32003R0811



Dziennik Urzędowy L 117 , 13/05/2003 P. 0014 - 0018


Rozporządzenie Komisji (WE) nr 811/2003

z dnia 12 maja 2003 r.

wykonujące rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do zakazu powtórnego przetwarzania wewnątrzgatunkowego ryb, składowania lub spopielania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz niektórych środków przejściowych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające przepisy sanitarne dotyczące produktów pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi [1], zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 808/2003 [2], w szczególności jego art. 22 ust. 2, art. 24 ust. 6 i art. 32 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 przewiduje zakaz karmienia zwierząt przetworzonym białkiem zwierzęcym pochodzącym od zwierząt tego samego gatunku. Odstępstwa mogą być przyznane w odniesieniu do ryb, po konsultacji z właściwym komitetem naukowym.

(2) Naukowy Komitet Sterujący w dniu 17 września 1999 r. wydał opinię w sprawie zagrożenia wynikającego z powtórnego przetwarzania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego używanych jako pasze w odniesieniu do pasażowalnych encefalopatii gąbczastych (TSE) u nieprzeżuwających zwierząt hodowlanych. W dniach 6 i 7 marca 2003 r. Komitet wydał drugą opinię w sprawie karmienia ryb hodowlanych mączką rybną pozyskiwaną z ryb dziko żyjących i powtórnego przetwarzania ryb w związku z zagrożeniem TSE. Komitet Naukowy ds. Zdrowia Zwierząt i Ich Dobrostanu w dniu 26 lutego 2003 r. przyjął opinię w sprawie wykorzystania produktów ubocznych w akwakulturze. Zgodnie z tymi naukowymi opiniami potencjalne zagrożenie, jakie stwarza powtórne przetwarzanie ryb, może być zmniejszone poprzez spełnienie określonych warunków.

(3) W związku z powyższym, na mocy rozporządzenia (WE) nr 1774/2002, należy przyznać odstępstwo od dotyczącego ryb zakazu powtórnego przetwarzania wewnątrzgatunkowego. W celu uniknięcia zagrożenia dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt, takie odstępstwo powinno być przyznane z zastrzeżeniem pewnych warunków.

(4) Należy przewidzieć środki przejściowe, by branża miała czas na dostosowanie się do nowych wymagań.

(5) Naukowy Komitet Sterujący wydał opinię w dniach 16 i 17 stycznia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa TSE w odniesieniu do składowania i spopielania materiałów pochodzących od zwierząt potencjalnie zarażonych TSE.

(6) W celu uwzględnienia tej opinii należy, na podstawie art. 24 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1774/2002, ustanowić środki wykonawcze odnoszące się do sposobów składowania i spopielania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Środki przejściowe w odniesieniu do zakazu powtórnego przetwarzania wewnątrzgatunkowego ryb

Na podstawie art. 32 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Państwa Członkowskie, najpóźniej do dnia 31 grudnia 2003 r., mogą, w odniesieniu do ryb, nadal stosować obecne normy i zasady dotyczące karmienia ryb, bez konieczności wprowadzania w życie zakazu przewidzianego w art. 22 ust. 1 lit. a) tego rozporządzenia.

Artykuł 2

Odstępstwa od dotyczącego niektórych ryb zakazu powtórnego przetwarzania wewnątrzgatunkowego

1. Na podstawie art. 22 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 przyznaje się odstępstwo Państwom Członkowskim w odniesieniu do karmienia ryb przetworzonym białkiem zwierzęcym uzyskanym z tusz lub części tusz zwierząt tego samego gatunku.

2. Jednakże odstępstwo przewidziane w ust. 1 nie ma zastosowania do karmienia ryb hodowlanych przetworzonym białkiem zwierzęcym uzyskanym z ryb hodowlanych tego samego gatunku.

Artykuł 3

Produkty uboczne z ryb dziko żyjących

Ryby dziko żyjące i produkty uboczne z ryb dziko żyjących złowionych na otwartym morzu lub w jeziorach mogą być wykorzystane:

a) do produkcji pasz dla ryb; oraz

b) jako pasza dla ryb.

Artykuł 4

Wymagania dotyczące pasz dla ryb hodowlanych

Ryby i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz produkty z nich uzyskane, przeznaczone na pasze dla ryb hodowlanych na podstawie art. 2, spełniają wymagania określone w załączniku I.

Artykuł 5

Środki kontroli

Właściwy organ podejmuje niezbędne środki w celu kontroli:

a) właściwego przetwarzania i wykorzystania pasz zawierających przetworzone białko zwierzęce uzyskane z tusz lub części tusz zwierząt tego samego gatunku;

b) zwierząt karmionych paszami określonymi w lit. a), włącznie ze ścisłą kontrolą stanu zdrowia tych zwierząt;

c) zgodności z wymaganiami określonymi w załączniku I.

Artykuł 6

Usuwanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w wypadku pojawienia się ognisk choroby

1. W przypadku gdy właściwy organ odmawia zgody na transport produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego do najbliżej położonej spalarni lub zakładu przetwórczego, zgodnie z art. 24 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 1774/2002, ten właściwy organ może wydać zgodę na usunięcie tych produktów ubocznych:

a) jako odpadów poprzez spopielenie lub składowanie w obiektach, z których pochodzą produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego;

b) na składowisku odpadów zatwierdzonym na mocy dyrektywy 1999/31/WE; lub

c) jako odpadów poprzez spopielenie lub składowanie w takim miejscu, by zagrożenie dla zdrowia zwierząt, zdrowia publicznego oraz środowiska naturalnego było ograniczone do minimum, pod warunkiem że miejsce, o którym mowa, znajduje się w takiej odległości, że właściwy organ ma możliwość zapobiegać zagrożeniu dla zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz dla środowiska naturalnego.

2. Przy spopielaniu lub składowaniu w miejscu określonym w ust. 1 lit. a) i c) należy uwzględniać prawodawstwo Wspólnoty i ustawodawstwo krajowe oraz wytyczne dotyczące środowiska naturalnego i zdrowia publicznego.

3. Właściwy organ nadzoruje spopielanie i składowanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i podejmuje środki niezbędne do zapewnienia, że spełnione są wymagania określone w załączniku II.

4. Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się definicję "spopielania i składowania na miejscu" podaną w załączniku II pkt A.

Artykuł 7

Monitorowanie terenów odosobnionych wykorzystywanych do celów spopielania i składowania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego

W przypadku usuwania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, pochodzących z terenów odosobnionych, jak przewidziano w art. 24 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1774/2002, właściwy organ monitoruje, w określonych ostępach czasu, tereny zaliczone do kategorii odosobnionych celem zapewnienia, że są spełnione warunki załącznika II do niniejszej decyzji.

Artykuł 8

Spopielanie i składowanie pszczół i produktów pszczelarskich

W przypadku pszczół i produktów pszczelarskich, na mocy art. 5 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (WE) nr 1774/2002, właściwy organ może, w miarę potrzeby i przy uwzględnieniu prawodawstwa Wspólnoty i ustawodawstwa krajowego oraz wytycznych dotyczących środowiska naturalnego i zdrowia publicznego, podjąć decyzję o ich usunięciu jako odpadów poprzez spopielenie lub składowanie na miejscu, pod warunkiem że są podjęte wszelkie niezbędne środki mające na celu zapewnienie, aby spopielanie lub składowanie pszczół i produktów pszczelarskich nie stwarzało zagrożenia dla zdrowia zwierząt lub ludzi oraz dla środowiska naturalnego.

Artykuł 9

Prowadzenie rejestrów

W przypadku spopielania i składowania przewidzianego w art. 6, 7 i 8 osoba odpowiedzialna za spopielanie i składowanie prowadzi rejestr z podaniem:

a) ilości, kategorii i gatunków produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego składowanych i spopielanych;

b) daty i miejsca składowania i spopielania.

Artykuł 10

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 maja 2003 r.

Jednakże art. 2–5 nie stosuje się do dnia 1 stycznia 2004 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 maja 2003 r.

W imieniu Komisji

David Byrne

Członek Komisji

[1] Dz.U. L 273 z 10.10.2002, str. 1.

[2] Dz.U. L 117 z 13.5.2003, str. 1.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK I

Wymagania dotyczące pasz i rejestrów prowadzonych w zakładach przetwórstwa oraz przedsiębiorstwach produkujących pasze, zaangażowanych w przetwarzanie produktów ubocznych z ryb i produktów z nich uzyskanych, przeznaczonych na pasze dla ryb

A. Wymagania dla ryb i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych na pasze dla ryb

Ryby i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego oraz produkty z nich uzyskane przeznaczone na pasze dla ryb spełniają następujące wymagania:

a) muszą być obrabiane i przetwarzane odrębnie od materiału niezatwierdzonego w tym celu;

b) muszą pochodzić od zwierząt dziko żyjących lub innych zwierząt morskich niezaliczających się do ssaków złowionych na otwartym morzu lub w jeziorach do celów produkcji mączki rybnej lub być uzyskiwane ze świeżych produktów ubocznych z ryb dziko żyjących, przetworzonych w zakładach wytwarzających produkty z ryb spożywane przez ludzi;

c) muszą być przetworzone w zakładzie przetwórczym zatwierdzonym na mocy art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1774/2002, odpowiadającym normom, które zapewniają bezpieczeństwo mikrobiologiczne produktu;

d) muszą być zapakowane po obróbce i przed dystrybucją w opakowanie zbiorcze, które jest w sposób wyraźny i czytelny oznakowane nazwą (nazwiskiem) i adresem przedsiębiorstwa produkującego i które posiada adnotację: "produkt może być wykorzystywany wyłącznie do karmienia ryb".

B. Rejestry, które należy prowadzić w zakładach przetwórstwa i przedsiębiorstwach produkujących pasze, zaangażowanych w przetwarzanie produktów ubocznych z ryb i wytwarzanie produktów z nich uzyskiwanych, przeznaczonych jako pasze dla ryb

Zakłady przetwórstwa i przedsiębiorstwa produkujące pasze muszą prowadzić następujące rejestry odnoszące się do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub produktów z nich uzyskanych, z podaniem:

a) pochodzenia, ilości i daty otrzymania każdej przesyłki produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub mączki rybnej;

b) dziennej ewidencji wyprodukowanej i wysłanej mączki rybnej lub paszy.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK II

Środki wykonawcze na podstawie art. 24 ust. 6 w związku z odstępstwami w odniesieniu do usuwania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego

A. Definicja

Do celów niniejszego rozporządzenia "spopielanie i składowanie na miejscu" oznacza spopielanie i składowanie w obiektach, z których pochodzą produkty pochodzenia zwierzęcego, lub, jeżeli są stosowane właściwe środki bezpieczeństwa biologicznego dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób przy transporcie produktów pochodzenia zwierzęcego, na składowisku zatwierdzonym na mocy dyrektywy 1999/31/WE, lub w miejscu, w którym zagrożenie dla zdrowia zwierząt, zdrowia publicznego i dla środowiska naturalnego byłoby ograniczone do minimum, położonym w takiej odległości, by właściwy organ miał możliwość prowadzenia stałego nadzoru, i odpowiednim dla zarządzania rozprzestrzeniającym się zagrożeniem, przy uwzględnieniu prawodawstwa Wspólnoty i ustawodawstwa krajowego oraz wytycznych dotyczących środowiska naturalnego i zdrowia publicznego.

B. Usuwanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w wypadku pojawienia się ognisk choroby

1. Właściwy organ musi nadzorować spopielanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i podejmować środki niezbędne dla zapewnienia, że te produkty zostały spopielone:

a) na prawidłowo ułożonym stosie oraz że produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego zostały zredukowane do popiołu;

b) bez zagrożenia dla zdrowia ludzi;

c) bez stosowania procesów lub metod, które mogłyby wyrządzać szkodę środowisku naturalnemu, przy uwzględnieniu prawodawstwa Wspólnoty i ustawodawstwa krajowego oraz wytycznych, w celu ograniczenia do minimum, do zakresu zgodnego ze względami porządku publicznego:

i) zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin i zwierząt;

ii) niedogodności wywołanych hałasem lub nieprzyjemnym zapachem; oraz

iii) niekorzystnego wpływu na tereny wiejskie lub miejsca objęte szczególnym zainteresowaniem.

2. Właściwy organ musi nadzorować składowanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i podejmować środki niezbędne w celu zapewnienia, że te produkty są składowane:

a) w taki sposób, że zwierzęta mięsożerne nie mają do nich dostępu; oraz

b) na:

i) terenie składowisk zatwierdzonych na mocy dyrektywy 1999/31/WE; lub

ii) innym terenie bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia ludzi.

3. W przypadku składowania na terenie innym niż zatwierdzone składowisko właściwy organ musi podjąć niezbędne środki w celu zapewnienia, że produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego są składowane bez stosowania procesów lub metod, które mogą wyrządzać szkodę środowisku naturalnemu, przy uwzględnieniu prawodawstwa Wspólnoty i ustawodawstwa krajowego oraz wytycznych dotyczących środowiska naturalnego i zdrowia publicznego, w celu ograniczenia do minimum, do zakresu zgodnego z względami porządku publicznego:

a) zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin i zwierząt;

b) niedogodności wywołanych hałasem lub nieprzyjemnym zapachem; oraz

c) niekorzystnego wpływu na tereny wiejskie lub miejsca objęte szczególnym zainteresowaniem.

4. Jeżeli produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego należy przemieścić z obiektów ich pochodzenia, właściwy organ musi zapewnić, że:

a) produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego są przewożone w zabezpieczonych, niecieknących pojemnikach lub pojazdach;

b) załadunek i wyładunek produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego jest nadzorowany przez właściwy organ;

c) koła pojazdu są poddawane dezynfekcji, środkami dezynfekcyjnymi zatwierdzonymi przez właściwy organ, przy opuszczeniu miejsca pochodzenia produktów;

d) pojemniki i pojazdy wykorzystywane do transportu produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego są dokładnie czyszczone i dezynfekowane, środkami dezynfekcyjnymi zatwierdzonymi przez właściwy organ, po wyładowaniu produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego; oraz

e) są zapewnione właściwa eskorta, sprawdzenie pod kątem wycieku i podwójne pokrycie.

C. Usuwanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego na terenach odosobnionych

W przypadku usuwania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego na terenach odosobnionych, zgodnie z art. 24 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1774/2002:

a) właściwy organ regularnie monitoruje tereny zaliczone do kategorii odosobnionych celem zapewnienia, że te tereny oraz operacje usuwania przewidziane w art. 24 ust. 1 lit. b) są właściwie kontrolowane;

b) spopielanie i składowanie odbywa się przy uwzględnieniu prawodawstwa Wspólnoty i ustawodawstwa krajowego oraz wytycznych dotyczących środowiska naturalnego i zdrowia publicznego, w celu ograniczenia do minimum, do zakresu zgodnego z względami porządku publicznego:

i) zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin i zwierząt;

ii) niedogodności wywołanych hałasem lub nieprzyjemnym zapachem; oraz

iii) niekorzystnego wpływu na tereny wiejskie lub miejsca objęte szczególnym zainteresowaniem.

--------------------------------------------------