52006DC0122

Komunikat Komisji do Parlamentu europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Roczna strategia polityczna na 2007 r. - Umacnianie zaufania poprzez działanie /* COM/2006/0122 końcowy */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 14.3.2006

KOM(2006) 122 wersja ostateczna

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

Roczna strategia polityczna na 2007 r. Umacnianie zaufania poprzez działanie

SPIS TREŚCI

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW Roczna strategia polityczna na 2007 r.

Umacnianie zaufania poprzez działanie 3

Część I. Działania priorytetowe w 2007 r. 7

1. Dobrobyt 7

2. Solidarność 9

3. Bezpieczeństwo i wolność 11

4. Europa jako partner na arenie międzynarodowej 12

5. Europejski system rządów i lepsze stanowienie prawa w działaniu 15

Część II Ogólne ramy dotyczące zasobów ludzkich i finansowych na 2007 r. 16

1. Zasoby ludzkie 16

1.1. Uzupełnienie kadry wynikające z rozszerzenia UE 16

1.2. Wkład w pulę centralną 16

1.3. Łączne zasoby ludzkie dostępne dla czterech priorytetów 16

2. Środki finansowe 17

UMACNIANIE ZAUFANIA POPRZEZ DZIAłANIE

Europa i jej obywatele przeżywają obecnie okres obfitujący w trudne wyzwania. Aby jak najskuteczniej stawić im czoła, Europa musi działać. Zaufanie obywateli do funkcjonowania UE uzależnione jest od tego, jakie działania Unia podejmuje. Komisja uznała za swój zasadniczy cel skuteczną realizację strategii programowej w rożnych dziedzinach. Aby było to możliwe, Unia Europejska musi działać na zasadzie prawdziwego partnerstwa, aby proces opracowywania, wytyczania i realizacji polityki europejskiej można było oprzeć na fundamencie trwałej zgody politycznej.

W 2007 r. dojdzie do przystąpienia Bułgarii i Rumunii, o ile spełnią one warunki konieczne do pełnego wprowadzenia w życie wspólnotowego dorobku prawnego od pierwszego dnia akcesji. W związku z toczącą się debatą na temat przyszłości Europy i projektu Traktatu konstytucyjnego, a także z pięćdziesiątą rocznicą podpisania Traktatu rzymskiego, uwaga w sposób naturalny skupi się na szerszych wartościach i celach Unii Europejskiej, a także na pytaniu o to, w jaki sposób unowocześniona Unia może wychodzić naprzeciw aspiracjom współczesnych Europejczyków. Wymiernym tego przykładem będzie uruchomienie nowych programów w oparciu o ramy finansowe na lata 2007-2013. Wskazówką dla debaty na temat przyszłości Europy, toczonej przy wsparciu „Planu D” na rzecz demokracji, debaty i dialogu, powinno być skupienie się przede wszystkim na tym, jakie działania powinna podjąć Europa. Skuteczne informowanie o sprawach europejskich i autentyczny dialog z obywatelami mają zasadnicze znaczenie dla odbudowy ich zaufania. W 2007 r. działalność Komisji nabierze dynamiki; zrealizowana zostanie większość założeń Planu działań w sprawie informowania o Europie, a konsultacje w sprawie Białej księgi w sprawie europejskiej polityki komunikacji znajdą swój wyraz w konkretnych działaniach.

Strategiczne cele zakładające dobrobyt, solidarność i bezpieczeństwo, przyjęte na początku kadencji Komisji, stanowią spójne ramy polityczne dla działań UE. Cele te mają większe znaczenie niż kiedykolwiek, gdyż ich realizacja oznacza sprostanie obecnym wyzwaniom i oczekiwaniom. Wymagają one silnej Europy i określają kierunki działań. Współpracując ze sobą na rzecz realizacji tych celów, instytucje europejskie mogą wnieść rzeczywistą nową wartość i przynieść obywatelom Europy wymierne rezultaty.

Celem Rocznej strategii politycznej jest wyodrębnienie najważniejszych priorytetów, które przełożą się na zasadnicze działania w 2007 r. Priorytety te należy wyodrębnić z zachowaniem wyraźnej ciągłości między następującymi po sobie latami. Działania priorytetowe na 2007 r. nie zamykają się w cyklu dwunastomiesięcznym. Niektóre są kontynuacją decyzji podjętych w latach 2005 i 2006, czy rozpoczętych w tych latach konsultacji. Wiele z nich zostanie zakończona lub wdrożona dopiero w późniejszym okresie. Dlatego ważne jest, by działania te stanowiły część spójnego procesu tworzenia polityki, w którym poszczególne jego części wzajemnie się wspierają i inspirują i w którym poszczególne działania w różnych dziedzinach – w obrębie Europy i poza nią - wspólnie składają się na urzeczywistnienie szeroko pojmowanych celów Europy.

Dla Komisji tej kadencji rok 2007 będzie półmetkiem. Niektóre z jej pierwszych inicjatyw programowych zostaną już wprowadzone w życie. W drugiej połowie kadencji Komisji ton nadawać będą już nowe kierunki działań. Będzie to rok o decydującym znaczeniu dla realizacji pięcioletnich celów strategicznych. Czas nagli, a 2007 r. musi przynieść realne efekty. Osiągnięcie wymiernego postępu ma zasadnicze znaczenie dla wiarygodności różnych strategii wieloletnich realizowanych w Europie. Głównym celem musi nadal być wzrost gospodarczy oraz stworzenie w Europie większej liczby lepszych miejsc pracy. Niepokój obywateli budzi przede wszystkim sprawa ich miejsc pracy, dlatego cel ten musi pozostać głównym priorytetem Europy. Fundamentalnym celem operacyjnym obecnej Komisji pozostanie oczywiście właściwe funkcjonowanie rozszerzonej Europy oraz pełne stosowanie części składowych polityki wspólnotowej i zasad wspólnotowych we wszystkich państwach członkowskich. Te zasadnicze działania to fundament, na którym tworzyć można nowe priorytety programowe.

Ramy działania

Od czasu objęcia urzędu Komisja, wraz ze swoim partnerami w UE, wytyczyła zasadnicze nowe kierunki polityki europejskiej, jednocześnie kontynuując wysiłki na rzecz ukończenia kluczowych przedsięwzięć długofalowych. Obecnie stanowią one tło dla nowych inicjatyw na 2007 r.

- Odnowiona strategia lizbońska pozwoliła jeszcze jaśniej sformułować cel, jakim jest wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy, i wyraźniej się na nim skupić. Zaowocowało to pierwszymi Krajowymi programami reform na 2006 r., stanowiącymi krajowy wkład w realizację reformy gospodarczej, a także działaniami na szczeblu UE w ramach wspólnotowego programu lizbońskiego. Programy te uzyskały wsparcie w postaci rewizji Paktu stabilności i wzrostu, zmienionej Agendy społecznej oraz rewizji Strategii zrównoważonego rozwoju. Nowa polityka spójności oraz nowy fundusz rozwoju obszarów wiejskich także bardzo wyraźnie koncentrują się na realizacji wspomnianego celu, tj. na zapewnieniu wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.

- Nieformalny szczyt w Hampton Court w październiku 2005 r. również pogłębił zgodę między przywódcami państw UE co do zbioru zasadniczych kwestii wymagających działań UE w kontekście globalizacji, do których należą : badania naukowe i rozwój, uczelnie wyższe, wyzwania demograficzne, energia, migracja i bezpieczeństwo. Zagadnienia te w kolejnych miesiącach stały przedmiotem nowych inicjatyw, do których należą stworzenie Europejskiego Instytutu Technologii oraz Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, a także przedstawienie Zielonej księgi w sprawie energii; muszą one jednak stać się sednem wszelkich działań europejskich.

- Po zakończeniu negocjacji w sprawie nowych perspektyw finansowych staną się one podstawową finansowania działań Unii w ciągu kolejnych siedmiu lat, ze skupieniem środków na długofalowych priorytetach programowych.

- Program haski uznał szczególną rolę Unii w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości i nakreślił szczegółowy wieloletni plan działań Unii w tym obszarze. Program ten pozostaje podstawowym przewodnikiem dla działań Unii w tej dziedzinie; w 2007 r. w kierunkach działalności w tym zakresie nastąpią zmiany, w odpowiedzi na ogłoszenie w czerwcu tego roku pierwszej rocznej „tabeli wyników”.

- Unia wytyczyła także drogę realizacji zbioru celów uzupełniających: dalszego umacniania dobrobytu, solidarności i bezpieczeństwa na poziomie globalnym, a także dążenia do tego, by otwarte rynki, większa konkurencja oraz regulowany przyjętymi zasadami system międzynarodowy stwarzały nowe szanse i zapewniały większą dynamikę zarówno w Europie, jak i poza nią. Polityka sąsiedztwa funkcjonuje obecnie jako narzędzie polityki zewnętrznej; w tej roli funkcjonuje obok procesu rozszerzenia UE, w ramach którego otwarto negocjacje akcesyjne z Chorwacją i Turcją. Europejskie porozumienie w sprawie rozwoju stanowi pierwsze autentyczne ramowe uzgodnienie programowe zawarte między wszystkimi instytucjami.

Na pytania zadawane pod adresem UE w ramach debaty o Europie można odpowiedzieć tylko mając w tle Unię pełną dynamiki, która w opisanych ramach programowych przynosi Europie realne zmiany.

Realizacja celów w praktyce

W 2007 r. celem Komisji jest urzeczywistnienie tych zadań i zapewnienie dynamicznego tempa ich realizacji. Komisja będzie wdrażać już uzgodnione strategie programowe, przygotowywać nowe inicjatywy w celu podtrzymania tempa realizacji uzgodnionych celów; przygotuje też grunt pod działania w drugiej połowie swojej kadencji.

Strategiczne cele dobrobytu, solidarności i bezpieczeństwa – zarówno w obrębie Unii, jak i poza nią – pozostaną fundamentem działań Komisji. W tych dziedzinach Unia Europejska ma bezpośredni wpływ na sprawy, które najbardziej interesują obywateli Europy. Niezmienny pozostanie nadrzędny cel zapewnienia wzrostu gospodarczego, który pozwoli stworzyć więcej lepszych miejsc pracy. Zachowanie wiarygodności Europy wymaga wymiernych efektów strategii lizbońskiej, a bardziej pozytywne perspektywy makroekonomiczne trzeba wykorzystać do tego, by sprawniej kroczyć drogą reform. Europa musi wykorzystać każdą szansę, by reformy te przyspieszyć i zrealizować w praktyce.

W 2007 r. sformułowane zostaną ponadto nowe kierunki działań na drugą połowę kadencji Komisji. Komisja będzie wybiegać swoimi przygotowaniami w przyszłość, intensywnie pracując nad przygotowaniem kompleksowego przeglądu budżetu Unii, który w efekcie w latach 2008-2009 znajdzie swój wyraz w Białej Księdze w tej sprawie.

Niniejsza roczna strategia polityczna określa działania priorytetowe zaplanowane dla każdego z wymienionych celów strategicznych oraz ich przełożenie zewnętrzne; jest ona kolejnym krokiem na drodze do urzeczywistnienia tych celów. Te nowe inicjatywy będą wdrażane równolegle z pracami na rzecz konsolidacji i wdrożenia już uzgodnionych i realizowanych działań programowych. Sukces w tej dziedzinie wymaga dalszego sprawnego kierowania obecną polityką Unii i jej sprawnego wprowadzania w życie. W sekcji końcowej określono środki niezbędne do kierowania realizacją tej polityki oraz do sprostania potrzebom rozszerzonej Europy.

Nowe inicjatywy będą realizowane z pełnym poszanowaniem potrzeby zapewnienia wysokich standardów jakościowych działań europejskich. Inicjatywy europejskie muszą być spójne, skoncentrowane na tym, co najważniejsze i skierowane do właściwych odbiorców. Komisja zobowiązała się do przeprowadzenia ocen skutków swoich inicjatyw, w celu potwierdzenia, czy dane działania są uzasadnione. Odpowiedzialność za zapewnienie lepszej regulacji spoczywa wspólnie na wszystkich instytucjach europejskich; wszystkie te instytucje wspólnie ponoszą też odpowiedzialność za przełożenie decyzji na wymierne wyniki.

Roczna strategia polityczna to okazja do spojrzenia w przyszłość. Dialog, jaki strategia ta wywoła między instytucjami europejskimi, będzie miał zasadnicze znaczenie dla przygotowania przyszłych prac w 2007 r., w oparciu o wspólną wizję tego, co i w jaki sposób powinna przynieść Europa. Komisja przedkłada niniejszą strategię w duchu partnerstwa i chętnie wysłucha opinii Parlamentu Europejskiego i Rady na temat tego, jakim obszarom Europa powinna poświęcić swoją energię w roku 2007.

CZęść I. DZIAłANIA PRIORYTETOWE W 2007 R.

1. Dobrobyt

Fundamentalna strategia Komisji polegająca na długofalowym działaniu na rzecz wzrostu gospodarczego i nowych miejsc prac ma obecnie solidne podstawy. W 2005 r. Rada Europejska i Parlament Europejski zatwierdziły odnowioną strategię lizbońską. W 2006 r. strategia ta wkroczy w nową fazę realizacji dzięki krajowym programom reform; programy te wskażą, gdzie należy skoncentrować działania w przyszłości. Komisja nadal będzie wspierać działania krajowe, a tam gdzie to właściwe działać na szczeblu wspólnotowym; tym samym Komisja chciała będzie przyczynić się do tego, by 2007 r. był tym rokiem, w którym strategia lizbońska zacznie przynosić wymierne wyniki w praktyce. Wyróżniono tu cztery obszary priorytetowe:

- Wiedza: jasnymi celami są udoskonalenie ramowej organizacji kształcenia, badań naukowych i innowacji w Europie jako siły napędowej wzrostu.

- Przedsiębiorstwa, szczególnie MŚP: zagwarantowanie takiego otoczenia biznesu i dostępu do finansowania, które przyczyni się do zrealizowania potencjału europejskiej przedsiębiorczości.

- Miejsca pracy i starzenie się społeczeństw: wykorzystanie umiejętności obywateli europejskich z najlepszym skutkiem na każdym etapie ich życia.

- Energia: propagowanie autentycznie wspólnego podejścia do sprawy bezpieczeństwa dostaw energii i jej efektywnego wykorzystania.

Te priorytety będą fundamentem dla nowych inicjatyw w 2007 r. Polityka UE musi w sposób spójny wspierać podejście lizbońskie. W związku z tym Komisja nadal będzie realizować plan działań w zakresie pomocy państwa. Komisja dążyć będzie do znalezienia właściwej równowagi między elastycznością a bezpieczeństwem zatrudnienia. Ponadto, w ślad za Zieloną księgą w sprawie energii, przygotuje bardziej szczegółowe propozycje udoskonalenia rynku energetycznego w Europie. Jednocześnie decydujące znaczenie dla stworzenia odpowiednich podstaw wzrostu gospodarczego będą miały wyniki w strefie euro. W związku z możliwością rozszerzenia strefy euro od 2007 r. Komisja będzie aktywnie wspierać państwa członkowskie, których to dotyczy, w celu zapewnienia sprawnego i dobrze przygotowanego wejścia do strefy. Komisja będzie także nadal realizować już wdrażane działania w różnych obszarach programowych, kontynuując budowę wspólnego rynku, zwłaszcza w zasadniczych dziedzinach usług i transportu. Uproszczenie mechanizmów regulacji na wewnętrznym rynku towarów, w tym uruchomienie skutecznego i jednolitego systemu kontroli zapewni równoważne wdrażanie wspólnotowego dorobku prawnego w całej Europie. Ponadto zasadniczym wkładem w realizację celów Strategii lizbońskiej jest skuteczne zarządzanie legalną migracją.

e Dobrobyt: kluczowe działania przewidziane na 2007 r. Strategia lizbońska Roczna ocena postępów i wskazanie obszarów wymagających dalszych działań Rozpoczęcie nowych programów na lata 2007-2013: VII. Ramowy program badań; Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji; Galileo; sieci transeuropejskie; Marco Polo; uczenie się przez całe życie; Cła i Fiscalis. Działania na rzecz wzrostu inwestycji w badania naukowe i innowacyjność ze strony państw członkowskich oraz sektora prywatnego, zwłaszcza poprzez wsparcie dla rynków innowacyjnych towarów i usług – w dążeniu do stworzenia atrakcyjnego wspólnego rynku pracowników naukowych oraz poprawy jakości badań naukowych na uczelniach wyższych. Uruchomienie Europejskiego Programu Kosmicznego. Zatrudnienie Komunikat w sprawie połączenia bezpieczeństwa i elastyczności zatrudnienia (flexicurity); dążenie do zapewnienia odpowiedniej równowagi między elastycznością a bezpieczeństwem zatrudnienia. Mechanizmy rządzenia w Unii Gospodarczo-Walutową (UGW) Udoskonalone monitorowanie programów stabilności i konwergencji oraz intensyfikacja dialogu z państwami członkowskimi, które prawdopodobnie zakwalifikują się do przystąpienia do strefy euro. Dalszy rozwój funkcjonowania strefy euro w ramach zreformowanego Paktu na rzecz stabilności i wzrostu oraz z zapewnieniem udoskonalonej koordynacji polityki w tym zakresie. Energia i Transport Przygotowania do utworzenia Europejskiego Obserwatorium ds. rynków energii. Działania na rzecz dokończenia budowy wspólnego rynku energii elektrycznej i gazu. Plan działań w sprawie logistyki transportu intermodalnego, w celu zmniejszenia zagęszczenia ruchu i obniżenia kosztów transportu. Działania przewidziane w Planie działań NAIADES w celu wspierania żeglugi śródlądowej i wykorzystania jej potencjału handlowego. Jednolity Rynek Koncesje (w ślad z Zieloną księgą w sprawie partnerstw publiczno-prywatnych oraz zamówień publicznych i koncesji w WE). Branża usług płatniczych – stworzenie do 2010 r. jednolitego europejskiego obszaru płatniczego. Dalsze działania na rzecz stworzenia autentycznego rynku wewnętrznego usług finansowych. Proporcjonalność kontroli nad spółką i udziałów w kapitale zakładowym („jeden udział – jeden głos”) w celu poprawy zbieżności między wkładem finansowym udziałowców a stopniem ich kontroli nad spółkami giełdowymi. Sprzyjanie wzrostowi rynków technologii, wyposażenia i usług bezprzewodowych, poprzez przyjęcie wspólnego podejścia UE do przydziału zakresów widma radiowego. Rynek zbrojeniowy – wytyczenie nowych zasad udzielania zamówień w branży zbrojeniowej oraz uproszczenie procedur transferu produktów związanych z obronnością, w celu przezwyciężenia rozdrobnienia rynku i wzmocnienia konkurencji w tej branży. Legalna migracja Wnioski w zakresie migracji pracowników, zwłaszcza ułatwienia w udzielaniu zgody na wjazd pracowników wysokowykwalifikowanych, w ślad za Planem strategicznym w sprawie legalnej migracji. |

- 2. Solidarność

Wzrostowi gospodarczemu musi nieodłącznie towarzyszyć spójność gospodarcza i społeczna oraz wysoki poziom ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego z myślą o przyszłych pokoleniach i z zachowaniem szacunku dla wspólnych wartości : stanowi to sedno zrównoważonego rozwoju. W wielu dziedzinach Unia uzgodniła już, jaką drogą należy podążać – dotyczy to zmienionej Agendy społecznej oraz porozumienia w sprawie uzupełnienia o wymiar europejski działań mających sprostać wyzwaniu demograficznego starzenia się ludności. W 2007 r. pojawi się nowa generacja programów solidarnościowych, skupionych na nowej polityce spójności i na rozwoju obszarów wiejskich. Negocjacje międzyinstytucjonalne oraz realizacja w ich następstwie reformy wspólnej organizacji rynku wina, owoców i warzyw oraz bananów, a także cukru, pozwoli na bardziej zrównoważoną gospodarkę tymi kluczowymi zasobami. W 2007 r. Europa będzie musiała wykazać, że spójność, solidarność i ochrona środowiska są nieodłącznie związane z celem zapewnienia wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy . Zasadniczym elementem realizacji tego celu w kontekście nowego okresu finansowego będzie zarezerwowanie na niego części wydatków w dziedzinie spójności. Szczególną uwagę zwracać się będzie na:

- Wspieranie zrównoważonej gospodarki zasobami naturalnymi i ich ochrony , ze szczególnym naciskiem na ograniczenie spadku różnorodności biologicznej.

- Propozycje w sprawie polityki UE w dziedzinie gospodarki morskiej , które zapewnią kompleksowe podejście do kwestii zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności działalności związanej z morzem.

- Energia , ze szczególnym naciskiem na propagowanie wykorzystania źródeł odnawialnych.

- Wypełnienie zobowiązań UE w dziedzinie zmian klimatycznych , poprzez aktualizację stosowanego w UE systemu handlu emisjami.

- Rok 2007 będzie Europejskim rokiem równości szans dla wszystkich; będzie się to wiązać z potrzebą podjęcia konkretnych działań mając ułatwić życie obywateli borykających się z problemami rodzinnymi lub z problemami wynikającymi z egzekucji orzeczeń sądów.

Jednocześnie ważne jest dalsze monitorowanie stosowania obowiązującego prawa, np. w dziedzinie równości płci, przeciwdziałania dyskryminacji, swobodnego przepływu pracowników czy prawa pracy.

Solidarność: kluczowe działania przewidziane na 2007 r. Rozpoczęcie nowych programów na lata 2007-2013: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego; Fundusz Spójności; Europejski Fundusz Społeczny; Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji; programy rozwoju obszarów wiejskich; Europejski Fundusz Rybołówstwa; Progress; Life + Młodzież w działaniu, Kultura 2007 Media 2007; Obywatele dla Europy; Solidarność i zarządzanie ruchami migracyjnymi; Prawa podstawowe i obywatelstwo; Solidarność społeczna Zmieniona dyrektywa w sprawie przenoszenia własności przedsiębiorstw. Konsultacja z partnerami społecznymi w sprawie transgranicznych sporów zbiorowych. Uproszczenie prawodawstwa w zakresie informowania pracowników i konsultacji z pracownikami. Działania następcze w ślad za opublikowaniem Zielonej księgi w sprawie zmian w prawie pracy. Europejska strategia w dziedzinie technologii teleinformatycznych w celu wspierania integracji społecznej i niezależności życiowej w starzejącym się społeczeństwie. Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne Działania następcze po opublikowaniu Zielonej księgi w sprawie prawa spadkowego i testamentów, zasad małżeńskiej wspólnoty majątkowej oraz zajmowania rachunków bankowych. Zielona księga i plan strategiczny w sprawie drugiej fazy wspólnego europejskiego systemu azylowego. Zielona księga w sprawie skutecznego wykonywania orzeczeń sądowych. Minimalne standardy dotyczące gromadzenia dowodów i postępowania z nimi, z myślą o ich wzajemnej dopuszczalności. Komunikat w sprawie polityki narkotykowej oraz mechanizmów wykrywania i śledzenia nowych tendencji w stosowaniu narkotyków i obrotu nimi, a także reagowania na te tendencje. Komunikat w sprawie bardziej zharmonizowanej interpretacji zasadniczych przepisów dyrektywy w sprawie ochrony danych. Zrównoważona gospodarka zasobami i ich wykorzystanie oraz ochrona środowiska Rewizja stosowanego w UE systemu handlu emisjami oraz wniosek w sprawie wychwytywania i sekwestracji geologicznej dwutlenku węgla. Nowa inicjatywa w dziedzinie proekologicznych zamówień publicznych, jako część planu działań w sprawie zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Nowe struktury rozwoju i demonstracji technologii czystego węgla. Stworzenie w Helsinkach nowej agencji UE, Agencji ds. Substancji Chemicznych, oraz przyjęcie aktów wykonawczych do nowego rozporządzenia w sprawie substancji chemicznych (REACH). Rewizja tzw. dyrektywy siedliskowej i tzw. dyrektywy ptasiej w celu dostosowania ich do nowej wiedzy naukowej. Zakończenie konsultacji w sprawie Zielonej księgi dotyczącej przyszłej polityki w zakresie gospodarki morskiej oraz przedstawienie planu działań w tej sprawie. |

- 3. Bezpieczeństwo i wolność

Skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz zarządzanie ryzykiem pojawiającym się współcześnie w różnych obszarach wymaga wymiaru unijnego. W 2005 r. program haski wyznaczył kierunki programowe w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w Europie w latach 2005-2009. Pierwsza ocena tego programu przeprowadzona zostanie w drugiej połowie 2006 r.

W 2007 r. główny cel dotyczył będzie migracji i kontroli granicznej ; nastąpi wówczas – po weryfikacji spełnienia niezbędnych warunków i wdrożeniu działań osłonowych – zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych z nowymi państwami członkowskimi i pomiędzy tymi państwami oraz rozszerzenie obszaru Schengen. Ponadto:

- Szczególnego znaczenia nabierze walka z przestępczością i przemocą; podjęte zostaną inicjatywy na rzecz ograniczenia możliwości wykorzystywania Europy bez granic przez grupy przestępcze.

- Inne działania skupiać się na dążeniach do zapewnienia stosowania sprawiedliwej i skutecznej procedury dochodzeniowo-śledczej w sprawach karnych w całej UE.

Szersze działania prewencyjne zapewnią bezpieczeństwo i ochronę obywateli. Działania UE skupią się silnie na ochronie przed chorobami we współpracy z państwami członkowskimi, państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi; nacisk położony zostanie także na rozwój zdolności szybkiego reagowania ze strony UE w sytuacji ataków terrorystycznych i innych katastrof na dużą skalę. Bardziej rygorystyczne kontrole instalacji jądrowych realizowane będą w oparciu o nowe podejście w zakresie bezpieczeństwa i gwarancji zabezpieczenia przez promieniowaniem.

Bezpieczeństwo: kluczowe działania przewidziane na 2007 r. Rozpoczęcie nowych programów na lata 2007-2013: Bezpieczeństwo i ochrona swobód; Prawa podstawowe i sprawiedliwość; Instrument szybkiego reagowania i gotowości; nowy fundusz solidarności; ochrona zdrowia i konsumentów Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne Uruchomienie Systemu Informacyjnego Schengen (SIS II) oraz Systemu Informacji Wizowej (VIS), w tym uwzględnienie danych biometrycznych i związanej z tą dziedziną decyzji Rady w sprawie zniesienia kontroli na granicach z nowymi państwami członkowskimi i między tymi państwami. Inicjatywy w sprawach: ochrony świadków i osób współpracujących w postępowaniu sądowym w walce z międzynarodową przestępczością zorganizowaną. systemu licencji eksportowych/importowych na broń palną. Komunikaty w sprawach: przejrzystości podmiotów prawnych w celu zmniejszenia zagrożenia ich infiltracji przez zorganizowane grupy przestępcze. zwalczania nielegalnego handlu transgranicznego towarami zakazanymi lub objętymi ograniczeniami. wspieranie opartych na informacjach wywiadowczych działań w zakresie egzekwowania prawa w całej Unii. Zdrowie i bezpieczeństwo Faza rozruchowa usług globalnego monitoringu środowiska i bezpieczeństwa (GMES) w zastosowaniu wobec monitoringu wykorzystania gruntów, zarządzania kryzysowego i monitoringu oceanów. Opracowanie ramowych zasad wspólnotowych w zakresie bezpiecznej, dobrej jakościowo i wydajnej opieki zdrowotnej, poprzez zacieśnienie współpracy między państwami członkowskimi oraz zapewnienie jasności i pewności stosowania prawa wspólnotowego w odniesieniu do służby zdrowia i opieki zdrowotnej. Wzmocnienie i uproszczenie struktur europejskich w reakcji na zgrożenia zdrowotne, zwłaszcza poprzez stworzenie europejskiej sieci wysokiego szczebla, zrzeszającej urzędników odpowiedzialnych za zwalczanie grypy. Nowa strategia UE w dziedzinie ochrony zdrowia zwierząt, która obejmie politykę w zakresie zapobiegania chorobom oraz pozwoli na ściślejszą harmonizację z innymi obszarami polityki UE i na lepsze wykorzystanie środków finansowych. |

- 4. Europa jako partner na arenie międzynarodowej

Poza granicami Europy instytucje europejskie muszą nadal działać na rzecz propagowania i ochrony w praktyce naszych celów strategicznych. Żadnego z nich Europa nie zrealizuje sama. Na ich urzeczywistnienie bezpośredni wpływ mają podstawowe kierunki europejskiej polityki zewnętrznej:

- W dziedzinie handlu, w 2007 r. powinniśmy odczuć efekty rundy dauhańskiej ; będą one musiały odzwierciedlać zasadę solidarności z krajami rozwijającymi się, przy jednoczesnym otwarciu nowych rynków dla towarów i usług ze Wspólnoty.

- W 2007 r. do Unii Europejskiej powinny przystąpić Bułgaria i Rumunia , o ile spełnią one we właściwych terminach warunki konieczne do pełnego wprowadzenia w życie wspólnotowego dorobku prawnego od pierwszego dnia akcesji. Komisja obecnie kończy prace nad oceną w tej sprawie; ocena ta zostanie przedstawiona w maju 2006 r., a Rada Europejska powinna podjąć ostateczną decyzję w tej kwestii jeszcze w bieżącym roku.

- Dalsza stabilizacja w regionie Bałkanów Zachodnich , szczególnie w kontekście wyjaśnienia statusu Kosowa, a także otwarcie ważnych rozdziałów negocjacyjnych z Turcją i Chorwacją będą znaczącym wkładem Europy w dzieło zapewnienia globalnego bezpieczeństwa i stabilności i przyczynią się do umocnienia podstaw długofalowego dobrobytu.

- W dziedzinie sąsiedztwa europejskiego zacieśnione zostaną związki z krajami partnerskimi dzięki realizacji planów działań oraz dzięki współpracy regionalnej i transgranicznej. W odniesieniu do zbliżania ramowych przepisów regulacyjnych, mającego sprzyjać rozwojowi wymiany handlowej i inwestycji, zasadniczym zagadnieniem będzie energia.

- Zakończenie negocjacji w sprawie zawarcie porozumień o partnerstwie gospodarczym z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) spowoduje, że stosunki Europy z jej partnerami z grupy AKP wkroczą w nową fazę; wpłynie ono też na poprawę dynamiki integracji regionalnej. Ponadto umożliwi stworzenie potężnego narzędzia rozwoju, dzięki połączeniu ze sobą przewidywalnych reguł wymiany handlowej, tworzeniu większych rynków oraz uruchomieniu działań wspierających dokładnie dostosowanych do potrzeb krajów AKP.

- UE będzie musiała kontynuować swoje wysiłki na rzecz wypracowania bardziej skutecznych i zintegrowanych zasad reagowania w dziedzinach zapobiegania konfliktom, zarządzania kryzysowego i działań na rzecz pokoju , poprzez szybką mobilizację środków i wsparcia fachowego. Większą uwagę należy zwrócić na reformy realizowane przez kraje partnerskie w dziedzinie praw człowieka i demokracji oraz na dokładniejszą obserwację przebiegu wyborów.

Decydujące znaczenie dla spełnienia tych celów będą miały poprawa, w konkretnym wymiarze, spójności realizowanej polityki oraz poprawa skuteczności pomocy w działaniach zewnętrznych Unii. Należy lepiej skoordynować ze sobą wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, wspólnotową politykę zewnętrzną oraz aspekty zewnętrzne polityki wewnętrznej w różnych obszarach.

Oddziaływanie zewnętrzne: kluczowe działania przewidziane na 2007 r. Rozpoczęcie nowych programów na lata 2007-2013: Instrument przedakcesyjny; Instrument europejskiego sąsiedztwa i partnerstwa; Instrument współpracy w zakresie rozwoju oraz współpracy gospodarczej; Instrument na rzecz stabilności. Rozszerzenie UE, sąsiedztwo i Rosja Obserwacja spełniania kryteriów kopenhaskich przez Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii. Rewizja stosunków umownych z Serbią i Czarnogórą oraz wyjaśnienie statusu Kosowa. Przegląd zagadnień dotyczących wsparcia finansowego dla społeczności tureckiej na Cyprze i handlu z tą społecznością. Negocjacje z Ukrainą w sprawie umowy, która zastąpi obecną Umowę o partnerstwie i współpracy. Negocjacje z Rosją w sprawie umowy, która zastąpi obecną Umowę o partnerstwie i współpracy. Dalszy wkład w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie i w sprawie innych „zamrożonych” konfliktów. Szersza scena międzynarodowa Zawarcie porozumień o partnerstwie gospodarczym z sześcioma regionami z grupy AKP, w celu umożliwienia ich wprowadzenia w życie od 1 stycznia 2008 r. Zwiększenie wsparcia dla krajów AKP, które dotknęła reforma rynku cukru. Zakończenie negocjacji w ramach rundy dauhańskiej i rozpoczęcie wprowadzania w życie zawartych umów. Dalsze poprawa zdolności WE do reagowania w sytuacjach kryzysów międzynarodowych, zarówno spowodowanych przez człowieka jak i klęsk żywiołowych, we współpracy z Radą. Poprawa skuteczności pomocy udzielanej przez UE poprzez wspólne jej programowanie z państwami członkowskimi. Skuteczniejszy wkład polityki wewnętrznej UE w różnych obszarach w realizację na szczeblu UE agendy w sprawie milenijnych celów rozwoju w odniesieniu do spójności polityki rozwoju. Negocjacje w sprawie umowy ramowej między UE a Chinami. Pięć lat po światowym szczycie w sprawie zrównoważonego rozwoju, który dobył się w 2002 r., ocena postępów poczynionych przez UE w wypełnianiu podjętych wówczas zobowiązań oraz wskazanie głównych wyzwań na kolejne pięć lat. Uruchomienie międzynarodowego funduszu na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz konsolidacja osiągniętego postępu w sprawie międzynarodowych działań w zakresie zmian klimatycznych. Zacieśnienie współpracy z państwami trzecimi w zakresie zarządzania ruchami migracyjnymi. Przyjęcie wspólnych standardów w zakresie odsyłania obywateli państw trzecich i rozszerzenie zakresu umów o readmisji. Uruchomienie szkoleń w zakresie bezpieczeństwa żywności we Wspólnocie, otwartych dla uczestników z krajów rozwijających się; propagowanie i objaśnianie norm wspólnotowych w tym zakresie oraz poprawa jakości międzynarodowego handlu bezpieczną żywnością. |

- 5. EUROPEJSKI SYSTEM RZąDÓW I LEPSZE STANOWIENIE PRAWA W DZIAłANIU

Komisja poczyniła znaczne postępy w wypełnianiu swojego zobowiązania do "lepszego stanowienia prawa”. W tej sprawie Komisja skupiła się na poprawie jakości swoich wniosków programowych i legislacyjnych poprzez systematyczną ocenę ich skutków gospodarczych i społecznych oraz ich wpływu na środowisko Istnieje wola dalszych zmian jakościowych systemu oceny skutków , a wyniki zewnętrznej oceny doświadczeń Komisji w zakresie takiej oceny zostaną włączone do dyskusji w 2007 r.

Drugi zasadniczy obszar usprawnień dotyczy uproszczeń . W 2007 r. zrealizowane zostaną liczne inicjatywy upraszczające, określone w trzyletnim programie ciągłym Program ten obejmuje szereg dziedzin, począwszy od ochrony środowiska (np. kwestii odpadów, emisji przemysłowych i warstwy ozonowej), poprzez przemysł (np. branżę budowlaną, motoryzacyjną, kosmetyczną czy branżę urządzeń medycznych), modernizację prawa pracy, wspieranie praw konsumentów, po kluczowe sektory rynku wewnętrznego (regulację usług finansowych, oznaczanie pasz zwierzęcych i żywności). Koncepcja uproszczenia nie jest celem ograniczającym się tylko do kwestii wewnątrzeuropejskich, lecz stała się ona także podstawą nowej architektury proponowanych zewnętrznych instrumentów finansowych na lata 2007-2013. Komisja nadal doskonali jakość swoich prac związanych z egzekwowaniem prawa wspólnotowego; wiąże się to z lepszą jakością dialogu z państwami członkowskimi, dla zapewnienia wdrażania aktów prawnych w przewidzianych terminach oraz ich skutecznego i sprawiedliwego stosowania, w tym uwzględnienia przypadków uzasadniających działania priorytetowe. Komisja ponosi odpowiedzialność za lepszą jakość prawodawstwa wspólnie z Radą i Parlamentem. Przełożenie aspiracji w dziedzinie lepszej regulacji na praktykę wymaga wysiłków wszystkich stron.

Aby pozyskać zaufanie obywateli Europy Komisja potrzebuje także nowoczesnej, wydajnej i odpowiedzialnej administracji, która będzie realizować jej politykę. W tym kontekście Komisja podejmie wysiłki, by uzyskać w pełni pozytywną, nie opatrzoną zastrzeżeniami, opinię Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w sprawie zarządzania finansowego budżetem UE oraz by poprawić przejrzystość wydatkowania środków oraz procesu decyzyjnego.

CZęść II OGÓLNE RAMY DOTYCZąCE ZASOBÓW LUDZKICH I FINANSOWYCH NA 2007 R.

1. Zasoby ludzkie

1.1. Uzupełnienie kadry wynikające z rozszerzenia UE

Na podstawie oceny Komisji władze budżetowe zgodziły się na niezbędne zatrudnienie 3960 dodatkowych pracowników w latach 2003-2008, w celu umożliwienia Komisji rozszerzenia jej prac na nowe państwa członkowskie oraz wypełnienia jej obowiązków instytucjonalnych. W ciągu ostatnich czterech lat złożono wnioski o zatrudnienie 2680 nowych pracowników; wniosek na 2007 r. dotyczy zwiększenia zatrudnienia netto o 640 dodatkowych pracowników. Zgodnie z komunikatem w sprawie skutków kadrowych przystąpienia do UE Bułgarii i Rumunii, przedstawionym w listopadzie zeszłego roku – w którym potrzeby oszacowano na 850 nowych pracowników – Komisja wnosi o przyznanie 250 nowych stanowisk w związku z kolejnym rozszerzeniem UE przewidzianym na 2007 r. Dobór nowych kadr na tym ogólnym poziomie jest niezbędną podstawą dla dalszego zarządzania programami wspólnotowymi i nadzoru nad nimi oraz dla wdrażania wspólnotowego dorobku prawnego w rozszerzonej Unii. Komisja wykorzysta te nowe zasoby, aby poradzić sobie ze zwiększeniem zakresu swoich zadań w następstwie rozszerzenia UE oraz aby realizować cztery priorytety programowe w zakresie odnoszącym się do rozszerzonej Unii.

1.2. Wkład w pulę centralną

Poza wspomnianymi nowymi stanowiskami, Komisja musi zmobilizować dodatkowe zasoby w celu realizacji inicjatyw priorytetowych niezwiązanych z rozszerzeniem. Komisja wnosi o dokonanie tego poprzez przeniesienie pracowników w obrębie jednostek organizacyjnych i pomiędzy nimi. Tak jak w poprzednich latach proponuje się stworzenie centralnej puli realokacji, obejmującej zasadniczo wszystkich pracowników, z wyznaczonym pułapem 1 % stanu zatrudnienia. Określanie priorytetów negatywnych i inne sposoby przenoszenia pracowników do zadań priorytetowych pozostaną podstawowym elementem stosowanym do uzasadniania wszelkich wniosków o nowe zasoby. Oszczędności pochodzące z przekazywania zadań na zewnątrz (np. tak jak w przypadku planowanego utworzenia agencji wykonawczej ds. sieci transeuropejskich) lub większej wydajności (np. w dziedzinie tłumaczeń pisemnych, gdzie osiągnięto to dzięki proaktywnemu kierowaniu zapotrzebowaniem na tłumaczenia) także są przekierowywane na rzecz działań priorytetowych. Komisja będzie również stosować czasowy przydział stanowisk do wykonania zadań ograniczonych w czasie, tym samym tworząc bardziej elastyczny i dynamiczny proces przydziału na lata przyszłe.

1.3. Łączne zasoby ludzkie dostępne dla czterech priorytetów

W tabeli poniżej podano zbiorcze dane na temat zasobów ludzkich, które zgodnie z oczekiwaniami będą potrzebne do uruchomienia nowych inicjatyw lub wzmocnienia już realizowanych działań, z podziałem na priorytety i źródła.

Priorytety rocznej strategii politycznej w 2007 r. | Nowe zasoby związane z rozszerzeniem i językiem irlandzkim | Przeniesienia między jednostkami organizacyjnymi | Przeniesienia między jednostkami organizacyjnymi | Łączne zasoby ludzkie dostępne na rzecz priorytetów |

1. Dobrobyt | 98 | 30 | 67 | 195 |

2. Solidarność | 97 | 29 | 73 | 199 |

3. Bezpieczeństwo | 66 | 12 | 25 | 103 |

4. Oddziaływanie zewnętrzne | 28 | 124 | 25 | 177 |

Zwiększenie zakresu obecnych działań w rozszerzonej Unii (w tym stopniowe kończenie działań przedakcesyjnych) | 614 | 50 | 151 | 815 |

RAZEM | 903 | 245 | 341 | 1489 |

Rozdział nowych zasobów związanych z rozszerzeniem, z podziałem na poszczególne działy programowe, zostanie zakończony podczas prac nad wstępnym projektem budżetu na 2007 r., z uwzględnieniem podziału na stanowiska urzędników mianowanych i na personel zewnętrzny.

2. Środki finansowe

W decyzji w sprawie rocznej strategii politycznej zazwyczaj podaje się szczegóły dotyczące nowych środków finansowych przydzielonych obszarom programowym na konkretne inicjatywy, przedstawione w formie modyfikacji w stosunku do obecnego programowania finansowego. Ponieważ jednak programowanie finansowe uzależnione jest od kształtu perspektyw finansowych, w niniejszej rocznej strategii politycznej na 2007 r. wyjątkowo nie uwzględniono kwestii środków finansowych. Mimo to programowanie finansowe zostanie zakończone wraz z przygotowaniem wstępnego projektu budżetu, a następnie odpowiednio dostosowane przez Komisję po osiągnięciu międzyinstytucjonalnego porozumienia w sprawie perspektyw finansowych.