5.8.2008   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 207/9


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 777/2008

z dnia 4 sierpnia 2008 r.

zmieniające załączniki I, V i VII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 października 2002 r. ustanawiające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi (1), w szczególności jego art. 32 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 ustanawia przepisy sanitarne w odniesieniu do gromadzenia, transportu, przechowywania, postępowania, przetwarzania i użytkowania lub usuwania zwierzęcych produktów ubocznych, włącznie z wprowadzaniem ich do obrotu.

(2)

Załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 podaje definicję „mączki z krwi”. W celu wyjaśnienia definicji należy sprecyzować, że obejmuje ona również produkty otrzymane w wyniku obróbki cieplnej frakcji krwi zgodne z załącznikiem VII rozdział II do wspomnianego rozporządzenia i przeznaczone do spożycia przez zwierzęta lub do produkcji organicznych nawozów sztucznych.

(3)

Szczególne wymagania dotyczące przetworzonego białka zwierzęcego ssaków są wymienione w rozdziale II załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002. Ustanowione w lit. A ust. 1 tego rozdziału wymagania dotyczące obróbki przetworzonego białka zwierzęcego ssaków powinny zostać zmienione w celu uwzględnienia nowej definicji „mączki z krwi” ujętej w załączniku I do wymienionego rozporządzenia.

(4)

Załącznik V do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 stanowi, że produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego muszą być przetwarzane w innym miejscu niż miejsce składowania, chyba że będą to całkowicie oddzielne zabudowania. Dopuszcza on również, pod pewnymi warunkami, przetwarzanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z tych samych miejsc w zakładach przetwórczych połączonych z ubojnią za pomocą układu przenośnikowego.

(5)

W celu ułatwienia praktycznego stosowania przepisów załącznika V do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 do zakładów przetwórczych kategorii 3 właściwe władze mogą wprowadzić odstępstwo od danych przepisów i zezwolić na wprowadzenie surowca kategorii 3 przetworzonego w innych pomieszczeniach zatwierdzonych na mocy rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (2) celem uniknięcia zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt.

(6)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Załączniki I, V i VII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 zmienia się zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 sierpnia 2008 r.

W imieniu Komisji

Androulla VASSILIOU

Członek Komisji


(1)  Dz.U. L 273 z 10.10.2002, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 523/2008 (Dz.U. L 153 z 12.6.2008, s. 23).

(2)  Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1243/2007 (Dz.U. L 281 z 25.10.2007, s. 8).


ZAŁĄCZNIK

W załączniku I, V i VII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w załączniku I pkt 6 otrzymuje brzmienie:

„6.

»Mączka z krwi« oznacza produkty otrzymane w wyniku obróbki cieplnej krwi lub frakcji krwi zgodnie z załącznikiem VII rozdział II i przeznaczone do spożycia przez zwierzęta lub do produkcji organicznych nawozów sztucznych.”;

2)

załącznik V, rozdział I pkt 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:

„a)

zakłady przetwórcze nie mogą znajdować się w tym samym miejscu co ubojnie, chyba że zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt wynikające z przetwarzania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, które pochodzą z takich ubojni, jest ograniczone przez zapewnienie, że spełnione zostaną przynajmniej następujące warunki:

i)

zakład przetwórczy musi być fizycznie oddzielony od ubojni odpowiednio, by stanowiły całkowicie oddzielne zabudowania;

ii)

muszą być zainstalowane i eksploatowane:

układ przenośnikowy łączący zakład przetwórczy z ubojnią,

oddzielne wejścia, zatoki odbioru, wyposażenie i wyjścia zakładu przetwórczego i ubojni;

iii)

należy podjąć środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się zagrożenia poprzez wdrażanie pracowników zatrudnionych w zakładzie przetwórczym;

iv)

do zakładu przetwórczego nie mogą mieć wstępu osoby nieupoważnione ani zwierzęta.

W drodze odstępstwa od ppkt i)–iv) w przypadku zakładów przetwórczych kategorii 3 właściwe władze mogą zezwolić na warunki inne niż zawarte w wymienionych punktach celem uniknięcia zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt, włącznie z zagrożeniem powstałym w wyniku przetwarzania surowca kategorii 3 pochodzącego z zewnętrznych przedsiębiorstw zatwierdzonych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 853/2004. Państwa członkowskie, których właściwe władze stosują to odstępstwo, poinformują o tym Komisję i pozostałe państwa członkowskie w ramach komitetu, o którym mowa w art. 33 ust. 1.”;

3)

w załączniku VII, rozdział II lit. A pkt 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„Przetworzone białko zwierzęce ssaków musi być poddane przetworzeniu metodą 1. Krew pozyskana od świń lub frakcje krwi pozyskanej od świń mogą natomiast być poddane przetworzeniu którąkolwiek z metod 1–5 lub metodą 7, pod warunkiem że w przypadku metody 7 zastosowana zostanie obróbka cieplna w temperaturze wynoszącej co najmniej 80 °C, obejmującej całość jej substancji.”.