie utworzenia ITSM oraz EPMO zostały uznane za krytyczne.

·Bezpieczeństwo: ważne i wrażliwe stanowiska np. związane z zarządzaniem projektami, planowaniem i bezpieczeństwem powinni zajmować pracownicy zintegrowani, rozliczalni, wrażliwi na kwestie bezpieczeństwa i zatrudnieni długoterminowo. Jako elementy krytyczne w ocenie podkreślono potrzebę wzmocnienia kompetencji zarządzania bezpieczeństwem oraz wydzielenia niektórych obowiązków w obszarze bezpieczeństwa.

·Ciągłość działania: systemy obsługiwane przez eu-LISA są niezbędne dla funkcjonowania strefy Schengen i dla bezpieczeństwa Europy. Ciągłość działania jest w ich przypadku konieczna, a także obowiązkowa z prawnego punktu widzenia. Ciągłość działania nie może być zagrożona z powodu nierozliczalnego, słabo zmotywowanego personelu zewnętrznego, niosącego ze sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa.

·Zamówienia/działalność finansowa: w ocenie zewnętrznej uznano za konieczne ustanowienie przez agencję odpowiedniego systemu zarządzania kosztami działań. Staje się to coraz ważniejsze ze względu na wysoki poziom odpowiedzialności budżetowej powierzony agencji w celu wdrożenia dotychczasowych oraz nowych zadań i działań. Agencja eu-LISA będzie potrzebowała dodatkowego personelu, aby zapewnić umiejętne, prawidłowe i wydajne zamówienia publiczne, a także zarządzanie finansowe. Także i do powyższych zadań, których nie mogą wykonywać pracownicy tymczasowi, niezbędny jest zmotywowany, odpowiedzialny i rozliczalny personel, znający agencję i jej potrzeby.

Ponadto Komisja stwierdziła konieczność zatrudnienia dwóch pracowników kontraktowych w celu:

wzmocnienia zespołu prawnego eu-LISA (1 pracownik kontraktowy) w celu poprawy jakości wszystkich tworzonych dokumentów, a także dla umożliwienia eu-LISA zbudowania wewnętrznej zdolności prawnej pozwalającej na ocenę skutków prawnych planowanych przez nią działań.

Wzmocnienia zespołu audytu wewnętrznego, aby zapewnić realizację rocznego planu audytu wewnętrznego (1 pracownik kontraktowy) oraz zbudować wewnętrzny potencjał do przeprowadzenia wszystkich koniecznych ocen ex ante, których obecnie brakuje.

Potrzeba dwóch oddelegowanych ekspertów krajowych do przekazywania niezbędnej biznesowej wiedzy eksperckiej w zakresie krajowych środowisk informatycznych. Jest to konieczne do właściwego rozwiązywania kwestii technicznych przy projektowaniu rozwiązań informatycznych, przy czym w świetle nowych zadań istniejąca pula oddelegowanych ekspertów krajowych musi zostać wzmocniona.

W obecnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, w której systemy informatyczne i interoperacyjność odgrywają kluczową rolę w planowanych rozwiązaniach mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na poziomie europejskim, eu-LISA jest podmiotem wnoszącym kluczowy wkład. Państwa członkowskie oraz Komisja potrzebują agencji do zarządzania niezawodnymi systemami informatycznymi w obszarze zarządzania granicami i bezpieczeństwa, do wypełniania luk w zakresie bezpieczeństwa w infrastrukturze systemów informatycznych i do rozwijania interoperacyjności.

W tym kontekście zapewnienie eu-LISA możliwości korzystania z puli stabilnych zasobów stanowi kluczowy czynnik sukcesu, a planowana internalizacja personelu potrzebna jest jak najszybciej.

Pracownicy kontraktowi

Rok 2018

Rok 2019

Rok 2020

Ogółem

27

27

27

Oddelegowani eksperci krajowi

Rok 2018

Rok 2019

Rok 2020

Ogółem

2

2

2

Procedura naboru będzie się odbywała w pierwszym półroczu każdego roku budżetowego.

3.2.3.2.Szacowane zapotrzebowanie na zasoby ludzkie macierzystej DG

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich.

   Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:

Szacowane wartości należy wyrażać w ekwiwalentach pełnego czasu pracy (lub z dokładnością do najwyżej jednego miejsca po przecinku)

Rok
2018

Rok 2019

Rok 2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

·Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony)

18 01 01 01 (w centrali i w biurach przedstawicielstw Komisji)

14,5

14,5

14,5

XX 01 01 02 (w delegaturach)

XX 01 05 01 (pośrednie badania naukowe)

10 01 05 01 (bezpośrednie badania naukowe)

Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy: EPC) 116

XX 01 02 01 (CA, SNE, INT z globalnej koperty finansowej)

XX 01 02 02 (CA, LA, SNE, INT i JED w delegaturach)

XX 01 04 yy 117

- w centrali 118

- w delegaturach

XX 01 05 02 (AC, END, INT – pośrednie badania naukowe)

10 01 05 02 (CA, SNE, INT – bezpośrednie badania naukowe)

Inne linie budżetowe (określić)

OGÓŁEM

14,5

14,5

14,5

W Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych potrzebne są dodatkowe zasoby ludzkie do prowadzenia działań następczych w zakresie nowych działań agencji. Zostaną utworzone nowe grupy doradcze zajmujące się nowymi systemami wymagającymi uwagi i prac przygotowawczych ze strony Komisji. Ponadto ze wszystkich nowych zadań powierzonych agencji wynikać będzie konieczność przygotowywania sprawozdań merytorycznych, organizacji projektów pilotażowych oraz weryfikacji wykonalności projektów, które służby Komisji będą musiały aktualizować i monitorować. Z tego względu bardzo szczupły zespół techniczny Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych musi zostać wzmocniony. Ponadto dodatkowe 1,5 ekwiwalentu pełnego czasu pracy zostaje przydzielone na potrzeby udziału DG JUST w rozwijaniu ECRIS-TCN oraz na przygotowanie koniecznych aktów wykonawczych dotyczących specyfikacji systemu. W DG HOME i DG JUST potrzebne jest zwiększenie aktualnej podstawowej liczby 6,5 stanowisk o dodatkowe 9,5 stanowisk.

Opis zadań do wykonania:

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony

Koordynacja i monitorowanie agencji przez Komisję: Oprócz 5 istniejących ECP potrzebni są: 1 ekspert ds. biometrii, 2 ogólni eksperci ds. informatyki, 1 ekspert ds. bezpieczeństwa, 1 urzędnik finansowy oraz 3 urzędnicy ds. monitorowania zarządu / grup doradczych oraz ds. oceny skutków / ocen ex-ante dla DG HOME, a także 1,5 ECP dla DG JUST.

Personel zewnętrzny

Opis metody obliczenia kosztów ekwiwalentów pełnego czasu pracy powinien zostać zamieszczony w załączniku V pkt 3.

3.2.4.Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

   Wniosek/inicjatywa jest zgodny(-a) z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi.

   Wniosek/inicjatywa wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w wieloletnich ramach finansowych.

Należy wyjaśnić, na czym ma polegać przeprogramowanie, określając linie budżetowe, których ma ono dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.

[…]

   Wniosek/inicjatywa wymaga zastosowania instrumentu elastyczności lub zmiany wieloletnich ram finansowych 119 .

Należy wyjaśnić, który wariant jest konieczny, określając linie budżetowe, których ma on dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.

[…]

3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu

Wniosek/inicjatywa nie przewiduje współfinansowania ze strony osób trzecich

Wniosek/inicjatywa przewiduje współfinansowanie szacowane zgodnie z poniższym:

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Rok
N

Rok
N+1

Rok
N+2

Rok
N+3

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

Ogółem

Określić organ współfinansujący 

OGÓŁEM środki objęte współfinansowaniem



3.3.Szacunkowy wpływ na dochody

   Wniosek/inicjatywa nie ma wpływu finansowego na dochody.

   Wniosek/inicjatywa ma wpływ finansowy określony poniżej:

wpływ na zasoby własne

wpływ na dochody różne

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Linia budżetowa po stronie dochodów

Środki zapisane w budżecie na bieżący rok budżetowy

Wpływ wniosku/inicjatywy 120

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

Artykuł 6313

Wkład państw stowarzyszonych w ramach Schengen (CH, NO, LI, IS)

p.m.

p.m.

p.m.

W przypadku wpływu na dochody różne „przeznaczone na określony cel” należy wskazać linie budżetowe po stronie wydatków, które ten wpływ obejmie.

18.0207 eu-LISA

Należy określić metodę obliczania wpływu na dochody.

Budżet zawiera wkład państw uczestniczących we wdrażaniu, stosowaniu i rozwijaniu dorobku Schengen oraz środków dotyczących systemu Eurodac zgodnie z ustaleniami zawartymi w odnośnych umowach.

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 603/2013 w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego, oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (wersja przekształcona). Dz.U. L 180 z 9.6.2013.
(2) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady: „Sprawniejsze i bardziej inteligentne systemy informacyjne do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa”. COM(2016) 205 final z 6.4.2016.
(3) http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetailDoc&id=32600&no=1
(4) COM(2017) 261 final.
(5) http://bookshop.europa.eu/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/EU-Bookshop-Site/en_GB/-/EUR/ViewPublication-Start?PublicationKey=DR0116464
(6) COM(2017) 346 z 29.6.2017.
(7) SWD(2017) 249 z 29.6.2017.
(8) Niektóre zadania operacyjne oraz z zakresu bezpieczeństwa zostały przekazane agencji eu-LISA w umowie o poziomie świadczonych usług zawartej w dniu 31 lipca 2014 r. pomiędzy agencją i Dyrektorem Generalnym ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych. Komisja zachowała odpowiedzialność za budżet i sprawy umowne. DubliNet zostanie prawnie przekazany agencji przepisem zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 zawartym we wniosku dotyczącym przekształcenia rozporządzenia o Eurodac. COM(2016) 272 final z 4.5.2016.
(9) Funkcjonowanie VISION (sieci konsultacji Schengen) zostało powierzone agencji eu-LISA w umowie o poziomie świadczonych usług zawartej w dniu 27 maja 2013 r. pomiędzy państwami członkowskimi oraz Islandią, Liechtensteinem i Norwegią, które korzystają z VISION, reprezentowanymi przez Prezydencję Rady Unii Europejskiej z jednej strony, oraz agencją z drugiej strony.
(10) Podczas negocjacji pakietu dotyczącego inteligentnych granic przyjętego przez Komisję w dniu 28 lutego 2013 r. pojawiło się wiele kwestii technicznych, operacyjnych i kosztowych, które wymagały dalszego zbadania. W dniu 4 lutego 2014 r. Komitet Stałych Przedstawicieli poparł inicjatywę przeprowadzenia weryfikacji poprawności projektu obejmującej weryfikację przeprowadzoną przez Komisję i fazę testową lub pilotażową realizowaną przez agencję eu-LISA. Program pilotażowy powierzono agencji eu-LISA w drodze umowy o delegowaniu zadań i został on pomyślnie przeprowadzony w 2015 r.
(11) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1271/2013 z dnia 30 września 2013 r. w sprawie ramowego rozporządzenia finansowego dotyczącego organów, o których mowa w art. 208 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012, Dz.U. L 328 z 7.12.2013, s. 42.
(12) Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego system wjazdu/wyjazdu w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich i danych dotyczących odmowy wjazdu w odniesieniu do obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich Unii Europejskiej oraz określającego warunki dostępu do systemu wjazdu/wyjazdu na potrzeby ścigania i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 767/2008 i rozporządzenie (UE) nr 1077/2011, COM(2016) 194 final z 6.4.2016.
(13) Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona), COM(2016) 270 final z 4.5.2016.
(14) Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) i zmieniające rozporządzenia (UE) nr 515/2014, (UE) 2016/794 i (UE) 2016/1624. COM(2016) 731 final z 16.11.2016.
(15) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady: „Sprawniejsze i bardziej inteligentne systemy informacyjne do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa”. COM(2016) 205 final z 6.4.2016.
(16) Wniosek: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1987/2006. COM(2016) 882 final z 21.12.2016; Wniosek: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1986/2006, decyzję Rady 2007/533/WSiSW i decyzję Komisji 2016/261/UE. COM(2016) 883 final z 21.12.2016.
(17) Wniosek: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania {rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca] na potrzeby identyfikowania nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego (wersja przekształcona). COM(2016) 272 final z 4.5.2016.
(18) Siódme sprawozdanie Komisji z postępu prac nad stworzeniem rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa zachęcało Parlament Europejski i Radę do podjęcia wspólnych dyskusji nad kierunkiem dalszych działań służących osiągnięciu interoperacyjności, jak określono w komunikacie. W tym celu Komisja przedstawi i omówi te kwestie z Komisją Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego w dniu 26 maja 2017 r. oraz z państwami członkowskimi na szczycie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w dniu 9 czerwca 2017 r. W oparciu o te dyskusje oczekuje się, że te trzy instytucje odbędą trójstronne spotkania na szczeblu technicznym jesienią 2017 r., aby omówić dalsze działania służące osiągnięciu interoperacyjności, jak określono w niniejszym komunikacie, w tym potrzeby operacyjne w zakresie ochrony granic i bezpieczeństwa oraz sposoby zapewnienia proporcjonalności i pełnej zgodności z prawami podstawowymi. Celem jest jak najszybsze osiągnięcie konsensusu co do dalszego kierunku działań (najpóźniej do końca 2017 r.) oraz co do dalszych kroków niezbędnych do osiągnięcia interoperacyjności systemów informacyjnych do 2020 r. Na początku wiosny 2018 r. Komisja na podstawie takiego konsensusu przedstawi wniosek ustawodawczy w sprawie interoperacyjności. Równocześnie ze wspólnymi dyskusjami między trzema instytucjami i bez przesądzania o wyniku Komisja oraz eu-LISA będą w ciągu roku 2017 prowadzić dalszą analizę techniczną w sprawie zidentyfikowanych rozwiązań w zakresie interoperacyjności, poprzez serię badań technicznych i dowodów słuszności koncepcji. Komisja będzie regularnie informować Parlament Europejski i Radę o postępach w tej analizie technicznej. Czerpiąc z wymiany informacji z Parlamentem Europejskim i Radą, Komisja intensywnie pracuje nad przedstawieniem wniosku ustawodawczego tak szybko, jak to możliwe.
(19) Decyzja Rady 2008/615/WSiSW (23.6.2008).
(20) Dyrektywa (UE) 2016/681 (27.4.2016).
(21) Wniosek w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego scentralizowany system identyfikacji państw członkowskich posiadających informacje dotyczące wyroków skazujących obywateli państw trzecich oraz bezpaństwowców (TCN) w celu uzupełnienia i wsparcia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (system ECRIS) oraz zmieniający rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 (system ECRIS-TCN). COM(2017) 344 z 29.6.2017.
(22) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 603/2013 w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego, oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (wersja przekształcona). Dz.U. L 180 z 9.6.2013.
(23) COM(2015) 185 final z 28.4.2015.
(24) COM(2015) 240 final z 13.5.2015.
(25) Dz.U. L 66 z 8.3.2006, s. 38.
(26) Dz.U. L 176 z 10.7.1999, s. 36.
(27) Umowa między Wspólnotą Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii dotycząca kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl złożonego w państwie członkowskim lub w Islandii lub Norwegii (Dz.U. L 93 z 3.4.2001, s. 40-47).
(28) Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 52.
(29) Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 1.
(30) Decyzja Rady z dnia 28 stycznia 2008 r. w sprawie zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Umowy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącej kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o udzielenie azylu złożonego w państwie członkowskim lub w Szwajcarii (Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 3).
(31) Dz.U. L 83 z 26.3.2008, s. 3.
(32) Protokół między Wspólnotą Europejską, Konfederacją Szwajcarską i Księstwem Liechtensteinu o przystąpieniu Księstwa Liechtensteinu do Umowy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącej kryteriów i mechanizmów umożliwiających określanie państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o udzielenie azylu złożonego w państwie członkowskim lub w Szwajcarii (Dz.U. L 160 z 18.6.2011).
(33) Protokół między Wspólnotą Europejską, Szwajcarią i Księstwem Liechtensteinu do Umowy między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącej kryteriów i mechanizmów umożliwiających określanie państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o udzielenie azylu złożonego w państwie członkowskim lub w Szwajcarii (Dz. U. L 161 z 24.6.2009, s. 6) oraz Protokół do Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii dotyczącej kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl złożonego w państwie członkowskim, Islandii lub Norwegii (Dz.U. L 57 z 28.2.2006, s 16).
(34) http://bookshop.europa.eu/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/EU-Bookshop-Site/en_GB/-/EUR/ViewPublication-Start?PublicationKey=DR0116464  
(35) COM(2017) 346 z 29.6.2017.
(36) Zmiany dotyczące EES zostały przewidziane we wniosku w sprawie EES. Mogą one ulec zmianom w toku finalizacji negocjacji z PE i Radą.
(37) Zmiany w rozporządzeniu o eu-LISA dotyczące sieci DubliNet zostały przewidziane we wniosku dotyczącym przekształcenia rozporządzenia o Eurodac i są uwarunkowane przyjęciem tego wniosku. Obsługa DublinNet została już powierzona agencji na podstawie umowy o gwarantowanym poziomie usług zawartej pomiędzy Dyrekcją Generalną do Spraw Wewnętrznych oraz eu-LISA w dniu 31.7.2014.
(38) Zmiany dotyczące ETIAS w rozporządzeniu o eu-LISA nie zostały przewidziane we wniosku dotyczącym ETIAS. Możliwe jest ich wprowadzenie podczas negocjacji w sprawie tekstu rozporządzenia. W każdym przypadku są one jednak uwarunkowane przyjęciem tego wniosku.
(39) Zmiany w rozporządzeniu o eu-LISA nie zostały wprowadzone do wniosku dotyczącego przekształcenia rozporządzenia dublińskiego i są w każdym przypadku uwarunkowane przyjęciem tego wniosku.
(40) Zmiany w rozporządzeniu o eu-LISA zostały wprowadzone do wniosku w sprawie ECRIS-TCN i są uwarunkowane przyjęciem tego wniosku.
(41) TESTA-ng to projekt rozwijany w formie usługi sieciowej na podstawie art. 3 decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 922/2009/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie rozwiązań interoperacyjnych dla europejskich administracji publicznych, Dz.U. L 260 z 3.10.2009, s. 20.
(42) Rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002, Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1.
(43) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1271/2013 z dnia 30 września 2013 r. w sprawie ramowego rozporządzenia finansowego dotyczącego organów, o których mowa w art. 208 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012, Dz.U. L 328 z 7.12.2013, s. 42.
(44) Dz.U. L 328 z 7.12.2013, s. 42.
(45) Decyzja Komisji z dnia 11 czerwca 2014 r. w sprawie przyjęcia protokołu ustaleń między Komisją Europejską a Europejską Agencją ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości, C(2014) 3486 final. Protokół ustaleń wszedł w życie w dniu 18 czerwca 2014 r.
(46) Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 05 lipca 2011 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) i decyzja Rady z dnia 12 września 2011 r.
(47) Rozporządzenie (WE) nr 1987/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) (Dz.U. L 381 z 28.12.2006, s. 4).
(48) Decyzja Rady 2007/533/WSiSW z dnia 12 czerwca 2007 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) (Dz.U. L 205 z 7.8.2007, s. 63).
(49) Decyzja Rady 2004/512/WE z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie ustanowienia Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) (Dz.U. L 213 z 15.6.2004, s. 5).
(50) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie wizowego systemu informacyjnego (VIS) oraz wymiany danych pomiędzy państwami członkowskimi na temat wiz krótkoterminowych (rozporządzenie w sprawie VIS) (Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 60).
(51) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2725/2000 z dnia 11 grudnia 2000 r. dotyczące ustanowienia systemu „Eurodac” do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania konwencji dublińskiej (Dz.U. L 316 z 15.12.2000, s. 1).
(52) Rozporządzenie Rady (WE) nr 407/2002 z dnia 28 lutego 2002 r. ustanawiające niektóre zasady wykonania rozporządzenia (WE) nr 2725/2000 dotyczącego ustanowienia systemu „Eurodac” do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania Konwencji dublińskiej (Dz.U. L 62 z 5.3.2002, s. 1).
(53) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 603/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego, oraz zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1077/2011 z dnia 25 października 2011 r. ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (Dz.U. L 180 z 29.6.2013, s. 1).
(54) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1077/2011 z dnia 25 października 2011 r. ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (Dz.U. L 286 z 1.11.2011, s. 1).
(55) Decyzja Rady 2008/633/WSiSW z dnia 23 czerwca 2008 r. w sprawie dostępu wyznaczonych organów państw członkowskich i Europolu do Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) do celów jego przeglądania, w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i innym poważnym przestępstwom, ich wykrywania i ścigania (Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 129).
(56) COM(2017) 346 z 29.6.2017.
(57) COM(2017) 134 z 23.3.2017. Załącznik 2 do tego komunikatu podaje ogólne wytyczne, zalecenia i najlepsze praktyki w zakresie osiągnięcia interoperacyjności, a przynajmniej stworzenia środowiska umożliwiającego osiągnięcie większej interoperacyjności przy projektowaniu i wdrażaniu europejskich usług publicznych oraz zarządzaniu nimi.
(58) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1560/2003 z dnia 2 września 2003 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 343/2003 ustanawiającego kryteria i mechanizmy określania państwa członkowskiego właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl, wniesionego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego (Dz.U. L 222 z 5.9.2003, s. 3).
(59) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 922/2009/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie rozwiązań interoperacyjnych dla europejskich administracji publicznych (ISA), Dz.U. L 280 z 3.10.2009, s. 20.
(60) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).
(61) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 515/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające, w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, instrument na rzecz wsparcia finansowego w zakresie granic zewnętrznych i wiz oraz uchylające decyzję nr 574/2007/WE (Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 143).
(62) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1624 z dnia 14 września 2016 r. w sprawie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego (UE) 2016/399 oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 863/2007, rozporządzenie Rady (WE) nr 2007/2004 i decyzję Rady 2005/267/WE (Dz.U. L 251 z 16.9.2016, s. 1).
(63) Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1986/2006, decyzję Rady 2007/533/WSiSW i decyzję Komisji 2010/261/UE. COM(2016) 883 final.
(64) Dz.U. C 139 z 14.6.2006, s. 1.
(65) Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
(66) Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).
(67) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 z dnia 11 września 2013 r. dotyczące dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady, i rozporządzenie Rady (Euratom) nr 1074/1999 (Dz.U. L 248 z 18.9.2013, s. 1).
(68) Dz.U. L 136 z 31.5.1999, s. 15.
(69) Dz.U. L 56 z 4.3.1968, s. 1.
(70) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1271/2013 z dnia 30 września 2013 r. w sprawie ramowego rozporządzenia finansowego dotyczącego organów, o których mowa w art. 208 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 328 z 7.12.2013, s. 42).
(71) Dz.U. L 66 z 8.3.2006, s. 38.
(72) Dz.U. L 131 z 1.6.2000, s. 43.
(73) Dz.U. L 64 z 7.3.2002, s. 20.
(74)

   Dz.U. L 131 z 1.6.2000, s. 43.

(75) Dz.U. L 176 z 10.7.1999, s. 36.
(76) Dz.U. L 176 z 10.7.1999, s. 31.
(77) Dz.U. L 93 z 3.4.2001, s. 40.
(78) Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 52.
(79) Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 1.
(80) Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 5.
(81) Dz.U. L 160 z 18.6.2011, s. 21.
(82) Dz.U. L 160 z 18.6.2011, s. 19.
(83) Dz.U. L 160 z 18.6.2011, s. 39.
(84) Zmiany dotyczące EES zostały przewidziane we wniosku w sprawie EES. Mogą one ulec zmianom w toku finalizacji negocjacji z PE i Radą.
(85) Zmiany w rozporządzeniu o eu-LISA dotyczące sieci DubliNet zostały przewidziane we wniosku dotyczącym przekształcenia rozporządzenia o Eurodac i są uwarunkowane przyjęciem tego wniosku.
(86) Zmiany dotyczące ETIAS w rozporządzeniu o eu-LISA nie zostały przewidziane we wniosku dotyczącym ETIAS. Możliwe jest ich wprowadzenie podczas negocjacji w sprawie tekstu rozporządzenia. W każdym przypadku są one jednak uwarunkowane przyjęciem tego wniosku.
(87) Zmiany w rozporządzeniu o eu-LISA nie zostały wprowadzone do wniosku dotyczącego przekształcenia rozporządzenia dublińskiego i są w każdym przypadku uwarunkowane przyjęciem tego wniosku.
(88) Zmiany w rozporządzeniu o eu-LISA zostały wprowadzone do wniosku w sprawie ECRIS-TCN i są uwarunkowane przyjęciem tego wniosku.
(89) Obecnie obowiązuje to tylko w przypadku systemu Eurodac, natomiast w przyszłości eurodomenę będzie również wykorzystywał system ECRIS-TCN.
(90) Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 515/2014 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1986/2006, decyzję Rady 2007/533/WSiSW i decyzję Komisji 2010/261/UE. COM(2016) 883 final.
(91) Rozporządzenie nr 1 z dnia 15 kwietnia 1958 r. w sprawie określenia systemu językowego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (Dz.U. P 17 z 6.10.1958, s. 385).
(92) Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/443 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie bezpieczeństwa w Komisji (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 4).
(93) Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/444 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 53).
(94) Rozporządzenie Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami (Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2).
(95) ABM: zarządzanie kosztami działań; ABB: activity-based budgeting: budżet zadaniowy.
(96) O którym mowa w art. 54 ust. 2 lit. a) lub b) rozporządzenia finansowego.
(97) Rozwój ECRIS-TCN zostanie sfinansowany z programu „Sprawiedliwość” i będzie neutralny dla budżetu w zakresie działu 3.
(98) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 603/2013 w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego, oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1077/2011 ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (wersja przekształcona). Dz.U. L 180 z 9.6.2013.
(99) COM(2015) 185 final z 28.4.2015.
(100) COM(2015) 240 final z 13.5.2015.
(101) COM(2016) 205 final z 6.4.2016.
(102) Wyjaśnienia dotyczące trybów zarządzania oraz odniesienia do rozporządzenia finansowego znajdują się na następującej stronie: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
(103) Środki zróżnicowane/środki niezróżnicowane
(104) EFTA: Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu
(105) Kraje kandydujące oraz w stosownych przypadkach potencjalne kraje kandydujące Bałkanów Zachodnich.
(106) Poziom referencyjny nie uwzględnia dodatkowych pracowników kontraktowych w 2018 r.
(107) Dodatkowy budżet obejmuje 23 pracowników zatrudnionych na czas określony, 2 pracowników kontraktowych i 2 oddelegowanych ekspertów krajowych, jak wyjaśniono w pkt 3.2.3.
(108) Może być potrzebna znaczna rezerwa na wydatki związane z budynkami – na rozbudowę placówki w Strasburgu w celu zwiększenia potencjału w zakresie hostingu potrzebnego do rozwoju kolejnych systemów. Obecnie eu-LISA ocenia swoje potrzeby. Jeśli potwierdzi się wyżej wspomniana potrzeba, eu-LISA wraz z Parlamentem Europejskim i Radą przeprowadzą procedurę budowlaną i zostaną wprowadzone niezbędne zapisy budżetowe w drodze procedury projektu budżetu (DB 2019).
(109) Przeniesienie infrastruktury łączności w zakresie wizowego systemu informacyjnego nastąpi już w 2018 r. - na mocy art. 19a ust. 9 rozporządzenia w sprawie EES, które ma zostać przyjęte w 2017 r., a w zakresie SIS – po przyjęciu zmienionego rozporządzenia o eu-LISA (zob. także przypis 19).
(110) Produkty odnoszą się do produktów i usług, które zostaną zapewnione (np. liczba sfinansowanych wymian studentów, liczba kilometrów zbudowanych dróg itp.).
(111) Zgodnie z opisem w pkt 1.4.2. „Cele szczegółowe …”
(112) Insourcing personelu został odliczony, jak wskazano w memorandum eu-LISA w sprawie projektu budżetu na 2018 r.
(113) Przyszłe rozporządzenie w sprawie EES, w momencie gdy zostanie przyjęte, zmieni art. 26 rozporządzenia w sprawie VIS (WE) nr 767/2008 z dnia 9 lipca 2008 r., stwierdzając, że sześć miesięcy po wejściu w życie rozporządzenia w sprawie utworzenia EES organ zarządzający będzie odpowiedzialny za zadania administracyjne dotyczące VIS i związane z infrastrukturą łączności, zarządzaną dotąd przez Komisję. Wspomniany przepis w przyszłym rozporządzeniu w sprawie EES posłuży za podstawę prawną przeniesienia związanego z nim budżetu (ok. 50 % z 19,221 mln EUR na VIS i SIS łącznie) do agencji, nawet jeżeli nowe rozporządzenie o eu-LISA, do którego załączona jest niniejsza ocena skutków finansowych regulacji, jeszcze nie będzie wówczas przyjęte.
(114) W planie zatrudnienia agencji eu-LISA ujęto dodatkowo 14 stanowisk przewidzianych na rozwój systemu wjazdu/wyjazdu. Liczba stanowisk na 2020 r. i na kolejne lata zostanie ponownie oceniona w trakcie przygotowywania projektu budżetu UE na rok 2020, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb związanych z funkcjonowaniem systemu przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
(115) Tabele poniżej dotyczące dodatkowego personelu nie uwzględniają pracowników zatrudnionych na czas określony / pracowników kontraktowych, których zatrudnienie jest uzależnione od przyjęcia instrumentów prawnych w sprawie EES, ETIAS, SIS II i przekształconego Eurodac.
(116) CA = personel kontraktowy; LA = personel miejscowy; SNE = oddelegowany ekspert krajowy; INT = personel tymczasowy; JED = młodszy oddelegowany ekspert.
(117) W ramach podpułapu na personel zewnętrzny ze środków operacyjnych (dawne linie „BA”).
(118) Przede wszystkim fundusze strukturalne, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejski Fundusz Rybacki.
(119) Zob. art. 11 i 17 rozporządzenia Rady (UE, EURATOM) nr 1311/2013 określającego wieloletnie ramy finansowe na lata 2014–2020.
(120) W przypadku tradycyjnych zasobów własnych (opłaty celne, opłaty wyrównawcze od cukru) należy wskazać kwoty netto, tzn. kwoty brutto po odliczeniu 25 % na poczet kosztów poboru.