52011DC0113

/* COM/2011/0113 końcowy */ SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej Szóste sprawozdanie roczne (Rok sprawozdawczy 2007)


[pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

Bruksela, dnia 11.3.2011

KOM(2011) 113 wersja ostateczna

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej Szóste sprawozdanie roczne (Rok sprawozdawczy 2007)

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

Jakość benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie drogowym w Unii Europejskiej Szóste sprawozdanie roczne (rok sprawozdawczy 2007)

Streszczenie

Dyrektywa 98/70/WE[1] ustala uzasadnione względami zdrowotnymi i środowiskowymi minimalne specyfikacje, mające zastosowanie do paliw przeznaczonych do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym i silniki z zapłonem samoczynnym. Jakość paliwa jest ważna z punktu widzenia środowiska naturalnego, ponieważ wpływa na emisję zanieczyszczeń pochodzących z silników, a przez to na jakość powietrza. Jakość paliwa przekłada się również na łatwość, z jaką producenci mogą osiągnąć wskazane limity emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, oraz na związane z tym koszty. Dyrektywa 2003/17/WE[2], zmieniająca dyrektywę 98/70/WE, nakazuje dalsze ograniczanie zawartości siarki w benzynie i oleju napędowym.

Nieprzestrzeganie specyfikacji paliw może prowadzić do zwiększonej emisji zanieczyszczeń (np. nadmierna zawartość związków tlenowych może zwiększać emisję tlenków azotu (NOx)), a nawet do uszkodzenia silnika i układów oczyszczania spalin (jak w przypadku nadmiernej zawartości siarki, uszkadzającej katalizatory), co z kolei prowadzi do większej emisji zanieczyszczeń powietrza. W celu zapewnienia zgodności z normami jakości paliwa obowiązującymi na mocy omawianej dyrektywy, państwa członkowskie są zobowiązane wprowadzić systemy monitorowania jakości paliwa.

Artykuł 8 dyrektywy 98/70/WE zobowiązuje Komisję do corocznego publikowania sprawozdania na temat jakości paliwa w państwach członkowskich. Niniejsze, szóste sprawozdanie Komisji zawiera podsumowanie przekazanych przez państwa członkowskie informacji na temat jakości benzyny i oleju napędowego oraz wielkości sprzedaży w roku 2007. Krajowe sprawozdania za rok 2007 przekazały wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Luksemburga.

Stwierdzono dalszą poprawę jakości systemów monitorowania w państwach członkowskich, zgodności z wartościami dopuszczalnymi i jakości informacji zawartych w przekazywanych sprawozdaniach. Komisja będzie nadal monitorować stan zgodności z określonymi w dyrektywie wymaganiami i w razie potrzeby proponować podjęcie stosownych i proporcjonalnych działań.

Jak odnotowano w roku 2006, paliwa bezsiarkowe[3] mają wprawdzie coraz większy udział wśród gatunków paliwa i w ich sprzedaży w państwach członkowskich, nadal jednak nie zawsze są oznaczone na dystrybutorze. Nadal występują również poważne problemy z terminowym przekazywaniem sprawozdań przez niektóre państwa członkowskie. Sytuacja w tym zakresie wręcz pogorszyła się w porównaniu z rokiem poprzednim. Irlandia, Włochy i Niderlandy przekazały sprawozdania ponad trzy miesiące po terminie, Zjednoczone Królestwo i Malta – ponad siedem miesięcy, a Luksemburg w ogóle nie przedstawił sprawozdania za rok 2007.

Wyniki monitorowania jakości paliwa w 2007 r. wykazują, że specyfikacje benzyny i oleju napędowego określone w dyrektywie 98/70/WE są generalnie przestrzegane; ponownie stwierdzono nieliczne przypadki naruszeń. W przypadku benzyny stwierdzono przekroczenia następujących głównych parametrów: badawcza lub motorowa liczba oktanowa (RON/MON)[4], prężność par w okresie letnim[5] oraz procent odparowania przy temperaturze 100/150 °C podczas destylacji[6]. W przypadku oleju napędowego stwierdzono przekroczenia następujących głównych parametrów: zawartość siarki oraz punkt destylacji 95 % składu frakcyjnego.

Ponieważ przypadki naruszeń są stosunkowo rzadkie, a większość państw członkowskich podejmuje działania w celu usunięcia niespełniającego specyfikacji paliwa z obrotu, Komisja nie posiada informacji o negatywnym wpływie tych naruszeń na emisje zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów bądź na funkcjonowanie silników. Komisja zachęca jednak państwa członkowskie do dalszego podejmowania działań mających doprowadzić do zapewnienia pełnej zgodności ze specyfikacjami, by wyeliminować podobne problemy w przyszłości. Przekazane przez państwa członkowskie szczegółowe informacje na temat podjętych przez nie działań zamieszczono w poświęconych poszczególnym krajom rozdziałach sprawozdania szczegółowego za rok 2007[7]. Komisja będzie nadal monitorować stan zgodności z określonymi w dyrektywie wymaganiami w zakresie jakości paliw.

Obniżona zawartość siarki przyczynia się do ograniczania zanieczyszczeń powietrza oraz wprowadzania nowych rozwiązań technicznych w silnikach Jak widać z tabeli 1, w 2007 r. średnia zawartość siarki była znacznie niższa w porównaniu z danymi zgłoszonymi za rok 2004, ale nie zmniejszyła się znacząco od roku 2005. Udział paliw bezsiarkowych i niskosiarkowych[8] zwiększył się w okresie od roku 2001 do 2005, w którym w całej UE wszedł w życie obowiązek stosowania paliw niskosiarkowych oraz wprowadzono do sprzedaży paliwa bezsiarkowe.

Tabela 1: Roczna tendencja w zakresie średniej zawartości siarki w benzynie i oleju napędowym

UE | Średnia zawartość siarki w ppm | UE-15 | UE-12 |

Paliwo/rok | 2001 | 2002 | 2003* | 2004* | 2005* | 2006** | 2007*** | 2007*** | 2007 |

Benzyna | 68 | 51 | 37 | 38 | 19 | 18 | 18 | 18 | 18 |

Olej napędowy | 223 | 169 | 125 | 113 | 25 | 22 | 23 | 23 | 24 |

* Z wyłączeniem Francji, która nie przekazała sprawozdań za lata 2003-2005. W 2004 r. do UE przystąpiły nowe państwa UE-10.

** Z wyłączeniem Malty, która nie przekazała sprawozdania za 2006 r.

*** Z wyłączeniem Luksemburga, który nie przekazał sprawozdania za 2007 r.

Krajowe systemy monitorowania jakości paliwa nadal znacznie różnią się między sobą. Mimo to przewiduje się, że wymagania przewidziane w dyrektywie spowodują ujednolicanie tych systemów oraz przyczynią się do poprawy jakości danych sprawozdawczych.

2. WPROWADZENIE

Specyfikacje benzyny i oleju napędowego sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej określono w załącznikach do dyrektywy 98/70/WE. Od dnia 1 stycznia 2005 r. stosuje się tylko jeden zbiór specyfikacji paliw. Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do przedstawiania podsumowań dotyczących jakości paliw sprzedanych na ich terytorium. Począwszy od 2004 r. państwa członkowskie mają obowiązek składania sprawozdań na temat prowadzonego monitorowania zgodnie z normą europejską EN 14274[9] lub z systemem o równoważnym stopniu wiarygodności. Artykuł 8 dyrektywy 98/70/WE, zmieniony artykułem 1 ust. 5 dyrektywy 2003/17/WE, zobowiązuje Komisję do udostępniania wyników sprawozdań na temat jakości paliwa w poszczególnych państwach członkowskich. Zgodnie z tym obowiązkiem niniejsze szóste sprawozdanie Komisji zawiera podsumowanie informacji na temat jakości benzyny i oleju napędowego oraz wielkości sprzedaży na terenie Wspólnoty w roku 2007. Sprawozdania z ubiegłych lat są dostępne na stronach internetowych Komisji[10].

3. KRAJOWE SYSTEMY MONITOROWANIA

W formacie sprawozdań wprowadzono zmiany w stosunku do decyzji Komisji 2002/159/WE i normy europejskiej EN 14274: 2003. Zmiany te, uwzględnione w szablonie sprawozdania w formacie Excela, przyczyniły się do zwiększenia przydatności informacji i ułatwiły analizę tendencji panujących w UE. W większości przypadków stwierdzono dalszą poprawę jakości systemów monitorowania, zgodności z wartościami dopuszczalnymi i jakości informacji zawartych w przekazywanych sprawozdaniach. Nadal istnieją jednak kluczowe obszary, w których konieczna jest poprawa. Oto ich zestawienie:

Objaśnienia |

Niektóre z państw członkowskich przedstawiły sprawozdania po terminie: Zjednoczone Królestwo i Malta ponad siedem miesięcy po jego upływie, a Irlandia, Włochy i Niderlandy – ponad trzy miesiące. Państwa te wzywa się do terminowego składania sprawozdań, aby nie podważać starań pozostałych państw. Kilka państw członkowskich nie pobrało wystarczającej liczby próbek dla wszystkich paliw lub nie pobrało ich w wystarczającej liczbie na stacjach paliwowych (w odróżnieniu od magazynów lub rafinerii). Zestawienie liczby próbek pobranych w poszczególnych państwach UE w 2007 r. przedstawia wykres 2. W przypadku stosowania przez państwa członkowskie własnych systemów krajowych, system taki musi być w pełni opisany. Opis ten powinien wykazywać równoważność wiarygodności statystycznej stosowanego systemu monitorowania z normą EN 14274: 2003. W większości przypadków opis taki nadal nie został przedstawiony w odniesieniu do monitorowania prowadzonego w latach 2004-2007 i musi zostać przedstawiony w przyszłości. W przypadku posługiwania się przewidzianym w EN 14274 modelem statystycznym C, państwo członkowskie powinno przedstawić przejrzyste uzasadnienie wyboru tego modelu. Wydaje się, że dla kilku państw członkowskich uzasadnione byłoby zastosowanie modelu A lub B zamiast modelu C. Paliwa bezsiarkowe powinny być wyraźnie oznakowane, aby zapewnić nabywcom możliwość ich wyboru. W niektórych państwach członkowskich zawartość siarki nie jest wyraźnie oznaczona na dystrybutorze. Dane sprawozdawcze dotyczące takiego znakowania mogłyby pomóc przekonać przemysł motoryzacyjny o dostępności paliw bezsiarkowych, zachęcając do szerszego wprowadzenia pojazdów przystosowanych do takiego paliwa. Cenne byłoby również, gdyby państwa członkowskie, które jeszcze tego nie robią, przekazywały wyniki analizy zawartości siarki osobno dla paliwa niskosiarkowego i bezsiarkowego, celem dalszego potwierdzenia jakości paliw bezsiarkowych. |

4. DANE SPRAWOZDAWCZE ZA ROK 2007

4.1 Jakość i ilość paliw

Całość benzyny i oleju napędowego sprzedawanych w UE stanowią obecnie paliwa niskosiarkowe i bezsiarkowe. W całkowitej ilości sprzedanej benzyny 53 % stanowiła benzyna niskosiarkowa, a 47 % benzyna bezsiarkowa. W przypadku oleju napędowego odpowiednie proporcje wyniosły 58 % i 42 %.

Dostępny w UE szeroki wybór gatunków paliwa różniących się między sobą liczbą oktanową i zawartością siarki zmniejszył się wraz z wprowadzeniem w 2005 r. nowego ograniczenia dopuszczalnej zawartości siarki, która może wynosić <50 ppm. Większość sprzedaży benzyny w 2007 r. przypadała na benzynę o liczbie oktanowej 95 (85 %, z czego 50 % przypadało na benzynę niskosiarkową i 35 % na bezsiarkową). Szczegółowe dane w rozbiciu na poszczególne państwa członkowskie zawiera wykres 1 oraz tabela w załączniku.

Wykres 1: Procentowy udział poszczególnych gatunków paliw w całości sprzedaży na terenie UE w 2007 r.

Sprzedaż benzyny | 2007 | Sprzedaż oleju napędowego | 2007 |

[pic] | [pic] |

Gatunek | % | Gatunek | % |

4 | Benzyna bezołowiowa min. RON=95 | 0,0 % |

5 | Benzyna bezołowiowa min. RON=95 (<50 ppm S) | 49,7 % |

6 | Benzyna bezołowiowa min. RON=95 (<10 ppm S) | 35,2 % |

7 | Benzyna bezołowiowa 95=<RON<98 | 0,0 % |

8 | Benzyna bezołowiowa 95=<RON<98 (<50 ppm S) | 3,0 % |

9 | Benzyna bezołowiowa 95=<RON<98 (<10 ppm S) | 0,07 % |

10 | Benzyna bezołowiowa RON>=98 | 0,0 % |

11 | Benzyna bezołowiowa RON>=98 (<50 ppm S) | 0,1 % |

12 | Benzyna bezołowiowa RON>=98 (<10 ppm S) | 5,3 % |

Podobnie jak w latach 2001-2006, największą sprzedaż paliw odnotowano w 2007 r. we Francji, w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii i w Zjednoczonym Królestwie (wykres 3). W niemal wszystkich państwach członkowskich przeważa sprzedaż oleju napędowego, jednak proporcje sprzedaży benzyny i oleju napędowego różnią się znacznie.

Sprzedaż w państwach członkowskich UE-12 stanowiła odpowiednio 12,4 % łącznej sprzedaży benzyny oraz 12,6 % łącznej sprzedaży oleju napędowego na terenie UE (wobec – odpowiednio – 10,1 % i 9,9 % w 2006 r.). Udział bezsiarkowych gatunków benzyny i oleju napędowego w strukturze sprzedaży w krajach UE-10 (który wyniósł odpowiednio 49 % i 49 %) był wyższy w porównaniu z krajami UE-15 (odpowiednio: 46 % i 41 %).

Od 2001 r. ujednolica się liczba dostępnych w sprzedaży gatunków paliwa, podawana przez poszczególne państwa UE (wykres 4). W 2007 r. w każdym państwie członkowskim dostępne były w sprzedaży z reguły 2-3 gatunki benzyny, które różniły się głównie liczbą oktanową (RON). W niektórych przypadkach dostępne są jednak również odrębne gatunki bezsiarkowe.

Pełne przejście na paliwa bezsiarkowe jest wymagane od państw członkowskich dopiero od 2009 r. Dania, Finlandia, Niemcy, Węgry, Niderlandy i Szwecja przeszły jednak w całości na bezsiarkowy olej napędowy już w 2007 r. Austria i Estonia przeszły również w całości na benzynę bezsiarkową (zob. wykresy 5 i 6). W Szwecji praktycznie wszystkie stosowane oleje napędowe to od 1999 r. oleje bezsiarkowe, a w Niemczech bezsiarkowy olej napędowy jest dostępny w sprzedaży od 2003 r.

Kilka państw członkowskich nie wprowadziło jeszcze paliw bezsiarkowych sprzedawanych odrębnie (i oznaczonych). Stwierdzono, że w niektórych gatunkach paliwa średnia zawartość siarki jest niższa niż 10 ppm, choć paliwo sprzedawane jest jako niskosiarkowe (<50 ppm) (zob. wykres 7). Wydaje się zatem, że w tych krajach prowadzi się sprzedaż paliw bezsiarkowych, chociaż nie są one tak oznaczone. Ponadto niektóre państwa członkowskie nie przekazały dostatecznych informacji pozwalających ocenić, czy paliwa bezsiarkowe są dostępne „z uwzględnieniem odpowiednich kryteriów geograficznych”, jak wymaga tego dyrektywa.

Wykres 2: Monitorowanie jakości paliwa: liczba próbek pobranych w poszczególnych państwach UE w roku 2007 (średnia liczba próbek dla każdego gatunku paliwa)

Średnia liczba próbek / gatunek paliwa | [pic] |

Benzyna | Olej napędowy |

Wykres 3: Sprzedaż paliw w 2007 r. wg rodzaju w poszczególnych państwach UE (w mln litrów)

Sprzedaż paliw (w mln litrów) | [pic] |

Łącznie benzyna | Łącznie olej napędowy |

Uwagi: Z wyłączeniem Luksemburga, który nie przekazał sprawozdania za 2007 r.

Wykres 4: Liczba gatunków paliwa poszczególnych rodzajów dostępnych w sprzedaży w poszczególnych państwach UE w 2007 r.

Liczba gatunków paliwa w sprzedaży | [pic] |

Liczba gatunków benzyny | Liczba gatunków oleju napędowego |

Wykres 5: Sprzedaż niskosiarkowych gatunków benzyny w poszczególnych państwach UE w 2007 r. (%)

% krajowej sprzedaży benzyny | [pic] |

Benzyna | Olej napędowy |

Uwagi: Z wyłączeniem Luksemburga, który nie przekazał sprawozdania za 2007 r.

4.2 Zgodność z dyrektywą 98/70/WE w 2007 r.

W tabeli 2 przedstawiono zestawienie danych na temat przestrzegania w państwach członkowskich dyrektywy 98/70/WE w roku 2007. Dane obejmują wyniki analizy próbek w odniesieniu do wartości dopuszczalnych oraz zgodność sprawozdań pod względem formatu i treści. Podobnie jak w latach 2001-2006, niektóre państwa członkowskie przekazały niepełne dane lub przekazały je po terminie, co miało wpływ na jakość oceny zgodności. Komisja będzie zatem, w miarę potrzeby, współpracować z państwami członkowskimi nad poprawą w zakresie składanych przez nie sprawozdań.

Artykuł 9a stanowi, że ustalenie kar za naruszenie przepisów dyrektywy należy do państw członkowskich. Szczegółowe informacje na temat działań podejmowanych przez państwa członkowskie w związku z przekroczeniami wartości dopuszczalnych zamieszczono w poświęconych poszczególnym państwom rozdziałach sprawozdania szczegółowego za rok 2007[11].

W przypadku siedmiu państw członkowskich benzyna i olej napędowy w pełni odpowiadają wartościom dopuszczalnym (dla porównania w 2006 r. było tak w ośmiu państwach). Ponadto 19 państw członkowskich dostarczyło pełne dane sprawozdawcze dla wszystkich parametrów, których monitorowanie przewiduje dyrektywa. W wyniku obowiązujących ustaleń dotyczących monitorowania Belgia pobiera znacznie więcej próbek niż pozostałe państwa członkowskie. Proste zagregowanie tych danych z wynikami monitorowania przekazanymi przez pozostałe państwa członkowskie prowadziłoby do wypaczenia wyników i zamazania ogólnounijnych tendencji. Z tego względu belgijskie naruszenia i próbki nie zostały uwzględnione w zamieszczonej poniżej analizie naruszeń[12].

W przypadku benzyny siedemnaście państw członkowskich (osiem państw UE-15) podało w swoich sprawozdaniach, że co najmniej jedna próbka nie odpowiadała specyfikacjom dyrektywy 98/70/WE (wobec szesnastu państw, w tym ośmiu państw UE-15, w 2006 r.). Głównymi parametrami, w których stwierdzono problemy, były ponownie badawcza/motorowa liczba oktanowa (RON/MON – 68 próbek), prężność par w okresie letnim (DVPE – 43 próbki) oraz procent odparowania przy temperaturze 100/150 °C podczas destylacji (14 próbek).

Oznacza to wzrost zarówno liczby, jak i odsetka próbek benzyny nieodpowiadających specyfikacjom w państwach członkowskich UE-15 i UE-12. W państwach członkowskich UE-15 odsetek próbek paliwa, w których stwierdzono przekroczenie wartości dopuszczalnych, zwiększył się niemal dwukrotnie, z 0,55 % w 2006 r. do 1,0 % w roku 2007. Stało się tak przede wszystkim za sprawą większej liczby próbek, w których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych wartości „innych" parametrów[13]. W państwach członkowskich UE-12 odsetek próbek paliwa, w których stwierdzono przekroczenie wartości dopuszczalnych, zwiększył się z około 2 % w 2006 r. do 3,5 % w roku 2007, przy czym główną przyczyną wzrostu były próbki, w których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych wartości MON/RON.

W przypadku oleju napędowego dwanaście państw członkowskich (cztery państwa UE-15) podało w swoich sprawozdaniach, że co najmniej jedna próbka nie odpowiadała specyfikacjom dyrektywy 98/70/WE (wobec dziesięciu państw, w tym trzech państw UE-15, w 2006 r.). Głównymi parametrami, w których stwierdzono problemy, były zawartość siarki (28 próbek) i punkt destylacji 95 % składu frakcyjnego (11 próbek).

W państwach członkowskich UE-15 w 2007 r. zwiększył się odsetek próbek oleju napędowego, w których stwierdzono przekroczenie wartości dopuszczalnych. Odsetek ten jest jednak nadal niższy niż notowany przed rokiem 2006. W 2005 r. w państwach członkowskich UE-10 szczególny problem stanowiła zawartość siarki, co wynikało z obowiązującego od początku tego roku poziomu <50 ppm. Wydaje się, że problem ten został rozwiązany, ponieważ w 2006 r. w państwach członkowskich UE-12 zanotowano niższy poziom naruszeń.

Tabela 2: Przestrzeganie w państwach członkowskich przepisów dyrektywy 98/70/WE w roku sprawozdawczym 2007

Państwo członkowskie | Przekroczenie wartości dopuszczalnych (1) (granice ufności 95 %) (liczba próbek niezgodnych ze specyfikacjami / łączna liczba próbek) | Dane niepełne (liczba parametrów pominiętych / łączna liczba parametrów) | Sprawozdanie spóźnione (termin do 30.6.2008) (2) | Uwagi |

Benzyna | Olej napędowy | Benzyna | Olej napędowy |

5. WNIOSKI

Jakość paliwa jest ważna z punktu widzenia środowiska naturalnego, ponieważ wpływa na emisję zanieczyszczeń pochodzących z silników (a przez to na jakość powietrza), a także przekłada się na łatwość, z jaką producenci mogą osiągnąć limity emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, oraz na związane z tym koszty. Wyniki monitorowania jakości paliwa w 2007 r. wykazują, że specyfikacje benzyny i oleju napędowego określone w dyrektywie 98/70/WE są zasadniczo przestrzegane. Stwierdzono bardzo nieliczne przypadki naruszeń. Ponieważ przypadki naruszeń są stosunkowo rzadkie, a większość państw członkowskich podejmuje działania w celu usunięcia niespełniającego specyfikacji paliwa z obrotu, Komisja nie posiada informacji o negatywnym wpływie tych naruszeń na emisje zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów bądź na funkcjonowanie silników. Komisja zachęca jednak państwa członkowskie do dalszego podejmowania działań mających doprowadzić do zapewnienia pełnej zgodności ze specyfikacjami, by wyeliminować podobne problemy w przyszłości. Komisja będzie nadal monitorować stan zgodności z określonymi w dyrektywie wymaganiami dotyczącymi jakości paliwa i w razie potrzeby proponować podjęcie stosownych i proporcjonalnych działań.

W latach 2001-2005 odnotowano wzrost udziału paliw bezsiarkowych i niskosiarkowych. Średnia zawartość siarki w paliwach ustabilizowała się od roku 2005, w którym w całej UE wszedł w życie obowiązek stosowania paliw niskosiarkowych oraz wprowadzono do sprzedaży paliwa bezsiarkowe. W niektórych państwach członkowskich paliwa takie nadal nie zawsze są odpowiednio oznakowane na dystrybutorze.

Bez oznakowania nabywcy nie mogą wybrać paliwa bezsiarkowego i mniej prawdopodobne jest, że używać będą rozwiązań technicznych wymagających takiego paliwa. Poważnie podważa to korzyści wynikające z dostępności w sprzedaży paliw spełniających to kryterium. Brak znakowania może zatem utrudnić wprowadzanie pojazdów wykorzystujących rozwiązania techniczne wymagające paliw bezsiarkowych W rezultacie mogą nie zostać w pełni zrealizowane potencjalne możliwości zmniejszenia emisji CO2 przez sektor transportu drogowego.

Dane sprawozdawcze dotyczące takiego znakowania mogłyby pomóc przekonać przemysł motoryzacyjny o dostępności paliw bezsiarkowych, zachęcając do szerszego wprowadzenia pojazdów przystosowanych do takiego paliwa, co doprowadziłoby do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Ponadto państwa członkowskie przedstawiły bardzo niewiele informacji o dostępności paliw bezsiarkowych w ujęciu geograficznym. Większość państw członkowskich stwierdziła tylko, że są one szeroko dostępne, ale nie przedstawiła żadnych dodatkowych informacji pozwalających wymiernie określić ich dostępność w ujęciu geograficznym.

Wprowadzone na poziomie krajowym systemy monitorowania jakości paliw różnią się znacznie między sobą i wymagają dalszego ujednolicenia, aby zapewniane przez nie wyniki były przejrzyste i porównywalne. Wprowadzenie w życie dyrektywy 2003/17/WE, która zobowiązuje państwa członkowskie do składania sprawozdań na temat monitorowania jakości paliwa zgodnie z nową normą europejską EN 14274 lub z systemem o równoważnym stopniu wiarygodności, doprowadziło do poprawy jakości danych sprawozdawczych. Państwa członkowskie, które nie składają sprawozdań zgodnie z normą EN 14274, muszą uzasadnić takie postępowanie.

ZAŁĄCZNIK: Sprzedaż paliw w UE w 2007 r. wg rodzaju (w mln litrów)

Lp. | Dane w mln litrów | Austria | Belgia | Dania | Finlandia | Francja | Niemcy | Grecja | Irlandia | Włochy | Luksemburg | Niderlandy | Portugalia | Hiszpania | Szwecja | Zjednoczone Królestwo | UE-15 | UE-15 | | | Gatunek paliwa | AT |BE |DK |FI |FR |DE |EL |IE |IT |LU |NL |PT |ES |SE |UK |UE-15 | % | | 1 |Benzyna bezołowiowa min. RON=91 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |2 |Benzyna bezołowiowa min. RON=91 (<50 ppm S) |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |3 |Benzyna bezołowiowa min. RON=91 (<10 ppm S) |642 |- |507 |- |- |7,548 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |8,697 |7,2 % | |4 |Benzyna bezołowiowa min. RON=95 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |5 |Benzyna bezołowiowa min. RON=95 (<50 ppm S) |- |71 |- |- |10,145 |- |4,744 |1,680 |13,816 |0 |- |- |7,917 |- |22,890 |61,264 |50,6 % | |6 |Benzyna bezołowiowa min. RON=95 (<10 ppm S) |1,944 |1,358 |1,917 |2,272 |- |20,458 |- |792 |1,423 |- |5,418 |- |- |4,914 |- |40,498 |33,4 % | |7 |Benzyna bezołowiowa 95=<RON<98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |8 |Benzyna bezołowiowa 95=<RON<98 (<50 ppm S) |- |- |- |- |- |- |453 |- |- |- |- |1,845 |0 |- |1,129 |3,427 |2,8 % | |9 |Benzyna bezołowiowa 95=<RON<98 (<10 ppm S) |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |92 |92 |0,1 % | |10 |Benzyna bezołowiowa RON>=98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |11 |Benzyna bezołowiowa RON>=98 (<50 ppm S) |- |23 |- |- |- |- |- |- |- |0 |- |- |- |- |- |23 |0,0 % | |12 |Benzyna bezołowiowa RON>=98 (<10 ppm S) |76 |435 |11 |209 |3,210 |824 |401 |- |- |- |166 |305 |1,137 |322 |- |7,096 |5,9 % | | | Benzyna normalna | 0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0,0 % | | | Benzyna <50 ppm siarki | 0 |94 |0 |0 |10,145 |0 |5,197 |1,680 |13,816 |0 |0 |1,845 |7,917 |0 |24,019 |64,714 |53,4 % | | | Benzyna <10 ppm siarki | 2,662 |1,793 |2,435 |2,481 |3,210 |28,829 |401 |792 |1,423 |0 |5,585 |305 |1,137 |5,236 |92 |56,383 |46,6 % | | | Łącznie benzyna | 2,662 |1,888 |2,435 |2,481 |13,354 |28,829 |5,598 |2,472 |15,239 |0 |5,585 |2,150 |9,054 |5,236 |24,111 |121,097 |100 % | | 13 | Olej napędowy |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |14 | Olej napędowy <50 ppm siarki |1,132 |387 |- |- |38,461 |- |4,131 |2,558 |31,573 |0 |- |5,491 |30,773 |- |10,285 |124,790 |58,9 % | |15 | Olej napędowy <10 ppm siarki |6,338 |7,361 |3,191 |2,607 |1,061 |35,524 |36 |645 |1,982 |- |7,979 |317 |0 |4,679 |15,216 |86,936 |41,1 % | | | Łącznie olej napędowy | 7,469 |7,748 |3,191 |2,607 |39,521 |35,524 |4,167 |3,203 |33,555 |0 |7,979 |5,808 |30,773 |4,679 |25,501 |211,726 |100 % | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Lp. | Dane w mln litrów | Cypr | Republika Czeska | Estonia | Węgry | Łotwa | Litwa | Malta | Polska | Słowacja | Słowenia | Bułgaria | Rumunia | UE-12 | UE-12 | | UE | UE | | | Gatunek paliwa | CY |CZ |EE |HU |LV |LT |MT |PL |SK |SI |BG |RO |UE-12 | % | |UE | % | | 1 |Benzyna bezołowiowa min. RON=91 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |0 |0,0 % | |2 |Benzyna bezołowiowa min. RON=91 (<50 ppm S) |- |161 |- |- |12 |80 |- |- |19 |- |- |- |272 |1,6 % | |272 |0,2 % | |3 |Benzyna bezołowiowa min. RON=91 (<10 ppm S) |- |0 |- |- |- |- |- |- |23 |- |- |- |23 |0,1 % | |8,720 |6,3 % | |4 |Benzyna bezołowiowa min. RON=95 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |0 |0,0 % | |5 |Benzyna bezołowiowa min. RON=95 (<50 ppm S) |427 |2,732 |- |- |453 |695 |77 |93 |105 |- |822 |2,070 |7,473 |43,7 % | |68,737 |49,7 % | |6 |Benzyna bezołowiowa min. RON=95 (<10 ppm S) |- |0 |404 |1,970 |- |7 |- |4,964 |646 |- |- |227 |8,217 |48,0 % | |48,715 |35,2 % | |7 |Benzyna bezołowiowa 95=<RON<98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |0 |0,0 % | |8 |Benzyna bezołowiowa 95=<RON<98 (<50 ppm S) |- |- |- |- |- |- |18 |- |- |741 |- |- |759 |4,4 % | |4,186 |3,0 % | |9 |Benzyna bezołowiowa 95=<RON<98 (<10 ppm S) |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |92 |0,1 % | |10 |Benzyna bezołowiowa RON>=98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |0 |0,0 % | |11 |Benzyna bezołowiowa RON>=98 (<50 ppm S) |48 |- |- |- |3 |- |- |30 |1 |80 |- |- |162 |0,9 % | |185 |0,1 % | |12 |Benzyna bezołowiowa RON>=98 (<10 ppm S) |- |40 |56 |74 |- |18 |- |0 |16 |- |- |- |203 |1,2 % | |7,299 |5,3 % | | | Benzyna normalna | 0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0,0 % | | 0 |0,0 % | | | Benzyna <50 ppm siarki | 475 |2,893 |0 |0 |468 |775 |95 |123 |126 |821 |822 |2,070 |8,666 |50,7 % | | 73,380 |53,1 % | | | Benzyna <10 ppm siarki | 0 |40 |459 |2,044 |0 |25 |0 |4,964 |685 |0 |0 |227 |8,443 |49,3 % | | 64,826 |46,9 % | | | Łącznie benzyna | 475 |2,933 |459 |2,044 |468 |799 |95 |5,087 |811 |821 |822 |2,297 |17,109 |100,0 % | | 138,21 |100 % | | 13 | Olej napędowy |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0 % | |0 |0,0 % | |14 | Olej napędowy <50 ppm siarki |418 |4,769 |201 |- |896 |1,136 |110 |339 |323 |1,366 |2,228 |3,849 |15,635 |51,1 % | |140,42 |57,9 % | |15 | Olej napędowy <10 ppm siarki |- |0 |246 |2,408 |37 |137 |- |10,976 |631 |- |- |555 |14,991 |48,9 % | |101,93 |42,1 % | | | Łącznie olej napędowy | 418 |4,769 |447 |2,408 |933 |1,273 |110 |11,316 |954 |1,366 |2,228 |4,404 |30,625 |100,0 % | | 242,35 |100 % | |

[1] Dyrektywa 98/70/WE odnosząca się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniająca dyrektywę Rady 93/12/EWG, Dz.U. L 350 z 28.12.1998, s. 58.

[2] Dyrektywa 2003/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 marca 2003 r. zmieniająca dyrektywę 98/70/WE odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych, Dz.U. L 76 z 22.3.2003, s. 10.

[3] Termin „bezsiarkowe” oznacza zawartość siarki <10 ppm.

[4] Badawcza liczba oktanowa (RON) określa ilościowo maksymalny stopień sprężania paliwa w silniku, przy którym nie dochodzi do samozapłonu części mieszanki znajdującej się w silniku. Samozapłon prowadzi do nadmiernego zużycia paliwa i zwiększenia emisji lotnych związków organicznych oraz tlenku węgla.

[5] Prężność par określa lotność paliwa. Jest oznaczana w okresie letnim, ponieważ temperatury o tej porze roku mogą prowadzić do większej emisji lotnych związków organicznych, które przyczyniają się do tworzenia ozonu w przyziemnych warstwach atmosfery. Przekroczenie dopuszczalnych wartości powoduje większą emisję lotnych związków organicznych.

[6] Parametr dotyczący destylacji określa, jaki procent paliwa odparowuje w temp. 100 ˚C i 150 ˚C. Zawęża się w ten sposób selekcję lżejszych składników, które wolno domieszać do paliwa. Przekroczenie dopuszczalnych wartości może prowadzić do powstawania korków parowych w przewodach i do problemów z jazdą.

[7] https://circabc.europa.eu/w/browse/5e89b837-2bec-4284-b9fe-c156271268f7

[8] Termin „niskosiarkowe” oznacza zawartość siarki <50 ppm.

[9] EN 14274:2003 – Paliwa do pojazdów samochodowych. Ocena jakości benzyny i olejów napędowych. System monitorowania jakości paliwa (FQMS).

[10] https://circabc.europa.eu/w/browse/5e89b837-2bec-4284-b9fe-c156271268f7

[11] https://circabc.europa.eu/w/browse/5e89b837-2bec-4284-b9fe-c156271268f7

[12] Szczegółowe sprawozdanie z monitorowania za rok 2007 zawiera kilka błędów w sposobie dokonania tej korekty. W rezultacie odsetek próbek paliwa, w których stwierdzono przekroczenie wartości dopuszczalnych, został nieprawidłowo obliczony w sprawozdaniu szczegółowym za rok 2007 i sprawozdaniach szczegółowych za lata poprzednie. Podane niżej wskaźniki zostały skorygowane względem zawartych w sprawozdaniu szczegółowym, a błąd ten zostanie poprawiony wraz ze sprawozdaniem szczegółowym za rok 2008.

[13] Kategoria „inne” obejmuje zawartość węglowodorów aromatycznych, związków tlenowych i ołowiu.