Bruksela, dnia 14.9.2016

COM(2016) 589 final

2016/0287(COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY


zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1316/2013 i (UE) nr 283/2014 w odniesieniu do propagowania łączności internetowej w społecznościach lokalnych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Przyczyny i cele wniosku

Nowy pakiet telekomunikacyjny przyjęty dziś przez Komisję zawiera komunikat określający europejską koncepcję dostępu do internetu dla obywateli i przedsiębiorstw na jednolitym rynku cyfrowym 1 , jak również wniosek ustawodawczy w sprawie ustanowienia Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej 2 , w którym dokonano przeglądu ram regulacyjnych w zakresie łączności elektronicznej. We wnioskach Komisji przedstawiono reformy konieczne do zapewnienia dostępności i wykorzystania sieci o bardzo wysokiej przepustowości, które pozwolą na powszechne korzystanie z produktów, usług i aplikacji na jednolitym rynku cyfrowym.

Ponieważ internet i łączność cyfrowa zmieniają życie prywatne i praktyczne aspekty działalności zawodowej wewnątrz Unii i poza nią, istnieje potrzeba zagwarantowania, że obywatele są zachęcani do korzystania z szans, jakie oferuje im ta zmiana.

W związku z tym jednym z celów strategicznych Komisji, które Unia powinna osiągnąć do 2025 r., jest wyposażenie w gigabitowe łącza internetowe miejsc, gdzie są świadczone usługi publiczne, takich jak placówki administracji publicznej, biblioteki i szpitale. Połączenie tych i innych ośrodków życia społecznego, w tym przestrzeni zewnętrznych dostępnych publicznie, z internetem o przepustowości znacznie powyżej funkcjonalnego dostępu do internetu umożliwi obywatelom ze wszystkich środowisk czerpanie korzyści płynących z połączeń nowych generacji w czasie przemieszczania się z miejsca i w miejscach, gdzie połączenie z interenetem ma znaczenie.

Wśród środków wspierających ten cel nowy pakiet będzie propagował tworzenie lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego poprzez uproszczenie procedur planowania i mniej rygorystyczne obowiązki regulacyjne, między innymi, gdy taki dostęp jest zapewniany na zasadach niekomercyjnych lub dodatkowo w stosunku do świadczenia innych usług publicznych.

Zaproponowany tutaj środek uzupełnia te starania poprzez wprowadzenie zmian do ram prawnych dotyczących telekomunikacji w ramach instrumentu „Łącząc Europę”, określonych w rozporządzeniach (UE) nr 1316/2013 3 (zwanym dalej „rozporządzeniem Łącząc Europę”) i (UE) nr 283/2014 4 (zwanym dalej „rozporządzeniem w sprawie wytycznych”). Zmiany te zachęcają podmioty realizujące zadania publiczne, takie jak organy publiczne i dostawcy usług publicznych, do udostępniania bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej w ośrodkach lokalnego życia społecznego (np. w placówkach administracji publicznej, bibliotekach, ośrodkach zdrowia i przestrzeniach zewnętrznych dostępnych publicznie). W tym celu przewiduje on zachęty finansowe dla podmiotów, które chcą bezpłatnie zapewniać lokalną bezprzewodową łączność o wysokiej przepustowości w miejscach publicznych w obrębie ich własnej jurysdykcji lub w miejscach świadczenia przez nie usług. W pierwszej fazie interwencji priorytetem będzie zapewnianie lokalnym organom publicznym finansowania dla punktów dostępu w lokalnych ośrodkach życia społecznego, w tym w przestrzeniach zewnętrznych dostępnych publicznie.

Dzięki wspieraniu integracji z istniejącymi usługami publicznymi interwencja ta będzie zwiększać zainteresowanie obywateli usługami szerokopasmowego internetu i tym samym przyczyni się w znacznym stopniu zarówno do wykorzystywania usług szerokopasmowych, jak i do rozwoju infrastruktury publicznej. Bezpłatna lokalna łączność bezprzewodowa udostępniona w zatłoczonych miejscach, w których gromadzi się wielu ludzi w oczekiwaniu na kolejny punkt w swoim programie dnia, może stanowić znaczną wartość dodaną poprzez umożliwienie produktywnego, odprężającego i bardziej interesującego spędzania czasu oczekiwania i podróży. Ponadto takie lokalne punkty dostępu bezprzewodowego mogą zapewnić gęstszy zasięg w trudnodostępnych miejscach lub tam, gdzie w przeciwnym razie sama liczba użytkowników w znacznej mierze utrudniałaby łączność bezprzewodową. Poprzez zapewnienie użytkownikom stałej łączności z internetem punkty te przyczynią się do zwiększenia mobilności, elastyczności i zainteresowania korzystaniem z usług oferowanych przez podmioty realizujące zadania publiczne oraz mogą umożliwić lepsze zarządzanie czasem. Jednocześnie ograniczony zasięg pojedynczego punktu dostępu gwarantuje, że ta oferta publiczna nie tylko nie stanowiłaby zagrożenia dla ofert handlowych, ale mogłaby odegrać ważną rolę w propagowaniu korzystania z łączy szerokopasmowych oraz wspierania umiejętności cyfrowych. To z kolei sprzyjałoby zainteresowaniu użytkowników korzystaniem z komercyjnych stacjonarnych lub mobilnych ofert usług szerokopasmowych. Proponowana interwencja uzupełnia nową legislacyjną koncepcję usługi powszechnej przewidzianą w Europejskim kodeksie łączności elektronicznej, zgodnie z którą każdy obywatel UE ma prawo do funkcjonalnego połączenia z internetem, co najmniej w stałej lokalizacji, które byłoby przystępne cenowo i umożliwiałoby pełne uczestnictwo w cyfrowej gospodarce i społeczeństwie.

Proponowany środek ustanawia prosty mechanizm finansowania tworzenia lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego. Celem interwencji jest osiągnięcie maksymalnego krótkoterminowego wpływu poprzez wspieranie zainteresowania obywateli dostępem do internetu oraz ułatwienie korzystania z publicznych usług cyfrowych, w tym dostępu do infrastruktury usług cyfrowych. Przewiduje się, że wzrost zainteresowania będzie stanowić podstawę dla stałego funkcjonowania i ewentualnego zastąpienia punktów dostępu bez dalszej pomocy finansowej na podstawie niniejszego rozporządzenia, co jest spójne z celem polegającym na stopniowym, w miarę możliwości, wycofywaniu takiej pomocy i zachęcaniu do korzystania z alternatywnych mechanizmów finansowania.

Aby zapewnić ukierunkowany charakter interwencji oraz uzyskać maksymalne korzyści, finansowanie będzie ograniczone do sytuacji, w których nie istnieją bezpłatne publiczne lub prywatne punkty dostępu świadczące usługi w ramach bardzo szybkich łączy szerokopasmowych. Ponieważ wartość unijnej pomocy finansowej, która ma zostać przyznana na poszczególne działania, spadnie poniżej progu 60 000 EUR przewidzianego w odniesieniu do dotacji o niskiej wartości zgodnie z rozporządzeniem finansowym 5 , nie przewiduje się istotnego wpływu interwencji na konkurencję 6 . Ponadto finansowanie powinno być przyznawane w sposób równomierny pod względem geograficznym, by przyczyniać się do spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Unii poprzez szczególne uwzględnienie potrzeb społeczności lokalnych 7 . Dzięki łącznemu zastosowanie tych kryteriów, proponowana interwencja jest zgodna z ramami otwartych i konkurencyjnych rynków, co stanowi podstawę działania sieci transeuropejskich.

Oprócz pobudzania popytu na szybkie łącza szerokopasmowe oraz wspierania powszechnego wykorzystania na poziomie społeczności interwencja będzie miała rozległy pozytywny efekt domina, począwszy od polepszenia dostępu do usług e-administracji i zwiększenia uczestnictwa w życiu demokratycznym, w tym grup społecznych, które w przeciwnym razie miałyby trudności z dostępem do łączności (takich jak uchodźcy i osoby o niskich dochodach), po stworzenie dodatkowej infrastruktury na wypadek komunikacji w sytuacjach wyjątkowych lub kryzysowych i obwieszczeń służby cywilnej. Aby zapewnić, by społeczności lokalne o ograniczonych zasobach mogły również doświadczać tych korzyści z uczestniczenia w jednolitym rynku cyfrowym, należy udostępnić wsparcie w ramach tego środka w wysokości do 100 % kwalifikowalnych kosztów, bez uszczerbku dla zasady współfinansowania. Potencjalni beneficjenci mogą zaangażować członków społeczności lokalnej w realizację działań finansowanych przez proponowany środek w celu określenia ośrodków życia społecznego, w których instalacja bezpłatnych punktów dostępu bezprzewodowego mogłaby przynieść społeczności największą wartość dodaną.

Ze względu na elastyczny i ukierunkowany charakter wsparcia na rzecz rozwoju sieci szerokopasmowych w ramach koperty finansowej na sektor telekomunikacyjny na realizację instrumentu „Łącząc Europę”, interwencja powinna zostać uznana za oddzielny projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania wraz z działaniami towarzyszącymi na mocy rozporządzenia „Łącząc Europę” oraz dysponujący odrębnym budżetem, którego szczegóły powinny zostać określone na podstawie rozporządzenia w sprawie wytycznych. Wysokość pomocy finansowej dla poszczególnych beneficjentów jest ograniczona, ale ich łączna liczba jest na tyle wysoka, że należy zapewnić sprawne procedury administracyjne, aby umożliwić efektywne i szybkie podejmowanie decyzji. W tym celu państwa członkowskie powinny być uprawnione, na podstawie rozporządzenia „Łącząc Europę”, do zatwierdzenia kategorii wniosków w ramach tej interwencji, zamiast uzgadniania wykazów poszczególnych beneficjentów. Poprzez wprowadzenie proponowanej zmiany w sposób horyzontalny na korzyść innych projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, niniejszy wniosek jest również odpowiedzią na wezwania państw członkowskich do skuteczniejszego wdrażania działań w dziedzinie infrastruktury usług cyfrowych.

Aby zapewnić, że środek ten będzie mógł zostać wykorzystany w różnorodnych sytuacjach i przyniesie konkretne rezultaty w jak najkrótszym czasie, ważne jest, aby nie ograniczać niepotrzebnie dostępnych form pomocy finansowej. Duży zakres elastyczności w tym kontekście można uzyskać, jeżeli przy realizacji proponowanego środka możliwe będzie korzystanie z jak najszerszego wachlarza form pomocy dostosowanej do interwencji. Dlatego też oraz ze względu na toczące się negocjacje w sprawie zmiany rozporządzenia finansowego tekst rozporządzenia „Łącząc Europę” należy zmienić, aby wyjaśnić, że wszystkie działania służące realizacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym niniejsza interwencja, zasadniczo kwalifikują się do uzyskania wsparcia w postaci różnych form pomocy finansowej, które obecnie są i będą w przyszłości dostępne na podstawie rozporządzenia finansowego.

Z drugiej strony, z tych samych powodów, należy określić formy pomocy finansowej, które byłyby dostępne w celu przeprowadzenia interwencji w sposób zgodny zarówno z rozporządzeniem „Łącząc Europę”, jak i z rozporządzeniem w sprawie wytycznych. Dotacje mogą być główną formą pomocy finansowej odpowiedniej do osiągnięcia celu polegającego na wspieraniu bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej w ośrodkach lokalnego życia społecznego, ale nie należy wykluczać innych form pomocy finansowej (z wyjątkiem instrumentów finansowych). Wyłączono możliwość zastosowania instrumentów finansowych ze względu na ich stosunkowo duże obciążenie administracyjne i związane z tym opóźnienia w realizacji, co nie jest zgodne z właściwościami przewidywanych działań.

Aby zapewnić szybkość i skuteczność, niniejsza interwencja zostanie zrealizowana z wykorzystaniem uproszczonych procedur administracyjnych przy użyciu standardowej dokumentacji (np. vouchery) oraz za pomocą narzędzi internetowych na potrzeby rozpatrywania wniosków oraz monitorowania i kontrolowania stworzonych lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego.

Oczekuje się, że proponowany środek, wspierany za pośrednictwem unijnej sieci biur kompetencji w zakresie łączności szerokopasmowej 8 , przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy organów lokalnych i obywateli na temat nowych priorytetów Komisji dotyczących społeczeństwa gigabitowego, jak również zapewni wysoki stopień rozpoznawalności i zaufania do zdolności UE do zapewnienia łączności i dostępu do usług cyfrowych w całej Europie. Rozpoznawalność działań finansowanych przez proponowany środek zostanie zagwarantowana dzięki konkretnej, przygotowanej przez Komisję, identyfikacji wizualnej, która zostanie udostępniona do użytku beneficjentom, tak aby zapewnić rozpoznawalność marki.

Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki

Obecnie ramy prawne dla usług telekomunikacyjnych zawarte w rozporządzeniu ustanawiającym instrument „Łącząc Europę” zapewniają wsparcie finansowe w dziedzinie telekomunikacji dla infrastruktury usług cyfrowych (w postaci dotacji lub zamówień) oraz dla sieci szerokopasmowych (w postaci instrumentów finansowych).

W odniesieniu do interwencji w celu wsparcia rozwoju sieci szerokopasmowych, z uwagi na kluczowe znaczenie sieci szerokopasmowych dla wzrostu i tworzenia miejsc pracy oraz w świetle wyzwań – zarówno finansowych, jak i technicznych – związanych z inwestycjami publicznymi w tym sektorze, w rozporządzeniu w sprawie wytycznych przewidziano ograniczoną interwencję. Instrument „Łącząc Europę” wnosi niewielki wkład w ustanawianie instrumentów finansowych na poziomie Unii, w szczególności we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w celu ułatwienia efektywnego wykorzystania innych zasobów publicznych i prywatnych. Ma on na celu uruchomienie innowacyjnych projektów dotyczących sieci szerokopasmowych, opartych na najnowszej technologii i możliwych do powielenia, osiągających cele zarówno bezpośrednio, jak i poprzez efekt demonstracyjny.

Proponowany środek uzupełnia ukierunkowane na użytkownika końcowego elementy wniosku dotyczącego Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Wsparcie dla lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego w lokalnych ośrodkach życia społecznego ma charakter uzupełniający wobec innych działań w sektorze telekomunikacji objętych instrumentem „Łącząc Europę”, jak również wobec innych źródeł wsparcia finansowego, takich jak europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne wspierające rozbudowę sieci szerokopasmowych. Ponieważ działania te nie są obecnie objęte rozporządzeniem „Łącząc Europę” ani rozporządzeniem w sprawie wytycznych, zaproponowano, aby odpowiednio zmienić te rozporządzenia.

2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

Podstawa prawna

Podstawą wniosku jest art. 172 TFUE, który dotyczy działań UE wspierających ustanowienie i rozwój sieci transeuropejskich w infrastrukturach transportu, telekomunikacji i energetyki. Zgodnie z art. 170 ust. 1 TFUE niniejsza inicjatywa ma na celu zapewnienie, by lokalne społeczności mogły czerpać pełne korzyści z jednolitego rynku cyfrowego dzięki ustanowieniu obszaru bez granic wewnętrznych poprzez stworzenie takich sieci.

Pomocniczość i proporcjonalność

Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności i mieści się w zakresie działania w dziedzinie transeuropejskich sieci telekomunikacyjnych, zgodnie z art. 170 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Poprzez szczególne uwzględnienie potrzeb społeczności lokalnych w szerszym kontekście strategii jednolitego rynku cyfrowego, niniejszy wniosek przyczynia się do stworzenia rynku wewnętrznego łączności elektronicznej oraz umożliwia społecznościom lokalnym uczestniczenie w tym rynku. Ponieważ objęcie całego obszaru UE wysokiej jakości łącznością bezprzewodową nie może być w wystarczającym stopniu osiągnięte przez działania państw członkowskich, wniosek jest zgodny z zasadą pomocniczości przewidzianą w art. 5 TFUE. Przewiduje się, że interwencja wspierana będzie między innymi przez unijną sieć biur kompetencji w zakresie łączności szerokopasmowej, co powinno przyczynić się do odpowiedniego zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnych oraz do ograniczenia do minimum obciążeń administracyjnych.

Obecne inicjatywy związane z bezpłatną lokalną łącznością bezprzewodową mają fragmentaryczny charakter, co prowadzi do nieefektywnego wykorzystania zasobów. W szczególności brakuje wszechstronnej strategii mającej na celu wspieranie dostępu do bezpłatnej łączności bezprzewodowej w całej Unii, tak by zwiększyć uczestnictwo społeczności lokalnych w jednolitym rynku cyfrowym. Ponieważ tworzenie poszczególnych lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego jest ograniczone terytorialnie nawet wśród społeczności lokalnych, koordynacja tych starań ma jeszcze większe znaczenie dla zapewnienie, by ich tworzenie wspierało w spójny sposób wspólne zainteresowanie łącznością w całej UE. Spójność tworzenia rozwiązań w zakresie bezpłatnej łączności bezprzewodowej w całej Europie pozwoli zarówno zoptymalizować koszty interwencji (w szczególności poprzez obniżenie kosztów obsługi małych dotacji ze względu na efekty skali, a także poprzez obniżenie cen sprzętu), jak i zapewnić większą równość dostępu, przyczyniając się tym samym do większej spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Unii. Proponowany środek ma na celu zwiększenie europejskiej wartości dodanej poprzez zapewnienie, że stworzona infrastruktura umożliwi również dostęp poprzez infrastrukturę usług cyfrowych do transeuropejskich usług interoperacyjnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak Europeana, infrastruktura służąca do obsługi programu „Bezpieczniejszy internet” oraz interoperacyjne transgraniczne usługi e-zdrowia.

Zakres proponowanej interwencji jest ograniczony do zapewnienia łączności w ośrodkach życia społecznego i w przestrzeniach zewnętrznych dostępnych publicznie za pośrednictwem punktów dostępu, które są z natury ograniczone pod względem zasięgu, a zatem indywidualne projekty będą niewielkie. Interwencja jest zatem proporcjonalna do celu polegającego na umożliwieniu społecznościom lokalnym uczestnictwa w bezprzewodowym wymiarze jednolitego rynku cyfrowego bez szkody dla ofert handlowych. Jednocześnie proponowany środek będzie miał pozytywny wpływ na ogólne korzystanie z ofert łączności za pośrednictwem usług dostępu świadczonych na zasadach komercyjnych. Skuteczność interwencji ma zostać dodatkowo wzmocniona poprzez ułatwienie powielania i możliwe efekty demonstracyjne udanych projektów.

Zarządzanie on-line proponowanymi środkami w połączeniu z między innymi wsparciem ze strony sieci krajowych biur kompetencji w zakresie łączności szerokopasmowej zagwarantuje, że obciążenia administracyjne związane z wdrażaniem i uczestniczeniem w inicjatywie będą ograniczone do minimum.

3.WYNIKI OCEN EX POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW

Ponieważ niniejsza inicjatywa stanowi uzupełnienie nowego pakietu telekomunikacyjnego, w tym komunikatu określającego europejską koncepcję dostępu do internetu dla obywateli i przedsiębiorstw na jednolitym rynku cyfrowym oraz wniosku ustawodawczego w sprawie przeglądu ram regulacyjnych dotyczących łączności elektronicznej, opiera się ona w dużej mierze na wkładzie ze strony zainteresowanych stron oraz na szeroko zakrojonej analizie przeprowadzonej w ramach ewaluacji i oceny wpływu tych propozycji i towarzyszących komunikatowi dokumentów roboczych służb Komisji. Najważniejsze punkty zaproponowanego środka przedstawiono poniżej. Ogólnie rzecz biorąc z analizy wynika, że choć działania legislacyjne i regulacyjne mogą usunąć bariery, zwiększyć zachęty konkurencyjne, zapewnić większą przewidywalność dla inwestorów oraz obniżyć koszty rozbudowy sieci, dla osiągnięcia celów UE w zakresie dostępu do internetu w perspektywie długoterminowej dużą rolę odgrywa również finansowanie ze środków publicznych.

Opublikowane niedawno sprawozdanie 9 podsumowujące wyniki konsultacji publicznych prowadzonych przez Komisję w celu przeglądu ram regulacyjnych dotyczących łączności elektronicznej wykazało, że wiele organów publicznych i respondentów prywatnych poparło rozbudowę sieci bezprzewodowych w budynkach użyteczności publicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego otoczenia regulacyjnego w odniesieniu do zagadnień takich jak odpowiedzialność dostawcy dostępu i narażenie na działanie pól elektromagnetycznych. Operatorzy podkreślili, że wszelkie wsparcie publiczne powinno być neutralne pod względem technologicznym, a także że rozbudowę sieci można by również ułatwić poprzez wprowadzenie różnych form partnerstwa publiczno-prywatnego. Ustalenia te są zgodne z oceną ex post obecnego systemu, która towarzyszy wnioskowi w sprawie przeglądu ram regulacyjnych.

W ocenie skutków przeprowadzonej w odniesieniu do przeglądu ram regulacyjnych oparto się na tych uwagach wyrażonych przez zainteresowane strony i zaproponowano, by wprowadzić przepisy dotyczące wykorzystywania nadajników o małej mocy. Przepisy te mają na celu ograniczenie kosztów budowy bardzo gęstych sieci i zwiększenie dostępu do lokalnej łączności bezprzewodowej w celu zaspokojenia ogromnego popytu na powszechną łączność. Proponowany środek, który uzupełnia preferowane rozwiązanie w odniesieniu do rozwoju ram regulacyjnych w dziedzinie zarządzania widmem, umożliwi wzmocnienie bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej, przyczyniając się tym samym do realizacji europejskiej koncepcji dostępu do internetu dla obywateli i przedsiębiorstw na jednolitym rynku cyfrowym.

4.WPŁYW NA BUDŻET

Środki wymagane przez niniejszy wniosek zostaną w pełni sfinansowane zgodnie z wieloletnimi ramami finansowymi 2014-2020. Kwota w wysokości 70 mln EUR zostanie przeniesiona w ramach kwot zaplanowanych dla działań w sektorze telekomunikacyjnym objętych instrumentem „Łącząc Europę” w latach 2017–2019, a 50 mln EUR zostanie przeniesionych do koperty finansowej przeznaczonej dla sektora telekomunikacyjnego poprzez zmianę art. 5 ust. 1 rozporządzenia „Łącząc Europę”. Ze względu na spójność wzrost ten jest również odzwierciedlony we wniosku dotyczącym zmiany ram prawnych dla Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych 10 , jak określono w rozporządzeniu (UE) 2015/1017 11 .

2016/0287 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY


zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1316/2013 i (UE) nr 283/2014 w odniesieniu do propagowania łączności internetowej w społecznościach lokalnych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 172,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 12 ,

uwzględniając opinię Komitetu Regionów 13 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)W komunikacie Komisji określającym europejską wizję internetu na jednolitym rynku cyfrowym 14 przedstawiono szereg możliwych środków służących zwiększaniu łączności w Unii Europejskiej.

(2)Wśród środków mających na celu wspieranie europejskiej wizji łączności w komunikacie tym propaguje się tworzenie lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego poprzez uproszczenie procedur planowania i zmniejszenie przeszkód regulacyjnych. Takie punkty dostępu, w tym mające charakter pomocniczy w stosunku do świadczenia usług publicznych lub niekomercyjnych, mogą w znacznym stopniu przyczynić się do polepszenia istniejących bezprzewodowych sieci łączności i tworzenia ich nowych generacji, ułatwiając zagęszczenie sieci łączności zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami.

(3)W następstwie komunikatu określającego europejską wizję internetu na jednolitym rynku cyfrowym oraz w celu promowania włączenia cyfrowego Unia powinna wspierać, poprzez ukierunkowane wsparcie, zapewnienie bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej w ośrodkach lokalnego życia społecznego, w tym w przestrzeniach zewnętrznych dostępnych publicznie. Takie wsparcie nie jest jeszcze objęte rozporządzeniami (UE) nr 1316/2013 15 i (UE) nr 283/2014 16 .

(4)Tego rodzaju wsparcie powinno zachęcać podmioty realizujące zadania publiczne, takie jak organy publiczne i dostawcy usług publicznych, do udostępniania bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej jako usługi pomocniczej w stosunku do ich zadania publicznego, aby umożliwić społecznościom lokalnym czerpania korzyści płynących z bardzo szybkich łączy szerokopasmowych w ośrodkach życia społecznego. Do podmiotów tych mogłyby należeć organy gminne oraz inne lokalne organy publiczne, biblioteki i szpitale.

(5)Lokalna łączność bezprzewodowa powinna zostać uznana za bezpłatną, jeżeli jest świadczona bez odpowiedniego wynagrodzenia, zarówno w postaci bezpośrednich płatności, jak i w postaci innych opłat, w tym między innymi reklam lub udostępniania danych osobowych.

(6)Ze względu na szczególny cel niniejszej interwencji oraz jej ukierunkowanie na lokalne potrzeby, należy ją uznać za odrębny projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze telekomunikacyjnym w rozumieniu rozporządzeń (UE) nr 1316/2013 i (UE) nr 283/2014.

(7)Aby zapewnić odpowiednie finansowanie na realizację interwencji, należy zwiększyć o kwotę 50 000 000 EUR kopertę finansową przeznaczoną na wdrożenie instrumentu „Łącząc Europę” w sektorze telekomunikacyjnym.

(8)Biorąc pod uwagę niekomercyjny charakter niniejszej interwencji i małą skalę poszczególnych projektów, obciążenia administracyjne powinny zostać ograniczone do minimum. W związku z tym interwencja powinna zostać wdrożona z wykorzystaniem najbardziej odpowiednich form pomocy finansowej, w szczególności dotacji, dostępnych w ramach rozporządzenia finansowego obecnie lub w przyszłości. Niniejsza interwencja nie powinna być finansowana z wykorzystaniem instrumentów finansowych.

(9)Z uwagi na ograniczony zasięg poszczególnych lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego oraz niewielką wartość poszczególnych projektów objętych działaniem, punkty dostępu korzystające z pomocy finansowej na mocy niniejszego rozporządzenia nie powinny stanowić konkurencji dla ofert handlowych. W celu dodatkowego zagwarantowania, że taka pomoc finansowa nie będzie nadmiernie zakłócać konkurencji, wypierać inwestycji prywatnych ani zniechęcać prywatnych operatorów do inwestowania, interwencja powinna być ograniczona do projektów, które nie powielają na tym samym obszarze już istniejących prywatnych lub publicznych ofert o podobnych cechach. Nie powinno to jednak wykluczać dodatkowego wsparcia dla tworzenia przedmiotowych punktów w ramach niniejszej inicjatywy z publicznych lub prywatnych źródeł finansowania.

(10)Aby zagwarantować szybkie zapewnienie łączności zgodnej z niniejszym rozporządzeniem, pomocy finansowej należy udzielić z jak najszerszym wykorzystaniem narzędzi internetowych umożliwiających szybkie składanie i rozpatrywanie wniosków oraz wspieranie tworzenia, kontroli i monitorowania lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego.

(11)Biorąc pod uwagę potrzeby łączności internetowej w Unii oraz konieczność wspierania sieci dostępu, które mogą zapewnić w całej UE korzystanie z internetu za pośrednictwem bardzo szybkich usług szerokopasmowych, należy dążyć do tego, by pomoc finansowa przyznawana była w sposób równomierny pod względem geograficznym.

(12)Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenia (UE) nr 1316/2013 oraz (UE) nr 283/2014,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 1316/2013

W rozporządzeniu (UE) nr 1316/2013 wprowadza się następujące zmiany:

1. art. 5 ust. 1 akapit pierwszy lit. b) otrzymuje brzmienie:

„b) sektor telekomunikacji: 1 091 602 000 EUR;”;

2. w art. 7 wprowadza się następujące zmiany:

a)ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Jedynie działania przyczyniające się do realizacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania zgodnie z rozporządzeniami (UE) nr 1315/2013 i (UE) nr 347/2013 oraz rozporządzeniem w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskich sieci w dziedzinie infrastruktury telekomunikacyjnej, a także działania wspierające program, kwalifikują się do otrzymania wsparcia w postaci unijnej pomocy finansowej, w szczególności w formie dotacji, zamówień i instrumentów finansowych.”;

b)ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. W sektorze telekomunikacji wszystkie działania służące realizacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz działania wspierające program określone w rozporządzeniu w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskich sieci w dziedzinie infrastruktury telekomunikacyjnej oraz spełniające kryteria lub warunki kwalifikowalności określone zgodnie z tym rozporządzeniem kwalifikują się do otrzymania unijnej pomocy finansowej na podstawie niniejszego rozporządzenia:

a) usługi ogólne, platformy usług podstawowych i działania wspierające program są finansowane za pomocą dotacji lub zamówień;

b) działania w zakresie sieci szerokopasmowych są finansowane za pomocą instrumentów finansowych;

c) działania w zakresie zapewniania bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej w ośrodkach lokalnego życia społecznego są finansowane za pomocą dotacji lub poprzez formy pomocy finansowej inne niż instrumenty finansowe.”;

3. w art. 9 dodaje się ustęp w brzmieniu:

„1a. W przypadkach uzasadnionych potrzebą uniknięcia nadmiernego obciążenia administracyjnego, w szczególności w przypadku dotacji o niskiej wartości w rozumieniu art. 185 rozporządzenia (UE) nr 1286/2012, państwa członkowskie mogą wyrazić zgodę na pewną kategorię wniosków w ramach programów prac zgodnie z art. 17, bez wskazania poszczególnych wnioskodawców.”;

4. w art. 10 ust. 4 dodaje się akapit trzeci w brzmieniu:

„Działania w zakresie zapewniania bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej w ośrodkach lokalnego życia społecznego są finansowane przez unijną pomoc finansową w wysokości do 100 % kosztów kwalifikowalnych, bez uszczerbku dla zasady współfinansowania.”.

Artykuł 2

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 283/2014

W rozporządzeniu (UE) nr 283/2014 wprowadza się następujące zmiany:

1. w art. 2 ust. 2 dodaje się lit. h) w brzmieniu:

„h) „lokalny punkt dostępu bezprzewodowego” oznacza niewielkie urządzenie o niskiej mocy dysponujące małym zasięgiem, wykorzystujące na zasadzie niewyłączności widmo radiowe, dla którego warunki dostępności i efektywnego wykorzystania zharmonizowano na poziomie unijnym oraz które pozwala użytkownikom uzyskać bezprzewodowy dostęp do sieci łączności elektronicznej.”;

2. w art. 4 ust. 1 dodaje się lit. c) w brzmieniu:

„c) wspierają zapewnianie bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej w ośrodkach lokalnego życia społecznego.”;

3. w art. 5 wprowadza się następujące zmiany:

a)ust. 7 otrzymuje brzmienie:

„7. Całkowita kwota budżetu przyznanego na instrumenty finansowe na rzecz sieci szerokopasmowych nie przekracza minimum niezbędnego do wskazania racjonalnych pod względem kosztów interwencji, które są określane na podstawie ocen ex ante, o których mowa w art. 14 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1316/2013.

Kwota ta wynosi do 15 % koperty finansowej na sektor telekomunikacyjny, o której mowa w art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1316/2013.”;

b)dodaje się ustęp w brzmieniu:

„5a. Działanie przyczyniające się do realizacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w zakresie zapewniania bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej w ośrodkach lokalnego życia społecznego uzyskuje wsparcie w postaci:

a) dotacji lub

b) form pomocy finansowej innych niż instrumenty finansowe.”;

4. w art. 6 dodaje się ust. 8a w brzmieniu:

„8a. Działania przyczyniające się do realizacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w zakresie zapewniania bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej w ośrodkach lokalnego życia społecznego muszą spełniać warunki określone w sekcji 4 załącznika.”;

5. w art. 8 ust. 9 dodaje się lit. d) w brzmieniu:

„d) liczby połączeń do lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego stworzonych zgodnie z działaniami wdrażającymi sekcję 4 załącznika.”;

6. w załączniku dodaje się sekcję w brzmieniu:

„SEKCJA 4 ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA W OŚRODKACH LOKALNEGO ŻYCIA SPOŁECZNEGO

Działania mające na celu zapewnienie bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej w ośrodkach lokalnego życia społecznego, w tym w przestrzeniach zewnętrznych dostępnych publicznie, które odgrywają istotną rolę w publicznym życiu społeczności lokalnej, kwalifikują się do otrzymania pomocy finansowej.

Pomoc finansowa jest udostępniana podmiotom realizującym zadania publiczne, takim jak władze lokalne i dostawcy usług publicznych, w celu zapewnienia bezpłatnej lokalnej łączności bezprzewodowej poprzez stworzenie lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego.

Projekty dotyczące zapewniania bezprzewodowej łączności poprzez ogólnie dostępne lokalne punkty dostępu bezprzewodowego mogą otrzymać finansowanie, jeśli:

1)są wdrażane przez podmioty realizujące zadania publiczne, posiadające zdolność do planowania i nadzorowania tworzenia wewnętrznych i zewnętrznych lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego w miejscach publicznych;

2)opierają się na bardzo szybkich łączach szerokopasmowych umożliwiających użytkownikom korzystanie z internetu wysokiej jakości, który

a)jest bezpłatny, łatwo dostępny i wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia; oraz

b)wspiera dostęp do innowacyjnych usług cyfrowych, takich jak usługi świadczone za pośrednictwem infrastruktury usług cyfrowych;

3)wykorzystują wspólną identyfikację wizualną, którą dostarczy Komisja, oraz są połączone z powiązanymi narzędziami internetowymi.

Projekty powielające na tym samym obszarze już istniejące prywatne lub publiczne oferty o podobnych cechach nie są objęte pomocą finansową.

Dostępne środki przydzielone zostają w sposób równomierny pod względem geograficznym i zgodnie z zasadą „kto pierwszy ten lepszy” projektom spełniającym powyższe warunki na podstawie otrzymanych wniosków.”.

Artykuł 3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

Przewodniczący    Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Ocena skutków finansowych regulacji


Wniosek dotyczący rozporządzenia zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1316/2013

i (UE) nr 283/2014 w odniesieniu do propagowania łączności internetowej w społecznościach lokalnych

1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy

1.2.Dziedziny polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

1.3.Charakter wniosku/inicjatywy

1.4.Cele

1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.6.Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

1.7.Przewidywane tryby zarządzania

2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości

2.2.System zarządzania i kontroli

2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

3.2.Szacunkowy wpływ na wydatki 

3.2.1.Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

3.2.2.Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

3.2.3.Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

3.2.4.Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu

3.3.Szacunkowy wpływ na dochody

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy

Wniosek dotyczący rozporządzenia zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1316/2013
i (UE) nr 283/2014 w odniesieniu do propagowania łączności internetowej
w społecznościach lokalnych

1.2.Dziedziny polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa 17  

09. Sieci komunikacyjne, treści i technologie

1.3.Charakter wniosku/inicjatywy

x Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania 

 Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania będącego następstwem projektu pilotażowego/działania przygotowawczego 18  

 Wniosek/inicjatywa wiąże się z przedłużeniem bieżącego działania 

 Wniosek/inicjatywa dotyczy działania, które zostało przekształcone pod kątem nowego działania 

1.4.Cele

1.4.1.Wieloletnie cele strategiczne Komisji wskazane we wniosku/inicjatywie

Nowy pakiet telekomunikacyjny, który został przyjęty przez Komisję w dniu 13 września 2016 r., obejmuje komunikat określający europejską koncepcję dostępu do internetu dla obywateli i przedsiębiorstw, jak również wniosek ustawodawczy w sprawie przeglądu ram regulacyjnych w zakresie telekomunikacji. We wnioskach Komisji określono niezbędne reformy mające na celu dalsze wspieranie budowy sieci nowych generacji oraz zagwarantowanie, że nikt ani żaden region nie zostanie pominięty.

Propozycja ta będzie zachęcać i wspierać podmioty realizujące zadania publiczne, takie jak lokalne organy publiczne, do oferowania bezpłatnej łączności Wi-Fi w ośrodkach życia społecznego (np. w budynkach publicznych i wokół nich, w ośrodkach zdrowia, parkach i na głównych placach miejskich).

1.4.2.Cele szczegółowe i działania ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

Cel szczegółowy

Nowy pakiet zapewni zachęty finansowe dla projektów zaproponowanych przez podmioty realizujące zadania publiczne, takie jak organy publiczne i dostawcy usług publicznych, do instalowania punktów dostępu bezprzewodowego i udostępniania bezpłatnej łączności w ośrodkach życia społecznego znajdujących się w ich jurysdykcji lub na ich terenie (np. w placówkach administracji publicznej, bibliotekach, ośrodkach zdrowia i przestrzeniach zewnętrznych dostępnych publicznie).

Oprócz pobudzania popytu na szybkie łącza szerokopasmowe oraz zachęcania do powszechnego wykorzystania na poziomie unijnym inicjatywa będzie miała rozległy pozytywny efekt domina, począwszy od polepszenia dostępu do innowacyjnych usług cyfrowych, aż po pierwsze korzyści wynikające ze społeczeństwa gigabitowego przewidziane w nowej strategii przyjętej przez Komisję Europejską.

Działania ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

Instrument „Łącząc Europę” – sieci telekomunikacyjne

1.4.3.Oczekiwane wyniki i wpływ

Należy wskazać, jakie efekty przyniesie wniosek/inicjatywa beneficjentom/grupie docelowej.

Oczekuje się, że inicjatywa przyniesie następujące skutki:

Program może umożliwić łączność internetową w tysiącach przestrzeni publicznych, co mogłoby doprowadzić do około 40-50 mln połączeń Wi-Fi dziennie. Taka lokalna łączność będzie wspierała organy publiczne i lokalne przedsiębiorstwa w oferowaniu szerszej gamy lokalnych usług cyfrowych, aplikacji i produktów zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym, a tym samym pomoże im lepiej włączyć się w jednolity rynek cyfrowy.

1.4.4.Wskaźniki wyników i wpływu

Należy określić wskaźniki, które umożliwią monitorowanie realizacji wniosku/inicjatywy.

Najważniejszymi wskaźnikami monitorowania są: a) liczba zainstalowanych punktów dostępu oraz b) liczba połączeń, które one generują.

1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.5.1.Potrzeby, które należy zaspokoić w perspektywie krótko- lub długoterminowej

Inicjatywa mieści się w zakresie działań w obszarze transeuropejskich sieci telekomunikacyjnych, zgodnie z art. 170 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Równocześnie wniosek ustawodawczy w sprawie ustanowienia nowego kodeksu łączności elektronicznej, który stanowi unowocześnienie obecnych ram regulacyjnych w zakresie usług łączności elektronicznej, usunie w szczególności przeszkody prawne dla podmiotów utrudniające tworzenie dostępu Wi-Fi i dzielenie się nim w Europie, jeżeli niektóre społeczności lokalne lub podmioty prywatne będą chciały stworzyć i oferować swoim społecznościom lokalnym łączność Wi-Fi.

Jednym ze strategicznych celów Unii na 2025 r. (komunikat w sprawie łączności dla europejskiego społeczeństwa gigabitowego) jest zapewnienie łączności gigabitowej we wszystkich miejscach stanowiących główną siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego, takich jak szkoły, węzły transportowe i główne miejsca świadczenia usług publicznych 19 , a także w przedsiębiorstwach zaawansowanych cyfrowo. Inicjatywa wspierająca bezpłatny dostęp bezprzewodowy w głównych ośrodkach życia społecznego, w tym w przestrzeniach zewnętrznych dostępnych publicznie, stanowi zatem konkretny przykład programu propagowania takiej łączności w oparciu o najnowocześniejszą infrastrukturę cyfrową.

1.5.2.Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej

Dzięki wykorzystaniu voucherów działanie zostanie zrealizowane w bardzo wydajny sposób, a instrumentem „Łącząc Europę” objęte zostaną nowe kategorie projektodawców, czyli zazwyczaj organy lokalne. Naśladowanie przez organy lokalne i innych dostawców usług publicznych będzie wspierane za pośrednictwem unijnej sieci biur kompetencji w zakresie łączności szerokopasmowej, która zostanie ustanowiona w nowym pakiecie telekomunikacyjnym. Ogólnie rzecz biorąc, inicjatywa podniesie poziom wiedzy na wszystkich szczeblach administracji na temat nowych priorytetów Komisji dotyczących społeczeństwa gigabitowego, jak również zapewni wysoki stopień rozpoznawalności marki, widoczności i zaufania do zdolności UE do zapewnienia dostępu do usług obywatelom w całej Europie. Punkty dostępu będą tworzone w jednolity sposób i zapewnią najlepsze praktyki podmiotom zainteresowanym wdrażaniem łączności Wi-Fi, stanowiąc tym samym innowacyjny model, który powinien być powielany w całej UE.

1.5.3.Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań

W ostatnich latach ten rodzaj bezpłatnego dostępu bezprzewodowego, wspierany przez władze gminne, rozwijał się lokalnie w wielu miejscach w całej Europie. Program ten będzie zatem wykorzystywał te doświadczenia i zwiększy możliwości powielania tego modelu poprzez jednoczesne objęcie nim wszystkich państw członkowskich UE.

1.5.4.Spójność z innymi właściwymi instrumentami oraz możliwa synergia

Niniejsza inicjatywa uzupełni rozbudowę sieci cyfrowych finansowaną przez europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne (zwłaszcza EFRR i EFRROW), które zapewniają dostęp do sieci dosyłowych i sieci szerokopasmowych na obszarach, w odniesieniu do których operatorzy telekomunikacyjni wyrazili brak zainteresowania inwestycjami. Dlatego będzie ona stanowiła zachętę dla organów lokalnych do zapewniania odpowiednich urządzeń na całym terytorium podlegającym ich jurysdykcji i przyłączania tych przestrzeni publicznych do sieci dosyłowych o bardzo dużej przepustowości.

Inicjatywa ta będzie również zachęcać do rozwoju innowacyjnych usług cyfrowych i aplikacji tworzonych lokalnie często przez miejscowe MŚP. Na przykład, opierając się na digitalizacji treści lokalnych i innych źródeł historycznych, muzeum lub inny zewnętrzny obiekt dziedzictwa kulturowego może opracować aplikację polegającą na poszerzonej rzeczywistości celem wzbogacenia wrażeń zwiedzających. To samo dotyczy aplikacji w zakresie turystyki elektronicznej, z których korzystają lokalne placówki handlowe i działalność gmin. Inicjatywa ta będzie zatem wspierać politykę Komisji Europejskiej w dziedzinie przedsiębiorczości cyfrowej.

1.6.Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

x Wniosek/inicjatywa o ograniczonym okresie trwania

x    Wniosek/inicjatywa obowiązuje od 2017 r. do 2020 r.

x    Wpływ finansowy od 2017 r. do 2020 r.

 Wniosek/inicjatywa o nieograniczonym okresie trwania

Wprowadzenie w życie z okresem rozruchu od RRRR r. do RRRR r.,

po którym następuje faza operacyjna.

1.7.Przewidywane tryby zarządzania 20  

 Bezpośrednie zarządzanie przez Komisję

◻ przez jej departamenty, w tym jej personel w delegaturach Unii;

x    przez agencje wykonawcze;

 Zarządzanie dzielone z państwami członkowskimi

 Zarządzanie pośrednie poprzez przekazanie zadań związanych z wykonaniem budżetu:

◻ państwom trzecim lub organom przez nie wyznaczonym;

◻ organizacjom międzynarodowym i ich agencjom (należy wyszczególnić);

◻ EBI oraz Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu;

◻ organom, o których mowa w art. 208 i 209 rozporządzenia finansowego;

◻ organom prawa publicznego;

◻ podmiotom podlegającym prawu prywatnemu, które świadczą usługi użyteczności publicznej, o ile zapewniają one odpowiednie gwarancje finansowe;

◻ podmiotom podlegającym prawu prywatnemu państwa członkowskiego, którym powierzono realizację partnerstwa publiczno-prywatnego oraz które zapewniają odpowiednie gwarancje finansowe;

◻ osobom odpowiedzialnym za wykonanie określonych działań w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na mocy tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej oraz określonym we właściwym podstawowym akcie prawnym.

W przypadku wskazania więcej niż jednego trybu należy podać dodatkowe informacje w części „Uwagi”.

Uwagi

2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości

Należy określić częstotliwość i warunki.

W celu zagwarantowania, że inicjatywa zostanie sprawnie wdrożona i przyniesie natychmiastowe wyniki, zostanie wprowadzony system monitorowania. Zostanie on wdrożony z wykorzystaniem przede wszystkim narzędzi internetowych i audytu przykładowych instalacji na poziomie lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego.

2.2.System zarządzania i kontroli

2.2.1.Zidentyfikowane ryzyko

Ryzyko związane z realizacją: niebiurokratyczny charakter systemu voucherów będzie opierać się na doświadczeniu wynikającym z podobnych inicjatyw (np. innowacje ICT dla MŚP, łączność satelitarna itp.) na szczeblu regionalnym i krajowym, ale zostanie on rozszerzony na poziom UE.

Ryzyko związane z wykorzystaniem: ze względu na obowiązywanie zasady „kto pierwszy ten lepszy” istnieje ryzyko nierównowagi wykorzystania między terytoriami. Komisja zobowiązała się jednak do zapewnienia, by skutki inicjatywy były równomierne pod względem geograficzny, oraz do uwzględnienia szczególnych potrzeb mniejszych i słabiej rozwiniętych gospodarczo państw członkowskich i regionów.

Ryzyko związane z bezpieczeństwem oraz ochroną danych: program zapewni pełną ochronę danych osobowych i wystarczający poziom uwierzytelnienia, aby zapewnić przystępność łączności w punktach dostępu do internetu.

Ryzyko związane z reputacją: jakość usług będzie zapewniona poprzez zobowiązanie beneficjentów do budowy bardzo szybkich łączy szerokopasmowych umożliwiających użytkownikom korzystanie z internetu wysokiej jakości, co będzie regularnie monitorowane.

2.2.2.#Informacje dotyczące struktury wewnętrznego systemu kontroli

Porozumienia i decyzje dotyczące realizacji działań w ramach instrumentu „Łącząc Europę” umożliwią nadzór i kontrolę finansową przez Komisję lub jakiegokolwiek upoważnionego przez nią przedstawiciela, a także przeprowadzanie audytów przez Trybunał Obrachunkowy oraz przeprowadzanie kontroli na miejscu przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), zgodnie z procedurami określonymi w rozporządzeniu Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami oraz w rozporządzeniu (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 maja 1999 r. dotyczącym dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

2.2.3.Oszacowanie kosztów i korzyści wynikających z kontroli i ocena prawdopodobnego ryzyka błędu.

Zestawienie kontroli

Kwota w mln EUR

Liczba beneficjentów: transakcje (% ogółu)

Dogłębność kontroli (ocena od 1 do 4)

Pokrycie (% wartości)

Zarządzanie działaniami od oceny po audyty ex post

0,060

1) globalne monitorowanie wszystkich projektów: 100 %

1

100 %

2) audyt wybranych projektów: 5 %

4

10 %

2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

Określić istniejące lub przewidywane środki zapobiegania i ochrony

Komisja zapewnia, by w przypadku realizacji działań finansowanych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem interesy finansowe Unii były chronione poprzez zastosowanie środków zapobiegających nadużyciom finansowym, korupcji i innym nielegalnym działaniom, poprzez skuteczne kontrole oraz odzyskiwanie nienależnie wypłaconych kwot, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości poprzez zastosowanie skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar zgodnie z rozporządzeniami Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 i (Euratom, WE) nr 2185/96 oraz z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1073/1999.

Umowy będą oparte na standardowych wzorach, w których zawarte zostaną ogólnie obowiązujące środki dotyczące zwalczania nadużyć finansowych.

3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

Nowe linie budżetowe, o których utworzenie się wnioskuje

Według działów wieloletnich ram finansowych i linii budżetowych

Dział wieloletnich ram finansowych

Linia budżetowa

Rodzaj
wydatków

Wkład

1a Konkurencyjność na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia

Zróżnicowane/niezróżnicowane

państw EFTA

krajów kandydujących

państw trzecich

w rozumieniu art. 21 ust. 2 lit. b) rozporządzenia finansowego

09 03 04 Łączność bezprzewodowa dla UE (W4UE)

Zróżnicowane

TAK

NIE

NIE

NIE

3.2.Szacunkowy wpływ na wydatki

[Niniejszą część należy uzupełnić przy użyciu  arkusza kalkulacyjnego dotyczącego danych budżetowych o charakterze administracyjnym  (drugi dokument w załączniku do niniejszej oceny skutków finansowych) i przesłać do CISNET w celu konsultacji między służbami.]

3.2.1.Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Dział wieloletnich ram
finansowych

1a

 Konkurencyjność na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia

Środki wymagane przez niniejszy wniosek zostaną w pełni sfinansowane zgodnie z wieloletnimi ramami finansowymi 2014-2020. Jak wskazano poniżej, kwota w wysokości 70 mln EUR zostanie przeniesiona w ramach kwot zaplanowanych dla działań w sektorze telekomunikacyjnym objętych instrumentem „Łącząc Europę” w latach 2017–2020, a 50 mln EUR będzie finansowanych poprzez wykorzystanie nieprzydzielonego marginesu.

Źródła finansowania inicjatywy

2017

2018

2019

2020

Ogółem

09 03 02 Tworzenie bardziej sprzyjającego inwestycjom prywatnym otoczenia dla projektów w dziedzinie infrastruktury telekomunikacyjnej — Łączność szerokopasmowa w ramach instrumentu „Łącząc Europę”

19,422

19,967

39,389

09 03 03 Promowanie interoperacyjności, trwałego wdrażania, eksploatacji i modernizacji transeuropejskiej infrastruktury usług cyfrowych, jak również koordynacji na szczeblu europejskim

0,578

0,350

0,928

09 04 02 01 Przewodnia rola w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (LEIT)

30,033 21

30,033

Dział 1a nieprzydzielony margines

49,650

49,650

Ogółem

20,000

50,000

49,650

0,350

120,000

Dyrekcja Generalna: CNECT / MOVE

2017

2018

2019

2020

OGÓŁEM

Środki operacyjne MEUR

09 03 04 Łączność bezprzewodowa dla UE (W4UE)

Środki na zobowiązania

(1)

19,330

49,610

49,260

118,200

Środki na płatności

(2)

0

44,135

49,435

24,630

118,200

Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne 22  

06 01 06 01 Agencja Wykonawcza ds. Innowacyjności i Sieci – wkład z instrumentu „Łącząc Europę”

Środki na zobowiązania

0,580

0,365

0,365

0,290

1,600

Środki na płatności

0,580

0,365

0,365

0,290

1,600

09 01 04 01 Wydatki wspierające dla instrumentu „Łącząc Europę”

Środki na zobowiązania

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

Środki na płatności

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

OGÓŁEM środki
dla DG CONNECT/MOVE

Środki na zobowiązania

=1+1a +3

20,000

50,000

49,650

0,350

120,000

Środki na płatności

= 2+2a

+3

0,670

44,525

49,825

24,980

120,000







Dział wieloletnich ram
finansowych

5

„Wydatki administracyjne”

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

2017

2018

2019

2020

OGÓŁEM

Dyrekcja Generalna: <CONNECT …….>

• Zasoby ludzkie

0,204

0,204

0,204

0,204

0,816

•Pozostałe wydatki administracyjne

0,020

0,020

0,010

0,010

0,060

DG CONNECT OGÓŁEM

Środki

0,224

0,224

0,214

0,214

0,876

X

OGÓŁEM środki
na DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych
 

(Środki na zobowiązania ogółem = środki na płatności ogółem)

0,224

0,224

0,214

0,214

0,876

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

2017

2018

2019

2020

OGÓŁEM

OGÓŁEM środki
na DZIAŁY 1 do 5
wieloletnich ram finansowych
 

Środki na zobowiązania

20,224

50,224

49,864

0,564

120,876

Środki na płatności

0,894

44,749

50,039

25,194

120,876

3.2.2.Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych

x    Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych, jak określono poniżej:

Środki na zobowiązania w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Określić cele i produkty

2017

2018

2019

2020

OGÓŁEM

PRODUKT

Rodzaj 23

Średni koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba ogółem

Koszt ogółem

CEL SZCZEGÓŁOWY

Dostęp

967

0,02

2480

0,02

2463

0,02

5910

118,200

KOSZT OGÓŁEM

967

19,330

2480

49,610

2463

49,260

5910

118,200

3.2.3.Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

3.2.3.1.Streszczenie

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych

x    Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych, jak określono poniżej:

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

2017

2018

2019

2020

OGÓŁEM

DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych

Zasoby ludzkie

0,204

0,204

0,204

0,204

0,816

Pozostałe wydatki administracyjne

0,020

0,020

0,010

0,010

0,060

DZIAŁ 5 wieloletnich ram finansowych
– suma cząstkowa

0,224

0,224

0,214

0,214

0,876

Poza DZIAŁEM 5 24
wieloletnich ram finansowych

Zasoby ludzkie

Pozostałe wydatki
administracyjne

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

Poza DZIAŁEM 5
wieloletnich ram finansowych

– suma cząstkowa

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

OGÓŁEM

0,314

0,249

0,239

0,274

1,076

Potrzeby w zakresie środków na zasoby ludzkie i inne środki o charakterze administracyjnym zostaną pokryte z zasobów DG już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

3.2.3.2.Szacowane zapotrzebowanie na zasoby ludzkie

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich.

X Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:

Wartości szacunkowe należy wyrazić w ekwiwalentach pełnego czasu pracy

2017

2018

2019

2020

•Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony)

09 01 01 01 (w centrali i w biurach przedstawicielstw Komisji)

1,0

1,0

1,0

1,0

XX 01 01 02 (w delegaturach)

XX 01 05 01 (pośrednie badania naukowe)

10 01 05 01 (bezpośrednie badania naukowe)

Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy: EPC) 25

09 01 02 01 (CA,SNE, INT z globalnej koperty finansowej)

1,0

1,0

1,0

1,0

XX 01 02 02 (CA, LA, SNE, INT i JED w delegaturach)

XX 01 04 yy  26

– w centrali

– w delegaturach

XX 01 05 02 (CA, SNE, INT – pośrednie badania naukowe)

10 01 05 02 (CA, SNE, INT – bezpośrednie badania naukowe)

Inna linia budżetowa (określić)

OGÓŁEM

2,0

2,0

2,0

2,0

09 oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie.

Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte z zasobów DG już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

Opis zadań do wykonania:

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony

 

Personel zewnętrzny

3.2.4.Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

X    Wniosek/inicjatywa jest zgodny(-a) z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi.

   Wniosek/inicjatywa wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w wieloletnich ramach finansowych.

Należy wyjaśnić, na czym ma polegać przeprogramowanie, określając linie budżetowe, których ma ono dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.

   Wniosek/inicjatywa wymaga zastosowania instrumentu elastyczności lub zmiany wieloletnich ram finansowych.

Należy wyjaśnić, który wariant jest konieczny, określając linie budżetowe, których ma on dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.

3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu

Wniosek/inicjatywa nie przewiduje współfinansowania ze strony osób trzecich

3.3.Szacunkowy wpływ na dochody

X    Wniosek/inicjatywa nie ma wpływu finansowego na dochody.

ZAŁĄCZNIK
do OCENY SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

Tytuł wniosku/inicjatywy

Wniosek dotyczący rozporządzenia zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1316/2013 i (UE) nr 283/2014 w odniesieniu do propagowania łączności internetowej w społecznościach lokalnych

1.LICZBA i KOSZT ZASOBÓW LUDZKICH UZNANYCH ZA NIEZBĘDNE

2.KOSZT POZOSTAŁYCH WYDATKÓW ADMINISTRACYJNYCH

3.METODY OBLICZANIA SZACUNKOWYCH KOSZTÓW

3.1.Zasoby ludzkie

3.2.Pozostałe wydatki administracyjne

Niniejszy załącznik musi towarzyszyć ocenie skutków finansowych regulacji podczas konsultacji między służbami.

Tabele danych są wykorzystywane jako materiał wyjściowy dla tabel zawartych w ocenie skutków finansowych regulacji. Są one wyłącznie do użytku wewnętrznego w Komisji.

1.Koszt zasobów ludzkich uznanych za niezbędne

Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich

X Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych

2017

2018

2019

2020

... wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

EPC

Środki

EPC

Środki

EPC

Środki

EPC

Środki

EPC

Środki

EPC

Środki

Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony)

09 01 01 01 (w centrali i w biurach przedstawicielstw Komisji)

AD

1

0,134

1

0,134

1

0,134

1

0,134

1

0,536

AST

XX 01 01 02 (w delegaturach Unii)

AD

AST

 Personel zewnętrzny 27

09 01 02 01 (z globalnej koperty finansowej)

CA

1

0,070

1

0,070

1

0,070

1

0,070

1

0,280

SNE

INT

XX 01 02 02 (w delegaturach Unii)

CA

LA

SNE

INT

JED

Inna linia budżetowa (określić)

Suma cząstkowa – DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych

2

0,204

2

0,204

2

0,204

2

0,204

2

0,816

XX oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie.

Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte z zasobów DG już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.    

Poza DZIAŁEM 5
wieloletnich ram finansowych

2017

2018

2019

2020

... wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

EPC

Środki

EPC

Środki

EPC

Środki

EPC

Środki

EPC

Środki

EPC

Środki

Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony)

10 01 05 02 (bezpośrednie badania naukowe)

AD

AST

XX 01 05 01 (pośrednie badania naukowe)

AD

AST

 Personel zewnętrzny 28

09 01 04 01 
W ramach pułapu cząstkowego na personel zewnętrzny ze środków operacyjnych (dawne linie „BA”).

– w centrali

CA

SNE

INT

- w delegaturach Unii

CA

LA

SNE

INT

JED

XX 01 05 02 (pośrednie badania naukowe)

CA

SNE

INT

10 01 05 02 (bezpośrednie badania naukowe)

CA

SNE

INT

Inna linia budżetowa (określić)

Suma cząstkowa – poza DZIAŁEM 5
wieloletnich ram finansowych

09 oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie. OGÓŁEM

Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte z zasobów DG już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

2.Koszt pozostałych wydatków administracyjnych

Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych

x    Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych, jak określono poniżej:

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

2017

2018

2019

2020

... wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu
(zob. pkt. 1.6)

OGÓŁEM

DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych

   W centrali:

09 01 02 11 01 - Wydatki na podróże służbowe i cele reprezentacyjne

0,020

0,020

0,010

0,010

0,060

09 01 02 11 02 - Koszty konferencji i spotkań

09 01 02 11 03 - Komitety 29

09 01 02 11 04 - Badania i konsultacje

09 01 02 11 05 - Systemy informatyczne i zarządzania

XX 01 03 01 Materiały i usługi ICT 30

Inne linie budżetowe (określić w stosownych przypadkach)

   W delegaturach Unii

XX 01 02 12 01 - Wydatki na podróże służbowe, konferencje i cele reprezentacyjne

XX 01 02 12 02 - Szkolenia specjalistyczne personelu

XX 01 03 02 01 - Nabywanie, wynajem i koszty pochodne

XX 01 03 02 02 Wyposażenie, umeblowanie, materiały i usługi

Suma cząstkowa DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych

0,020

0,020

0,010

0,010

0,060

09 oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie.



w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

2017

2018

2019

2020

... wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu
(zob. pkt. 1.6)

OGÓŁEM

Poza DZIAŁEM 5
wieloletnich ram finansowych

09 01 04 01 - Wydatki na pomoc techniczną i administracyjną ( oprócz personelu zewnętrznego) ze środków operacyjnych (dawne linie „BA”)

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

– w centrali

- w delegaturach Unii

XX 01 05 03 - Inne wydatki na zarządzanie w ramach pośrednich badań naukowych

10 01 05 03 - Inne wydatki na zarządzanie w ramach bezpośrednich badań naukowych

Inne linie budżetowe (określić w stosownych przypadkach)

Suma cząstkowa - poza DZIAŁEM 5
wieloletnich ram finansowych

0,090

0,025

0,025

0,060

0,200

XX oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie.

OGÓŁEM

DZIAŁ 5 i poza DZIAŁEM 5
wieloletnich ram finansowych

0,314

0,249

0,239

0,274

1,076

Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte ze środków już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

3.Metody obliczania szacunkowych kosztów

3.1. Zasoby ludzkie

W niniejszej części określono metodę obliczania szacunkowych kosztów zasobów ludzkich uznanych za niezbędne (założenia co do obciążenia pracą, w tym konkretne stanowiska pracy (profile zawodowe wg Sysper 2), kategorie personelu i odpowiadające im średnie koszty)

DZIAŁ 5 wieloletnich ram finansowych

Uwaga: Średnie koszty dla poszczególnych kategorii pracowników w centrali są dostępne na stronie BudgWeb:

https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/pre/legalbasis/Pages/pre-040-020_preparation.aspx

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony

Wykorzystać średnie koszty z DG BUDG

Personel zewnętrzny

Wykorzystać średnie koszty z DG BUDG

Poza DZIAŁEM 5 wieloletnich ram finansowych

Jedynie stanowiska finansowane z budżetu na badania naukowe 

Personel zewnętrzny

3.2.Pozostałe wydatki administracyjne

Należy wskazać metodę obliczeń zastosowaną w odniesieniu do poszczególnych linii budżetowych,

a w szczególności założenia będące podstawą obliczeń (np. liczba spotkań rocznie, średnie koszty itp.)

DZIAŁ 5 wieloletnich ram finansowych

1 wizyta w każdym państwie członkowskim w ciągu pierwszych dwóch lat (średni koszt +/-715 EUR)

Kontrola mniej intensywna w ciągu ostatnich dwóch lat.

Poza DZIAŁEM 5 wieloletnich ram finansowych

Opracowywanie systemów informatycznych w 2017 r., a następnie ich utrzymanie.
Koszty oceny i koniec realizacji.

(1) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów „Łączność dla konkurencyjnego jednolitego rynku cyfrowego: w kierunku europejskiego społeczeństwa gigabitowego” (COM(2016) 587).
(2) Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (przekształcenie) (COM(2016) 590).
(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1316/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające instrument „Łącząc Europę”, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 680/2007 i (WE) nr 67/2010, Dz.U. L 348 z 20.12.2013, s. 129, zmienione ostatnio przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r., Dz.U. L 169 z 1.7.2015, s. 1.
(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 283/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie wytycznych dotyczących sieci transeuropejskich w dziedzinie infrastruktury telekomunikacyjnej, uchylające decyzję nr 1336/97/WE, Dz.U. L 86 z 21.3.2014, s. 14.
(5) Jak określono w art. 185 rozporządzenia (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, Dz.U. L 362 z 31.12.2012, s. 1, zmienionego rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2015/2462 z dnia 30 października 2015 r., Dz.U. L 342 z 29.12.2015, s. 7.
(6) Jakakolwiek dodatkowa pomoc finansowa ze strony państw członkowskich powinna zazwyczaj kwalifikować się jako pomoc de minimis w rozumieniu art. 3 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis, Dz.U. L 352 z 24.12.2013, s. 1. W przypadku gdy takie dodatkowe finansowanie ze strony państw członkowskich nie spełnia warunków uznania go za pomoc de minimis, zastosowanie wobec niego mają art. 107 i 108 TFUE.
(7) Cel udzielania pomocy finansowej Unii w sposób równomierny pod względem geograficznym musi zostać osiągnięty w granicach faktycznie otrzymanych wniosków oraz w pełnej zgodności z zasadami dotyczącymi szczególnych form pomocy finansowej określonymi w rozporządzeniu finansowym.
(8) https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/broadband-competence-offices
(9) https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/full-synopsis-report-public-consultation-evaluation-and-review-regulatory-framework-electronic
(10) Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1316/2013 oraz (UE) 2015/1017 w odniesieniu do przedłużenia okresu obowiązywania Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych oraz wprowadzenia usprawnień technicznych dla tego Funduszu oraz Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (COM(2016) 597).
(11) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych oraz zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1291/2013 i (UE) nr 1316/2013 – Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych, Dz.U. L 169 z 1.7.2015, s. 1.
(12) Dz.U. C […] z […], s. […].
(13) Dz.U. C […] z […], s. […].
(14) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów „Łączność dla konkurencyjnego jednolitego rynku cyfrowego: w kierunku europejskiego społeczeństwa gigabitowego” (COM(2016) 587).
(15) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1316/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające instrument „Łącząc Europę”, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 680/2007 i (WE) nr 67/2010, Dz.U. L 348 z 20.12.2013, s. 129, zmienione ostatnio przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r., Dz.U. L 169 z 1.7.2015, s. 1.
(16) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 283/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie wytycznych dotyczących sieci transeuropejskich w dziedzinie infrastruktury telekomunikacyjnej, uchylające decyzję nr 1336/97/WE, Dz.U. L 86 z 21.3.2014, s. 14.
(17) ABM: activity-based management: zarządzanie kosztami działań; ABB: activity-based budgeting: budżet zadaniowy.
(18) O którym mowa w art. 54 ust. 2 lit. a) lub b) rozporządzenia finansowego.
(19) W tym: szkoły podstawowe i średnie, dworce kolejowe, porty i lotniska, budynki organów lokalnych, uczelnie wyższe, ośrodki badań, gabinety lekarskie, szpitale i stadiony.
(20) Wyjaśnienia dotyczące trybów zarządzania oraz odniesienia do rozporządzenia finansowego znajdują się na następującej stronie internetowej: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(21) Ta kwota zostanie zwrócona z CEF DSI (09.0303) do H2020 w latach 2019-2020
(22) Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne linie „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.
(23) Produkty odnoszą się do produktów i usług, które zostaną zapewnione (np. liczba sfinansowanych wymian studentów, liczba kilometrów zbudowanych dróg itp.).
(24) Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne linie „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.
(25) CA = personel kontraktowy; LA = personel miejscowy; SNE = oddelegowany ekspert krajowy; INT = personel tymczasowy; JED = młodszy oddelegowany ekspert.
(26) W ramach podpułapu na personel zewnętrzny ze środków operacyjnych (dawne linie „BA”).
(27) CA = personel kontraktowy; LA = personel miejscowy; SNE = oddelegowany ekspert krajowy; INT = personel tymczasowy; JED = młodszy oddelegowany ekspert
(28) CA = personel kontraktowy; LA = personel miejscowy; SNE = oddelegowany ekspert krajowy; INT = personel tymczasowy; JED = młodszy oddelegowany ekspert
(29) Należy określić rodzaj komitetu i grupę, do której należy.
(30) ICT: Technologie informacyjno-komunikacyjne: Konieczność konsultacji z DG ds. Informatyki